Velkolepý pohled na Horseshoe bend

Co s sebou do USA

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíSlovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

CO SI ZABALIT/BEZ ČEHO DO USA NEODJET

Na cestu do USA se vám budou zcela určitě hodit tři základní věcí, a to elektrický adaptér do zásuvky, knižní průvodce destinací se slovníkem i mapou a také opakovaně použitelná lahev na vodu. Reálně toho ale budete balit do kufru mnohem víc (dle doby, na kterou odlétáte). Pojďme to tedy vzít popořádku.

Několik rad před balením zavazadla

 1. Co se týká zavazadel, CK SEN doporučuje s sebou jeden kufr (ten zanecháte na hotelu) a také jeden menší batoh, který budete nosit na zádech při prohlídkách měst a přírodních zákoutí. Maximální povolená hmotnost jednoho zavazadla je 23 kg na osobu – gramáž se však liší podle letecké společnosti a přepravní třídy, tj. Economy nebo Business Class. Doplňující poznámka: Přeprava zavazadel na místních letech v USA je zpoplatněna sumou 20 až 50 USD/1 zavazadlo.
 2. Na palubu letadla si můžete vzít tzv. příruční zavazadlo (rozměr nesmí přesáhnout 55 x 40 x 20 cm) s maximální hmotností 8 kg.
 3. Do příručního zavazadla pak nebalte potenciálně nebezpečné předměty, jako například nožíky, nůžky, zapalovače a kosmetické přípravky v obalu větším než 100 ml. Při letištní kontrole se jich totiž budete muset zbavit/budou vám odejmuty.
 4. Ještě, než začnete balit potřebné věci, označte zavazadlo kontaktní kartou. Můžete zvolit pouze papír, který vsunete do průhledné kapsy na kufru anebo odolnější štítek, například z kůže. Zaměstnanci letiště vaše zavazadlo sice označí plastovým štítkem s iniciály, avšak při jeho ztrátě či poškození je vhodné pojistit se právě doplněnou kontaktní kartou (vyplňujte ideálně jen e-mail, jméno, příjmení a telefon s mezinárodní předvolbou).
 5. Před balením kufru do USA počítejte s přísnou letištní kontrolou jeho obsahu. Od teroristického útoku ze dne 11. září 2001 jsou Američané velmi důkladní a zavazadla tak kontrolují na mezinárodních i vnitrostátních letech.
 6. Pokud se chystáte na kufr upevnit zámek, mějte při ruce klíček, či buďte připraveni nastavit heslo pro jeho otevření. V momentu, kdy by nešel otevřít a vyskytly se problémy, může být otevřen násilím a tím pádem zničen. Doporučujeme používat zámky s červeným TSA logem (Travel Sentry Approved), ke kterým mají pověření zaměstnanci kontroly letiště univerzální klíč, tedy zámek umí otevřít bez jeho poškození a bez vaší přítomnosti.
 7. A protože vaše důkladně sbalené zavazadlo do USA zřízenec letiště zcela určitě otevře, uložte si všechny cenné věci (mobil, notebook, kameru, fotoaparát, náhradní baterie či fotobanku) nejlépe do příručního zavazadla, abyste zabránili případnému poškození této technologie.
 8. Doplňující informace: Jakékoliv elektronické zařízení, které přepravujete jako příruční zavazadlo při letecké přepravě (zejména mobilní telefony, počítače, tablety, MP3 přehrávače) musí být nabité. Přepravou vybitého zařízení můžete způsobit problémy při bezpečnostních kontrolách, zdržení nebo odebrání zařízení. Taktéž je nutné mít v příručním zavazadle i všechny nabíječky a náhradní baterky.
 9. Též neukládejte do zavazadla podezřelé tekutiny (jako např. odlakovač, odličovač apod.), neboť vám tento produkt mohou při kontrole zabavit či poškodit (čímž může hrozit vylití a poškození oblečení). Proto buďte při balení rozvážní.

Nejste si jistí tím, co si můžete z hlediska bezpečnosti sbalit do kufru? Potom se informujte u příslušné letecké společnosti (telefonicky, na internetu a podobně).

Co si zabalit?

Níže pro vás máme několik rad, co konkrétně zabalit na cestu do USA. Až si zabalíte vše, co budete potřebovat, nezapomeňte také svůj kufr na závěr převážit, abyste skutečně dodrželi maximální dovolenou gramáž, tj. 23 kilogramů (nebo vyšší, pokud máte Business Class).

 • Oblečení: Protože je počasí v USA velmi proměnlivé, měli byste si do zavazadla zabalit od každého trochu. Záleží samozřejmě také na tom, v jakém ročním období se do Ameriky vydáváte a do jaké lokality. Léto v USA obvykle vyžaduje kraťasy, šaty, trička s krátkým rukávem, tílka a případně i plavky. Vhodné jsou ale i minimálně jedny dlouhé kalhoty, pulovr/mikina nebo košile s dlouhým rukávem a větrovka/pláštěnka – nikdy totiž nevíte, kde vás i v tom nejparnějším dni zastihne klimatizace či déšť. Na chladnější měsíce se pak musíte připravit klasickým zimním/podzimním oblečením. Zapomenout byste pak neměli samozřejmě na spodní prádlo, pyžamo a kvalitní ponožky.

Doporučení: Chcete si zabalit skutečně jen to nejpotřebnější oblečení? Pak si zjistěte předpověď počasí v přesném termínu své dovolené. Myslete ovšem i na „zadní vrátka“. Počasí je nevyzpytatelné!

Moderní technologie v podobě notebooku, tabletů, fotoaparátů, mobilů a podobně (jak již bylo uvedeno výše) neumisťujte do kufru a vezměte je raději s sebou do příručního zavazadla.

 • Obuv: Volba obuvi na cesty se též odvíjí od toho, kdy a kam do USA letíte. V USA oceníte, když budete mít k dispozici alespoň jedny kvalitní sportovní boty s pevnou patou a špičkou (tenisky či kotníkové boty) a také jedny pohodlné sportovní sandály - tedy dvoje boty na chladnější a teplejší období. Obecná rada ovšem zní – sbalte si s sebou ideálně dva páry pohodlných bot. Společenské obutí se bude hodit v případě, že plánujete návštěvu místní společenské zábavy.
 • Lékárnička: Hodit se bude v cizí zemi rozhodně i osobní lékárnička se všemi potřebnými léky. Vsadit můžete na vitamíny, které posílí vaši imunitu (ideálně multivitamin) + samozřejmostí v zásobách by měla být běžná a volně prodejná analgetika proti bolestem, léky proti horečce (např. acylpyrin nebo paralen) či alergiím a „první pomoc“ při nachlazení. Přibalit si můžete i kapky do očí (umělé slzy), léky proti průjmu, náplasti na oděrky a otlaky + elastický obvaz.
 • Toaletní potřeby: Ještě, než si začnete balit do kufru kosmetiku, berte na vědomí, že letištní kontrola vám zabaví jakékoliv hořlaviny a tlakové lahve (např. deodorační spreje a podobně). Proto volte produkty, které jsou bezpečné a můžete je tedy přepravit letadlem do USA. Problém by neměl být s opalovacím krémem (hodí se zejména v létě), šamponem a kondicionérem, mýdlem, hydratačními krémy, make-upem, nealkoholovou dezinfekcí na ruce či suchým šamponem – to vše zabalte do nepropustného sáčku pro případ úniku látek. Zabalit si do kufru pak můžete samozřejmě i kleště na nehty, pinzetu a jiné potřeby k manikúře a pedikúře.
 • Doplňky: Pokud používáte dioptrické či sluneční brýle, vždy je přepravujte v pevném pouzdře a ideálně v příručním zavazadle, abyste předešli jejich poškození. Do kufru si ovšem můžete zabalit náhradní kontaktní čočky a roztok – když brýle nepoužíváte a také šperky, čepice, klobouky, šátky, škrabošku na spaní či špunty do uší.

Doporučení: Berete trvalou medikaci v jakékoliv formě (např. tablety na vysoký tlak, inzulín při diabetu, kapky na zelený zákal), nebo jste si na cestu nechali předepsat antibiotika? Pak tyto léky musíte přepravovat v původním obalu (ostatně jako všechny výše zmíněné/volně prodejné) a v přiměřeném množství – cca zásoba max. na 90 dní. Cestující musí též doložit jejich předpis od lékaře/případně jeho kopii či dopis od lékaře v angličtině. Letištní kontrola se vás totiž na tyto léky může ptát. Pokud nehovoříte anglicky, je dobré mít s sebou slovník základní konverzace.

Velkolepý pohled na Horseshoe bendAntelope canyon, USAMonument Valley v USA Miami Beach, USA Západ slunce nad San Franciscem Letecký pohled na Grand Canyon Golden Gate Bridge, San Francisco Noční Manhattan, New York Legendární Brooklyn Bridge v New YorkuSocha Svobody v New YorkuBryce canyon, USA SEN v národním parku USA Washington DC - US Capitol Ohromující Niagarské vodopádyLas Vegas - město hazardu Žluté taxíky v NYC
zobrazit zájezdy do USA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole