Velkolepý pohled na Horseshoe bend

Potřebné doklady do USA

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíSlovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

DOKLADY/ADMINISTRATIVA PŘED ODLETEM A PO PŘÍLETU DO USA

Pro vstup do USA je potřebný cestovní pas ČR s vízem nebo elektronickou autorizací ESTA. Cestovní pas musí být platný alespoň 6 měsíců po návratu z USA a musí obsahovat alespoň 2 volné strany. Při pobytu méně než 90 dní je možné cestovat bez víz, v rámci bezvízového programu. Podmínkou v takovém případě je, aby cestující vlastnil biometrický pas, který se v ČR vydává od září 2006 a měl platnou elektronickou cestovní registraci ESTA před tím, než nastoupí do letadla k cestě do USA. Platnost autorizace ESTA je 2 roky ode dne vydání, žádost si můžete podat na oficiálních webových stránkách ESTA.

Změny podmínek pro cestování v rámci bezvízového styku (od 21. ledna 2016)

Pokud občan ČR cestoval kdykoli po 1. březnu 2011 do KLDR, Iráku, Íránu, Libye, Jemenu, Somálska, Sýrie, Súdánu nebo na Kubu od prozatím neurčeného data, nemůže bezvízový styk (ESTA) využít. V takovém případě musí na Velvyslanectví USA (v Praze) požádat s dostatečným předstihem o turistické nebo obchodní vízum. Stejné omezení se týká i občanů ČR, kteří jsou zároveň občany Iráku, Íránu, Sýrie či Súdánu. Výjimku mají zaměstnanci státní správy ČR, příslušníci Armády ČR, pracovníci humanitárních organizací a osoby, které do uvedených zemí prokazatelně cestovaly za obchodním účelem. Režim vstupu na území USA můžete také blíže prozkoumat na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR

DOPORUČENÍ:

  • Udělejte si kopii nejdůležitější strany pasu, tj. okopírujte stranu s osobními údaji a fotografií a uschovejte dokument na jiném místě než pas. Stejně tak učiňte pro jistotu s ostatními doklady (řidičský průkaz, občanský průkaz, kartička pojištěnce a podobně).
  • Pokud zaznamenáte ztrátu nebo krádež dokladů, ihned tuto skutečnost oznamte na policii v USA. Náhradní cestovní doklady vám vystaví velvyslanectví ČR ve Spojených státech amerických či veškeré konzuláty na americkém území – (jsou celkem 4, tj. ve Washingtonu, v New Yorku, v Chicagu a v Los Angeles). Kontaktujte však ten konzulát, do jehož agendy spadá americký stát, ve kterém se ocitáte.
  • S sebou do USA si také vezměte pro jistotu pasovou fotografii + seznam nejdůležitějších telefonních čísel na velvyslanectví ČR a konzuláty.

Každý občan ČR musí mít při cestách do zahraničí vlastní cestovní pas. Dne 26. června 2012 vstoupilo v platnost nařízení Evropské unie, které členským státům ukládá povinnost vydávat cestovní pasy už jen jako individuální cestovní doklady. Proto oddělení dokladů od 26. června 2012 neprovádějí zápisy údajů o dětech do cestovního pasu rodiče. Pokud i občan mladší 5 let cestuje do zahraničí, potřebuje také vlastní cestovní pas.

Upozornění: Každá nezletilá osoba cestující do zahraničí sama nebo pouze s jedním rodičem potřebuje mít od druhého rodiče notářsky ověřené potvrzení o povolení cestovat. Stejně je tento dokument potřebný v případě, pokud má rodič jiné příjmení jako dítě.

Důležité kontakty na velvyslanectví a konzuláty v USA

  • Telefonní kontakt na Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu, D.C.: 202 274 9100 (volání v rámci USA - s lokální/americkou SIM), 001 202 274 9100 (volání z ČR do USA nebo s českou SIM kartou v rámci USA)
  • Telefonní kontakt na Konzulární službu ve Washingtonu, D.C pro občany ČR v nouzi (ohrožení zdraví a života): 202 570 3028 (volání v rámci USA - s lokální/americkou SIM), 001 202 570 3028 (volání z ČR do USA nebo s českou SIM kartou v rámci USA)
  • Telefonní kontakt na Konzulární službu v New Yorku pro občany ČR v nouzi (ohrožení zdraví a života): 917 251 5649 (volání v rámci USA - s lokální/americkou SIM), 001 917 251 5649 (volání z ČR do USA nebo s českou SIM kartou v rámci USA)
  • Telefonní kontakt na Konzulární službu v Chicagu pro občany ČR v nouzi (ohrožení zdraví a života): 312 730 5179 (volání v rámci USA - s lokální/americkou SIM), 001 312 730 5179 (volání z ČR do USA nebo s českou SIM kartou v rámci USA)
  • Telefonní kontakt na Konzulární službu v Los Angeles: 310 473 0889 (volání v rámci USA - s lokální/americkou SIM), 001 310 473 0889 (volání z ČR do USA nebo s českou SIM kartou v rámci USA)

Administrativa po příletu do USA

Jakmile úspěšně absolvujete administrativní proces týkající se potřebných cestovních dokladů a následné odbavení na letišti v České republice, odletíte do USA (nejčastěji v rámci bezvízového styku). Během letu obdržíte od personálu formulář Celní deklarace, který je zapotřebí kompletně, a hlavně správně vyplnit (v angličtině). Tento dokument budete po příletu do USA předkládat imigrační kontrole na letišti – hodit se bude i předložení zpáteční letenky, která je jistým důkazem, že v USA budete pobývat skutečně do 90 dní (tuto dobu je skutečně nutné dodržet, jinak hrozí vážné postihy za ilegální pobyt). Na většině zahraničních přechodů v Americe též probíhá u cestujících sejmutí otisků ze všech prstů a vyfotografování.

Při hladkém průběhu je cestující následně vpuštěn na americké území a do cestovního pasu (pokud cestuje v rámci bezvízového styku) je mu vyznačena doba, do kdy může v USA pobývat. Ti, co cestují na vízum, pak mají maximální dobu pobytu vyznačenou přímo v něm (na turistické vízum nejvýše do šesti měsíců).

UPOZORNĚNÍ: Pouze pracovník Úřadu celní a hraniční ochrany USA rozhoduje o vpuštění na americké území (získání souhlasu ESTA či víza tedy není zárukou).

Pakliže by snad došlo ze strany pracovníka imigrační kontroly k zamítnutí vstupu na americké území v rámci bezvízového styku, cestující se nemůže odvolat a musí odletět zpět do své vlasti. Zamítnutý cestující s vízem pak může zpět do ČR odletět dobrovolně, nebo se dožadovat slyšení u imigračního soudce (termín slyšení však může být až několik týdnů po příletu a cestující je držen ve vazbě).

Velkolepý pohled na Horseshoe bendAntelope canyon, USAMonument Valley v USA Miami Beach, USA Západ slunce nad San Franciscem Letecký pohled na Grand Canyon Golden Gate Bridge, San Francisco Noční Manhattan, New York Legendární Brooklyn Bridge v New YorkuSocha Svobody v New YorkuBryce canyon, USA SEN v národním parku USA Washington DC - US Capitol Ohromující Niagarské vodopádyLas Vegas - město hazardu Žluté taxíky v NYC
zobrazit zájezdy do USA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole