Těšit se můžete na bhútánskou architekturu
sleva first minute až 27%

Bhútán, Sikkim, Dardžiling komfortněji

Pojďte s námi již 12. rokem po sobě objevovat bájnou Šangri-La. Nabízíme Vám nejširší a nejkomfortnější program v Čechách i na Slovensku. Izolované království v Himalájích a svět, který jinde už není. Hrubý domácí produkt kontra hrubé domácí štěstí.

  • Zkrácená verze vašeho oblíbeného zájezdu do himalájského království Bhútán
  • izolované království v Himálajích a svět, který už jinde neexistuje
  • hrubý domácí produkt versus hrubé domácí štěstí
  • kvalitní servis a okolo nás středověk,za  bájnou Šangri-La
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenky, letištní poplatky, místní lety, dopravu dle programu pronajatými dopravními prostředky, ubytování ve 3 * hotelech v pokojích pro dvě osoby, v Bhútánu s plnou penzí (vždy švédské stoly), drahý poplatek králi za každý den našeho pobytu, SEN průvodce a na celý pobyt i místní průvodce - specialisty, všechny vstupy do památek, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

Stravu kromě uvedené, víza (4400 Kč), bakšišné, fakultativní výlety

Ubytování:

Dardželing – Hotel Dekeling***, 2 noci
 
Gangtok – Hotel Maple Residency****, 2 noci
 
Kalimpong – Hotel Kalimpong Park***, 1 noc
 
Phuentsholing – Hotel Ga Me Ga***, 1 noc
 
Thimpu – Hotel Norpheling***, 2 noci
 
Punakha – Hotel Meri Peunsum resort***, 1 noc
 
Paro – Hotel Metta Resort***, 2 noci
 
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Na cestě do šťastné země

PRAHA/VÍDEŇ – DILLÍ

Odlet do Indie.

2. den: Nejlepší čaj na světě a himalájská železnice (UNESCO)

DILLÍ – BAGDOGRA – DARDŽELING 

Let do východní Indie, tak rozdílné od turisty navštěvovaných oblastí. Bezprostředně po přistání začínáme našim pronajatým autobusem stoupat do himálajských kopců. Teprve v roce 1841 zde začali Britové pěstovat čaj, dnes se čaj Dardžilingu řadí mezi nejvyhledávanější druhy na světě. Kolem nás čajové plantáže a fantastické přírodní scenerie. Není divu, že DARDŽILING již v 19. století sloužil jako sanatorium bílých dobyvatelů Indie. Kolem nejvyšší železniční stanice Indie (podaří se nám i letos získat lístky na slavnou Himálajskou železnici (UNESCO)? Vcházíme do města vysoko v horách. Ubytování. Večeře v kvalitní restauraci, jakou byste zde nečekali. Vychutnávání večerního města, které má podobné fluidum jako Káthmándú.

3. den: Východ slunce a čtyři z pěti nejvyšších štítů jako na dlani

DARDŽELING – TIGŘÍ VRCH 

První z velkých vrcholů naší cesty. Ještě za tmy vyjíždíme v pronajatých džípech na Tygří vrch. Pokud nám bude Buddha nakloněný, zažijeme zde cosi, co nám zůstane v paměti na celý život. Je toto nejkrásnější východ slunce, jaký se dá na naší planetě zažít? Čtyři z pěti nejvyšších vrcholů naší planety jako na dlani včetně tibetsko-nepálského Mt. Everestu a sikkimské Kančenčongy. Zpět do DARDŽILINGU: čajové plantáže, ochutnávka čaje a nákupy toho nejlepšího, co se urodilo. Organický, ortodoxní čaj, první jarní sběr a rozdíl mezi jednotlivými zahradami. V himálajském institutu si popovídáme o Himálajích od Kašmíru až po Arunačal Pradéš a Barmu a navštívíme ZOO s Červenou pandou, sněžnými tygry a leopardy.

4. den: Přes řeku Teesta do Sikkimu – jsme v nejmladším státě Indie

DARDŽELING – GANGTOK 

Přes řeku Teesta se přehoupneme na další hřeben, kde nás již čeká GANGTOK, hlavní město Sikkimu, státu, který byl ještě v roce 1975 nezávislým královstvím. Ještě i dnes sem cizinci potřebují speciální povolení. Klášter Enchey řádu Nyingma je jedním z nejdůležitějších v celém Sikkimu. Sedící Buddha a sochy učenců kolem. Věčné kolo bytí, dordže – symbol moci, svastiky a další náboženské výjevy a nástroje nás fascinují na každém kroku. Večer se projdeme po pěší zóně Ghandi marg, tak netypické pro Indii. Pohledy na Kančenčongu z východní strany.

5. den: Nejlevnější alkohol a komu patří klášterní miliony? 

GANGTOK

Klášter RUMTEK je snem cestovatelů. Patří budhistickému řádu Kagyupa. Když Číňané okupovali Tibet, jeho svatost Gyalwa Karmapa, 16. reinkarnace Karmapy (obdoba dalajlámy z řádu Gelukpa) utekl právě sem. Rozdíly v jednotlivých řádech. Komu patří klášterní miliony? Jakou roli hraje Šarmapa? Lanovkou zpět do města. Další překvapení. Pro zájemce návštěva pořádného bollywoodského trháku.

6. den: Raftujeme jako Richard Gere a Ježíš s čepicí Dalajlamy

GANGTOK – KALIMPONG 

Scházíme z hor podél posvátné řeky Sikkimu Teesta, na které si můžete zaraftovat (cca 70 USD). Na této řece raftoval i Richard Gere. Levý břeh patří Západnímu Bengálsku, pravý jižnímu Sikkimu. Garantujeme velké zážitky. Dotkněte se himálajské přírody z jiné perspektivy. Přijiždíme do města KALIMPONG. Předtím patřilo Bhútánu, později maharadžovi z Cooch Beharu, pak bohatým Britům a nyní Západnímu Bengálsku. Nepálští bojovní Gurkové by ho však rádi viděli ve svých rukou. Místní trh, Krišnův chrám a neobvyklý křesťanský kostel s podobiznami Ježíška ve žluté čepici Dalajlámy.

7. den: Ječí sýr a vepřové s ředkvičkami v horském království osvíceného vládce

KALIMPONG – PHUENTSHOLING 

Máte pocit, že jste už viděli dost? Omyl! Začíná druhá kapitola naší cesty. Překračujeme hranici a vše kolem nás se mění. Jsme v horském království BHÚTÁN, v říši draka s vysokým analfabetismem, nedávno zrušeným otroctvím a s prastarou kulturou s množstvím rituálů, kterými je propleten každodenní život. Transfer pronajatým minibusem do tradičního first class hotelu. Pohoštění: kewa datse jsou brambory s roztaveným jačím sýrem, phak ša laphu zase vepřové s obrovskými ředkvičkami, kvalitní čaj a silné pivo Druk. Každé jídlo během celého pobytu v Bhútánu se při tomto zájezdu bude podávat formou švédských stolů a vždy se bude klást velký důraz na vaši absolutní spokojenost. Jsme v péči samotného krále. Jak bude fungovat demokracie, kterou chtějí implementovat právě v těchto letech?

8. den: Tam, kam se dokutálí kámen z Himalájí a hlavní město se živým semaforem

PHUENTSHOLING – THIMPU 

O Bhútánu se říká, že končí tam, kam se dokoulí kámen z Himálají. Proč? Vysvětlíme si. Opouštíme indickou planinu a pokračujeme do bhútánských hor přes překrásné údolí. Kolem vodních elektráren, které v Bhútánu staví Indové (i o tom si povíme více) stoupáme do druhého města Bhútánu. Příchod do THIMPU, které je jediným hlavním městem na světě bez světelné signalizace.

9. den: Los poštípaný včelami, střelba z luku a zázračná Bhútánská medicína

THIMPU

CORTEN věnovaný třetímu králi Bhútánu. Jeho Excelence Jigme Dordži Wangčuk a zástupy lidí, kteří kolem něj krouží v modlitbách. Takin, jehož chtěl král pustit na svobodu, ale vždy se mu vrátil. Navštívíme školu 13 tradičních řemesel a podíváme se na největší knihu na světě, která je ukryta v národní knihovně. Právě zde si můžete nechat zhotovit bhútánskou poštovní známku s vaší fotkou. Odpoledne volný program a prostor na nákupy, na shlédnutí bhútánského národního sportu – střelby z luku či na návštěvu tradiční nemocnice, kde se můžete nechat zdarma vyšetřit a dostanete léky z horských bylin, kterými je Bhútán tak pověstný.

10. den: Nejvyšší nedobytná hora planety a hrobka sjednotitele Bhútánu

PARO – DRUGYEL DZONG – DOČU LA – PUNAKHA 

Krátká cesta na sever k hranicím s Tibetem a DRUGYEL DZONG. Místo, kde Bhútánci několikrát porazili dobyvačnou armádu z Tibetu. Uvidíme DŽOMOLHARI (7 329 m), posvátnou bílou horu, která se stydí a často je v oblacích? Cesta do sedla DOČU LA, kde si při dobré kávě vychutnáme výhledy na východní Himálaje a přehoupneme se do úrodného údolí k původnímu hlavnímu městu. Návštěva kláštera Božského blázna, který se v 15. století snažil přiblížit buddhismus lidu přes alkohol a sex a dosud je jedním z nejpopulárnějších světců. Požehná nám mnich velkým penisem ze slonovinové kosti? Další mystické místo na naší cestě. PUNAKHA. Její starý dzong je dosud zimním sídlem Ďže Khenpa. Sjednotitel Bhútánu je pohřben právě zde. Velkolepá stavba, nádherně zrekonstruovaná, strmé schody do Utse, impresivní malby, všudypřítomní mniši, obrovská socha Buddhy Šakjamúniho.

11. den: Prastarý Dzong a národní muzeum v Paro 

PUNAKHA – PARO 

Cesta zpět kolem sedla DOČU LA a naše druhá šance. Uvidíme nejvyšší nepokořený vrchol na světě? Čeká nás PARO s prastarým dřevěným mostem a prvním dzongem – pevností. Předtím navštívíme národní muzeum, které v sobě skrývá působivou sbírku tradičních bhútánských masek. Doplníme si důležité informace z historie a zodpovíme nezodpovězené otázky. Odpoledne náš čeká návštěva tradiční farmy. Muži si obléknou Gho, dámy tradiční oděv Kira, ve kterých si zasoutěžíme v lukostřelbě a v tradičních bhútánských šipkách.

12. den: Tygří hnízdo – magický symbol bhútánské Šangri La 

PARO – TIGŘÍ HNÍZDO – PARO

Další vrchol naší cesty. Treking (polovina cesty se dá přejít na malém koníku) k pohádkovému TYGŘÍMU HNÍZDU, buddhistickému chrámu nalepenému vysoko na skále, kde meditoval samotný Padmasambava = Guru Rinpoče. Volno ve městě, kde stačí jen vnímat. Výjimečný zážitek.

13. den: Rozloučení s kopci a čistými dušemi

THIMPU – EVROPA 

Transfer na letiště a odlet domů.

14. den: Vítejte doma!

EVROPA

Přílet domů.

Bhútán, Sikkim, Dardžiling
<
>
S CK SEN se dostanete k nejkrásnějšímu místu BhútánuÚsměv místních Vás vždy potěšíUžijete si krásný výhled na Tygří hnízdoPoznáte Punakhu - místo zrodu nezávislého BhútánuProhlédnete si náměstí džonguTěšit se můžete na Bhútánské památkyUkážeme Vám město Thimpu, které je jediné na světě bez světelné signalizaceS CK SEN průvodcem se dostanete ke zlatému BudhoviPředstavíme Vám mahajánský budhismusDozvíte se rozdíly mezi jednotlivými typy budhismuUžijete si serpentýny při cestě do města ParoVyzkoušíte si tradiční lukostřelbuPoznáte mytologii BhútánuKoupit si můžete typické suvenýryTyto symboly chrání obyvatele domuAtmosféra Bhútánu Vás pohltíSetkáte se i s malými budhistyUkážeme Vám modlitební mlýnkyNahlédnete do tajemství unikátní krajinyBudhisté po ukončení modlitbyS CK SEN se podíváte na čajové plantážeOchutnáte nejlepší čaj v BhútánuBhútánská příroda je nádhernáPředstavíme Vám pohoří KančenčongeV prostředí zoo žijí i takiniNavštívíte zoo s červenou pandouOchutnáte bhútánskou kuchyniUbytování v základním balíčkuVybrat si můžete i ze stylového ubytováníV Bhútánu Vás překvapí i upgradované ubytováníTěšit se můžete na krásné výhledy do přírodyTěšit se můžete na impozantní Himaláje
Těšit se můžete na bhútánskou architekturu

Bhútán - jsem nadšená a plná nových zážitků

Moje první cesta se SNEM směřovala do Indie, Bhútánu a Nepálu. To, co jsem tam zažila, se ani nedá popsat slovy. Vrátila jsem se uplně nadšená, plná nových zážitků. Už jen přesun z letiště v Dili do hotelu byl nečekaný zážitek. Úplně jiný svět, člověk hned zapomene na všechny všední problémy. Jsou to země, kde zažijete něco nepoznané, ale přitom super. První, co vás ohromí je ten neorganizovaný chaos v Indii a v Nepálu, v Bhútánu najednou úplný klid. A ty úžasné výhledy na Himálaje z každé strany a ještě i z letadla. Přelety byly nadherné vyhlídkové lety. Jsou to země, v nichž se člověk těší i z nejmenších maličkostí, neboť ty se dají zažít pouze zde. Vždyť kdo se jen může pochlubit tím, že byl požehnán dřevěným penisem v bhútánském chrámu? Procházel se po rýžových polích? Co více dodat? Jednoduše třeba zažít tyto tak odlišné země. K tomu ještě perfektní průvodce, který umí poradit nejen, kde se najíst, zabavit, ale dokonce i kam si sednout v letadle, abychom viděli Himálaje, vyřídí i nemožné, vezme vás na kulturní zážitek do kina v Indii.

Petra

Čti více
S CK SEN se dostanete k nejkrásnějšímu místu Bhútánu

Bhútán, Sikkim.... - ani nyní jste nás nezklamali

Bhútán – země hřmícího draka, pouze před pár dny jsme se vrátili z poznávacího zájezdu, jehož součástí byl Bhútán. Byl to náš výběr, který byl ovlivněný knihou Jozefa Banáše Kód 7. Tak jak bývá u CK SEN zvykem, ani nyní jste nás nezklamali. Především průvodce Tomáš Kubuš svými vědomostmi, vystupováním a organizačními schopnostmi, si zaslouží naše upřímné poděkování, je dost možné, že svým přístupem ovlivní i náš budoucí výběr poznávací destinace. Za reprezentační propagaci Bhútánu, by si však domorodý průvodce Sadžan zasloužil od svého krále Rád hrubého domácího štěstí – ten přístup, ty emoce při prezentování kulturních tradic, ten nemiznoucí úsměv – takto nějak se kultivovaně projevuje národní hrdost. Děkujeme všem spolucestujícím – bylo nám ctí se s vámi seznámit a sdílet společné zážitky, užívat si vzájemně obohacující rozhovory a zkušenosti během 16 společně příjemně strávených dnů. Silve a Jirko

Čti více
Úsměv místních Vás vždy potěší

Bhútán - Děkuji opět za skvělé zážitky

Bhútán, malé "šťastné" království na úpatí Himálají. Právě tuto sympatickou krajinu jsem měla možnost blíže poznat během mé cesty s CK Sen v dubnu 2019. Cesta nekonečně zelenou krajinou, pokrytou lesy byl skutečný zážitek, společně s všude přítomnou pozitivní energií, která v této zemi vládne. Nedílnou součástí tohoto zážitku byli i skvělí spolucestující, vždy nápomocný průvodce Robo a také lokální průvodci, kteří nám neúnavně vysvětlovali podstatu jejich štěstí.
Nabídne nám Bhútán se svým konceptem domácího štěstí vizi světlejší budoucnost? Držím této zemi palce, na její cestě k modernizaci ruku v ruce s udržením tradic.
Děkuji opět za skvělé zážitky. Soňa

Čti více

Tygří vrch v Darjeelingu a pohled pro bohy

Bylo 3:30 ráno a mně zvonil budík. Chvíli jsem se vzpamatovávala z toho ranního šoku, ale v hlavě mi znělo jedno – Kančendžongu. Vstala jsem z postele a oblékla jsem se. Ne však tak snadno, ale pořádně, přičemž si s sebou beru i čepici a rukavice. 3:55 jsme se sešli celá SEN skupina na recepci našeho hotelu Dekeling v Darjeelingu. Sešli jsme po dlouhatánský schodech až k našim přistaveným džípům. Měli jsme před sebou 40 min dlouhou cestu na Tygří vrch, který se nachází ve výšce 2600 m.n.m. Ulice města Ghoom byli již plné aut, přičemž velká část z nich jela naším směrem na kopec, který dostal název na základě množství tygrů, které žily v jeho okolí. Dnes jich tu už nenajdeme, ale my jsme sem přišli i tak kvůli něčemu jinému. Právě z tohoto místa jsme měli v úmyslu pozorovat jeden z nejkrásnějších východů slunce na světě. Ne kvůli samotnému východu, ale kvůli divadlu, které vzniká, když první ranní paprsky osvětlují nejvyšší vrcholy Himalájí. Ten, kvůli kterému jsme sem zejména přišli, se jmenuje Kančendžongu. Jedná se o třetí nejvyšší horu světa s výškou 8586 m.n.m. CK SEN ji sem se svými skupinami chodí pozorovat už léta. Je však třeba říci, že počasí neporučíme a byla to věc štěstí, jestli se nám ji podařilo spatřit. My jsme ho ten den měli. Navzdory mírnému oparu a mraku sedícímu před hlavním vrcholem se nám nakonec Kančendženga ukázala v plné své kráse. Se svými 5 vrcholy sahajícími nad 8000 m.n.m je na ni opravdu neskutečný pohled. Není divu, že ji Britové až do roku 1851 pokládali za nejvyšší horu světa. Tady skutečně nejvyšší je z tohoto místa a za ideálních podmínek stejně možné pozorovat. Mount Everest je přitom odsud vzdálen přibližně 172 km vzdušnou čarou. Po krásném divadle jsme nasedli do našich aut a vrátili jsme se zpět do města a na snídani, po které nás čekal plný den zážitků v prostředí horského města Darjeelingu

Čti více

Bhútán - země hřmícího draka

Bhútán - země hřmícího draka. Nám se zdá, že jsme v zemi nejpohodovějšího a nejmilejšího draka na světě. Nikdo nespěchá, nezlobí, nekřičí. Každý se na nás usmívá, jen dívky jsou trochu stydlivé, když si je fotíme. Nikdo nepije, nekouří (kouření je na veřejnosti zakázáno), chlapi nechodí opilí domů, nejsou zde tuláci, bezdomovci. Lidé milují svého dračího krále, Džigme Khesar a věří mu, že vyřeší každý problém. I takový, který vláda a parlament nedokáží vyřešit. Od roku 2008 je ve státě parlamentní demokracie, král je však stále nesmrtelný. On rozhodl, že nebudou soupeřit s jinými zeměmi hospodářsky. V Bhútánu se neměří hrubý národní produkt, ale hrubé národní štěstí. Štěstí je mnohem důležitější než peníze a silná buddhistická víra v tom krále a Bhútánci utvrzuje. Duální systém světských a církevní moci zde funguje v podstatě beze změn od počátku 17. století.

Stmívá se a my přijíždíme do Thimpu, hlavního města Říše draka. Žádné kolejnice, v Bhútánu neexistuje vlaková doprava, žádné silniční mosty, tedy pardon, v hlavním městě je jeden. Žádný semafor. V celé zemi neexistuje semafor. V Thimpu je jediná větší křižovatka (sbíhají se zde až 4 cesty) a tu řídí až do setmění policista. Po setmění prakticky auta moc nejezdí, není co řídit. Je tu božský klid a štěkající psi nám připomínají spíše venkov. Nikdo vás nedostihne přes mobil, roaming tu naštěstí nemá dosah. Internet povolili až v roce 2000 a v některých hotelech jsou i počítače. Pomalost internetu je dokonalá, většinou vzdáváme snahu připojit se.

Národním sportem v zemi je lukostřelba. Ne však ledajaká. Chlapi střílejí do terče tak vzdáleném, že my ho sotva vidíme. Terč bycom netrefili ani samopalem. Bhutánec se postaví a s absolutním klidem zaměří. Ne však více než pět-sedm sekund. Šíp vystřelí takovou rychlostí, že není šance ho vidět, dokonce, ani když letí vzduchem. Slyšíme svištění a prááásk. Úsměvy a potlesk. Šíp je v cíli. Hrdý střelec se postaví bokem a drží palce dalšímu soupeři.

Čti více

Tam kde tygřice létají - Bhútán

Tygří hnízdo je jednoznačně nejznámější památkou Bhútánu. Jeho návštěvu snad nevynechá ani jeden turista, který sem přijde. Tento malý chrám, visací na útesu 900 metrů nad dnem doliny Paro, už desetiletí provokuje fantazii a vzbuzuje zájem cestovatele. I proto je notoricky těžké vychutnat si ho tak, aby ho člověk měl jen sám pro sebe. Nám se to dnes podařilo. Ráno jsme se zmobilizovali už o šesté a o 6:30 už parkujeme na parkovišti pod klášterem jako první skupina. K branám kláštera nás čeká sice dvouhodinová túra, ale připravili jsme si dobrou startovní pozici. Výšlap nahoru není úplně jednoduchý a pro zájemce jsou dokonce k dispozici koně, kteří umí člověka svézt více než do půlky svahu. Druhou hodinu jdeme každý po vlastních, odměnou jsou nádherné výhledy na exotický himálajský les porostlý mechem a lišejníky. Po hodině a půl chůze přicházíme na známou vyhlídku odkud se fotí všechny slavné výhledy na klášter. Před námi se na skále vypíná nejsvatější místo celého Bhútánu a na schodech mezi námi a ním, je přesně 0 turistů kromě naší skupiny. I ti, kterým se ráno nechtělo velmi vstávat, se dostávají do euforické nálady, která graduje, když dosáhneme samotný klášter, a kromě nás se v něm nepohybuje prakticky nikdo. Procházíme hlavní místností, místní průvodce Rinche nám vypráví legendy o místním světci Padmasambaovi, který sem přiletěl na tygřici, aby porazil démona a následně tři roky, tři měsíce a tři dny meditoval v jeskyni. Vidíme i jeho sochu, která údajně umí mluvit, a které se oheň ani nedotkne. Na konec vlezeme i do pukliny, kde měla přistát tygřice se slavným světcem na svých zádech. Přenesli jsme se do jiného světa, do malebné říše bhútánských pověr, kde je vše možné a dobro vítězí nad zlem za pomoci kouzel a létajících tygrů. Celý zážitek umocňuje, že klášter máme výlučně pro sebe a první turisty potkáváme, až když se vydáváme na zpáteční cestu ze skály, kde stojí. Nyní už sedíme pohodlně v příjemném hotelu v Paro, ale všichni máme před očima obraz slavného Tygřího hnízda, visícího na skále nad nekonečnou propastí, jak vystupuje z mlhy a jeho zlaté střechy odrážejí první paprsky slunce. A ti více nakloněni fantazii čekáme, kdy se na obzoru objeví tygřice, která k němu opět přilétá.

Čti více

Kult falusu v Bhútánu

„Chceš být plodná a mít hodně dětí?“ ptá se mě průvodce, když kráčíme k chrámu Chime Lhakhang. „Tak se nech posvětit falusem od mnicha,“ směje se. Falus?! Zhrozila jsem se. Kráčíme po ulici a kolem nás jsou po domech pokreslené vztyčené penisy. „Různé kultury interpretují různé symboly různě a v rámci naší kultury je penis silně pozitivní symbol,“ říká průvodce. „Opravdu, nejlepším příkladem je Bhútán, kde od 15. století zdobíme své domy takovými nezvyklými kresbami. Je to ochranný symbol, který má odehnat zlé síly. V rámci severozápadního Bhútánu bývávaly obrázky penisů zcela běžné, a i když dnes vláda pomalu tlačí na jejich odstraňování v souladu se západními normami, tak je stále snadno najdete.“ A nejlepší místo pro nás turisty, kde hledat, je chrám Chim Lhakanh u města Punakha. Tento chrám má kořeny přímo u místního svatého Drukpa Kunleyho známého jako Božský Blázen. Ten přišel do tohoto kraje z Tibetu a rozhodl se buddhismus šířit neortodoxními metodami jako souložením a pitím alkoholu. Velmi rychle se stal miláčkem běžných Bhútánců a jeho lidový výklad buddhistické doktríny si zachoval popularitu dodnes. Právě Kunley začal na stěny domů malovat vztyčené penisy, a dokonce takové totemy stavět i na střechy domů, aby odehnal zlé duchy. Dodnes je známý jako patron porodnosti a do chrámu Chim Lhakhang přicházejí denně stovky žen, kterým mniši žehnají 25 centimetrovým dřevěným penisem, který sem měl přinést ještě Kunley v 15. století. Symbolický úder tímto „bleskem ohnivé moudrosti“, jak o něm mluvil Božský Blázen, Vám přinese nejen plodnost, ale i štěstí. Právě proto jsme se všechny ženy nechaly „praštit“ dřevěným falusem a následně jsme se kochaly lidovou tvořivostí v přilehlé vesnici Yowakha. Nenajdete tu ani jeden dům bez falusu na stěně.

Čti více

Naše první Shangi-La Darjeeling

Horká Indie leží v oparu, ve stínu je 40 stupňů Celsia a my nasedáme do terénních aut. Právě jsme přistáli v západním Bengálsku v městečku Bagdogra v severovýchodní Indii a přesouváme se do oblasti Dardžilingu, první zastávky na naší cestě. Začínáme stoupat do hor, cesta se klikatí, vítr začíná pofukovat, horké pláně vyprahlého subkontinentu necháváme pod námi. Scenerie se prudce mění a vcházíme do himálajského předhůří. Malá městečka podél silnice a úzkokolejná železnice, která zde v 19. století hrála významnou roli při budování této oblasti. Výškoměr ukazuje 2200 m. Jsme tady, v Dardžilingu, kam se chodili před horkým létem ochlazovat bohatí Britové z Britské východoindické společnosti. Jsme na místě, kde začal pan doktor Cambell v roce 1842 pěstovat nejznámější a nejlepší čaj Indie. Šampaňské mezi čaji. Ochutnávka. "Dámy a pánové, začneme letošní jarní sklizní, first flush, Golden orange pekoe. Nejjemnější černý čaj světa se rodí a zpracovává právě tady, ve výšce od 1500 do 2200 metrů nad mořem". Cena tomu samozřejmě odpovídá.

Přecházíme na podzimní loňské sklizně plnější barvy a chuti, bílý čaj, oolong ... Usínáme a v nose a v puse cítím stále vůni čajových listů.
Časné ranní vstávání. Je zima, oblékáme si to nejteplejší a vyrážíme na Tygří vrch, místo, kde je nejlepší výhled na třetí nejvyšší horu světa, 8658 metrů vysokou Kančendžongu. Ranní červánky jsou v modři. Jak se zvedá opar a těžké mraky klesají do údolí, najednou se před námi zjeví. Tak šíleně blízko. Na dotek. Úžasný pohled, nedýcháme. Nejvyšší železnici světa se přepravíme do městečka Ghum. Vypadá to jako dětský vláček a lokomotiva je poháněna parou. Když jedeme vláčkem podél úzké hlavní silnici, auta musí zastavit, abychom se nesrazily. Všude je spousta lidí, Indové, Tibeťané i Nepálci zde žijí jeden vedle druhého v klidu. Místa je málo a hinduistické chrámy leží v blízkosti buddhistických svatyní. Darjeeling je opravdovým rájem severovýchodní Indie. Naše první Shangri-La.

Čti více

Na ten skutečně dobrý čaj musíte jet do Darjeelingu

Tato oblast se stala útočištěm britské armády a později smetánky, která zde během horkých měsíců mohla trávit chvíle s příjemnou teplotou kolem dvaceti stupňů. Darjeeling se stal místem experimentu v pěstování čaje. Prvním správcem oblasti byl jistý doktor Cambell, kterému se v roce 1841 podařilo vypěstovat první čaj z Darjeelingu původem z Číny. Na práci se následně začaly najímat pracovníci původem z Nepálu, což je vidět i na složení dnešního obyvatelstva. Do roku 1873 bylo založeno 113 zahrad na celkovém území 6000 ha.

V současnosti se čaj pěstuje na území přes 20 000 ha. V 83 zahradách je vyprodukovaných 10 - 11 milionů kilogramů pravého Darjeelingu. Ten pravý Dargeeling se pěstuje v nadmořské výšce 600 - 2150 metrů. Ve většině případů se jedná o čínské typy odrůd čajovníku. Právě podle podílu jednotlivých typů čajovníku dělíme darjeeling na 4 základní třídy. To vše si podrobně vysvětlíme a ochutnáme čaj přímo v srdci Darjeelingu, kterou navštěvujeme již roky. Na sběračky čajových lístků jsme měli štěstí až cestou do Bhútánu, no zastávka u nich stála skutečně za to. Sběračka čaje (90 % jsou ženy) jsou neuvěřitelně šikovné a za den dokáží obrat 60 - 100 kg čaje. Ze 4 kg nasbíraných lístků se po zpracování získá 1 kg čaje.

Při sklizni na ženy dohlížel muž, který je upozorňoval, aby se nerozptylovalo a věnovali se své práci. No naše přítomnost mu vůbec nepřekážela, a tak jsme si mohli samotné sbírání vyzkoušet na vlastní kůži a zažít tak autentický zážitek. Myslím, že každý z nás se vzpomínkami přenese právě sem, kdy bude přátelům doma servírovat pravý nefalšovaný Darjeeling.

 

Čti více

Indický Sikkim ukrytý v himálajském předhůří

Stát ve tvaru palce připojen k Indii až v roce 1975 a zároveň druhý nejmenší stát Indie se krčí mezi strmými svahy himálajských předhoří, které na východě sahají k Bhútánu a na severu k Tibetu. Řeka Teesta tvoří hlavní tepnu a my se plazíme vedle ní v zástupu nádherně pomalovaných kamionů. Hranice a potřebné zvláštní povolení pro vstup. Nejsme teroristé? Nepašujeme drogy nebo alkohol? Právě ten je zde kvůli úlevě na dani nejlevnější v celé Indii a zástupy lidí z celé Indie ho chodí kupovat na velké oslavy, jako jsou například několikadenní svatby právě sem. Jsme jen turisté chtivý po dobrodružství, zážitcích a kultuře tohoto málo poznaného regionu s velkými fotoaparáty.
Gangtok - hlavní město země nás vítá neuvěřitelnou čistotou a pěší zónou Ghandi Marg, tak netypické pro Indii. Výborné bary a na první pohled bohatí lidé, toto má daleko od kastovního subkontinentu. Jen lanovka vedoucí ze spodní části města k horní nejezdí. Kvůli bezpečnosti. Zasedá parlament. Široké cesty, nádherné aleje, golfové hřiště, trochu to připomíná Nové Dillí. Důvod, proč jsme tady jsou dva překrásné kláštery. Enchey - patřící nejstaršímu tibetskému buddhistickému řádu Ňingmapa a Rumtek - nejdůležitější klášter celé oblasti patřící řádu Karma kajugpa. To, co se nazývá v křesťanském světě "západní schizma", kdy najednou vládli dva papežové, probíhá nyní v tomto řádu. Existují dva nejvyšší představitelé řádu - Karmapové a Indie, Čína a Dalajláma se neumějí dohodnout, kdo je ten vyvolený.

Čti více

Rafting a indická whisky

Rafting na řece Teesta byl vskutku dobrodružný. V noci pršelo a peřeje byly místy tak prudké, že jsme se jednou skoro převrátili. Prý i Richard Gere, který sem přišel kvůli buddhistickému učení, splavil tuto řeku. Plní zážitků, se opět sápeme, jak jinak, do kopců. Překročili jsme hranice Sikkimu a Západního Bengálska a těšíme se na poslední a nejindičtější město na naší trase. Kalimpong nás přivítal nádhernou botanickou zahradou plnou kaktusů, typickým trhem, kde jsme si dali čerstvou, ještě vařící Pakoru - opraženou zeleninovou sekanou červené barvy. A ještě jednu. A další. Mňam."Nedostaneme průjem?", Zeptal se někdo. "Určitě ne", odpověděl jsem, vždyť jdeme na indickou whisky. To bylo v plánu. Večírek v indickém baru vyšel dokonale a natlačení v taxíku se přesouváme do hotelu, kde party pokračuje. 

Čti více
klášte Tygří hnízdo, Bhután

Tygří hnízdo , Bhútán

Nejikoničtějším místem celého Bhútánu je unikátní chrámový komplex zvaný Tygří Hnízdo. I pro nás bude absolutním vrcholem našeho zájezdu. Komplex postavený na dokonalém místě vznikl již kolem roku 1692 na místě, kde je jeskyně, v níž měl Guru Padmasambhava meditovat po dobu tří let, tří měsíců, tří týdnů, tří dnů a tří hodin. To vše se mělo odehrát v 8.století a tento příběh dal vzniku klášternímu komplexu. Sám sem přiletěl na tygrovi, odtud jeho známý název. K tygřího hnízdu budeme kráčet lesem náročným výstupem, který potrvá dvě, možná tři hodiny. Každá kapka potu však bude stát za to, když se ocitnete na vyhlídce a před vámi se otevře panorama tohoto důmyslného a neskutečného místa. Nekorunovaný div světa!

Čti více
Těšit se můžete na bhútánskou architekturu

Punakha

Punakha bylo kdysi hlavní město země a dnes zde má zimní sídlo nejvyšší dratshang, opat. Byli zde korunováni všichni panovníci Bhútánu. Oproti Thimpu má Punakha o něco mírnější klima a dobře se tu daří pěstování rýže a snad nejkrásnější je v období jara, kdy všechno rozkvétá. Třeba si prohlédnout Punakha Dzong, opevněný klášter, který je také známý jako Palác nejvyššího štěstí. Právě zde byla v roce 1910 podepsána důležitá smlouva o britské ochraně nad Bhútánem. Punakha je mezi návštěvníky velmi oblíbená.

Čti více

Thimpu

Thimpu je hlavním městem Bhútánu a často se o něm hovoří jako o jednom z posledních hlavních měst, kde nenajdete semafor. Kromě toho je se svou nadmořskou výškou 2320 mnm nejvýše položeným hlavním městem celé Asie. Thimpu není historickým městem, ale najdete v něm několik zajímavých památek od buddhistických klášterů, stup až po živé tržiště. Thimpu je však sídlem bhútánského krále a stojí zde i důležitý dzong Tashichoedzong, kde má dnes svou adresu bhútánský parlament. V Thimpu uvidíte i největší bhútánskou sochu Buddhy, zajímavá zvířata jménem Takin, které jsou symbolem země, ale i tradiční lukostřelbu, která Bhútán proslavila široko daleko. Thimpu je místo nabité zážitky.

Čti více

Paro

Malebné město Paro ležící ve stejnojmenném údolí patří k nejkrásnějším místům celého Bhútánu. Jednak má jediné mezinárodní letiště v zemi, ale není to jen místo, kde přijdete a odejdete, ale které si rozhodně zamilujete. Paro se může pochlubit nádherným starým Dzong Rinpung, opevněným klášterem, který je typickým prvkem bhútánské architektury a patří mezi nejkrásnější v zemi. Paro je však o atmosféře a krásných výhledech na okolní hory, údolí poseté rýžovými políčky. Najdete zde příjemně kavárničky v centru města a toto místo bude patřit k nejmilejším na naší cestě.

Čti více
Dardžiling, Indie

Dárdžiling

Horský Dardžiling patří mezi nejznámější města severní Indie. Nachází se v regionu Západního Bengálska, ale sami uvidíte, že s Kolkatou nemá nic společného. Tedy kromě koloniální historie, protože Dardžiling sloužilo jako místo, kam chodila britská smetánka odpočívat a uniknout před horkem indického subkontinentu. Dardžiling je synonymem pro čaj. Ten se zde poprvé objevil v polovině 19.století díky zásluze Archibalda Campbella a dnes jsou v jeho okolí čajové plantáže s tím nejlepším čajem. Dardžiling je příjemné městečko s náměstím Chowrasta, svými čajovnami a krásnou atmosférou. Za pěkného počasí vidět Kančendžongu a jeho okolí nabízí například Tygří vrch, himálajskou železnici, ale také himalájskou ZOO s červenou pandou či horolezecký institut.

Čti více

Sikkim

Malý stát s rozlohou pouze 7214 km2. V 17. století šlo o silnou říši, pod kterou patřil velký kus dnešního Nepálu, Bhútánu a také tropické podhůří Himalájí v oblasti Dardžilingu. Prohlédnete si město Gangtok, které je hlavním centrem oblasti, ale také klášter Rumtek s dokonalou buddhistickou atmosférou. Rumtek patří mezi nejzajímavější duchovní oblasti Sikkimu. Za pěkného počasí je Kančendžonga skoro na dotek.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací