Kuba v rytmu salsy

Změní se Kuba? Prozatím ne!

Fidel Castro, symbol Kuby odešel. Jak se nyní tato země změní a jaký to bude mít dopad na turistiku, hodnotí průvodci cestovní kanceláře SEN, která na Kubu vozí své turisty už patnáct let.

Autor: průvodci CK SEN a Katka Líšková

29.01.2017

Čti více
Kuba v rytmu salsy
Kuba v rytmu salsy

Neočekávají sa významné změny

Kromě oficiální státního pohřbu a státního smutku se na Kubě neočekávají významné změny. Ještě nějakou dobu potrvá, než se Kubánci rozhýbou. Raúl Castro, i když není tak silný jako jeho bratr, stále drží opratě kubánského socialismu v rukou. „Turistika, politika, ani vztahy se světem či USA se rozhodně nezmění ze dne na den,“ doplňuje průvodce cestovní kanceláře SEN Ivan Strápek, který nyní už tři měsíce pobývá na Kubě, kam se pravidelně vrací pět let. „Všechno je naplánované, moc rozdělená, funkce podchycené, pravidla nastavená, perestrojka v plném proudu, putují sem zahraniční investice,“ dodává. Co se ovšem stane, až jednou nebude vládnout Raúl Castro, lze těžko domyslet.

Kuba - Trinidad
Kuba - Trinidad

Turistika je pro Kubánce prioritou

O tento zdroj příjmu by neradi přišli. Právě teď je správný čas vyrazit a poznat Kubu od východu na západ takovou, jaká stále je. Tohle se už nikdy nezopakuje, je dobré být při tom a sledovat její přerod – možná k demokracii. Na "Ostrově svobody" už dávno není socialismus, jako si ho pamatujeme z doby, kdy Fidel Castro pevně vládl Kubě. Stále je zde sice vláda jedné – komunistické strany, ale Kuba se už mění postupně od roku 2006, kdy se dočasným a od roku 2008 i oficiálním prezidentem stal Fidelův mladší bratr Raúl. Pořád se tu můžete zúčastnit prvomájového průvodu, kde se nalévá rum zdarma. A ještě měsíce a roky po smrti Fidela se budou lidé bát, zda opravdu zemřel a neobjeví se najednou ve dveřích s otázkou: „Co jsi to říkal?“ Turistů z celého světa přibývá, rostou ceny služeb a kapacita hotelů se stává nedostačující. Kuba je za posledních šest roků nejprodávanější destinací CK SEN. „Na rok 2017 už jsme prodali 758 míst a nyní očekáváme, že zájem turistů poroste,“ doplňuje Pavel Fellner.

kubánské rytmy
kubánské rytmy

Kuba bude i nadále výjimečná

Na Kubě nyní už třetí měsíc pobývá průvodce CK SEN Ivan Strápek, který se na Ostrov svobody pravidelně vrací už pátým rokem. Zde jsou jeho poznámky přímo z místa:

- Do 4. prosince bude na Kubě státní smutek: hudba nehraje nahlas, neoslavuje se, na některých místech se neprodává alkohol. To se ovšem netýká turistických hotelů.

- Pochovaný bude na hřbitově v Santiagu. Když jsem toto místo navštívil před třemi dny, všiml jsem si zahalené zelené konstrukce nalevo od hlavního vchodu. To bude zřejmě památník, který se tu buduje už měsíce a prý si ho zadal sám Fidel.

- Oficiální deník Grandma včera ráno nevyšel, objevil se až večer a velmi stručně. Jejich web měl technické problémy a nefungoval. Jako by se všichni báli napsat, že Fidel Castro zemřel, aby se nakonec neukázalo, že to tak není.

- Kuba bude i nadále výjimečná a je úžasné sledovat národ s ohromnou energií, jejich život ve městě i na vesnici. Tam člověk zažije nejlepší zážitky. Kuba totiž stále ukazuje svou pravou tvář těm, kteří opustí zlaté klícky rezortů a vydají se po stopách její historie, přírodních krás a hlavně autentické kubánské mentality. Budete nadšení.

Kuba, Havana
Kuba, Havana
<
>
Kuba, venkovkubánský doutníkmojito na KuběVaradero, Karibik
Všechny články autora

Katka Líšková

Znáte někoho, kdo byl 10 krát v base campu Mt. Everest? Katka, jelikož se specializuje na tento region, tady tolikrát byla a bude vás provázet na poznávacích zájezdech v Číně, Tibetu, Nepálu, Indii, ale potkáte ji i na Srí Lance, Madagaskaru či na Transsibiřské magistrále. Vystudovala humanitní vědy na Karlově Univerzitě se zaměřením na antropologii. Věnuje se józe a meditaci, v Indii žila půl roku v ashramu - spirituální škole, na Kostarice pracovala na projektu záchrany mořských želv. Procestovala Jižní Ameriku, Kubu, Panamu, Austrálii, Vietnam, trekovala v Patagonii, Andách, Himalájích i na Novém Zélandu. Klienti jsou pro Katku jako rodina a péče o ně je pro ni priorita. Klienti oceňují její poutavé vyprávění o zemi a perfekcionizmus, který bohužel někdy, například v Indii, když má vlak 12 hodin zpoždění, nefunguje. Cestování jí otevřelo obzory a naučila se vážit si to, co má doma. Miluje čínský hot pot, kdy si sama v pálivém vývaru vaří maso nebo zeleninu, na co má právě chuť.


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole