Palác Potala ve Lhase
sleva first minute až 28%

Čína, Tibet, Nepál, Indie (Expedice)

Peking, Šanghaj, Lhasa, Káthmandú, Váranásí, Agra

Poznávací zájezd křížem krážem přes celou Čínu a himálajská sedla do Tibetu na střechu světa, přes hinduistický Nepál a asijské safari až do neuvěřitelné Indie. Romantický Taj Mahal, nejkrásnější stavba z lásky vás okouzlí. Závěr této exotické cesty vygraduje v neuvěřitelném Dillí. Množství UNESCO památek na jedné cestě. Vydejte se na cestu plnou poznání a kontrastů.

  • využijte naše zkušenosti! Tuto cestu jsme projeli už s desítkami skupin
  • polopenze v Číně a plná penze v NP Chitvan v ceně!
  • nezapomenutelný ryhlovlak Peking - Šanghaj
  • největší stavba světa, mystika Tibetu, šťáva Nepálu a... neuvěřitelná Indie
  • first minute islevy na zájezdy Čína, Tibet, Nepál, Indie jsou dynamické a průběžně se snižují
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, místní let (Chengdu – Lhasa), letištní poplatky, pronajatou dopravu po celou dobu, přesuny lůžkovými vlaky, snídaně, plnou penzi v národním parku Chitwan, SEN průvodce – znalce oblasti a místní průvodce podle potřeby, vstupné do památek, povolení do Tibetu, ubytování v hotelech střední kategorie 2* -3* v pokojích pro dvě osoby, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, víza (6000 Kč + 30 EUR/USD přímo na místě), fakultativní výlety

Ubytování:

Peking – Xihua Jade hotel / Dongfang hotel***, 2 noci
 
Shanghaj – Holiday Inn Express Shanghai in Zhabei / Golden Riverview***, 1 noc
 
Vlakový presun Šanghaj - XiAn, 1 noc ve vlaku
 
Xi An – Xian Chenggong International Hotel / Bell Tower Hotel***, 1 noc
 
Chengdu – Ane Grand Hotel / Tianfu Sunshine Hotel****, 2 noci
 
Lhasa – Yak Hotel***, 3 noci
 
Gyantse – Yutuok hotel / Gesar Hotel***, 1 noc
 
Shegar – Tingri Roof of the World Grand Hotel / Zhufeng Hotel***, 1 noc
 
Gyirong – Sichuan Grand Hotel / Pengcuoraosai Hotel***, 1 noc
 
Kathamandu – Hotel Excelsior Kathmandu***, 3 noci
 
Chitwan – Safari Lodge***, 2 noci
 
Varanasi – The Amayaa****, 2 noci
 
Agra – Howard Plaza hotel****, 1 noc
 
Dilí – The Exotica Grand***, 1 noc
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Náročnost:

Zájezd je náročný z cestovatelského hlediska - přesuny vlaky, autobusy, množství nových poznatků, které je třeba vstřebat, velké rozdíly teplot. To vše dá zabrat! Ubytování je vzhledem k expedičnímu charakteru cesty překvapivě dobré. Přeprava je pronajatou dopravou, a ve spolupráci s našimi dlouholetými partnery a zkušeným průvodcem můžeme i za tak krátký čas vidět mnohem více než jiní. Kdo však chce pohodlnější alternativu, vybere si z naší nabídky komfortních zájezdů. 

Poznámka:

UPOZORNĚNÍ: Pro vyřízení indických víz je nutná osobní účast žadatelů na indické ambasádě v Praze za účelem poskytnutí otisků prstů. Termín podání indických víz Vám upřesníme v době zhruba 2 – 1 měsíc před odletem.

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 2500 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den. Odlet na neuvěřitelnou cestu

LETADLO

Odlet z Evropy.

2. den: Největší náměstí, největší mauzoleum a Zakázané město čínských císařů

PEKING

Olympijský PEKING s jeho moderní architekturou, největším náměstím světa a Maovým mauzoleem na jedné straně a uzoučké uličky s čínskými restauracemi na druhé. Projdeme se v Zakázaném městě v sídle císařských dynastií.

3. den: Velká čínská zeď, palác nejsilnější ženy

PEKING – VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ – PEKING

Ráno vystoupáme na VELKOU ČÍNSKOU ZEĎ a odpoledne ochutnáme pekingskou kachnu. V Letním paláci budeme obdivovat upravené čínské zahrady a jezírka. Uvidíme OLYMPIJSKÝ STADION, i moderní operu. Vše s místním průvodcem a pronajatou dopravou!

4. den: 1318 km vlakem za 270 minut. Šílená cesta do Šanghaje

PEKING – ŠANGHAJ

Rozloučení s Pekingem a absolutní zážitek. Supermoderním rychlovlakem se přesouváme do ŠANGHAJE. Rychlovlakem projdeme po nejdelším mostě planety (165 km!). 1318 km absolvujeme jen za 270 minut! Noční plavba s výhledem na nejvyšší čínské mrakodrapy. Není lepšího výhledu na strip jako z paluby lodě. Na jedné straně moderní Pudong a barevné mrakodrapy. Takto večer jsou ještě hezčí. Na straně druhé koloniální Bund spolu do zlata osvětlenými budovami. Nádherný kontrast a vy nevíte, kam se dívat. Ideální místo chytit manželku / partnerku za ruku a společně si užívat noční světelnou show, kterou nám zprostředkovávají osvětlené monumenty této kouzelné čínské metropole. Když si za pár let budete prohlížet fotoalbum s fotkami ze Šanghaje, nebudete věřit, že jste jednou opravdu stáli v objetí těchto velkolepých moderních obrů a historických elegantních budov v romantické části Bundu. Co vám tato místa připomínají? Přes řeku Huangpu se tyčí ikony moderního města. Hned za řekou leží Pudong se svými mrakodrapy. Hned poznáte Oriental Pearl Tower věž s obřími koulemi i Jin Mao Tower připomínající tužku. Večer se vše krásně rozzáří a vy pocítíte vzrušení z místa, kde se nacházíte. Takové kontrasty jste nečekali, že? Procházka po nábřeží a nakonec po rušné Nanjing Road, kudy se prošla celá Šanghaj. Zajděte si na jídlo do místních stánků nebo podniků a zítra si Šanghaj užijeme ještě víc!

5. den: Svět z nejvyšší vyhlídkové plošiny a Bund, kam nesměli Číňané a psi

ŠANGHAJ – XI’AN

ŠANGHAJ – největší a nejbohatší čínské město si vás získá hned od začátku. Jen těžko byste hledali lepší a zářivější příklad neskutečného čínského vzestupu jako zde. Čtvrť mrakodrapů, kde ještě před dvěma desetiletími rostla rýže. Šanghaj není nic dlužen své pověsti a hned od začátku nás začíná ohromovat. Pokud jste někdy snili o levitaci a o tom, že se jednou budete doslova "vznášet" nad zemí, Maglev vám tento sen splní během několika vteřin. Je nejrychlejším pozemským způsobem transportu na Zemi. Ručička pomyslného tachometru se zastaví na 432 km / h a taková povznášející jízda za pomoci magnetů je velký zážitek. Po nejvyšší rychlosti přichází další nej. Tentokrát půjdeme do výšky. Výhled na město z nejvyšší vyhlídkové plošiny v Číně – Shanghai Tower. Výtah nás za 50 sekund vynese na 118. poschodí do výšky 546 metrů. Schody lze vyjít o patro výš do výšky 552 metrů. Je to jen o tři metry nižší než nejvyšší vyhlídka na Burj Khalife v Dubaji. Po vyhlídce nás čeká oběd na západním pobřeží řeky Huangpu. Britský Bund jako vystřižený z Londýna. Promenáda podél řeky, lemovaná nádhernými koloniálními budovami z přelomu 19. a 20. století. V době, dokud se ze Šanghaje nestalo město mrakodrapů, bylo to právě panorama Bundu, která symbolizovala toto město. Přesouváme se hlouběji do historie. Zahrady Štěstí jsou nádhernou ukázkou Mingských zahrad ze 16. století. Odpočíváme a obdivujeme tradiční čínskou zahradní architekturu. Asi nejznámější ulicí ve městě je Nanjing road. Čas na rozchod a individuální aktivity. Nakupování, procházky a nasávání atmosféry, nebo točené pivko na terase. Na konci dne opouštíme bohaté východní pobřeží a nočním vlakem směřujeme do srdce země.

6. den: Největší archeologický objev 20. století a čínský muslimský svět

XI`AN

Vítejte v Xi`anu, hlavním městě provincie Shaanxi, jednom ze čtyř starobylých hlavních měst, v současném kulturním a ekonomickém centru severozápadní Číny. Město Xian má za sebou zajímavou a bohatou historii. Zde začínala slavná Hedvábná cesta, město bylo také sídlem prvního císaře Qina, který před více než 2000 lety tuto velmi rozsáhlou a různorodou krajinu poprvé sjednotil. Právě díky němu proudí do Xianu denně tisíce turistů, kteří chtějí na vlastní oči vidět (podle Číňanů) největší archeologický objev 20. století – známou terakotových armádu, která se nachází hodinu cesty severovýchodně od města. Když císař pochopil, že věčně žít se mu asi nepodaří, dal tuto armádu vybudovat na svou ochranu po smrti. Přibližně po hodině cesty zastavujeme v továrně na výrobu terakotových vojáků, kteří se zde vyrábějí podobně jako ti původní. Zřízenci nám vysvětlují postup, od těžby místní hlíny tzv. terakoty, formování, schnutí, až po vypalování v peci. Dnešní vojáci se vyrábějí v sádrových formách. Ti původní byly prý všichni pořizování ručně. Na tu dobu neskutečné umělecké dílo. V továrně také obdivujeme nádherný čínský nábytek, keramiku, či koberce. Samotný areál armády je obrovský, stále se rozrůstající turistický komplex, plný restaurací, obchodů a suvenýrů. Samotní vojáci se nacházejí ve třech zakrytých jámách, tzv. pitech. Po prohlídce vojáků se vracíme do Xianu. Projdeme se po muslimské čtvrti Chuejov a ochutnáme atmosféru nočních trhů o jaké se vám ani nesnilo. Jsou to velcí gurmáni a rádi se o své kulinářské umění dělí s ostatními. Ulice Chuejov nebo Huiminjie je spleť ulic a uliček, plných pouličního jídla a suvenýrů, barev, chutí a vůní. Je součástí staré muslimské čtvrti a je to také nejpopulárnější turistická destinace. Návštěva Xianu by bez ní nebyla kompletní. Tolik barev, vůní, zvuků a chutí po hromadě jste ještě nezažili.

7. den: Městské hradby na kolech a vlak do Sečuánu

XI`AN – CHENGDU

Dopřejeme si trochu sportu a rozproudíme krev na nejlépe zachovaných městských hradbách v Číně. Na důkladnou prohlídku hradeb budeme potřebovat přibližně dvě a půl hodiny. Vyjdeme vzhůru po schodech na hradby, kde se nám naskytne krásný výhled na město. Z jedné strany nízké domky a historické budovy, z druhé vysoké paneláky a mrakodrapy. Rozdíl je obrovský, výhled nám odhaluje působivé kontrasty města. Ideální je být na hradbách už před devátou ráno. Tehdy je tam ještě minimum lidí a my si užíváme nádhernou oázu klidu nad rušným velkoměstem. Čeká nás jedinečný sportovní zážitek. Městské hradby jsou pýchou Xianu a lidé jsou na ně právem hrdí. Důsledně se o ně starají a velká část městského rozpočtu jde na jejich opravu a údržbu. Většina zástavby mimo hradeb se již postavila za komunistů. Každých sto dvacet metrů byla postavena strážní věž, protože šípy měly dostřel šedesát metrů, takže město bylo dokonale chráněno. Dohromady se jich na hradbách nacházelo až 98. Momentálně tam stojí většina a některé se rekonstruují. Právě díky těmto hradbám město nikdy nikdo nedobyl. Prý na něj ani nikdo pro jistotu neútočil. Na kolech projedeme kolem východní a severní brány, až dojdeme k památce, která určitě stojí za zastavení. Klášter Guangren (volný překlad klášter Velké shovívavosti) je nádherná stavba z 18. století s blyštící se zlatou střechou, kombinující čínskou a tibetskou architekturu. Je to jediný tibetský klášter v provincii a sloužil jako obydlí pro dalajlámu a dalších vysokých lámů během jejich cest do Pekingu. Ti, kteří se na kolo necítí, se mohou procházet po hradbách. Po celém obvodu hradeb jsou rozmístěny nové, čisté toalety. Pokud někdo nechce být celý čas na hradbách, mohou sejít dolů a projít se kolem hradeb zvenčí. Nachází se tam vodní příkop a množství pěkných parků, kam chodí místní cvičit, tančit, zpívat, nebo se jen tak projít. Po nádherně stráveném čase na hradbách se přesouváme na oběd. V Xi`anu zažijete velký výběr lokální kuchyně, která je známá po celé Číně. V Xi`anu jsme strávili 1,5 dne a je čas vydat se dál. To, co se ještě do roku 2017 jelo vrzajícím, nočním vlakem 17 hodin, dáváme nyní za necelé čtyři! Připravte se na množství mostů a tunelů a vítejte v CHENGDU.

8. den: Roztomilé pandy, obrovský kamenný Buddha, největší stavba světa a čínský hotpot

CHENGDU – LEŠAN – CHENGDU

Chengdu: Brokátové město, ibiškové město nebo Želví město. Toto je jen pár jmen pro jedno z nejzajímavějších míst Říše středu. Kolébka čínského čaje, geniálně pálivé jídlo, nádherné zelené parky, krásné ženy a ikonické kontrasty mezi starým a novým vás čekají v této dynamické ale zároveň velmi uvolněné metropole střední Číny. Jsme v horách, kde nás čekají rozkošné pandy (většina pand světa žije právě v provincii Sichuan). Panda je medvědovitá šelma tradičně žijící v zamlžených sichuánskych horách. Nedostupné a vlhké lesy na podhůří Tibetské plošiny plné bambusu jsou pro ně ideálním domovem. S rostoucí lidskou populací bohužel přichází o přirozené životní prostředí a její počet v přírodě prudce klesal až do bodu blízkému vyhynutí. Denně potřebují sníst až 15 procent své váhy, což je při 160 kg pandě přes dvacet kilo bambusu. A ne jakéhokoli. Pandy jsou vybíravé a uspokojí se pouze těmi nejmladšími, nejsladšími výhonky. Zbytek bambusu je odpad a kolem každé hodující pandy je pokaždé hezké smetiště. Černobílé pandy nejsou jedinými obyvateli tohoto záchranného parku. Určitě si nenechte ujít návštěvu pavilonu pro Červené pandy – menšího příbuzného, ​​který také pochází z horských oblastí jihozápadní Číny a také je na seznamu ohrožených zvířat. Zakoupíme si poslední pandí suvenýry a vyrážíme do menšího města Leshanu. Předtím než opustíme město podíváme se na největší budovu na světě Century Global Center. Vnitřní plocha na všech patrech má neuvěřitelných 1 700 000 m2. V Century Global Center o rozměrech 500 x 400 x 100 metrů najdete obrovské nákupní centrum, středomořskou vesnici s umělou pláží, vodní park s umělými vlnami, ledovou plochu, obrovskou LED obrazovku o rozloze 150 m2, 14 kin a množství hotelů. S počasím si návštěvníci starosti dělat nemusí, neboť tento gigantický komplex má své vlastní umělé slunce, které poskytuje světlo a teplo 24 hodin denně.

V LESHANE nás uchvátí největší kamenný Buddha světa, větší, než byli ti afghánští. Legenda říká, že nápad vytesat do červeného pískovce obrovskou sochu Buddhy dostal někdy koncem sedmého století mnich jménem Hai Tong. Hlavním důvodem byly nebezpečné víry, které se tvořily na soutoku tří řek Min, Qingyi a Dadu. Mnoho lidí ztroskotalo a mnoho lidí přišlo o život. Obrovský Buddha měl zpacifikovat vodního ducha, který to údajně měl celé na svědomí a bdít nad námořníky při bezpečném přechodu přes tento riskantní úsek. Dosud největší sedící Buddha na světě je vysoký 71 metrů a kdyby se postavil, mohl by s lehkostí sfouknout pochodeň Soše Svobody. Po náročném dni nás za odměnu čeká gurmánský zážitek. Jdeme na tradiční Hot Pot – horký kotlík, kterým je Sichuan známý po celé Číně. „Kotlíkáren“ je plné město, jsou na každém kroku. Čím hlučnější, zapařenější a teplejší, tím autentičtější. Čína je neskutečná.

9. den: Přílet na střechu světa, jačí máslo, poutníci a silné duchovno

CHENGDU – LHASA

Ranní letecký přesun mezi horami do hlavního města Tibetu LHASY s nezapomenutelným přistáním. Dnes nikam nespěcháme, máme aklimatizační den. Po krátkém oddechu vyrážíme na procházku do historického centra. Historické centrum Lhasy dýchá silnou atmosférou, přecházíme úzkými uličkami s typickými bílými domy s černým nátěrem kolem oken a modlitebními vlaječkami, vlajícími na střechách. Blížíme se k Barkor, okolo chrámu Džókhang krouží ve směru hodinových ručiček davy věřících i turistů, poutníků z celého světa. Ve vzduchu je cítit vůni kadidla a zvláštní posvátnosti, Tibeťané svírají v rukou své modlitební mlýnky a růžence. Jsme na Barkorském náměstí, místě, kde se uskutečnila většina tibetských povstání. Ještě předtím, než se i my blíže dotkneme zdejších posvátných míst, vychutnáme si oběd na náměstí. Po obědě nás už čeká prohlídka kláštera Džókhang. Džókhang patří mezi nejvýznamnější tibetské chrámy a centra buddhismu. Nechal ho postavit v 7. století první tibetský král Songcän Gampo. Řekneme si něco o architektuře, vzácných buddhistických znacích a sochách, které se zde nacházejí. Ta atmosféra Vás uchvátí! Magické místo, kde si při svíčkách s jačím máslem osvětlíme souvislosti a nahlédneme do tibetského buddhismu.

10. den: Letní a zimní sídlo Dalajlámů

LHASA – POTALA – NORBULINKA

Palác Potala – sídlo Dalajlámů a pýcha a sláva Tibetu byl budována jako nejkrásnější stavba Asie. Ve skutečnosti je ještě velkolepější než na fotografiích. Palác byl od 17. století sídlem Dalajlámů, až do roku 1959, kdy současný 14. Dalajláma po povstání v Lhase byl nucen uprchnout přes Himaláje do exilu v Indii, kde žije dnes. Celá stavba je vysoká 117 metrů, vyšlapat po schodech celkem vzhůru v této nadmořské výšce dá pořádně zabrat. Projdeme se přes zpřístupněnou část, tu si prohlédneme i místo, kde žil současný Dalajlama, uvidíme trůny a hrobky předchozích Dalajlámů, projdeme množství místností se vzácnými relikviemi. Potalu si prohlédneme důkladně a můžete porovnat, zda je krásnější přes den nebo v noci. Norbulinka – nevynecháme ani letní sídlo Dalajlámů. Je to největší zahrada ve městě, s mnoha jezírky, květinovými záhony, kde si skvěle odpočinete uprostřed zeleně. U paláce posledního Dalajlámy si vysvětlíme, proč v něm už více než půl století nepřebývá.

11. den: Život mnichů v klášterech

GANDEN – DREPUNG

Ganden byl prvním klášterem v okolí Lhasy a Drepung byl největším klášterem na světě. Pochází ještě z 15. století, je funkční dodnes, mnichů zde dnes už žije málo, jejich počet kontroluje a stanovuje čínská vláda. Klášter stojí na úpatí svahu Gephel. Když stojíme před hlavní modlitebnou, po levé straně vidíme velkou kuchyň, která kdysi ve velkém fungovala – vařilo se zde pro více než sedm tisíc mnichů. Samotná prohlídka Drepung trvá přibližně dvě-dvě a půl hodiny. Klášter je velkým komplexem několika budov, uliček, nádvoří, jakési malé městečko ve městě. Každý si tu roztočí modlitební mlýnek s mantrou "Óm mani padme hum".

12. den: Tyrkysové himálajské jezero a přes pětitisícová sedla do vesničky jako z westernu

LHASA – YAMDROK-TSO – GYANTSE

Opouštíme Lhasu a vyrážíme na západ. Naše první cesta směřuje do GYANTSE – Města hrdinů. Zastavíme se u krásného jezera Yamdrok, které je jedním z přírodních skvostů Tibetu. Neskutečně tyrkysová barva a nádherné fotografie. Troufnete se vyfotit na jakovi? Procházíme dech beroucím průsmyky a po prvé stoupáme nad 5000 m! Příchod do Gyantse, procházka kouzelným starým městem. Atmosféra jako z filmu Sedm statečných nebo Game of Thrones. Prohlídka kláštera Pelkor Chode se stúpou Kumbum, která má 108 kapliček a nádherně zrestaurované malby. Na závěr vyhlídka na město při západu slunce a osvětlená pevnost.

13. den: Do města pančenlámů. Jak se vyrábí tsampa.

GYANTSE – SHIGATSE – SHEGAR

Krátký přesun do SHIGATSE, které je druhým největším městem Tibetu. Jak se vyrábí tsampa? Důkladně si prohlédneme chrám Tashilhumpo (sídlo Pančenlamy) a u hrobky 10. Pančenlamy si řekneme více o životě tohoto velkého muže. Pokračujeme dále na západ a obdivujeme jedinečnou, ale drsnou tibetskou přírodu. Obdivujeme vynalézavost a pracovitost místních, míjíme stany nomádů se solárními články. Na čem se to ty ovce a jaci vůbec pasou?

14. den: Uvidíme i tento rok Mt. Everest?

SHEGAR – KYRONG

Tibet se s námi loučí velkolepě. Nacházíme se v národním parku Qomolangma a Himaláje jsou na dohled. Postupně se nám ukáže jedna osmitisícovku za druhou. Uvidíme i letos Mt. Everest? Zdoláváme nejvyšší průsmyk a směle překonáváme majestátní Himaláje. Nocleh v pohraničním městečku Kyrong, které se připravuje na nával turistů. Zatím jsme tu sami. Začíná se nám lépe dýchat a po dlouhém čase vidíme stromy. Jsme opravdu ještě v Tibetu?

15. den: Obrovská změna, zelený, šťavnatý svět

TIBET – NEPÁL

Rozdíl mezi čínskou a nepálská stranou nemůže být větší a symbolický. Připravte se na nejhorší cesty, ale nejkrásnější výhledy. Nepál vás uchvátí od začátku a na náročný přesun do KATHMANDU budete vzpomínat ještě dlouho.

16. den: Nejbarevnější fotografie, vysmátí lidé a útok na všechny smysly

KÁTHMANDÚ

Durbar Square (UNESCO) s typickou dřevěnou architekturou a palácem Živé bohyně. Nákupy, restaurace a bary ve čtvrti Thamel. Absolutní pohoda. Pro zájemce možnost letět vyhlídkovým letem k Mt. Everestu.

17. den: Let k Everestu, největší stúpa, spalování mrtvých

KÁTHMANDÚ – BODNATH – PASHUPATINATH

Buddhistický Bodnath se vševědoucíma Buddhovýma očima. Hinduistický Pašupatinath se svatými muži, kteří předvedou neuvěřitelné jogínské kousky. Buddhy vystřídá Šiva a hinduistické spalování mrtvých. Nádherné historické město BHAKTAPUR (UNESCO) s nezaměnitelnou architekturou a uvolněnou atmosférou.

18. den: Rafting na himálajské řece a jsme doma u krokodýlů

KÁTHMANDÚ – CHITWAN

Přesouváme se do královského národního parku Chitwan (UNESCO). Kratší přesun okořeněný možností raftingu na himálajské řece Trishuli. Rafting zvládne každý. Zážitek je zaručen! Podvečer se přivítáme s chitwanskou přírodou i naším domácím rodinným ubytováním. Spíme v lodge našeho dlouholetého partnera, který se stal naší, a tedy i vaší rodinou. Budete zde slyšet welcome to národní park, či who wants pivo? Pár metrů od našeho ubytování teče říčka, ve které plavou krokodýli.

19. den: Safari na sloním hřbetě. Uvidíme nosorožce?

CHITWAN

Safari v nejkrásnějším a nejstarším nepálském národním parku CHITWAN (UNESCO). Na tradičním člunu poplujeme vedle krokodýlů, vycházíme do divoké nepálské přírody a zajezdíte si i na slonech. Uvidíme i nosorožce? Plná penze v ceně.

20. den: Změna kultury

CHITWAN – KÁTHMANDU - DILLÍ

Dnešní den bude přesunový. Čeká nás cesta z Chitwanu zpět do Kathmandu, kde nasedneme na letadlo a přesuneme se do nové země, do Indie. Když jste si mysleli, že vás už po Nepálu nemá co překvapit, přichází vystřízlivění. Indie je útok na všechny smysly. Po příletu do Dilí, nás na letišti vyzvedne náš lokální partner, přesuneme se do hotelu a čeká nás oddechový večer.

21. den: Bláznivé Dillí

DILLÍ

Atmosféra Dillí vás dostane od prvního okamžiku, kdy do tohoto fascinujícího města vkročíte. Prohlídku začneme ve starém Dillí. Něco takového jste ještě neviděli! Staré Dillí, to jsou první doteky s hinduismem, islámem a málo známým náboženstvím Sikhů. Uvidíme nejkrásnější a největší mešitu obrovské Indie - Jama Masjid ze 17. století, která se stala symbolem Mughalů. Obrovské nádvoří, desítky věřících a výhled na přeplněné ulice. Budeme si vyprávět o počátcích dynastie, která Indii ozdobila svými nejkrásnějšími stavbami.

Nasednetě na cyklorikšu a prozkoumejte labyrint starého města. Bazarové čtvrti budou náporem na vaše fotoaparáty. Všechno křičí exotikou a vy sedíte v rikše a vnímáte vůně, cinkání zvonků, volání prodavačů a úsměvy lidí. Bazar zde ve starém Dillí bude obrovským zážitkem. Doma vám tyto foky nebudou chtít věřit. Přesuneme se na bazar s kořením, kde vdechujeme exotické vůně od kardamomu přes hřebíček až po skořici a všichni nakupují koření z celého světa. Ochutnejte kašmírské chilli nebo garam masalu, které vám i doma vykouzlí vzpomínky na tuto cestu.

Zastavíme se u Gurudváry, sikhského chrámu se zajímavou atmosférou. Co víte o Sikhích? Nosí turbany, mnozí si je pletou s muslimy, ale pravda je někde úplně jinde a vy budete okouzleni jeho myšlenkami. Proč sem jezdí tolik dobrovolníků? Indickou bránu znáte z dokumentárních filmů a uvidíte ji i během naší prohlídky. Je to jeden ze symbolů moderní Indie a domácí turisté ze všech koutů Indie sem přijíždějí, aby si pořídili ikonickou fotografii na památku.

Mezi nejunikátnější památky celého Dillí patří Qutub Minar (UNESCO). Začali ho stavět v roce 1193 a jeho výška se zastavila na 73 metrech. Je to nejvyšší cihlový minaret na světě a jeden z prvních vrcholů naší cesty po Indii. Nečekali jste, že na vás Dillí udělá takový dojem, že ne? První indická večeře a poznávání jedné z nejlepších kuchyní na světě. Dáte si Palak Paneer, kuřecí Tandoori nebo ochutnáte jednoduchý, ale dokonalý Dhal? Skleničku čaje s mlékem nebo vychlazeného Kingfishera? Indie se vám začíná dostávat pod kůži

22. den: Palác větrů a drahokamy v barevném státě Rajasthan

DILLÍ - JAIPUR

Po snídani opustíme Dillí a vydáme se na průzkum indického Zlatého trojúhelníku. Naší další zastávkou bude barevný Džajpur v atraktivním Rádžasthánu. Zemi pouští, starobylých pevností, tradic a jedinečných míst si zamilujete! Na první pohled si všimnete, že Rádžastán je úplně jiná Indie než ta, kterou jste zažili v Dillí. Kdo jako první spatří za oknem autobusu slona nebo velblouda?

Džajpuru se přezdívá "růžové město" a vy hned pochopíte, odkud tento název pochází. Městem se táhne bazar, ale nás lákají příběhy zapomenutých, a dokonce i současných mahárádžů, kteří se mihnou v honosném mahárádžově paláci. Věděli jste, že džajpurský mahárádža miluje koňské pólo, není mu ani třicet let a je pohádkově bohatý? Vyfoťte se s nádherně oděnými palácovými strážci a společně projdeme všechna otevřená nádvoří. V tomto paláci jde především o detaily a s námi vám neuniknou. K čemu sloužily obří nádoby? Budete překvapeni!

Nedaleko paláce si prohlédneme unikátní observatoř Jantar Mantar. Mahárádža Jai Singh investoval v 18. století peníze do vybudování tohoto komplexu a v době jeho největší slávy zaměstnával Džajpur více než dva tucty astronomů. Toto vás bude bavit.

Jak vypadá centrum růžového města? Ještě vás čeká procházka po bazarech s obchůdky a pohled na Palác větrů, který je dnes symbolem Džajpuru. Z ulice je palác velkolepou a fotogenickou stavbou. Odkud je na palác nejlepší výhled? Poradíme vám. Dejte si čerstvý kokosový ořech, počkejte, až ulicí projede kočár tažený koňmi a velbloudy, a budete okouzleni barvami sárí, které nosí místní ženy. A co takhle indické kino a bollywoodský trhák? Noc v Džajpuru.

23. den: Město duchů, kterému došla voda (UNESCO)

JAIPUR – FATEHPUR SIKRI – AGRA

Dnešní cesta z Džajpuru do Agry je dlouhá jen asi 240 kilometrů, ale krajina kolem nás se opět krásně mění. Rádžasthán vyměníme za indický stát Uttarpradéš. Má téměř 200 milionů obyvatel (to je jako Německo, Francie a Španělsko dohromady), protéká jím posvátná řeka Ganga, nachází se zde svaté Váránasí, dotýká se Himálaje a ukrývá takový skvost, jako je Tádž Mahal.

Blížíme se k Agře, ale odbočujeme z hlavní silnice, protože jen o pár kilometrů dál leží Fatehpur Sikri (UNESCO), který by byl hřích objet. Mughalský panovník Akbar (jeden z největších vládců Indie před britskou nadvládou) jej vybudoval jako vzorové město, ale historie se k němu obrátila zády. Nás Fatehpur Sikrí fascinuje už léta a my vám ukážeme proč. Obrovská mešita s hrobkou místního světce s tajemným mramorovým oknem, kam lidé chodí vázat uzly. Dokonale zachovalé paláce, kde se mísí islámské i hinduistické prvky, pětipatrový palác Punja Mahal a vzpomínky na Mughaly. Proč vlastně lidé toto město opustili? Příjezd do Agry. Indickou kuchyni už znáte, tak co si dnes vyberete? Noc v Agře.

24. den: Nejkrásnější stavba světa postavená z lásky - Taj Mahal

AGRA – DILLÍ

Probouzíme se ve městě Agra, které bylo kdysi hlavním městem Mughalské říše. Všichni jsme na tento den, na tento okamžik čekali, protože dnešek je vrcholem indické cesty. Mnozí cestují do Indie jen proto, aby jejich oči spočinuly na velkolepé stavbě zvané Tádž Mahal (UNESCO).

Tádž Mahal je magnetem a není divu, že dnes patří mezi sedm novodobých divů světa. Jdeme blíž a blíž a před námi se rýsují minarety a špička obrovské kopule. Cítíte to jemné vzrušení? Takhle chutná splněný sen!

Vcházíme do šera vstupní brány a za ní se nám otevírá ten nejkrásnější pohled na Tádž Mahal. Tádž Mahal je jedinečná stavba. Je krásná z kilometrové vzdálenosti, velkolepá z pěti centimetrů (všimněte si drahokamů a polodrahokamů zasazených do stěn!) a kamkoli se pohnete, bude vás pronásledovat. Proč se její minarety mírně naklánějí a proč sem v pátek proudí davy místních obyvatel? Co znamenala Mumtaz Mahal pro Šáha Džahána? Milostný příběh, který stál na počátku nejkrásnější stavby světa.

Poté, co se pokocháme Tádž Mahalem, se přesuneme k Červené pevnosti, symbolu moci mughalských vládců. Pod pevností protéká řeka Jamuna a odtud se vám nebude chtít odejít. Čeká nás však cesta zpět do Dillí, která uzavře zlatý trojúhelník. Poslední indický čaj, mangové lassi, poslední indická večeře a s hlavou plnou zážitků opouštíme tuto fascinující zemi. Transfer na letiště v Dillí.

25. den: Přílet domů

EVROPA 

Přílet domů a sdílení zážitků s rodinou. 

 

Čína, Tibet, Nepál, Indie
<
>
Zasněžené vrcholy Himálajských osmitisícovek Taj Mahal v Indii Největší stupa v Nepálu Procházka po Velké čínské zdiSEN průvodce na Velké čínské zdiImpozantní symbol Číny – Velká čínská zeďTop atrakce celé Číny - Velká čínská zeďDozvíte se zajímavosti o Zakázaném městěProhlédneme si hlavní město Peking a jeho nejkrásnější památkyPodíváte se k bráně nebeského pokojeTěšit se můžete i na letní palác císařské dynastieUžijeme si noční ŠanghajČernobílé pandy v záchranném parku v ChengduPandy v čínském Chengdu Navštívíme pandy v ChengduTerakotová armáda v Xi-AnTerakotoví vojáci hlídají císaře již několik tisíc letV Pekingu si ukážeme Ztracené městoSocha Buddhy vytesaná do skály v LeshanuObrovský kamenný BuddhaProjdete si typické čínské uličkyCelou cestu vás bude doprovázet zkušený SEN průvodceDalajlámův palác - PotalaChrám Jokhang, mekka tibetského buddhismuBuddhistický chrám Jokhang Modlitební vlaječky v TibetuVysvětlíme si, proč zde Dalajláma již více než půl století nepobýváDalajlámův palác - PotalaPalác Potala v noci Meditace v tibetském klášteře Místní zvyky TibeťanůModlitby místních na BarkoruMístní chodí po Barkoru ve směru hodinových ručiček s modlitebními mlýnkyUvidíme pravý život TibeťanůSetkání s místními Tibeťany nás obohatíLidé jsou zde usměvaví a milíBuddhismus v Tibetu žije velmi silněMístní v historickém centru Každodenní vyučování v klášteře Navštívíme mnichy v klášteřeMniši v klášteřeSídlo Dalajlámy si prohlédnete ze všech stranTyrkysová voda jezera YamdrokProjížška na jakovi Jaci u jezera Yamdrok Tibet se SEN průvodcem Jezero Yamdrok-tsoProjíždíme dech beroucími průsmykySEN pod Everestem Tibet vás překvapíMalé tibetské vesničky Tibetský budhistický klášter e tibetskou kulturuTibetská architektura Místní tibeťané roztáčí modlitební mlýnky Modlitební mlýnky v TibetuVesnička pod EverestemLet k Mt. Everestu Cestu přátelství v Tibetu Výhledy na osmitisícovky Přes himalájská sedlaDozvíte se, jak Tibeťané říkají Mt. EverestuPo cestě z Tibetu do NepáluTato cesta je zážitkem sama o soběRafting na řece Trishuli v NepáluDíky SEN průvodci se potkáte s místnímiBuddhistický Bodnath Buddhistický BodnathNa trhu v BhaktapureDřevěná architektura KáthmandúI v Nepálu vás provede profesionální SEN průvodceProcházka po historickém městě BhaktapurDozvíte se zajímavosti o nepálské historiiSe SNEM poznáte opravdový NepálNepálské spalovací rituálySetkání se živou bohyníSvatý muž v Nepálu Potkáte se s obyvateli KathmandúSetkání se svatými mužiSvatí muži v ulicích Hinduistického Pašupatinathu  Nejvyšší hory světa na dotykZasněžené HimalájeDivoké nepálské SafariNejstarší národní park Nepálu s CK SENNosorožci v národním parku ChitwanProjedeme se na slonovi a vykoupeme hoPo stopách nosorožců ze sloního hřbetuSloní koupel je velká zábavaRanní plavba po řece Ganga ve VáránasíJízda indickým vlakem s místnímiPrůvodce CK SEN v IndiiMešita Masjad Jamid v Dillí je dominantou Dillí SEN průvodce vám ukáže Taj Mahal v plné jeho kráseSikh u Taj MahaluTaj Mahal - stavba postavená z lásky zasluhuje velký obdivVáránasí - nejsvětější město světového hinduismuPestrobarevné indické sáríTibetské momo knedlíčky nám připraví mniši v chrámuStreet food na promenádě WangfujingOriginální Čína Čínské knedlíčky z bambusových pařníků
Palác Potala ve Lhase

Čína, Tibet, Nepál, Indie - neskutečné množství zážitků

Dobrý den,

Děkujeme, že nabízíte takové neskutečné množství zážitků ve formě tohoto zájezdu.
Průvodce Jan Buday je chodící encyklopedie a velký profesionál. Přeji vám mnoho
úspěchů.
Ines

Čti více

Čína, Tibet, Nepál, Indie - nezapomenutelné zážitky, které ani slovy nelze popsat!

Dobrý den,

nejsem žádný pisatel, ale s radostí se připojuji k Alence Koníčkové a její velké chvále našeho průvodce Jančiho (Jano Buday).Díky Vaší skvělé organizaci, bezva československé partě co se sešla a bezchybné práci Jančiho, jsme s manželem byli nadšeni a myslím, že mluvím za všechny účastníky zájezdu! Odvezli jsme si opravdu nezapomenutelné zážitky, které ani slovy nelze popsat!

Strašně moc děkujeme a na poznávačky jedině s Vámi!

Bohdan a Kamila Pazderovi

Čti více
Zasněžené vrcholy Himálajských osmitisícovek

Čína, Tibet, Nepál, Indie - moc děkujeme za nezapomenutelných 26 dní

Dobrý den,

už je to více jak týden, co jsme se s kamarádkou vrátily z výletu po Asii ( Čína, Tibet, Nepal, Indie), který jsme absolvovaly s Vaší kanceláří. Na letišti v Pekingu už na nás čekal náš průvodce Jančí – Jano Buday. Od té chvíle, kdy jsme se potkali poprvé, začaly naše fantastické zážitky s ním, i s celou naší československou skupinou. Velmi ráda bych za nás poděkovala Jančímu za zážitky a nezapomenutelná dobrodružství, které jsme díky Jančímu všichni prožili. Jančí byl nejen výborný průvodce, který se o nás staral a vyprávěl nám o místech, které jsme díky němu poznali, jak úplně nejvíc poznat jde a nikdy by jsme tyto informace nenašli v žádném turistickém průvodci. Opravdu byl skvělý a věříme, že oceníte jeho kvality, protože Jančí si to zaslouží. I díky němu se při plánování dalších poznávacích cest, obrátíme na Vaší cestovní kancelář SEN.
Moc děkujeme za těch nezapomenutelných 26 dní a přejeme Vám co nejvíce podobných průvodců a stejně povedených zájezdů.

Alena Koníčková a Petra Městková

Čti více
Taj Mahal v Indii

Čina, Tibet, Nepál, Indie - všechno, ale opravdu všechno bylo úžasně zorganizováno

Chtěli bychom poděkovat Vaší cestovní kanceláři za nezapomenutelný měsíc strávený v Číně, Tibetu, Nepálu a Indii.Odjížděli jsme na expedici s dychtivým očekáváním, ale částečně i s obavami, zda v pohodě zvládneme dlouhé přesuny různými dopravními prostředky, velké rozdíly v klimatických podmínkách, přechody na jinou stravu, ženy měly logicky obavy z hygienických podmínek daných zemí.Na to všechno jsme se před odjezdem psychicky připravili, ale jak jsme brzy zjistili, nebylo to vůbec potřeba. Všechno do sebe zapadalo jako soustrojí hodinek, všechno, ale opravdu všechno bylo úžasně zorganizováno a i občasné nepohodlí nám vůbec nevadilo.Je nepochybné, že Vaše znalost dané lokality je veliká, počínaje dobrými typy na hotely( které byly daleko lepší, než jsme očekávali), prověřenými restauracemi, perfektně vyladěným programem a konče skvělými kontakty na místní průvodce. Nevíme, zda to bylo tím, že se nás sešla skupina dvanácti lidí ( česko-slovenské složení), která si tak nějak sedla nebo tím, že jsme podle Macy měli výbornou karmu nebo tím, že jsme ke všem zemím přistupovali s pokorou a dychtivým očekáváním nebo tím, že naše průvodkyně Martinka( Maca) byla tou nejlepší, kterou jsme mohli mít, ale výsledkem bylo to, že se nám všechno ale opravdu všechno líbilo a odnášíme si nezapomenutelné zážitky. Vzpomínáme na nádherné a vnitřně svobodné Tiběťany, na úžasné výhledy na osmitisícovky v horských sedlech, na mystickou Lhasu, barevný, teplý a voňavě smradlavý Nepál, na pohodové a milé Kathmandú s bazarem a spalovacími gháty, na oči Budhy, na starobylé Varanasí a na total brutal na tržnici v Delhi.Ale i na organizovanou přepravu v čínských vlacích, více či méně použitelná „wecka“,zhoršující se s přibývající výškou ale i teplotou a množství vojáků a kontrol na místech, kde by nemuseli být. Je toho mnoho, na co lze vzpomínat. Za to Vám děkujeme a děkujeme zejména Martince za její pozitivní přístup ke všemu, co nás potkávalo, za její profesionalitu, lásku ke všem zemím, ve kterých jsme se nacházeli, za milý vztah k partě osob, kdy mnoho z nás by mohlo být jejími rodiči, ale bylo z toho přátelství. Za toto vše Vás budeme rádi všude doporučovat a těšíme se na další setkání.

Eva, Hanka, Martin a Pavel

Čti více

Čina, Tibet, Nepál, Indie - skvělý poměr kvalita/cena

Chtěl bych tímto poděkovat cestovní kanceláři SEN za skvělou, akční dovolenou. Trasa a navštívená místa jsou zvoleny tak, že mě tato nabídka okamžitě nadchla. Před odjezdem jsem se nesmírně těšil, ale měl jsem i obavu jak to všechno nakonec dopadne. Byl jsem překvapen, jak skvěle je zájezd zorganizován. Všechno na sebe pěkně navazovalo. Autobusy, vlaky, hotely i místní průvodci. Uvědomuji si, že za pohodou našeho zájezdu byla naše průvodkyně Martinka (Maca) Fitková. Je skvělá a hlavně profesionálka, na které je vidět, že dělá svoji práci ráda. Ve skupině udržovala dobrou náladu a tak i občasné nepohodlí jsem snášel velmi dobře. Rozsah jejich znalostí navštívených zemí byl udivující. Dokázala poutavě vyprávět a vytáhnout to podstatné a důležité. Stravování, které mi dělalo před odjezdem největší vrásky, bylo nakonec díky Mace, úplně v pohodě. Jedli jsme v prověřených restauracích, kde jsme si pochutnávali na místní kuchyni bez obav ze zažívacích problémů. Hodnotím tento zájezd na jedničku podtrženou s hvězdičkou. Je zde skvělý poměr kvalita/cena a mám příjemný pocit, že jsem dostal více než jsem očekával. Jsem tedy dlužníkem a všude Vás budu doporučovat. Ještě jednou děkuji

František Dalecký

Čti více
Největší stupa v Nepálu

Čína, Tibet, Nepál, Indie - Tento zájezd rozhodně doporučuji všem

Na přelomu července a srpna jsme se s manželkou zúčastnili zájezdu Čína, Tibet, Nepál, Indie. Byla to naše první zkušenost s CK SEN a také první cesta do těchto zemí. Cestou jsme byli nadšeni a můžeme ji vřele doporučit. Za rozumné peníze pozná člověk mnoho zajímavých míst v několika zemích (projet tuto trasu samostatně za stejný finanční obnos je prakticky nemožné). Nepozná přitom pouze turistická místa, ale má možnost vyzkoušet místní dopravu (vlaky, autobusy, někdy i loď a letadlo), ochutnat místní stravu a seznámit se s životem obyvatel a jejich tradicemi a zvyky. Cesta je navíc velmi dobře naplánována. Po náročnějších a vyčerpávajících etapách (například noclehy ve vlaku) vždy následuje klidnější a odpočinková část (delší pobyt ve městě). Celkový program je zajímavý, dobře a profesionálně připravený (je doplněn o různé kulturní a kulinářské zážitky). Zvláštní ocenění si zaslouží průvodce Jan Buday. Celou organizaci výborně zvládl. Nebylo rozhodně snadné starat se o 27 členů zájezdu, z nichž měl každý jiné zájmy a preference. Bylo také nutné zajistit veškerou logistiku a někdy se postarat o to, aby celá skupina během několika minut nastoupila do správného vlaku. Průvodce si poradil i s nečekanými komplikacemi, které nastaly. I díky němu byla celá cesta úspěšná a vše se podařilo.
Tento zájezd rozhodně doporučuji všem.
Tomáš

Čti více
Procházka po Velké čínské zdi

Čína, Tibet, Nepál, Indie - expedici hodnotíme jako velmi zdařilou

Před čtrnácti dny jsme se vrátili z expedice Čína, Tibet, Nepál, Indie. Expedici hodnotíme jako velmi zdařilou, a to hlavně díky zkušenému průvodci Peťovi Blažkovi. Myslím, že zážitky budeme vstřebávat velmi dlouho. Přeci jen to byly čtyři rozdílné krajiny, které v nás zanechaly spoustu zážitků.

Lidka a Franta

Čti více
SEN průvodce na Velké čínské zdi

Čína, Tibet, Nepál, Indie - bezvadný, skvělý,mimořádný, uchvacující, fantastický, okouzlující, fascinující,neuvěřitelný, famózní,senzační

Bezvadný, krásný, skvělý, nádherný, úžasný, mimořádný, uchvacující, fantastický, okouzlující, fascinující,neuvěřitelný, famózní,senzační - chcete ještě další superlativy? Našla by se jich jistě ještě celá řada. A o čem tak nadšeně píši? O zájezdu Čína, Tibet, Nepál, Indie. Absolvovala jsem několik zájezdů s CK SEN a byla jsem s touto cestovkou mimořádně spokojená. Fúze s CK Bubo mě velmi překvapila a taky trochu zaskočila. Měla jsem obavu z toho, že se sníží úroveň poskytovaných služeb a popravdě řečeno i přeshraniční spolupráce ve mně vyvolávala pochybnosti. A jsem moc ráda, že jsem se mýlila. Společný pobyt Čechů a Slováků na tomto zájezdu byl obrovským přínosem a určitě přispěl k umocnění baječných zážitků. Děkuji ( i když je to více méně náhoda ) za svoji slovenskou spolubydlící Lubku. Lepší jsem si nemohla přát. A především děkuji za mimořádnou průvodkymi Martinu Macu Fitkovou. Je to malá osůbka s obrovským charismatem, vědomostmi, znalostmi, jazykovým vybavením, prostě prototyp průvodce, jaký by měl být na každém zájezdu, ale vyskytuje se jen vyjímečně. I tímto dopisem jí chci vyjádřit svůj obrovský dík a obdiv. Velice si jí vážím (a ona to jistě ví).
Milá " cestovko" ! Díky za tento zájezd a ať se vám daří při výběru dalších zajímavých destinací a máte stejně šťastnou ruku při výběru skvělých průvodců, jako je Macinka.

Eva Přivřelová z Ostravy

Čti více
Impozantní symbol Číny – Velká čínská zeď

Čína, Tibet, Nepál, Indie - vysoce odborné znalosti a morální kvality průvodce

Namaste, před čtrnácti dny jsem se vrátil z expedice Peking - Dillí a rád bych napsal několik postřehů z této velmi zajímavé a poučné cesty. I když byla cesta velmi náročná (zvláště pro mých 66 let), tak jsem ji zvládal bezproblémově. Z počátku jisté obavy byly. I když nás bylo 21, vytvořili jsme velmi příjemný a dobrý tým. Žádná konfliktní situace nevznikla. Skladba cesty byla velmi atraktivní a dobře koncipovaná. I já jsem tím byl nadšen. I přes zdravotní komplikace vše dobře dopadlo a navíc nás to semklo. Našli jsme v sobě jistotu a zázemí v nouzi. Štěstí přálo připraveným. Všiml jsem si, že neznalost životních poměrů v Tibetu, Nepálu a hlavně v Indii mohlo mnohé rozčarovat. (Žádná růžová zahrada se nekonala a konat ani nemohla). Z vlastních zkušeností vím, že je nutné o těchto zemích před odjezdem něco vědět. A teď jěště něco k průvodci "Čačovi" - alias Petrovi: Procestoval jsem mnoho zemí a tady zcela objektivně mohu říci, ba přímo tvrdit, že s průvodccem a člověkem těchto kvalit jsem se dposud nesetkal. Výrazné na něm je, že do popředí jeho profese vystupují vysoce odborné znalosti, morální kvality na nichž se projevuje tím, že žije Budhismem. Byl nejen našim průvodcem, ale i neoddělitelnou součástí týmu. Neexistoval pro něj osobní čas, díky němu jsme se dostali i do míst nad rámec jeho průvodcovských povinností. Mohli jsme se na něj spolehnout i ve vypjatých situacích. V Šikadze zachoval velice chladnou hlavu při rychlé organizaci pomoci Ivanovi. Kdybych já byl šéfem CK SEN platil bych ho zlatem. Važte si ho ! Budu velkým propagátorem vaši CK a vřele vás budu všude doporučovat. Takže opět někdy příště.

Vlastimil Křeček, Karlovy Vary

Čti více
Top atrakce celé Číny - Velká čínská zeď

Čína, Tibet, Nepál, Indie - velký obdiv a samozřejmě dík

Dobrý den,
minulý týden jsme se s manželkou vrátili z téměř 4-týdenní expedice Čína, Tibet, Nepál, Indie a i když jsme stručné hodnocení formou závěrečného dotazníku předali ještě během posledního dne expedice, považuji za vhodné zvolit podrobnější hodnocení.
Po loňské vynikající zkušenosti s 9-ti státy J.A. jsme byli zvědaví, zda se Vám podaří udržet takto vysoko nastavenou laťku i ve zcela jiné části světa a musím s radostí konstatovat, že jsme byli opět maximálně spokojení. Říká se, že úroveň zájezdu roste a padá s průvodcem (-kyní) a toto se opět potvrdilo. Vaše průvodkyně Martina "Maca" byla skutečně skvělá, průvodcovsky, organizačně i lidsky, vše dokonale sjednoceno jejími neuvěřitelnými teoretickými i praktickými znalostmi, téměř na úrovni chodící encyklopedie. Patří jí náš velký obdiv a samozřejmě dík. I přes název expedice byla celá akce fyzicky nenáročná, logisticky velmi dobře připravená a pohodlně zvládnutelná i pro průměrně zdatné osoby. Možná se i k Vám dostanou hlasy, které jsem občas slyšel od některých účastnic, že je to příliš náročné, že jim nikdo nepomáhá s kufry (např. při přesunu z hotelu do busu) apod., nicméně tyto hlasy neberte příliš vážně, zřejmě se jednalo o nepochopení rozdílu mezi zájezdem pro domov důchodců a avizovanou občasnou možnou náročností expedice či na druhé straně projev kritiků, kteří kritizují vždy a všechno (teplo je moc teplé, voda je moc mokrá atd.), ale tyto typy Vy určitě znáte z vlastní praxe.
Takže ještě jednou s manželkou moc děkujeme Vaší CK i Mace za skvělou dovolenou a doufáme, že budeme mít zase někdy v budoucnu příležitost prostřednictvím Vaší CK zažít další nevšední a nadstandardní cestu "za hranice všedních dnů".. Ještě se musím pochvalně vyjádřit i k velmi příjemné a vstřícné telefonické i mailové komunikaci s Vašimi referentkami při zařizování naší dovolené - ne všude je takové jednání pravidlem.

MUDr. Karel Urban

Čti více

Peking - zapomenutá Čína

Často se hovoří o tom, jaká je Čína moderní. Nikdo si to ale nedokáže představit, dokud zde není. Peking nás uchvátil již od příletu. Zapomeňte na vousaté dědečky v hedvábném pyžamu srkající čaj na zahrádce. Čína je dravá, akční, průbojná i civilizovaná. Již od začátku na nás působí exoticky a vzdálená našemu světu.Brzy ráno se vydáváme směrem k největší čínské památce – Velké čínské zdi. Jsme zde brzy a tak máme část zdi sami pro sebe. Vyplatilo se přivstat si. Jsme tu sami, procházíme se po zdi zahalené do ranní mlhy. Člověk ani nepočítá s tím, že by někde v Číně mohl být sám. Je to však velmi příjemné. Odpoledne trávíme touláním po Zakázaném městě, procházíme náměstí a chrámy, kde se procházelo 24 císařů a kde se odehrávaly rituálu staré Číny. Večer patří čínské gastronomii. Na pekingské ulici Wangfujing ochutnáváme vše možné i nemožné, hady, štíry, tarantule i beraní penis, ovoce, rýži a různé druhy masa i nemasa na všelijaké způsoby, voňavé, smradlavé, chutné i nechutné. Je to neskutečný zážitek. Někdy sice člověk musí zatnout zuby, aby se mohl zakousnout do pavouka na špejli, o to větší radost z toho má, že ochutnal něco, co je na čínském jídelníčku naprosto běžné. 

Čti více

Asijský Manhattan - Šanghaj

Asijský New York vás ohromí! Počasí je výborné, ihned se vrháme na nejvyšší vyhlídku na světě, která má 474 m, ve známém mrakodrapu, který místní přezdívají "otvírák" - to proto, že vypadá, jako otvírák na pivní láhve. Loďkou se vozíme po řece Huang Pu a obdivujeme asijský Manhatan z jedné strany, britský koloniální Bund z druhé strany a vysvětlujeme si opijové války, které se zde odehrály v 19. století. Samozřejmě nechybí ani jízda jedním z nejrychlejších vlaků na světě (431km za hodinu). V Šanghaji si každý přijde na své, toulání se ultramoderním městem, výborná kávička, shopping, prohlídky umění a skvělá místní kuchyně. 

Čti více

Čína - říše středu

Terakotová armáda nás již očekává v Xianu. Konečně ji vidíme na vlastní oči, je monumentální. Pak už se projíždíme na kolech po městských hradbách z konce 14. století a pozorujeme ruch města pod námi (čínské tržiště, lidé cvičící taj-ci v parcích, pinpongoví hráči v parku). Večer se touláme muslimskou čtvrtí a ochutnáváme vynikající pouliční jídlo (špízy z křepelčích vajíček, grilované jehněčí masíčko, na ohni opékané sépie na špejlích a další místní speciality). Xi-an a jeho muslimská čtvrť je nejlepším místem pro gurmánské zážitky. Naší další zastávkou je Sechuan a jeho nejznámější atrakce, skoro vyhynulé vzácné pandy velké, které se nám podařilo vidět na vlastní oči v chráněném národním parku. Den končíme výšlapem k největšímu sedícímu buddhovi na světě, vytesanému do skály na soutoku 3 řek. Čína je plná kontrastů a my jsme si namíchali koktejl historie, poznání, nových chutí a vůní, ruchu milionových míst, krásné přírody i pikantní sečuánské stravy.
V rámci polopenze jsme ochutnali cca 70 druhů čínských jídel, 5 druhů čínského pivka, 2 druhy čínské pálenky a jako bonus skvělé pečené štíry! Na této cestě je množství zajímavého jídla, co nám doma bude chybět.

Čti více

Tibetská atmosféra

Stačily dvě hodiny letu a ocitáme se v úplně jiném světě. Přelet nad Himálají z Chengdu do Lhasy je jedním velkým zážitkem. Konzumní a civilizovanou tvář Číny jsme nechali daleko za sebou a nyní se už přibližujeme tibetské kultuře, jak nejvíc je to jen možné. Lhasa má nepopsatelnou atmosféru, kterou je třeba zažít. Nádherné chrámy, modlící se buddhističtí mniši, všude hrající mantry a vysokohorské slunce. Procházíme slavnou Potalou, nejproslulejší památkou regionu, bývalým sídlem dalajlámů, pozorujeme život místních na posvátném okruhu Barkhor i život mnichů v nejposvátnějším chrámu země Džokhang. Poté už naše kroky směřují do nedaleké restaurace na vyhlášený steak z jaka, který zapíjíme čajem s jačím máslem. Klid tohoto duchovního místa vnímáme všemi smysly. Míříme k dalším buddhistickým klášterům Drepung a Ganden ve výšce 4 500 m.n.m., kde se právě odehrává tradiční tibetský pohřeb.  Obdivujeme horskou tibetskou přírodu. Projíždíme himálajskými sedli v 5 000 m.n.m. a úchvatné osmitisícovky se nám ukazují v plné kráse. V klášteře ve městě Shigatse si roztáčíme modlitební mlýnky a necháváme se unést všudypřítomnou atmosférou v průvodu mnichů odříkávajících mantry.

Čti více

Káthmándu a NP Chitwan

Nepál je úplně jiný, zatím největší exotika na naší cestě. Mysleli jsme si, že Tibet nic nepřekoná, ale to jsme ještě nevěděli, co nás čeká v Nepálu. Nádherný dobrodružný přesun tibetsko-nepálskými kaňony v exotickém pralesním prostředí se stovkami vodopádů nám bere dech. Cesta přes tři pětitisícová sedla, přes dvě sedla v 4500 m.n.m. a pod šesti osmitisícovkami je neskutečným zážitkem. Cesta z posledního sedla je jako z učebnice geografie. Sjíždíme z výšky téměř 5200 m.n.m., z tibetské pustiny do nížin nepálských tropů ve výšce 1400 m.n.m. Projeli jsme systémem údolí, kde se mění klimatické podmínky od jaků až po banány. Káthmándu s rušnou, leč nepopsatelnou atmosférou, desítkami hinduistických chrámu i exotickou přírodou kolem, je fascinující. Káthmándské údolí kdysi tvořila tři království. My dnes navštěvujeme nejautentičtější z nich. V 18.stoletní podřimující Bhaktapur. Krásné stavby, legendy a příběhy o usekaných rukou mistrů sochařů, kteří přišli o své horní končetiny pouze kvůli tomu, aby v sousedním království nevystavěli nic lepšího a hezčího než zde. Nepálci jsou velmi příjemné lidé, žádní barbaři. Přijali mezi sebe množství Tibeťanů, ať už těch, kteří zde jsou díky obchodu anebo těch, kteří se sem dostali po útěku Dalajlamy z Tibetu po čínské okupaci. Přesvědčujeme se o tom v malém Tibetu v Nepálu, na místě, kde se nachází jedna z největších stup na světě Bodnath. V Pashupatinath, kde stojí nejsvatější chrám celého Nepálu, a kde se spalují hinduističtí mrtví, nám začíná pršet. Nikomu to však nevadí. Pozorování spalování mrtvol je neskutečným zážitkem. Déšť nikdo nevnímá. Ranní vyhlídkový let k Everestu a k ostatním velikánům Himálaje, za jasného počasí a azurové oblohy, nám vše vynahrazuje. Přesouváme se na nepálské safari a po cestě raftujeme na himálajské řece Trisuli. Další jedinečný zážitek do sbírky. Nádhernou nepálskou přírodu si vychutnáváme i ze sloního hřbetu v národním parku Chitwan, kde během safari pozorujeme nosorožce. Procházíme se džunglí, plavíme se na lodičkách, ze kterých vyhlížíme krokodýly a vrcholným zážitkem je pro všechny koupání se slony v řece. Západ slunce si vychutnáváme u řeky, v příjemném plážovém posezení s Gorkha pivem v ruce, a kousek od nás si možná plavají 4metroví krokodýli. 

Čti více

Neuvěřitelná Indie

Po vlakovém přesunu se ocitáme ve Varanasi, v nejsvětějším městě světového hinduismu. Hluk, špína, smrad, neustálé troubení, rikšy, krávy na každém kroku... prostě nááádhera! V muslimské čtvrti si ukazujeme, jak se vyrábí hedvábí, které se prodává do celého světa. Následně se procházíme po ghátech a přibližujeme se k nejposvátnější řece světa Ganze. Ve Varanasi touží umřít každý hinduista a my už víme proč. Rituály spalování mrtvol na břehu řeky Gangy sledujeme se zatajeným dechem. Za východu slunce se už plavíme na řece a z loděk sledujeme ranní hygienu, kterou Indové provádí přímo v jejich posvátné řece. Ve městě Agra jsme uchváceni jednou z nejkrásnějších staveb vůbec a novodobým divem světa Taj Mahal. Teprve když se nám objeví špička mramorové kopule, kvůli které sem přicházíme, se srdce rozbuší ještě silněji. Tádž Mahál! Kvůli němu jsme sem všichni přijeli. Nejkrásnější stavba postavená z čisté lásky umocněna mramorem a dotvořena polodrahokamy. Naplno jsme si vychutnáváme procházky zahradami, fotíme tuto geniální stavbu téměř z každé strany a na stěnách obdivujeme mistrovství lidí, kteří něco takového dokázali v 17.století vytvořit. Neuvěřitelný pohled.

Čti více

Neuvěřitelné staré Dillí

V Dillí nasáváme pravou indickou atmosféru plnými doušky. Vozíme se na rikšách po uličkách starého Dillí a nakupujeme koření. Neokouzlují nás zde jen staré, majestátní památky, dávno zapomenuté minulosti v podobě Qutub Minar či Humájúnovy hrobky, ale silně na nás působí zejména místa, kde je cítit atmosféra země díky lidem. Takovým místem je i slavný sikhský chrám. Ochutnali jsme sladký prašád, kdy nám ho nakládali přímo do dlaní a nevynechali jsme ani pověstnou kuchyni Langar plnou dobrovolníků. Návštěvu Indie zakončujeme v nejlepší restauraci s originálním indickým jídlem, které nám bude opravdu chybět. I zde si plníme své chuťové buňky. 

Čti více

Pandy v Chengdu

Sechuan a jeho nejznámější atrakce, skoro vyhynulé vzácné pandy velké se nám podařilo vidět na vlastní oči v chráněném národním parku. Den končíme výšlapem k největšímu sedícímu buddhovi na světě, vytesanému do skály na soutoku 3 řek. Čína je plná kontrastů a my jsme si namíchali koktejl historie, poznání, nových chutí a vůní, ruchu milionových míst, krásné přírody i pikantní sečuánské stravy. V rámci polopenze jsme ochutnali cca 70 druhů čínských jídel, 5 druhů čínského pivka, 2 druhy čínské pálenky a jako bonus skvělé pečené štíry! Na této cestě je množství zajímavého jídla, co nám doma bude chybět.

Čti více

Ranní Ganga

Je 5:30 ráno a my vyrážíme do ulic nejsvětějšího města Indie, Varanasi. Před hotelem nás čeká náš dlouholetý partner Dinesh a jeho jednotka řidičů tuk tuků. Nasedáme do malých vozidel a vyrážíme vzhůru na východ slunce nad Gangou. Kolem nás se město probouzí. Pro Indy je příliš brzy. Na Ganze je ale už život v plném proudu. Od 5:30 se na jižním konci nábřeží cvičí jóga. Ve střední části už pro změnu probíhá jeden z nejstarších rituálů historie – ranní koupání. Stovky lidí stojí po pas ve vodě a mezi dlaněmi přelévají vodu posvátné řeky pro svou duchovní očistu, jakož i za předky, kteří je již opustili. Dřevěnou loďkou plujeme podél nábřeží a pozorujeme život. Na severu probíhají ranní modlitby a kněz obětuje bohyni řeky kadidlo. Kousek od nás je již nejsvětější část nábřeží – Manikarnika Ghat – nejslavnější krematorium na světě, pokud Vás spálí tady, tak podle hinduismu jdete rovnou do nebe. Plujeme blíže. Na Manikarnika se spaluje 24 hodin denně a ani v šest ráno, zde není úplný klid. Zaměstnanci právě odtlačují popel jedné z hranic do Gangy a hned vedle nich kráva přežvykuje obětní věnce. Z dalších hranic líně stoupá kouř a kdyby člověk nevěděl, co se zde děje, tak má pocit, že jsou to pozůstatky nějaké noční opékačky. Škoda, že tu je přísný zákaz focení, z vody vypadá spalovna zvlášť malebně. Tedy pokud se nepodíváte příliš detailně na to, co plave ve vodě. Slunce pomalu vychází výše a jeho žluté světlo trhá mlhu nad řekou. Kolem nás létají racci a ve Varanasi začíná den. Podél celé řeky se koupou lidé a ve vzduchu jsou cítit pověry, jimiž je toto místo prosáklé. Varanasi by měl podle mě navštívit každý. Je to jiný svět, a právě ráno na Ganze je ideální čas tento svět poznat z jiné stránky.

Čti více

Bohatá Indie

Známá, krásná, prostě neuvěřitelná Indie. Tuto zemi můžete navštívit i tisíckrát a vždy vás překvapí, nebudete se nudit a nevíte, zda zážitek, který přijde nebude ten nejlepší. Když sem přijedete poprvé, nevíte pořádně, proč jste sem vlastně jeli, co tu hledáte, ale stačí první zatroubení rikši, první kráva uprostřed vozovky a už máte plnu kartu ve foťáku a kupujete zaručeně to nejlepší za nejlepší cenu od Inda, který vám už po tisíckrát řekl My friend ... Čím nás překvapila nyní? Každého překvapí, ten krásný nepořádek, chudoba ... nyní jsme zažili tu šíleně bohatou Indii. V této zemi, jako kdyby neexistovalo něco mezi. Buď jsi chudý nebo pořádně bohatý. Nyní jsme byli pozváni na setkání jedné velmi, ale velmi úspěšné firmy. Když jsme vešli do vyhrazené zóny, kde jsou jen milionářské vily, šlápli jsem na anglický trávník ... Někdo si řekne, co může být na trávníku, ten, kdo byl v Indii pochopí. Všechny kulisy byly přesně takové, jako v tom nejlepším bollywoodském filmu. Krásné, barevné, chirurgicky čisté, lidé nosí nejlepší hedvábí ... prostě jiná Indie. Ale i taková je. Plná kontrastů. Noční diskotéka s milionáři se stala asi největším zážitkem pro všechny. To prostě musí člověk zažít. Toto jen tak něco nepřebije, říkáme si… Další návštěva Indie nás určitě vyvede z omylu.

Čti více

Uličkami starého Dillí

Před námi stojí výzva, která sama o sobě slibuje množství zážitků. Staré Dillí. Starý, středověký svět křivolakých uliček bez systému, označení a chápání. Nebo naopak? Jen my takovým místům zpočátku nerozumíme? Ocitáme se pod vysokými minarety slavné Páteční mešity, největší v Indii, kterou nechali postavit slavní Mughalové, stavitelé Tádž Mahalu. Je fantastická a plná života. To, co nás čeká pak, je však ještě geniálnější. Nasedáme na starou vrzající cyklorikšu a vydáváme se napospas starých uliček Dillí. Pokud to člověk nezažije, nedokáže si to představit, ačkoli by jakkoli chtěl. Představte si miliony kabelů, malé obchůdky, špínu, vůně, maličké vývařovny plné jídla, zatoulanou krávu, vůni vonných tyčinek z hinduistických, džinistických svatyň. Přidejte do toho chaos, hluk, troubení, exotiku a ani toto všechno ještě zdaleka nevystihne tu pravou podstatu. Staré Dillí je místo, díky kterému si člověk zamiluje Indii a vždy, když se sem vrátí, cítí tentýž radostný pocit. Žádná sterilita Dubaje či Singapuru, ale nefalšovaný život s krásnou duší. Užíváme si tyto momenty. Vrháme se do chaosu ulic Chandi Chowk, nahlížíme do ptačí nemocnice a probojováváme se do metra, na koloniální náměstí CP. Stačí pár minut podzemím a ze 17.století jste ve století devatenáctém a vše je úplně jinak. Ani to však ještě není konec našeho dne, protože nás čeká bláznivá jízda tuktuky napříč DILLÍ do našeho hotelu. Dillí ví, jak namíchat geniální zážitky.

Čti více

Když pohřbívají nebesa - Tibet

Slyšeli jste už někdy o nebeském pohřbu? Je to typický způsob pohřbívání v Tibetu. Dnes je velmi vzácný a dříve byl dokonce zakázán. Proč? Neboť nebeský pohřeb znamená, že nebožtíka dáte doslova pozřít divoké zvěři! Pokud se divíte nad takovým způsob pohřbívání, tak je důležité si uvědomit, že Tibet je silně buddhistický. V rámci Buddhismu tělo není důležité a po smrti není vůbec podstatné, co se s ním stane. Tradičně se buddhisté spalují, ale v nehostinných podmínkách Tibetu to nepřichází v úvahu – prostě na to nejsou stromy. A tak se začali mrtví nosit na speciální místa ve skalách, kde si je snadno najde divoká zvěř, především draví ptáci. My jsme jedno takové místo navštívili i navzdory tomu, že turisté sem dnes přístup nemají. Chrám Ganden, nedaleko od Lhasy. Je to jedno z nejprominentnějších míst nebeského pohřbu v Tibetu. I den před naší návštěvou zde pohřbívali jednoho nebožtíka. Když ale přicházíme na místo, tak nic nenaznačuje, jaká zvláštní ceremonie se zde odehrávala. Na malém pahorku za chrámem najdeme jen kamennou plochu asi 3x3 metry, kolem níž je množství modlitebních vlaječek a při níž je velké ohniště. Kolem jsou poházené nože, sekera a kladiva, a zem je pokrytá jakýmsi bílým práškem. Teprve po bližším prozkoumání si uvědomujeme, že bílý prášek jsou rozdrcené úlomky kostí. „Nebožtíka nejprve nařežou, aby měli dravci snadnější práci. Po pohřbu se kosti rozdrtí kladivy a spálí, aby po ceremonii nic nezbylo,“ vysvětluje náš místní průvodce Dhondhup. Celou ceremonii přitom sledují pozůstalí a jen ti, co nebohého znali mají přístup na pohřeb. Pro Evropana je to velmi zvláštní myšlenka, svého blízkého dáte sežrat ptákům, a ještě se jdete podívat. Ale i takový je daleký východ, a i toto je jeden z úžasných kulturních rozdílů, které zde najdeme – to, co by pro nás bylo nepředstavitelné znesvěcení, je pro místní zcela běžná praxe. A právě tyto rozdíly dělají tato místa tak nádherné a podnětné a vyplatí se sem přijít!

Čti více

Kouzlo Lhasy

Co je na Tibetu tak magického, že si ho většina lidí hned na první pohled zamiluje? Jsou to majestátní hory, které ve vás vyvolají posvátnou úctu a pocit zanedbatelnosti člověka? Nebo náboženské rituály, které člověk vidí všude okolo sebe a stačí málo, aby se do nich zapojil? Anebo milí usměvaví Tibeťané, kteří mají dodnes velkou radost ze zahraničních turistů? Zřejmě to bude kombinace všech těchto faktorů, které dělají tuto zemi tak přitažlivou. Dnes zažíváme nádherný den v Lhase. Je až podezřivě teplo – přes den více jak 20 stupňů. Sluníčko nám krásně hřeje a my se procházíme a kocháme na každém kroku. Po obědě obdivujeme hrobku pátého Dalajlámy, na které je 3727 kilogramů zlata, nacházíme ho v paláci Potala, neuvěřitelném a mystickém chrámu Jokhang v srdci města, plného prastarých Buddhů a neuvěřitelných příběhů. A v podvečer se procházíme spolu s modlícími se Tibeťany po posvátném okruhu Barkhor. To, co dělá Lhasu krásnou, jsou modlící se poutníci okolo paláců a chrámů. Kdybyste se zeptali našeho dlouholetého místního kolegy Dhondhupa, určitě by vám řekl, že Tibet jsou lidé. Ti tu často žijí ještě jako před staletími, a když se na ně díváte, tak si uvědomíte, že by žili stejně, i kdybyste tu nebyli. Vůbec se nepřetvařují, na nic si nehrají a dělají věci tak, jak je dělali jejich předkové. A to je právě na „zemi sněhu“ to kouzelné. Stačí se ztratit mezi poutníky na hlavním náměstí Barkhor, nechat se omámit všudypřítomnou vůní vonných bylinek a tlumenými modlitbami a nechat se unášet davem valícím se okolo hlavního chrámu. Z této perspektivy člověk lehce zapomene na všechen pokrok okolo, čínskou železnici, paneláky, zábavné parky,  všechny vymoženosti ustupují do pozadí a opravdu cítíte kolem sebe atmosféru živé historie. Tibet se ale zároveň rychle mění, a i za tři roky, co sem jezdíme, vidíme stopy přeměny. Proto je otázkou, dokdy nám tento magický kraj vydrží v současné podobě. Proto pokud ho chcete zažít v co nejautentičtější podobě, doporučujeme si pospíšit.

Čti více

Himaláje jako na dlani

Opět jednou jsme navštívili Everest base camp. Počasí jsme měli velmi příjemné, viditelnost slušnou a horu hor jsme si užili jako málokdo. Nám ji ale zastínily okolní vrchy. O čem mluvím? Řeč je o nádherném panoramatu Himálaje, která se nám ukázalo. Cestou do Base campu jsme zdolali vždy horský přechod Pang-La (5025 mnm), ráno jsme jim prošli za tmy a cestou zpět nám poskytl panorama Himalájí. Rozhodl se nám dokázat jaké umí být největší pohoří světa nádherné. Už když jsme šplhali serpentinami k horskému sedlu tak se nám místy otevírala vyhlídka na některé z největších hor světa. "Podívejte, kompletní masiv Cho Oyu!" Upozorňoval skupinu průvodce "Dnes se ukazuje jako málokdy!". Když jsme přicházeli na vyhlídku, tak se nám otevřel kompletní pohled. Na obzoru před námi najednou stálo sluncem zalité 5 ze 14 osmitisícovek planety. Vidíme Nejen Everest (8848 mnm) a jeho souseda Lhotse (8516 mnm) ale i pátou nejvyšší horu světa Makalu (8485 mnm), impozantní masiv Cho Oyu (8188mnm), a nejnižší osmitisícovku Shishapangmu (8027mnm). Na obloze ani jeden obláček pouze z vrchu Everestu se táhl oblak mísící se s rozfoukaným sněhem. "To na vrcholu bohové pálí vonné bylinky." S úsměvem konstatoval náš místní průvodce Dhondhup. Možná to byla pravda a bohové nám poskytli tento nádherný pohled. Možná to bylo i chladným ale čistým listopadovým počasím. To ale člověk v mystickém Tibetu nikdy nemůže dokonale posoudit. Ať to bylo tak či onak bylo to pro nás irelevantní. Při pohledu na obří masivy se člověk cítí zároveň malý a bezvýznamný ale zároveň i mocný, že se mu to podařilo vidět. Po desítkách fotografií a panoramat jsme se konečně odtrhli a vrátili jsme se směrem do Hlavního města regionu Shigatse. Panorama himálajských obrů nám všem ale zůstalo před očima a pravděpodobně ho tak brzy nic nepřekoná.

Čti více

Káthmándú - nejkrásnější hlavní města světa?

Neznám člověka, který by nebyl káthmándským údolím s třemi majestátními městy v těsné blízkosti nadšený. Káthmándú, Bhaktapur a Patan kdysi bojovaly o prestiž a předháněly se, které bude krásnější. Chválabohu pro nás. Tři bývalá královská města, jedno hezčí než druhé, všechny pod patronátem UNESCO. Tolik chrámů a paláců na tak malém území činí toto místo opravdu výjimečným. Sexuální část života hrála i zde významnou roli a Šivovy chrámy jsou posety erotickými plastikami. Jediná žijící hinduistická bohyně Kumari se na nás dívá z nádherného vyřezávaného okna a před jejím chrámem se prochází svatý muž Sadhu. Hinduismus zde cítíte na každém kroku a Pašupatinát, nejposvátnější místo Nepálu, kde se odehrává spalování mrtvých je toho důkazem. Těla zabalená v bílém rouchu kladou synové na hranici, do úst vkládají peníze a drahokamy a hranici zapalují. Aby tělo dobře shořelo, přidávají olej, máslo a pokrývají ho slámou. Když je rodina bohatší, může si dovolit více kvalitnějšího dřeva a z těla nezůstane nic. Pokud rodina na pohřeb nemá tolik financí, ohořelé části těla plavou v řece. Dřevo dohořívá, popel a neshořelé zbytky házejí synové do vody. Houf dětí se vrhá do vody k zůstatkům a hledají mince, zlaté zuby či šperky. Tento výjev je pro turistu šílený. Máme scvrklé žaludky a v očích slzy. A nad ghátem, v těsné blízkosti tohoto procesu se mladí Nepálci drží za ruce, procházejí se parkem a usmívají.

Buddhismus je v Nepálu také velmi rozšířený, a to nejen v podhorských oblastech, ale hlavně v hlavním městě, kde se zdržují celé tibetské komunity. Nejvíce jich žije v okolí největší buddhistické stúpy indického subkontinentu Bodnath, vzdálené od centra města 5 km na východ. Pronikavé Buddhovy oči vás prosvítí dovnitř a vaše duše vám říká: "Sem se ještě jednou vrátím."

 
Čti více

Nepálský Pashupatinath v Káthmandú

Pashupatinath je místo, kudy protéká posvátná hinduistická řeka Bagmaty, která se v Indii vlévá do Gangy. A proto má pro hinduisty ohromný duchovní význam. O Ganze se říká, že pramení v nebesích a na zem stékat po vlasech boha Šivy, který je ničitelem celého vesmíru. V Pashupatinath jsou úžasné chrámy zasvěcené právě Šivovi a společně s výjevy kamasutry, detailně znázorněné na vyřezaných dřevěných trámech všude kolem, přidávají tomuto místu ještě víc na zvláštnosti. Chcete autentičtější obraz o tomto místě? Co tak představit si místo, kde vedle dřevořezeb s kamasutrou jsou Šivovi lingamy, které muži i ženy polévají vodou nebo mlékem na znak plodnosti? A co tak si do toho představit hned vedle toho čekárny na smrt, kam přicházejí lidé zemřít, když už cítí v kostech, že nadešla jejich hodina? A co tak, kdyby hned vedle umývali v řece mrtvá těla? A kdyby hned vedle stavěli dřevěnou hranici potřenou máslem a olejem, aby lépe hořela? A hned vedle by mrtvé tělo hořelo v plamenech a jeho zápach se šířil po celém okolí? A vedle zase by už zbytky ohořelých těl házeli do řeky? A v tom okamžiku by do řeky skočily malé děti, které by lovily zbytky těl a hledaly zlaté zuby nebo peníze, které rituálně při pohřbu vkládají do úst zesnulého? A do toho všeho ještě opice, psi a svatí muži, kteří mají celé tělo potřené popelem ze spálených lidských těl? Že je to absolutně šílená představa? Běžný den v Káthmándú... hinduisté se musí spálit 24 hodin po smrti a pohřeb je veřejná událost. Nespalují se akorát děti, těhotné ženy, nemocní leprou a ti, které uštkl had. Ti se rovnou pustí dolů po řece. My jsme dnes ráno byli svědky pěti pohřbů, a přitom jsme si prohlíželi kamasutru vyřezanou na stěnách chrámů hned u spalovacích ghátech. Ne každý na to měl žaludek a někteří raději odešli do nedaleké kavárny. Ale toto je život a smrt v Káthmándú. Vše na jednom místě, jedno vedle druhého. Bez sexu není život a bez smrti bychom nevěděli, co to znamená žít. Před očima se nám promítá film ze středověku a my jsme jeho součástí.

Čti více
palác Potala v Tibetu

Palác Potala

Nachází se na Červeném pahorku ve městě Lhasa, které je centrum Tibetské autonomní oblasti. Je nejen náboženským a politickým centrem celého regionu, ale také pokladnicí tibetského umění. Mnozí tuto stavbu pokládají za nejkrásnější stavbu na světě a určitě očaruje i Vás. Nechal ji postavit 5. Dalajláma na kopci Marpo Ri (vysokém 130 m), na místě starého hradu prvních tibetských králů. Se stavbou Bílého paláce se začalo v roce 1645 a dokončena byla o tři roky později. O rok později se do Potaly nastěhoval a od roku 1649 se stala sídlem dalajlámů. Červený palác byl dokončen až 12 let po Dalajlámově smrti v roce 1694. 12 let tajili Tibeťané jeho smrt, aby palác mohli dokončit.

Čti více
Indie, Taj Mahal, stavba z lásky

Taj Mahal

Taj Mahal - Monumentální pomník ve městě Agra. Nechal ho vystavět indický mogul Šáhdžahán na památku své předčasně zesnulé ženy. Od roku 1983 je Tádž Mahal součástí Seznam světového dědictví UNESCO a stala se symbolem Indie. V různé denní době za různého osvětlení má zajímavé zbarvení. Ráno je barva narůžovělá, navečer mléčně bílá a zlatou se stává vždy, když na ni dopadnou měsíční paprsky. Ponořte se do historie a architektury Taj Mahalu v našem videu s virtuální prohlídkou plnou zajímavostí:

 

Čti více
Varanasi v Indii, řeka Ganga

Varanasi

Váranási - Nejhinduističtější město světa. Město světla, město boha Šivy, město hedvábí. Město, kterým protéká známá řeka Ganga, a smrt se zde stává snem. Varanasi patří mezi nejstarší města světa, dlouhá léta ho nazývali Káší, město světel a Britové ho nazývali Benares. Je to chaotické, hlučné, špinavé město, ale je tak fascinující, že právě odsud si odnesete nejvíce zážitků. Mezi ně patří plavba po Ganze, ale i sledování všemožných rituálů od pohřebních ghátů Manikarnika či Hariščandra až po zavírání Gangy zvané Aarti. Východ slunce nad Gangou a pozorování života je něco, co vám do těla přižene husí kůži.

Čti více
Indie, Dillí, mešita Jama Masjid

Dillí

Nejen, že je indické Dillí hlavní město miliardové země, je zároveň i fantastickým světem, kde se setkává krása starobylé Indie, koloniálního města a chaotických bazarů, které zdá se, nemají konce. Atmosféra starého Dillí Vás překvapí. Bez Dillí bychom si dnes těžko představili dějiny Indie. Uvidíte zde slavnou Indickou bránu, divoký trh na Chandi Chowk, ale i staré město protkané stovkami uliček, které poznáte z rikši. Uvidíte ale také největší a nejkrásnější mešitu Indie a tou je Jama Masjid ze 17. století. Objevíte symbol Nového Dillí a prohlédnete si také bazar s kořením pod mešitou Fatehpur Masjed a porovnáme si ruch starého města s novými, koloniálními čtvrtěmi v okolí Connaught Place. Fascinující místo!

Čti více
Asie, safari v Nepálu

Safari v NP Chitwan

Patří mezi největší nepálská překvapení na jihu země. Nepál se ve všem spojuje s horami, pahorky, Himalájemi či zasněženými štíty, ale Chitwan je pravým opakem tohoto obrazu. Jde o nejstarší Národní park v Nepálu založený v roce 1973 a byl také zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Zažijete zde tropické podnebí a kolem vás se rozlije džungle. Chitwan je místem, kde v národním parku dodnes žijí vzácní nosorožci a přesně za nimi se zde vydáme i my. Kromě toho se přeplavíme říčkou Rapti, kde žijí krokodýli a budeme hledat na procházce i jiná zvířata. Věděli jste, že zde žijí i tygři? Budeme mít štěstí?

Čti více
terakotová armáda v Číně

Terakotová armáda

Tato památka je nejdůležitějším a největším čínským archeologickým nálezem, na který se „přišlo“ vlastně náhodou v 70. letech minulého století při kopání studní. Terakotová armáda se rozkládá ve třech rozměrných podzemních jámách a postavena byla v dřívějších dobách k jednomu zásadnímu účelu – aby střežila hrobku Prvního císaře dynastie Čchin – Qin Shi Huanga. Na tomto místě budete fascinováni až osmi tisícovkami hliněných soch válečníků v životní velikosti, více jak pětistovkou koní a mnoha vozy. Všechny tyto dechberoucí nálezy pochází z roku 280 před naším letopočtem a některé z nich musely být zrekonstruovány do dnešní podoby. 

Čti více
Mt. Everest, nepál

Základní tábor Mt. Everest

Základní tábor pod nejvyšší horou světa – Mount Everest (poprvé byl zdolán v roce 1953 a to Tenzingem Norgayem a sirem Edmundem Hillarym). Mnoho lidí sní o dosažení tohoto vrcholu, ale jen velmi málo jich uspěje. Mnoho lidí přichází do základního tábora, aby se mohli blíže podívat do míst, kde horolezecké výpravy začínají své dobývání Everestu. Užijete si zde výhledy na další osmitisícovku jakou je Lhotse, Cho Oyu, Makalu. Noc strávíte v nejvýše položeném klášteře na světě ( Rongbuk, 4 980 m.n.m.) Tábor leží v nadmořské výšce 5 364 metrů. Severní základna je přístupná i pro vozidla. Horolezci zde zůstávají po dobu několik dní, aby se aklimatizovali a snížili riziko výškové nemoci.

Čti více
Lhasa, Tibet

Lhasa

Lhasa - hlavní město Tibetu a magické místo přitahující návštěvníky z celého světa. Lhasa se mění, ale ve starém městě se zastavil čas. I Vy budete mít možnost dýchat atmosféru posvátného okruhu Barkor, přidat se ke starým poutníkům, točícím své modlitební mlýnky, smlouvat na trhu s exotickými suvenýry a poznat jedno z nejexotičtějších míst Asie. Srdcem města je chrám Jokhang s nejsvětější podobou Buddhy v celém Tibetu, která je stará 1400 let. Chrám založil 33. král dynastie Yarlung Songtsen Gampo pro podobiznu Buddhy, kterou mu přinesla jeho nepálská manželka Bhrikuti.

Zájezdy do Tibetu

Čti více

Leshanský Velký Buddha

O Lešanském Velkém Buddhovi hovoří slavné čínské přísloví takto: „Hora je Buddha a Buddha je hora.“ Tuto jednasedmdesát metrů vysokou sochu (vytesanou do kamenného útesu) najdete na východ od města Leshan v provincii Sichuan. Konkrétně se nachází na soutoku řek Min, Qingyi a Dadu. V roce 1996 byla pro svou unikátnost zařazena do světového dědictví UNESCO. Počátky výroby sochy se datují do roku 713 (za dynastie Tang) a má se za to, že kompletní Lešanský Velký Buddha spatřil světlo světa až po dalších 90 letech tesání, tedy v roce 803. Iniciátorem celého projektu býval dle všeho mnich jménem Hai Tong, který chtěl ochránit pomocí sochy lidi před „vodním duchem“, jemuž se přisuzovaly četné nehody lodí. Zajímavostí pak je, že socha byla před rokem 1963 téměř zničena povětrnostními vlivy, avšak čínská vláda ji nechala opravit. 

Čti více

Chengdu

páté největší město Číny a hlavní město provincie Sečuán, je staré asi 2500 let. První zmínky o něm jsou v kronikách dynastie východní Han (Chan; 25–220 n.l.), kde se o něm mluví v souvislosti s obchodními cestami na západ jako o „městě brokátu“. Několikrát bylo zdevastováno nájezdy severozápadních kočovných kmenů. Po pádu dynastie Tang a po pádu dynastie Ming zde na krátkou dobu vznikly samostatné státy. Dnes je Chengdu jedním z nejmodernějších a nejdynamičtěji se rozvíjejících čínských měst. Hradby, které obklopovaly staré město, již byly strženy, stejně tak postupně mizí stará tradiční dřevěná zástavba. Jednou z největších kulturních zajímavostí je tak buddhistický klášter Wenshu, pocházející z doby dynastie Tang. Jedná se o činný klášter hojně navštěvovaný čínskými poutníky. K největším lákadlům města v současnosti nepatří ani tak kulturní a historické památky, ale nedaleká chovná stanice ohroženého druhu pandy velké. Rezervace se nachází na předměstí Chengdu a žije v ní nyní méně než 1000 kusů pandy velké. Díky své vzácnosti se panda velká stala národním symbolem Číny.

Výzkumná základna chovu pand v Chengdu 

Pandy velké jsou v Číně ikonickými zvířaty, a tak si je rozhodně na dovolené nemůžete nechat ujít! Nejlepším místem k jejich obdivování je Výzkumná základna chovu pand ve městě Chengdu (Chengdu Research Base of Giant Panda Breeding). Zde spatříte tyto velké a roztomilé savce z bezprostřední blízkosti a můžete se dokonce zúčastnit zážitkového dobrovolnického programu, díky němuž se zapojíte do krmení pand a možná si pochováte i pandí mládě! Takový zážitek vám utkví v paměti na hodně dlouho. Pokud dáte přednost pouhé návštěvě a kochání se z dálky, dorazte do základny ideálně v ranních hodinách na krmení zvířat – tehdy jsou pandy totiž nejaktivnější. 

Čti více

Pokhara

Jde o malebné údolní město obklopené himalájskými velikány, známé jako centrum dobrodružství a adrenalinu. Pokhara je považována za druhé největší město Nepálu a díky své klidné atmosféře, krásnému jezeru a bezprostřední blízkosti oblasti Annapurna patří k jedné z nejoblíbenějších turistických destinací. Najdeme ji dvě stě kilometrů západně od Káthmandú na břehu jezera Fewa, přímo pod pohořím Annapurna. Město je rozděleno do dvou hlavních částí: turisticky příjemné čtvrti Lakeside, která obklopuje jezero Phewa Tal, a starého města. Díky své výhodné poloze je Pokhara vstupní bránou k himalájským osmitisícovkám Dhaulagiri, Manaslu a pohoří Annapurna. Snad nikde jinde v Nepálu není tak dobře vidět kontrast mezi subtropickou přírodou a sněhem pokrývajícím vrcholky Himalájí jako právě v tomto jezerním městě.

Čti více

Jaipur

Jaipur je hlavním městem královského Radžastánu a současně jedním z nejkrásnějších indických měst. Město je proslavené svými stavbami z růžového kamene, také proto je přezdívaný Růžové Město. Jaipur byl založin v roce 1727 maharádžou Sawai Jai Singh II, z jehož jména je též odvozen jeho název. Královská rodina původně žila v 11 km vzdáleném Amberu. Město je celé obehnáno vysokou obrannou zdí se sedmi hlavními bránami. Současný Jaipur již dávno překročil hranici původního města, většina historických památek se však nachází uvnitř hradeb v severovýchodní části Jaipuru. Všech sedm bran do starého města stále stojí a jedna z nich vede do Johari bazaru – proslulého tržiště s klenoty. Město samo o sobě je bludištěm fascinujících bazarů, přepychových paláců a historických památek. V uličkách potkáte motorky i velbloudy. Ze všech stran je Jaipur je obklopen neúrodnými kopci, na kterých se tyčí staré pevnosti a chrámy.

Čti více

Chrám nebes v Pekingu

Tato památka založená v 15. století a zapsaná v světovém dědictví UNESCO je známá také jako Císařský obětní oltář v Pekingu. Chrám nebes je v podstatě komplexem dvaadevadesáti starobylých kultovních staveb, které jsou zasazené do zahrad s borovicovými lesy. Uspořádání jednotlivých budov má duchovní význam – představuje vztah mezi lidským a Božím světem, plus se dotýká čínského učení zvaného kosmologie, v němž hráli roli i čínští císaři z dynastií Ming a Čching. Ti se zde modlili v Síni modliteb za lepší úrodu a přinášeli oběti nebesům. V komplexu je však k vidění např. i Síň abstinence, kde se císaři postili po obřadu obětování. 

Čti více
Zúčastníte se vyčování v kláštěře

Kláštery Ganden, Drepung, Drigung

Trojice klášterů řádu Gelukpa v tibetském buddhismu v Lhase a okolí. Založeno byly po vzniku řádu v letech 1416, 1417 a 1419 a začátkem 20. století v nich pobývalo spolu přes 20.000 mnichů. Atmosféra modlitebních místností, kaplí a tajemných zákoutí Vás nadchne.

Čti více

Údolí Káthmandu (Bhaktapur, Bodnath, Pašupatinath)

Údolí v okolí Káthmándú patří mezi nejzajímavější historické a kulturní oblasti centrálního Nepálu. Během celodenního výletu se podíváte, jak vypadá historické město Bhaktapur, kde se zastavil čas ještě v 17.století a náměstí Durbar patří mezi nejkrásnější v celém Nepálu. Tradiční, vyřezávaná okna newarské architektury, chrámové stavby, skvělý čaj s mlékem a příjemné uličky či náměstí poseté hrnčíři. V Pašupatinath na vlastní oči uvidíte zajímavé rituály hinduistů, kteří spalují své mrtvé na břehu řeky Bagmati. Obrovský chrám a vyhlídka na celý komplex bude skvělým a nezapomenutelným místem. Pro jeho posvátný význam přezdívají Pašupatinath někdy i jako "malé Varanasi". Chcete-li fotku se Sádhuem, zde si ji uděláte. Třetím skvělým místem je buddhistický Bodnath s obrovitánskou stúpou, na níž uvidíte Buddhovy oči. Budete mít pocit, že jste se ocitli v Tibetu, ale není to jen pocit, protože tu dnes sídlí tibetská, exilová komunita. Užijete si výhledy na stúpu z okolních střech a cinkání buddhistických zvonků či roztáčení modlitebních mlýnků. Památky v údolí Káthmándú jsou pod ochranou UNESCO.

Čti více

Shigatse

Druhé největší město Tibetu Shigatse leží v nadmořské výšce 3900 metrů. Historické centrum ilustruje tibetskou architekturu a kulturu, ačkoliv ho stejně jako další města částečně pohltilo moderní čínské stavitelství v podobě betonových budov. V Shigatse stojí klášter Tašilhünpo z roku 1447, sídlo druhého nejvyššího duchovního země pančhenlamy. Nad město vystupuje znovu postavená pevnost Žikace. Původní památka podlehla ničení během tibetského povstání v roce 1959.

Čti více

Gyantse

Gyantse bylo kdysi významné místo na obchodní stezce mezi Tibetem, Indií a Barmou a jedno z největších tibetských měst. Město samo bylo vyhlášeno výrobou koberců, které se po obchodní stezce dostávaly dále do světa. Dnes je to město s jednou z nejzachovalejších zástaveb s tradiční tibetskou architekturou, i když dnes již obestavěnou čínskými „moderními“ budovami s bílými kachlíky a modrými kouřovými skly. K nejvýznamnějším a nejkrásnějším památkám městečka patří obrovská několikapodlažní stúpa Kumbum se spirálovitým průchodem z r. 1440, stojící v komplexu kdysi 15 klášterních budov nazývajících se Palkhor-čchöde.

Čti více
Noční plavba kolem Šanghaje

Šanghaj

Přezdívku „Paříž Východu“ nezískala Šanghaj náhodou. Věhlasnému evropskému městu může totiž hrdě konkurovat co do smyslnosti, hříšnosti a také atraktivnosti. Nejlidnatější a nejbohatší město na východě Číny vás nenechá ani na vteřinu vydechnout, pokud se jím budete procházet. Obrovská panoramata mrakodrapů jsou doslova hypnotická, stejně tak jako omamná vůně pouličních pokrmů a bujarý noční život. To, a ještě více je zahrnuto v západovýchodním kulturním koktejlu, který si budete chtít vychutnávat zas a znova plnými doušky. Tak neváhejte a vyrazte za nejdobrodružnějšími zážitky!

Poznávací zájezdy do Šanghaje

Čti více
Velká čínská zeď

Velká čínská zeď

Jedno oblíbené čínské přísloví zní takto „Nikdo nemůže být skutečným hrdinou, dokud nebyl na Velké čínské zdi.“ Tato slova jasně deklarují to, co pro Číňany zmíněná starověká památka znamená. Její výjimečnost ostatně pochopíte, až ji uvidíte na vlastní oči. Název Velká čínská zeď zní v čínštině „Changcheng“, což je v překladu „Dlouhá zeď“ – její délka přesahuje více než 6 000 kilometrů! Táhne se od pevnosti Shanhaiguan na východu až po Jiayuguan na západu a spatřit ji můžete i v těchto místech: Peking, Hebei nebo Tientsin. Průměrná výška zdi je pak zhruba šest až osm metrů a na šířku po ní přejde bez problémů až pět koní anebo deset mužů. Nejvíce návštěvníků zavítá tradičně do průsmyku Badaling, kam se snadno dostanete z Pekingu veřejnou dopravou. Za návštěvu však stojí i úsek Mutianyu vzdálený od hlavního města Číny asi 70 kilometrů. Zajímavostí je, že některé nejstarší úseky Velké čínské zdi byly postavené již v 7. století před naším letopočtem – a tak zde na vás dýchne opravdová čínská historie!

Poznávací zájezdy na Velkou čínskou zeď

Čti více
Káthmándú v Nepálu

Káthmándú

Nepálské hlavní město je největším městem země a často patří mezi nejoblíbenější města celého regionu. Poznáme tu čtvrt Thamel protkanou obchůdky, suvenýry, malými chrámy či domy s krásnou, tradiční architekturou. Zamilujete si náměstí Durbar s jeho chrámovými stavbami, paláci a historický střed okolo náměstí Durbar Square je zapsáno v seznamu světového dědictví UNESCO. Podíváte se také tváří tvář na živou bohyni Kumari. Je to chaotické, barevné město, které disponuje takovým šarmem, že mu určitě dříve či později podlehnete.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.