Vodopád Godafoss, Island
sleva first minute až 35%

Ohnivý okruh Islandem komfortněji

Tato komplexní okružní cesta vám odhalí nespoutanou krásu Islandu! Navštivte společně s námi sopečný ostrov, který je skutečnou evropskou exotikou! Během putování se projdete horami hrajícími barvami duhy, lávovými poli porostlými zeleným mechem a obdivovat budete i gejzíry a horké prameny. Doslova fantaskní až pohádkové jsou pak islandské černé pláže, všudypřítomné dřímající sopky či vodopády tvořené z řek napájených ledovci. To by však ani nebyl Island, aby vaše kroky nehlídali elfové! Závěr své cesty si náramně užijete v podobě božské relaxace v Modré laguně.

  • nejkomplexnější a propracovaný okruh Islandem na trhu
  • nespoutané vnitrozemí a barevné duhové hory Landmannalaugar
  • nejfotogeničtější místa ze seriálů "Hra o trůny" a "Vikingové"
  • geotermální oblasti, horké lávové pole, ledovce a dřímající sopky
  • možnost plavby po ledovcové laguně Jökulsárlón i aktivní turistika
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku v economy class, letištní poplatky, 8 x ubytování v 3 * - 4 * hotelech se snídaní v pokojích pro dvě osoby, všechny transfery a bohatý poznávací program, Zlatý islandský trojúhelník (zlatý vodopád GULLFOSS, aktivní gejzír Strokkur a slavný GEYSIR), Þingvellir a kontinentální trhlina ALMANNAGIA, celodenní výlet na jižní pobřeží Islandu a dva fantastické vodopády Seljalandsfoss a Skógafoss, SEN průvodce, silniční poplatky, informační materiál, pojištění proti insolventnosti, asistenční služby, vstup do Modré Laguny, pozorování velryb v Husaviku

Cena nezahrnuje:

ostatní stravu, pojištění, poplatek za odbavené zavazadlo 1 820 Kč, ostatní fakultativní výlety 

Ubytování:

Reykjavik – Centerhotel Skjaldbreid****, 3 noci
 
Skaftafell – Hotel Skaftafell ***, 1 noc

Egilsstadir – Icelandair Hotel Herad ****, 1 noc

Akureyri – Hotel Kea by Keahotels ****, 2 noci

Snaefellsnes – Fosshotel Stykkisholmur ***, 1 noc

 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

Přečtěte si Blogy o Islandu a inspirujte sa:

Island: země ohně a ledu

Nejkrásnější vodopády Islandu

Islandský Zlatý okruh

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Odlet na ostrov ohně a ledu

PRAHA/VÍDEŇ – KEFLAVÍK

Před námi je let na okouzlující Island. Naší první zastávkou bude mezinárodní letiště Keflavík, které bylo vybudováno Američany během druhé světové války. Zde si po přistání ještě dopřejeme poslední levný alkohol v letištním duty free, a nakonec odjedeme přes měsíční krajinu a poloostrov Reykjanes do nejseverněji položeného hlavního města světa – do Reykjavíku. Po cestě se budeme kochat krom jiného i golfovým hřištěm uprostřed lávového pole, velkou hliníkárnou a útulně vyhlížejícími domky na okraji města. A pak už jen zamíříme ho našeho hotelu v centru Reykjavíku, který je považován také za jednu z nejklidnějších evropských metropolí. Obávat se nudy na tomto krásném místě ale nemusíme. Kupodivu to zde žije i večer – pravá islandská party stojí za to! Zajímavost:Mimochodem víte, kdo je Jón Gnarr? Také si k němu řekneme pár slov.

2. den: Kontinentální trhlina, Zlatý vodopád a gejzír Strokkur v plné síle

REYKJAVÍK – THINGVELLIR – GULLFOSS – GEYSIR

Další den bude před námi nezapomenutelný výlet nazývaný „Zlatý islandský okruh“. Navštívíme ku příkladu nejstarší národní park Islandu Thingvellir, který vnikl na místě kontinentální trhliny známé jako Almannagia. Právě zde je nejviditelnější, jak se od sebe Evropa s Amerikou vzdalují a „trhají“ tak ostrov na dvě části. Na kterém že z kontinentů budeme v daný okamžik stát? Následně se však vydáme do lokality, kde vznikl jeden z nejstarších fungujících parlamentů světa. Zajímavost: Na Islandu fungoval jistý způsob demokracie již od roku 930 n. l. a až do devatenáctého století zde zasedal islandský parlament. 

Posléze se pokocháme i největším přírodním jezerem Islandu, a při dobré viditelnosti si užijeme první výhledy na druhý největší ledovec ostrova. Naše cesta však bude pokračovat – vydáme se tedy od kontinentální trhliny do centra geotermální oblasti, kde kromě bublajícího bahna, horkých pramenů a vroucích jezírek, uvidíme i aktivní gejzír Strokkur a slavný Geysir. Podle něj se ostatně jmenuje i tento přírodní úkaz. K vidění v okolí bude též působivý Zlatý vodopád nazývaný Gullfoss a jeho dvě kaskády, ze kterých padá voda do čedičového kaňonu řeky Hvítá. Zajímavost:Nebýt první ekologické aktivistky Islandu, pravděpodobně by na tomto místě stála obrovská vodní elektrárna. 

A nakonec se vydáme objevovat samotný Reykjavík. Prohlídka největšího města ostrova, ve kterém žije skoro 2/3 obyvatel, nás dostane doslova do kolen. Fascinujícímu městskému panoramatu dominuje jednoznačně Hallgrimův kostel, jenž samozřejmě také navštívíme. Úžasné je ale i centrum Reykjavíku – a to zejména v okolí hlavní ulice Laugavegur. Zde se budeme cítit téměř jako doma. Cestou si ovšem neopomeneme říct ani doplňující fakta o tradicích kultury žijící na konci světa, o nejstarším parlamentu na světě a také o zemi, jejíž prezident věří na elfy, a kde se silniční síť přizpůsobuje přáním trollů. Island je zkrátka samé překvapení. Zajímavosti: V roce 2009 se chtěla třetina obyvatelstva ze země vystěhovat. Jak ovšem vnímají Island místní lidé dnes? Nejen na toto získáme odpovědi. Víte ku příkladu, proč není Island členem Evropské unie? A že se zde pěstuje nejvíce banánů v Evropě? Od Islanďanů si toto ovoce kupují především Gróňané.

3. den: Nespoutaná krása vnitrozemí ostrova, Duhové hory, sopka Hekla a měsíční krajina

REYKJAVÍK – LANDMANNALAUGAR

Poznávání islandských zákoutí zdaleka nekončí – tamější okouzlující příroda, která nemá žádného srovnání, je opět před námi! Tentokrát uvidíme slavné Duhové hory známé mezi Islanďany jako Landmannalaugar. Terénním vozidlem tedy přejedeme údolím Þjórsárdalur a zastavíme se také u vodopádu Hjalparfoss. Řeka Fossa se zde krásně štěpí na čedičových sloupech, a padá až do hloubky dvaceti metrů. Všude kolem nás pak budeme obdivovat kaňony, překrásně zbarvenou krajinu v údolí, nezpevněné přechody řek, pole černé lávy, a na obzoru spatříme i majestátní sopku Heklu. Tu mimochodem považovali středověcí Islanďané za bránu do pekla. Ocitneme se v zemi jako z jiného světa! Ostatně, ne nadarmo se stala přírodní kulisou pro natáčení filmů odehrávajících se na jiné planetě. Dokonce i americká NASA zde testovala svůj Mars Rover! 

A pak se dostaneme k dechberoucímu jezeru Frostastaðavatn, které je obklopené barevnými horami a krátery nebo i k římse kráteru Bláhylur – na toto místo se doslova „vydrápeme“ naším terénním autobusem. Právě zde spatříme ty zdaleka nejpestřejší a nejbarevnější scenérie Islandu. Naprosto okouzleni tamější krajinou se však vydáme dále na túru, konkrétně tedy k sopečným údolím Laugahraun. Odtud největší odvážlivci vystoupají třeba i na samotný vrchol sopky Bláhnúkur s okouzlujícím výhledem do okolí. Ti pohodlnější se pak v mezičase vykoupou v přírodních horkých pramenech. Nakonec ale nastane čas pro návrat do Reykjavíku. Ve městě nás totiž čeká chutná večeře v jedné z TOP restaurací. Zejména milovníci ryb a jehněčího masa si přijdou na své, ale v nabídce bude i specialita v podobě velrybího či koňského masa. Zajímavost: Reykjavík je sice malý, ale kvalitou restaurací patří mezi evropskou špičku. (Tento výlet se v květnovém termínu nekoná z důvodu neprůjezdných cest a je nahrazen jiným výletem).

4. den: Nejjižnější část Islandu, černé pláže, dokonalé vodopády, sopky pokryté ledovci a mechem porostlé lávové pole

REYKJAVÍK – SELJALANDSFOSS – SKOGAFOSS – VIK – SKAFTAFELL

Další den se vydáme za pověstnou krásou jižního pobřeží Islandu. Z Reykjavíku tedy absolvujeme cestu až pod největší evropský ledovec. Program bude skutečně pestrý! Nejprve navštívíme dva fantastické vodopády zvané Seljalandsfoss a Skogafoss, které „hlídají“ zkamenělí trollové. A pokud bude dobrá viditelnost, uvidíme odsud i jedny z nejmladších sopečných ostrovů známé jako Vestmanské ostrovy. Naše kroky ale povedou dále, až pod majestátní sopku Eyjafjallajökull. Ta Island proslavila po celém světě v roce 2010. Během našeho putování se ovšem pokocháme i doslova magickou černou pláží a výhledy na skalní útvar Dyrholaey s množstvím hnízdících ptáků. Budeme mít štěstí a uvidíme známé papoušky severu? 

Náš výlet bude poté pokračovat do islandské vesnice Vík, jejíž existenci ohrožuje výbuch sopky Katla (její zánik by způsobila masa vody z tajícího ledovce Mýrdalsjökull). A také si prozradíme, proč si místní obyvatelé vybrali právě tuto zdánlivě nebezpečnou lokalitu pro život. Obohaceni novými prožitky se však posuneme na naší cestě dál, až na nejjižnější místa Islandu, kde spatříme například fascinující čedičové skály. Dáme si i malou hádanku – kdo bude vědět, jaký je nejbližší kontinent směrem na jih? Že by Antarktida? 

Závěr naší cesty pak bude patřit procházce po rozlehlém lávovém poli Eldhraun, které je porostlé zeleným islandským mechem – pohled jako z pohádky! Zajímavost: Toto lávové pole bylo zformované sopkou Laki v roce 1783 při jedné z největších sopečných erupcí v dějinách lidstva. Nevynecháme ovšem ani zastávku u kaňonu Fjadrárgliúfur, jehož stáří je odhadováno na dva miliony let. Toto místo mimochodem nabídne úžasné panoramatické výhledy jako dělané k fotografování. A až nastane večer, přesuneme se do naší další cílové oblasti – do dechberoucí přírodní rezervace Skaftafell. Ta je součástí největšího Národního parku Vatnajökull, který se pyšní nejvyššími horami Islandu.

5. den: Čedičový vodopád, jezero s ledovými krami a diamantová pláž

SKAFTAFELL – JÖKULSARLÓN – STOKKSNES – EGILSSTADIR

Protože se probudíme v přírodní rezervaci Skaftafell nacházející se hned pod největším islandským ledovcem, nemůžeme samozřejmě opomenout průzkumný výlet do okolí. Vnímat kolem sebe budeme už od prvopočátku drsné krajinné podmínky ale i skutečné dobrodružství. Svou návštěvou nejprve poctíme jezero Jokulsarlon rozprostírající se ve stínu ledovce Vatnajokull, na kterém plavou obrovské ledové kry. Zajímavost: Právě na tomto místě se natáčely filmy jako Tomb Raider, bondovka "Dnes neumírej" či Batman začíná. Doporučení: Zájemci si mohou dopřát v rámci výletu i fakultativní plavbu na obojživelníku po laguně. Tento zážitek určitě stojí za to!

Další fáze výletu pak bude patřit procházce k Diamantové pláži, u níž se setkává ledovec s Atlantickým oceánem. Zde se pokocháme krom jiného i roztomilými tuleni, kteří toto místo hojně vyhledávají. Následně ale zamíříme do oblasti východních fjordů. Naše cesta povede přes malebné rybářské vesničky Höfn a Djúpivogur ležící na významné obchodní cestě. Mineme však i nejfotografovanější pohoří v oblasti nazývané Vestrahorn, jenž je krom jiného nalezištěm pozůstatků vikingské kultury! Nakonec nás ale malebné scenérie pobřežní trasy přivedou až do městečka Egilsstadir u jezera Lagarfljót. Zajímavost: Právě toto město údajně ukrývá bájnou islandskou příšeru Lagarfljótsormur, kterou bychom mohli označit za "islandskou Nessie". Spatříme ji na vlastní oči?

6. den: Lávové pole, pohled do sopečné kaldery a nejsevernější botanická zahrada na světě

EGILSSTADIR – MÝVATN – AKUREYRI

Další ráno opustíme východní část ostrova a autobusem se vydáme na cestu do hlavního města severního Islandu, které je zároveň čtvrtým největším městem ostrova. Řeč je o Akureyri – čekají nás zkrátka krásy severu. Reykjavík má „Zlatý okruh“, Akureyri zase ten „Diamantový“. A CK SEN nám připraví pestrý a propracovaný program bez jedině chybičky – vybroušený ostatně jako samotný diamant (příznačně řečeno). Vydáme se tedy na velmi příjemnou túru. Nejprve projdeme kolem nejvýše položené usedlosti ostrova, která se nachází v nadmořské výšce 469 metrů nad mořem. Dále se ocitneme v blízkosti Komářího jezera Mývatn, kde to vysloveně vře. Nedaleká oblast Namafjall je ostatně plná vroucího bahna či bahenních sopek. A také sem zamíříme. Projdeme kolem geotermální elektrárny a dojdeme až k sopce Krafla, jejíž kráter Víti (v překladu „peklo“) vyplňuje smaragdově zbarvená voda. Procházet se ovšem budeme i lávovým polem sopky Krafla v oblasti Leirhnjúkur. Zde stoupá pára ze země v podstatě nepřetržitě, a to kvůli magmatu. To, že se bude sopečné magma nacházet přímo pod našima nohama, si uvědomíme velmi intenzivně. 

Následně se propleteme lávovým labyrintem nacházejícím se vedle Temných zámků – Dimmuborgir, ve kterých žijí dle pověsti islandští trollové. Tato cesta nás pak dovede až k samotné sopce Hverfell. Aktivnější zájemci budou moct vystoupat až na její kalderu s ohromujícím průměrem jednoho kilometru. Jakmile se ale pokocháme tímto úchvatným místem, zamíříme dál – za výhledy na okolí a pseudokrátery Skútustadir u jezera Mývatn. Zajímavost: Příznivci seriálu "Hra o trůny" nevynechají v této lokalitě ani známou jeskyni Grjótagjá, v níž se odehrávala jedna z milostných scén Jona Snowa. Víte která? 

A nakonec se konečně dostaneme do našeho dalšího cíle – do města Akureyri jehož plný název zní takto krkolomně: Akureyrarkaupstaður. Právě zde strávíme dvě noci. Tohle na první pohled nenápadně vyhlížející místo, nacházející se necelých 100 km od severního polárního kruhu má dokonce svou vlastní botanickou zahradu či univerzitu! Město však proslulo i slavnou akcí The Arctic Open, což je golfový turnaj odehrávající se v létě pod půlnočním sluncem. Akureyri se ovšem pyšní nejen tím, že to v něm žije (nabídne úchvatné historické centrum, kvalitní restaurace, pestrý noční život či pivní lázně). Atraktivní je totiž i jeho samotná lokalita na pobřeží fjordu – Eyjafjörður. Dokonalou atmosféru pak dotváří zasněžené vrcholky okolních hor, na kterých se nachází lyžařská střediska. 

Zajímavosti o městě: Nejvyšší stavbou a hlavní dominantou města Akureyri je kostel Akureyrarkirkja. K němu si řekneme například to, jak Islanďané přijali křesťanství – respektive si to vysvětlíme konkrétně na vitrážích tamějšího moderního kostela. 

7. den: Vodopád Bohů, velrybí safari v Husavíku a ohromný Detifoss

AKUREYRI – GODAFOSS – HUSAVÍK – ÁSBYRGI – DETIFOSS

První noc v Akureyri je za námi, a tak se připravíme na další dobrodružné zážitky. Zahálet rozhodně nebudeme! Putování zahájíme severní trasou „Diamantového okruhu“. Hned na začátku se tedy pokocháme "božským" vodopádem Godafoss, který patří zaslouženě k těm nejkrásnějším. Následně navštívíme jednu z nejstarších osad Islandu zvanou Husavík. Právě v tomto místě se lidé shromažďují k pozorování fascinujících velryb. Zde také nasedneme na loď a poplujeme (tři hodiny) kolem skalnatého pobřeží, horského prostředí i zátoky plné velryb. 

Po absolvování plavby zakotvíme ve velmi příjemném přístavu Husavíku, který je též rybářským městem. Proto tu nemůžeme opomenout ochutnávku rybí polévky či jiných rybích specialit. Skvěle občerstveni pak zamíříme dál. Užijeme si ku příkladu scénickou jízdou pobřežím severního Islandu, než se dostaneme k jedinečnému přírodnímu úkazu. Ten vznikl podle legendy jako otisk kopyta létajícího osminohého koně boha Ódina. Kdo skutečně uvěří této legendě? Většina z nás dá spíše přednost vědeckému vysvětlení vzniku kaňonu Ásbyrgi. 

Naše putování však neskončí a pokračovat bude fascinující prohlídkou zkamenělých trollů, červeného hřebene Rauðhólar či působivých čedičových jeskyní. Bude až k neuvěření, co zde uvidíme za přírodní skvosty! A závěrem si ještě užijeme Národní park Jokulsárgliúfur, kde se krátce projdeme kaňonem ledovcové řeky Jökulsá á Fjollum. Na ní se nachází krom jiného i slavný vodopád Detifoss – druhý nejmohutnější v Evropě a nejmohutnější na Islandu. Pak už se ale náš den nachýlí ke konci, kruh se po odhalení „islandského diamantu“ uzavře a my se vydáme zpět do města Akureyri. Zde strávíme poslední noc.

8. den: Cestou kolem zkamenělého slona až do středu země

AKUREYRI – HVÍTSERKUR – SNAEFELLSNES

Nastal čas opustit daleký sever a také dát sbohem městu Akureyri. Vydáme se totiž po silnici číslo 1 dál za dobrodružstvím. Jakmile po cestě mineme malebný horský masiv Hraundrangi, budeme vědět, že míříme více a více na západ. Svou neotřelou krásou nás však oslní při putování i známý skalní útvar Hvitserkur, který připomíná zkamenělého slona stojícího v mělkých vodách Húnafjörður. Následně projedeme kolem západních fjordů a dostaneme se až na bájný poloostrov Snaefellsnes. Ten ve svém fantastickém románu zvěčnil ku příkladu známý spisovatel Jules Verne.

Naší první zastávkou bude lávové pole Berserkjahraun, které vzniklo přibližně před 4 000 lety, jako důsledek výbuchu tří okolních sopek. Okouzleni tímto zvláštním místem se však přesuneme dál, a to k hoře Kirkjufell. Ta je spolu s krásným vodopádem nejfotografovanější místem Islandu. Tuto přírodní scenérii mohli mimochodem vidět fanouškové seriálu „Hra o trůny“ v některých dílech. Nyní ale zpět k islandským krásám. Během naší cesty se postupně dostaneme až na samotný konec poloostrova. Míjet budeme nespočet sopečných kráterů a jeden z nich dokonce poctíme svou návštěvou/procházkou. Saxhóll byl vytvořen asi před 3 000 lety a je vysoký 100 metrů. Díky schodišti je chůze na vrchol velmi jednoduchá a zvládne ji každý. Odměnou za určitou fyzickou námahu je skutečně pro každého nádherný výhled na okolní lávová pole a slavnou sopku Snæfellsjökull. Tento den zažijeme nejhezčí západní Island a téměř bez turistů!

9. den: Z horké vody domů

SNAEFELLSNES – REYKJAVÍK – MODRÁ LAGUNA – PRAHA/VÍDEŇ

Island je také známý svými plážemi s černým pískem, proto nemůžeme opomenout ani tuto návštěvu. Djúpalónssandur je pláž, která v sobě skrývá cosi magického i tajemného a ohromí na první pohled. A právě zde ponoříme do chladného Atlantiku alespoň své nohy. Bude to nezapomenutelný zážitek! Zajímavost: V minulosti zde býval přístav pro rybářské čluny. Všichni rybáři však museli prokázat svou sílu zvedáním kamenů různé velikosti. Pouze ti nejsilnější si pak dokázali zajistit místo na jedné z lodí. 

Po plážovém dýchánku si ještě projdeme šarmantní rybářskou vesničku Arnarstapi, jejíž okolí nabídne úchvatné pohledy na okolní skalní útvary a útesy. Ty mimo jiné vytváří bouřlivé vlny v oceánu a představují též domov pro velké množství mořských ptáků. Nepřehlédnutelný však bude v této lokalitě také ikonický černý kostelík ze dřeva nazývaný Búðakirkja – rozhodně stojí za fotografii! Naše putování se ale začne v tento moment chýlit ke konci, proto se nakonec vydáme do Reykjavíku. Po cestě se ještě pokocháme zlatavě zbarvenou pláží Ytri Tunga a pravděpodobně i tuleni, kteří se tu zdržují po celý rok. A na samotný závěr si užijeme jednu z nejnavštěvovanějších atrakcí Islandu! Odpoledne totiž strávíme v Modré laguně, kde se vykoupeme v termální vodě bohaté na minerály. Jakmile se ale čas nachýlí, čeká nás jen transfer na letiště a odlet domů.

10. den: Letíme domů

PRAHA/VÍDEŇ

Nabití novou energií přiletíme domů a pojedeme sdílet své dobrodružné zážitky se svými rodinami a přáteli. Pochlubíme se i islandskou výslovností a v srdci nás budou hřát úchvatné vzpomínky na tolik rozmanitý ostrov!

Ohnivý okruh Islandem
<
>
Neuvěřitelně krásna příroda kousek od jezera MývatnSlavný vodopád Detifoss, druhý nejmohutnější vodopád EvropyKirkjufell je nejfotografovanější horou IslanduZnámý skalní útvar Hvitserkur, který připomíná zkamenělého slona stojícího v mělkých vodách HúnafjörðurSEN u Hvitserkur Výhledy na ledovec ve Skaftafell, který je součástí největšího národního parku na Islandu - VatnajokullČerná písečná pláž na Islandu Nádhera Duhových horIslandská krajina je dechberoucí Nezapomenutelné procházky v LandmannalaugarSEN v LandmannalaugarTermální prameny v kempu Landmannalaugar Měsíční krajina IslanduVýhled z hory BláhnjúkurDuhové hory v Landmannalaugar Dva miliony let starý kaňon FjadrárgljúrSEN a gejzír StrokkurGeotermální oblast IslanduGejzír Strokkur, nejznámější islandský gejzír Gejzíry na Islandu stojí za to vidětVýhledy na lávové pole Skalní útvary na pobřeží v DyrholaeySEN a Božské vodopády GodafossFascinující vodopád GullfossSEN a GullfossVodopád Skogafoss na IslanduSkogaffos s CK SEN Vodopád Seljalandsfoss, Island SEN u vodopádu DetifossPobřeží Černých pláží na jihu IslanduSEN u vodopádu SeljalandsfossSíra v ovzduší a stoupající pára na IslanduVýhledy na EyjafjallajökullVyhlídka na černou pláž na Islandu Dimmuborgir se SNEMKontinentální trhlina v Národním parku Þingvellir, kde lze pozorovat, jak se Island trhá na dvě částiSEN v jeskyni Grjótagljá Ásbyrgi a SEN Vulkanické jezero Frostastadavatn ve vnitrozemí Islandu V kaldeře malé vyhasnuté sopky, která je zaplněná průzračnou vodouSníh se na některých místech Islandu drží celoročně SEN a fumaroly pod sopkou Krafla Plavba po ledovcové laguně Jokulsarlon Na Diamantové pláži se potkává ledovec s Atlantským oceánemPod největším ledovcem Evropy - VatnajokullMalebná pobřežní cesta na východ ostrovaVesnička Vík, nejjižnější vesnice na Islandu Tradiční islandská farmaJízda na koni na Islandu Koupání v Modré laguně Alky jsou symbolem IslanduPozorování velryb na Islandu Islandský kůň Fanoušci jehněčího si určitě pochutnajíOchutnáte i další islandské pochoutkyOdpočinete si v komfortním islandském hotelu
Nesmíme opomenout ani islandskou přírodu

Island - neskutečně nádherný ostrov

Dovolte nám, abychom poděkovali CK SEN za úžasné tři týdny prožité na severu Evropy, v zemi vulkánů, síry, teplých pramenů, ledovců a vodopádů na neskutečném ostrově ISLAND. Velké díky patří všem zaměstancům, kteří se podíleli na přípravě a průběhu zájezdu ISLAND 2015. Hlavně bychom chtěli poděkovat našemu průvodci Robovi, který nám každý den dokazoval jaké je to úžasné, když Vás práce baví, a je Vaším koníčkem a jehož znalosti o této nádherné zemi potvrzovaly to, že Island je opravdu jeho srdeční záležitostí. Dále bychom chtěli poděkovat našemu řidiči Vladkovi ze společnosti Nitrabus, který měl lví podíl na tom, že zájezd i po této stránce dopadl skvěle. Ten výkon v Duhových horách, kde mnoho lidí nedokázalo pochopit, jak se sem ten autobus dostal, a dívali na nás s otevřenými ústy - pohled pro bohy. A v neposlední řadě chceme poděkovat i vám, vám všem, kteří jste se zúčastnili tohoto neskutečného dobrodružství nazvaného ISLAND Eurokemping 2015. Bez perfektní partie šílenců, kteří dokázali přežít tři týdny ve stanu, kousek od severního polárního kruhu, s batohem na zádech, plynovým turistickým vařičem v chladném a někdy i deštivém počasí, bez této party by to také nebylo ono. A teď si nalijte skleničku Brennivinu, zakousněte se do nenapodobitelného Iceland pylsur, pusťte si Of Monster and Man a vzpomínejte s námi na neskutečně nádherný ostrov na severu - Takko Fyrir island !!!!
Eva a Michal

Čti více
Vodopád Godafoss, Island

Island, Gronsko - fantastický poznávací zájezd plný zážitků a milých překvapení

Už je to pomalu měsíc a půl od návratu z dovolené, ale při třídění fotek do fotoknihy to člověk pořád naplno prožívá. Byl to fantastický poznávací zájezd plný zážitků a milých překvapení ve formě zabezpečeného kvalitnějšího bydlení, jak bylo naplánováno a nečekaných atrakcí jako např. výlet terénními auty na ledovec s možností "skútrování" po ledovcích. Bylo to výborně zorganizované a díky péči naší Martinky o nás (což nebylo tak jednoduché vyhovět tolika rozdílným lidským bytostem) jsme se cítili bezpečně a úplně úžasně. Vždy byla ochotná na všechno odpovědět a velmi poutavě nám podávala informace o Islandu a Grónsku.
Ještě jednou děkujeme.

Jankovcovi

Čti více
Neuvěřitelně krásna příroda kousek od jezera Mývatn

Island, Gronsko - nezapomenutelné dny

Právě jsme se vrátili z kombinovaného zájezdu Island, Grónsko. Island byl super, nádherná příroda, ale Grónsko, tak to byla třešnička na dortu. Měli jsme absolutně kýčovité počasí, modrá obloha, nádherná viditelnost, prostě paráda. Hned první den, po přeletu vrtulníkem z Kulusuk do Ammasaliku jsme šli na vyhlídkovou plavbu lodí mezi ledovce. Paráda. Některé ledovce byly větší než domy a my jsme je viděli docela z blízka. Druhý den jsme chodili a chodili, ale myslím, že nachozené kilometry určitě staly za to. Grónsko je prostě super! Děkujeme Jožovi, který naší skupinu provázel po Islandu za super přístup a skvělé průvodcovské služby během dnů, které jsme strávili na Islandu. Zdravím také spolucestovatele z Grónska, se kterými jsme tam strávili nezapomenutelné dny.

Petr

Čti více
Slavný vodopád Detifoss, druhý nejmohutnější vodopád Evropy

Island, Grónsko - krásné vzpomínky z téměř luxusní dovolené

Vrátila jsem se z návštěvy Islandu a Grónska, tuto cestu jsem plánovala několik let a hledala spolucestující. Konečně to vyšlo (je mi právě 74), takže ani senioři nemusejí mít obavy z této téměř luxusní dovolené. Nelituji a přinesla jsem si krásné vzpomínky, vrátili jsme se všichni zdraví. Příjemně překvapil Hotel GRAND (i když jsme měli nezvykle "výhled" z pokoje na recepci v hale hotelu), počasí nezklamalo (dokonce jeden den bylo polojasno, s občasným sluníčkem), obě země jsou úžasné, podle mě byl celý program super. Nakonec bych chtěla pochválit průvodkyni Martinku, milé děvče – vše zvládla s přehledem a klidem. K zdárnému průběhu cesty pomohli i disciplinovaní účastníci (byli mezi nimi mnozí "ostřílení SEN cestovatelé", tak jako já!). Přeji hodně úspěšných zájezdů! Vaše Věra Pospíšilová

Čti více
Kirkjufell je nejfotografovanější horou Islandu

Island, Grónsko - pochvala pro CK SEN

Zdravíme všechny doma v České republice z teplých islandských přírodních lávových koupelí Modrá Laguna. Zájezd Island a Grónsko nám pomalu končí, ale máme úžasné zážitky, slunečné 20 stupňové Grónsko, Eskymáci, ledovce, ještě na Islandě jízda terénní jeepy k ledovcům, vodopády, perfektně nabitý program a intenzivní zážitky jako i dnes velryby. Díky Martince za provázení. Domů letíme za pár hodin, tak snad přineseme trochu té islandské zimy sebou. Velmi bychom chtěli pochválit CK SEN, byli jsme se vším velmi spokojeni. Dana

Čti více
Známý skalní útvar Hvitserkur, který připomíná zkamenělého slona stojícího v mělkých vodách Húnafjörður

Island, Grónsko - bezchybně připravený zájezd

Už jsem 2 týdny doma ze zájezdu a hlavou mi stále běhají zážitky z tohoto kouta světa. Konečně jsem viděla, jak vypadá živá alka, malý ptáček, kterého jsem doposud znala jen z křížovek – arktický pták na čtyři. Ledovec Eyjafjallajökull, a ta potvora sopka, co pod ním dřímá a nadělala tolik problémů, mi připadal jako zasněžený Chabenec v Nízkých Tatrách. Škoda, že nebyl čas projít po travnatém chodníku mezi tímto ledovcem a sousedním Myrdal Jökull, pod kterým dřímá sopka Katla. Vím, travnatý chodník tam není, ale je to krásná představa. A co taková Hekla – cesta do pekla. Už jsem viděla spoustu vodopádů, ale projít pod vodopádem Seljalandsfoss, tedy vidět ho i ze zadní strany, také stojí za to. Viděli jsme velryby, stáli jsme jednou nohou na euroasijského a druhou na severoamerickém kontinentu. V hlavním městě Reykjavíku jsem po dlouhém čase ochutnala párek, který chutnal jako skutečný párek. Ve městě, které má 120.000 obyvatel je 15 kostelů. Před domem prezidenta žádný plot, živý ani kamenný, žádná ochranka, jen malý pejsek, který si nás nevšímal. Grónsko, měsíční krajina ale s nádhernými kvítky, modrými zvonečky, fialovými vrbovky a kvítky všelijakých jiných barev. První let vrtulníkem. Obrovské i menší ledovce v objetí tyrkysové vody. Děti jako všude na světě, usměvavé i stydlivé, veselé, skákaly na trampolínách, což je asi grónským národním sportem. Na hřbitově, na všech hrobech stejné bílé kříže, všude mnoho umělých květin a vykopané jámy. To pro případ, neboť v zimě by se jim těžko kopalo. V Údolí květin ticho, sem tam přerušené hlukem vodopádu. Pohled z okna našeho pokoje byl nádherný a každou chvíli jinačí, ale vždy okouzlující. No a bonus – vařený tuleň. Ačkoliv vepřo knedlo zelo mi chutná více. Jen ještě srdečné díky CK SEN za bezchybně připravený zájezd a speciálně Lubošovi za perfektní průvodcovské služby. Bylo to fajn. Iveta

Čti více
SEN u Hvitserkur

Island, Grónsko - pozdrav z pohádky

Šťastně jsme přijeli do Grónska, nemáme tu signál, tak ti píšeme alespoň takto. Je to tu cool, všichni jsme úplně nadšení. Cesta helikoptérou byla super, všechno jsme nafotili, let byl v pohodě. Hotel je krásný, čistý, lidé milí. Tato dědina je stokrát krásnější než celý Island – i když ten Reykjavík po pár pivech taky stál za to. Dnes byl v Grónsku svátek nezávislosti – tento zájezd se nám s těmi svátky daří. Lidé se bavili, měli různé soutěže – fakt jsme nadmíru spokojení. Foto pošleme až budeme doma, zítra jdeme na další výlety. Dnes jsme si koupili lístky na koncert v místní diskotéce – tak ji porovnáme s tou islandskou… Ještě jednou posíláme pozdrav z pohádkového Grónska. COOL ciao. Alice a Robo

Čti více
Dalším nádherným vodopádem je vodopád Skogafoss

Island - neskutečné zážitky, úžasné hory, sopky, jezera, ledovce...

Neskutečné zážitky, úžasné hory, sopky, jezera, ledovce, výživné malé treky, chutná jehněčí polévka a všudypřítomná lékořice, kterou každý nemusí, také vstřícní Islanďané a dobré počasí (aspoň pro mě). Nemohu vynechat vodopády, gejzíry, koupání v teplých jezírcích, vaření domácích vajíček v malinkých bublajících kráterech, skvělé kempování a mnoho dalších neuvěřitelných zážitků s prima partou, vynikajícím řidičem a velmi profesionální průvodkyní Májou, která je skvělá, milá a charismatická a hlavně všude tam, kde ji kdo zrovna potřeboval. Island mi učaroval. Island je země ohně a ledu (říká se), ale je také země mnoha barev, zvuků a pohybu. Přírodu je nutné respektovat ale Island obzvlášť. Je skoro týden po návratu a já stále bloudím myšlenkama na severu a jen pomalu se vracím do reality svého domova. Nechci si nalhávat, že se tam vrátím, ale určitě nenechám toulavé boty zahálet.
Helena

Čti více
SEN a fumaroly pod sopkou Krafla

Neuvěřitelné znalosti, organizační schopnosti Islandu

Dobrý den,

chtěli bychom poděkovat a vyjádřit obdiv Martinu Šimkovi, který nás provázel po Islandu na Ohnivém okruhu. Neuvěřitelné znalosti, organizační schopnosti, pochopení pro potřeby klientů a smysl pro humor - to vše v míře velmi překračující běžnou práci průvodce. Měl s organizací našeho zájezdu neobvyklé starosti - ještě v době, kdy jsme my už letěli v letadle, on musel řešit na poslední chvíli storna hotelů z COVIDových důvodů, v prvních dnech zájezdu neustálé změny ubytování, řidičů, autobusů islandským partnerem, zpoždění našich zavazadel a další komplikace. Přestože toho asi moc nenaspal, byl neustále v naprosté pohodě, kterou šířil i mezi nás. A veškeré změny, které nám měly cestu komplikovat, on obrátil v náš prospěch.

I když podle profilu na stránkách CK Sen není Island jeho hlavní destinací, zná jej naprosto dokonale (a umí vyslovit i sopku Eyjafjallajökull). Kromě katalogového programu operativně podle našich přání přidával do itineráře další zajímavá místa (třeba hned první den vulkán Geldingadalur, aktivní od letošního března), takže jsme se občas vraceli na ubytování téměř potmě, což je v létě 100 km od polárního kruhu zdánlivě nemožné. Věřím, že i tu velrybu vyplavenou na pláž Ytri Tunga nějak zařídil on :-) . A jeho gurmánské rady - k nezaplacení!

Máme toho procestováno poměrně hodně individuálně i s cestovními kancelářemi a Martin se určitě řadí mezi top průvodce, s kterými jsme se setkali.

S pozdravem

Hanka a Libor Novotní

Čti více

Island - poděkování za organizaci skvělého zájezdu

Prosím vyřidˇte vašemu vedení CK mé poděkování za organizaci skvělého zájezdu na Island 27.8.-5.9. 2023, jmenovitě také můj dík oběma vynikajícím a příjemným průvodkyním, slečnám Elišce a Lence.

Profesor PhDr. Jan Kumpera, CSc.
emeritní veoducí katedry historie Západočeské univerzity v Plzni
PS.Nečekaným bonusem nám byla na severu ostrova (Kirkjefell) aurora borealis

Čti více

Přírodní krásy Islandu

Terénním vozem se dostáváme do jedné z nejkrásnějších částí Islandu. Landmannalaugar se také nazývá Duhovými horami a my ihned po příjezdu chápeme proč. Nacházíme se v kempu přímo pod lávovým polem. Tuto krásu si nikdo z nás nechce nechat ujít, a tak hned vyrážíme na trek okolo lávového pole až na kopec, odkud je neskutečný výhled na pestrobarevnost těchto unikátních hor. Bublající bahno a pára vycházející ze země. Na posilnění si připravujeme vařená vajíčka v termálním prameni. Je až neuvěřitelné, že v tak neskutečné přírodě potkáváme pouze pár turistů a pak už jen volně se pasoucí ovce. Podle zvláštního islandského pravidla, jsou vždy u sebe tři ovečky. Poté, co ulovíme nejkrásnější záběry si dopřáváme odpočinek v přírodním termálním jezírku, které se nachází na konci našeho treku. 

Čti více
Jeden z nejkrásnějších vodopádů Islandu - Skogafoss

Island pod nohama

Na Islandu platí pravidlo: "Zdá se Vám, že je špatné počasí? Počkejte 10 min. a bude ještě horší." Toto pravidlo si vyzkoušel na Islandu ne jeden návštěvník. My však musíme říct, že nám Odin dopřál hned na začátku krásné počasí a po příchodu do Seydissfjordur jsme zažívali opravdu krásné počasí. Nejmohutnější vodopád v Evropě, který se nazývá Detifoss jsme fotili s dramatickými mraky a dopřáli jsme si i procházku k jeho malému bratrovi – vodopádu Selfoss. Slavná podkova v Ásbyrgi - skalní útvar který kdysi vytvořila řeka Jökulsá ještě předtím než ji odklonila seismická aktivita v této oblasti. No a možná to byl právě osminohý kůň boha Odina, který svým dupnutím zapříčinil vznik těchto skalních útvarů. My jsme si ho vychutnali z obou stran: ze spodu a také z vrchu, když jsme absolvovali 22 km dlouhý trek podél řeky Jökulsá á Fjöllum. Počasí nám nepřálo a my jsme tak prověřili naší výbavu, ale vše dobře dopadlo a my jsme si odnášeli kopec zážitků z celodenního putování. Húsavík a pozorování velryb: úžasný zážitek, při kterém jsme byli více než úspěšní. Dva druhy velryb, z toho jedna ta největší a zároveň i největší žijící savec na naší planetě. Delfíni nás doprovázeli z naší plavby zpět do tohoto rybářského městečka. Jezero Myvatn potvrdilo, že je opravdu komářím jezerem, tak jak říká překlad, ale slunečné počasí a chladnější noc skoncovala s otravným hmyzem, který naštěstí neštípe. Po zdolání Krafly, následovala prohlídka Námafjall a oblasti lávového pole Leihrjunkur, dále nám bylo odměnou 3 hodinové koupání v místní malé modré laguně. Den jako vyšitý, přičemž ten předtím jsme završovali poslechem klasické hudby v podání islandských hudebnic v malebném kostelíku městečka Reykjahlíð. Zázraky se dějí, a když v 18. století během "Myvatských ohňů" dosáhla láva až k úrovni jezera, zničila celé městečko i tři farmy, přičemž zůstal stát pouze tento kostel. Zázrak? Ne. To je Island. Jinak víte co je Skyrim, lávový chleba, Brennivin, my ano a chutnalo nám!

Čti více

Cesta do Landmannalaugar a nejen to...

Na Islandu je těžké najít pouze jedno nejkrásnější místo, ale dlouhodobě vítězí Duhové hory - Landmannalaugar. Proč je toto místo tak krásné? Na to si zodpovíte nejlépe sami, když toto místo navštívíte osobně, ale nejlépe s námi. :) Rozhodně se stačí podívat pár fotografií a motivace balit kufry se dostaví okamžitě. Pro mě osobně je to jedno z nejkrásnějších míst na světě a úplný unikát. Nádherné ryolitové pohoří, zbarvené do všech barev duhy, na částech hor je vidět ještě sníh a my se procházíme po lávovém poli. Je nádherně porostlé islandským mechem, na který je zážitek si jen lehnout. Neskutečně, kde všude se uchytí život a že je Island fádní krajina bez života? Vůbec ne! Důkazem pestrosti je i všudypřítomné islandské ovce, vždy minimálně v trojici. Proč? To neví nikdo, ale je to opravdu tak. Klidně si to přijeďte ověřit. A možná se vám podaří neskutečný zážitek, ve formě pozorování probíhajícího stáda islandských koní přes brod. Po příjemné procházce někteří z nás neodolají a zkoušejí teplotu místního horkého pramene. Neznám nic lepšího, než si dopřát tento relax po obzvlášť náročné túře. Není to jen krásná příroda všude kolem nás, ale i úžasní Islanďané, se kterými se setkáváme, na každém kroku. Naši islandští řidiči si zaslouží obdiv, protože dostat se sem speciálním 4x4 autobusem, je výzva. Cestou zdolávat nerovný terén, klikatou silnici, která nás vede přes lávová pole, ale brodění řek se nevyhneme. I samotná cesta do oblasti islandské vysočiny se stává neskutečným úlovkem mezi našimi zážitky, nemluvě o těch dalších. Jen tak se ptám svého šoféra Bökurda, že tu musel jezdit asi tisíc krát. Odpověděl mi stručně, jen islandským úsměvem a skromně dodává, že poprvé řídil autobus už jak 17 ti letý. Přičemž roku od roku 1970 brázdí všemožně cesty Islandu. Zamýšlí se a nakonec dodává, ročně najezdil na Islandu tak 120 000 km. Celkově přes 7 milionů km dosud. Když si to tak vezmete, Börkur by tak překonal na svém autobuse přes 17 krát vzdálenost Země - Měsíc. Ne nadarmo, si my z CK SEN vybíráme ty nejlepší.

Čti více

Strokkur a Gullfoss

Voda je na Islandu fenoménem v mnoha podobách. Atlantik, ledovec, dravé řeky, vodopády, termální prameny a gejzíry; zažíváme ji zde v pořádných dávkách. Nejvíce nás baví sledovat rozpustilý Strokkur, nejznámější aktivní gejzír na Islandu. Ve vzduchu se už vznášejí sírové výpary z horkých jezírek a pramínků tekoucích vedle cesty. Krčím nos a navzdory značce do nich opatrně strčím prst. Voda je příjemně teplá. Při samotném téměř 120 stupňovém gejzíru by to však už tak bezpečné nebylo. Hladina bublá, natahuje nás několik minut, nastražené foťáky už čekají na svou chvíli, když najednou vytryskne dvacet metrů do vzduchu. Za výskání obecenstva voda dopadá na zem. Ti, co stáli po větru, si pobaveně otírají obličeje a objektivy, připraveni na další vodní bombu. Posílení vydatnou jehněčí polévkou pokračujeme ještě o pár kilometrů dál ke kaskádám, kde řeka Hvítá protéká dvoukilometrovým kaňonem. Jeho sloupové čedičové stěny připomínají majestátní varhany. Z dvacet metrů vysokých schodů se derou stovky litrů vody za sekundu. Opět vychází slunce a vodopádu korunuje duha. Vytahujeme nepromokavé větrovky, bez kterých se zde dole neobejdeme. Gullfoss si chceme vychutnat pěkně zblízka.

Čti více

Reynisfjara - Island

Černé pláže na jižním pobřeží Islandu patří k tomu nejfascinovanějšímu, co ostrov ohně a ledu nabízí. My dnes kráčíme po Reynisfjara. Chodidla se nám jemně boří do měkkého sopečného písku, tvořícího dokonalý černobílý kontrast se zpěněnými vlnami narážejícími na břeh. Občas se studený Atlantik rozohní a donutí nás před vlnou utéct. Už nejednomu zde voda unesla ruksak nebo bezbranný foťák na trojnožce. Znenadání narážíme na objedenou rybu, z níž zůstala jen hlava a ocasní ploutev na kostře. Tak hoduje Papuchalk bělobradý. Ojedinělý pták hnízdící na čedičovém útesu podél pobřeží.  Papuchalci se v šíleném tempu vrhají do vody pro šupinatou kořist. S charakteristickým rychlým třepotem křídel, nám létají nad hlavami, křižující se jako miniaturní stíhačky. V zadní části pláže se z vody tyčí špičaté skalní útvary rozrážející divoké vlny. Reynisjara je velmi podmanivé

Čti více

Modrá laguna

Blaa lónið patří mezi nejnavštěvovanější geotermální lázně na celém Islandu. Tato laguna pod širým nebem se nachází uprostřed lávového pole ve městě Grindavík, které je vzdálené 50 km od hlavního města Reykjavík. Jde o lázně, které byly vytvořeny náhodně na konci 20 století. Voda se sem dostala z lokální geotermální elektrárny. Lidé se zde začali koupat a křemičité bahno začali používat na zábaly pokožky, které jim pomáhaly zlepšit jejich kožní problémy. Dnes voda prochází elektrárnou přes výměníky tepla a ohřeje ji pro domácnosti, a následně putuje přímo do tohoto komplexu, kde se nadále využívá pro rekreační a léčivé účely. My se sem vydáváme odpočinout si během našeho posledního dne na poznávačce Islandu. Okouzleni jsme hned při příjezdu, kdy můžeme vidět z našeho autobusu po levé straně krásnou barvu tyrkysového mléka. Sem se jdeme koupat? Ano! To kalné zabarvení způsobuje rozvířené přírodní bláto, z kterého si za chvilku už uděláme na obličeji bahenní kúru, po níž budeme mít obličej jemný jako nikdy před tím. Někteří si vychutnáváme islandskou masáž. No a samotné koupání je považováno za velmi prospěšné díky tomu, že voda je bohatá na minerály jako je oxid křemičitý a síra. Teplota venkovního vzduchu je 15 stupňů a teplota vody v laguně je v rozmezí 37-39 stupňů a s drinkem v ruce si tento pocit zapamatuje každý ještě velmi dlouho.

Čti více

Islandský Landmannalaugar

Odbočujeme z hlavní silnice a náš terénní autobus se vydává na odyseu největší vulkanickou pouští v Evropě. Směřujeme totiž na Landmannalaugar. Cesta k Duhovým horám, jak je nazýváme my, připomíná jinou planetu. Putujeme měsíční krajinou, tvořenou tunami černého sopečného písku a jediné, co potkáváme, jsou ztracené hloučky ovcí a auta, která tento terén přecenily. Se vstupem do rezervace Fjallabak se reliéf krajiny pomalu mění. Za strmou zatáčkou se nám naskýtá pohled na nádherné jezero Frostastadavatn, obklopené červenočernými krátery a skalami porostlými lišejníkem. Ještě pár kilometrů a řeka, kterou se brodíme, prozrazuje, že jsme na místě. Uprostřed typicky strohé islandské krajiny se nacházejí hory hrající jedinečnou barevností. Černá láva, ryolit, třpytivý obsidián, ve stínu bílý sníh a na slunci zelené keříky. Neztrácíme čas a vyrážíme na túru po okruhu Laugahraun, ať se po ní ještě stihneme zrelaxovat v přírodním termálním prameni.

Čti více

Islandští koně – nejčistokrevnější koňské plemeno

Houževnaté, silné a nejčistokrevnější plemeno na světě. Řeč je o islandských koních, kteří ve světě a v historii proslavili svůj ostrov. Současní islandští koně vznikli křížením plemen koní severského typu. Zákonem z roku 930 Althing (islandský parlament) zakázal dovoz dalších koní z pevniny a zároveň přijal nařízení, že každý kůň, který opustí svůj rodný ostrov, se už nikdy nemůže vrátit zpět. Tento zákon platí dodnes, a tak mají Islanďané jedno z nejčistokrevnějších koňských plemen světa. SEN na svých zájezdech vždy tato zvířata obdivoval. Ať už se u nich pravidelně zastavujeme nebo na nich jezdíme. Každý z těchto koní od malička ovládá pět různých chodů: krok, klus, cval, skeid a rychlý tölt. Právě tölt je zvláštní druh čtyřtaktního klusu, který je geneticky fixovaný, a tak ho ovládají už mladí koně. Tento chod je velmi pohodlný pro jezdce, zvláště v případě delších vzdáleností a nerovného terénu. Na Islandu se dokonce dělají soutěže s půllitrem piva. Úkolem je jako první přijít s nevylitou sklenicí do cíle. Díky své houževnatosti tato krásná stvoření dokázala přežít během nejdrsnějších podmínek, kdy na Islandu řádily sopky. Právě jejich popel, který pokryl pole a pastviny způsobil několik hladomorů, během kterých tyto koně přežívali díky přikrmování sleděm. Jejich hříva se mění během ročního období a venku je najdete i během nejtužších mrazů. Přibližně polovina se jich dnes chová volně a jsou důležitým vývozním artiklem ostrova. Ale v oblibě je mají i turisté, kteří si vždy rádi na nich zajezdí krásnou islandskou přírodou a možná se k nim přidáte i Vy. V minulosti se dokonce i konzumovali a dodnes najdete na Islandu restaurace, které nabízejí jejich kvalitní maso. Pro Islanďany jako farmáře jsou velkou pýchou a proto nikdy o nich nemluvte jako o ponících, i když jsou menšího vzrůstu a v kohoutku měří pouze 125-135 cm. Mimochodem, pokud se na ostrov ohně a ledu vydáte začátkem září, možná se vám zde podaří zažít takzvaný rettír, kdy islandští farmáři shánějí zatoulané ovce i prostřednictvím svých koní.

Čti více

Jak jel SEN na velryby v Husavíku

Husavíku se přezdívá hlavní město pozorování velryb na Islandu. Je tomu opravdu tak? V Husavíku začalo pršet a malá skupinka klientů se vydala na molo s loďkou, připravenou vyrazit na moře pozorovat velryby. Všichni jsme hledali znaky velryb na hladině. Vidíme papuchalky nořící se do hloubky několika metrů za rybkami a nesoucí si ve svých červených zobáčcích kořist. Jinde zase chaluhy (pozor nemyslíme řasy, ale ptáky) zkoumající okolí naší lodi a hledající něco do zobáku. Najednou pozorujeme výdech velkého vorvaně, a s tím spojené šplíchnutí vody všude kolem. Celkem jsme měli možnost pozorovat šest velryb krmících se planktonem a kril v hloubkách Húsavického zálivu. Slečna Lucy, naše průvodkyně, nám vyprávěla mnoho zajímavostí z velrybího života. Dozvěděli jsme se i o několika vědeckých projektech, které právě běží, a dokonce jsme dostali příslib, že další velryba bude pojmenována po naší cestovní kanceláři.

Čti více

Procházka po ledovci

Krása islandských ledovců zaujme každého návštěvníka. Ať vidíte ledovce z dálky, stojíte pod nimi nebo kráčíte přímo po nich. Zážitků spojených s ledovci na Islandu je hned několik a my si je spolu s našimi klienty užíváme na našich SEN zájezdech. Kromě procházky k ledovci ledovcovým údolím, plavby po ledovcové laguně mezi obrovskými krami, či jízdy na sněžných skútrech po ledovci, je zde i příležitost absolvovat túru po ledovci. Možností na Islandu je hned několik a Vám stačí si vybrat místo, délku či náročnost samotné túry. Podle těchto parametrů se samozřejmě odvíjí i cena a nutnost mít nějaké zkušenosti. Mezi nejpřístupnější ledovce a ledovcové splazy na Islandu, po kterých se můžete projít patří: Sólheimajökull, Falljökull, Svínafellsjökull. Pokud patříte ke zkušeným horolezcům, možná si troufnete i na šplhání po ledovci, které se nejčastěji realizuje na ledovcích Svínafellsjökull a Sólheimajökull. Pokud Vám ale stačí pár příjemných hodin strávených nenáročnou procházkou po ledovci, není problém. Nejčastěji máte na výběr z výletů, které trvají od 3 do 5 hodin. V tomto případě doporučujeme jít na delší pětihodinovou túru, kterou si jednoznačně užijete. Součástí největšího ledovce Islandu Vatnajökull je i jeho ledovcový jazyk Svínafellsjökull, a na ten se nyní obrazně společně vydáme. Celá túra je opravdu jedinečným zážitkem, na který budete vzpomínat celý život. Po celou dobu je o Vás výborně, přímo luxusně, postaráno. Jediné, co potřebujete mít, je dobré turistické oblečení (záleží na podmínkách) a dobré boty. Ale i ty si můžete půjčit v místním centru. Zde si zároveň vyzvednete i přilbu, sedák, cepín, a mačky. Islandské společnosti dbají maximálně na bezpečnost. Poté co Vás autem zavezou k ledovci, dostanete krátkou instruktáž o ledovcích a zároveň i bezpečnostní školení s pravidly, které je třeba během túry dodržovat. Jak se správně pohybovat v mačkách, jaké rozestupy dodržovat, a kdy je třeba se navázat? To vše Vám vysvětlí Váš průvodce. Následně Vás čekají přes 3 hodiny strávené pohybováním se po ledovci. I ten má své různé části a počáteční velké plochy ledovce vystřídají drobné kaňony, ledovcové kry, či dokonce tekoucí potoky a vodopády. Vždy ale následujte svého průvodce, který ví kudy je bezpečné se pohybovat. Na své si rozhodně přijdou i fotografové, kteří si odsud budou odnášet jedinečné záběry. Navnadili jsme Vás na tento skvělý zážitek?

Čti více

Eyjafjallajökull na sněžných skútrech

Pokud se ptáte, jaké dobrodružství zažít na Islandu, tak možná právě jízda na sněžných skútrech po aktivní sopce, bude pro Vás tím pravým. Dnes jsme zažili den s nadupaným programem. Přesouvali jsme se jižním pobřežím Islandu a zastavovali se na těch nejkrásnějších místech. Ale nejen to! Pro většinu z nás to byl opravdu akční den. Zastavujeme u kempu za vodopádem Seljalandsfoss, kde měníme náš autobus za speciálně upravený Mercedes s obrovskými pneumatikami. Je to takový islandský speciál, který běžně v obchodě s auty nekoupíte. Takové auta si Islanďané předělávají jednoduše sami. Předtím, než do něj nastoupíme, si vybíráme naše velikosti overalů a zkoušíme si přilby. Auto se rozjíždí, my opouštíme asfaltovou cestu a začínáme prudce stoupat. Po chvíli jízdy náš zkušený řidič začíná prověřovat kvalitu těchto islandských nezmarů. Prudké stoupání střídají velké skály, bláto, sníh, ale po přibližně hodinové jízdě přijíždíme na místo, kde jsou na ledovci pokrytém sněhem zaparkované naše sněžné skútry. Vystupujeme z auta a dýcháme svěží, chladný vzduch v nadmořské výšce přibližně 900 m n.m. Jsme pod vrcholem 1651 m vysoké slavné sopky Eyjafjallajökull, která v roce 2010 proslavila Island a nadělala problémy v letecké dopravě. Pamatujete si to? I Vy jste tehdy uvízli někde ve světě? Oblékáme si speciální výbavu, následují informace, jak se skútr ovládá, kde je plyn, brzda; že máme brzdit hlavně motorem a nezapomenout při zatáčení vyvažovat skútr a nerovný terén. Jízda jak se patří, a my postupně stoupáme až na samotný vrchol sopky k původnímu kráteru. Počasí nám přeje, tak si vychutnáváme výhledy do samotné kaldery sopky, na pobřeží a stejně tak do živelného vnitrozemí ostrova, kam směřujeme zítra. Ze samotného vrcholu nás čeká jízda podél lávového pole, až se dostáváme k našemu odstavenému autu. Cesta dolů je snad ještě dobrodružnější a během jízdy je slyšet, jak náš řidič za jízdy upravuje tlak v pneumatikách, abychom překonali i ten nejsložitější terén. Po třech hodinách se vracíme na místo, odkud jsme vyjížděli, a sršíme nadšením. Toto je jednoznačně jeden z top zážitků, který každému z Vás doporučujeme!

Čti více

Jak chutná Island? Co určitě ochutnat?

Islandská kuchyně má dlouhou historii a my ve SNU jsme si ji oblíbili. I když je třeba říci, že tím spíše myslíme moderní islandskou kuchyni než tu tradiční. Důležitou součástí kuchyně tohoto severského ostrova je jehněčí, mléčné produkty a samozřejmě ryby, vzhledem k tomu že Island byl odjakživa obydlen pouze v blízkosti pobřeží. Mezi populární jídla na Islandu patří skyr (tradiční tvarohový jogurt), hangikjöt (uzené jehněčí), kleinur (smažené koblihy), laufabrauð (islandský chléb připomínající oplatky) a bollur (sladké větrníky). Þorramatur je tradiční bufet podávaný na zimních slavnostech s názvem Þorrablót; zahrnuje výběr tradičně konzervovaného masa a ryb podávaných s rúgbrauð (hustý tmavý a sladký žitný chléb) spolu s brennivínom (islandským akvavitem). Chutě tohoto tradičního venkovského jídla pocházejí z jeho konzervačních metod, což je nakládání ve zkvašené syrovátce nebo slaném nálevu, sušení a uzení. Mezi nejbizarnější jídla Islandu můžeme zařadit Hákarl, který dá zabrat při konzumaci i některým Islanďanům. Jedná se o maso grónského žraloka, který je za normálních okolností nejedlý, protože obsahuje vysokou koncentraci amoniaku, neurotoxinu a kyseliny močové. Ale poté co se nechá fermentovat několik týdnů v zemi a vysuší se, je aspoň nějak jedlý. Jeho chuť, a hlavně aroma, je tak výrazná a stále zapáchající po amoniaku, že při jeho konzumaci ho musíte zapíjet, tradiční islandskou pálenkou brennivín, která sama o sobě chutná jako její doslovný překlad "černá smrt". Moderní islandští kuchaři obvykle kladou důraz spíše na kvalitu dostupných surovin než na prastaré tradice a metody vaření. Četné restaurace na Islandu se specializují na mořské plody a inovativní kuchyni. Chloubou Islandu je jednoznačně kvalita jehněčího masa, mořských plodů a mlékárenských výrobků, jako je tradiční skyr. Pokud se ocitnete v Reyjkavíku, nezapomeňte navštívit některé z našich doporučených restaurací ve městě. 

Čti více

Na pivo v Reykjavíku

Bylo to v polovině června několik let dozadu. Kráčel jsem si slunečným Reykjavíkem až k dominantě celého města, Katedrále Hallgrímskirkja. Oči mi spočinuly na zajímavé malé terásce se čtyřmi stoly. Stále nevím, co mě na té terase zaujalo. Řekl jsem si, že ji později prozkoumám. Prošel jsem kolem ní zase, nezastavil jsem se. Sedělo tam pár lidí. Později jsem kolem prošel s klienty, když jsme byli na prohlídce Reykjavíku a šli jsme ke katedrále. Po rozchodu jsem se vracel toutéž ulicí Skólavörðustígur dolů, že už tam konečně zajdu. K mému velkému překvapení tam seděla parta mých klientů. Zavolali mě na pivo, s tím, že si musím jít objednat dovnitř. Vešel jsem do velmi pěkného a příjemného prostředí. Na stěně visela mapa světa. Kolem ní černo bílé fotky s výjevy islandského života v minulém století. Ty dodávaly kouzlo celé místnosti. Nalevo od vchodu byl pult a bar. Typická skandinávská skromnost a minimalismus doladily celkovou atmosféru. Hned jsem věděl, že sem budu chodit. U pultu stál barman, mladý kluk v černém tričku Salka Valka. Objednal jsem si pivo Viking. Člověk, co cestuje už trošku rozezná tón řeči. Obzvlášť když dotyčný dává přízvuk na R a K. Zeptal jsem se, odkud je. "Ze Slovenska." "To si budeme rozumět a odkud?" "Z Detvy". "Tam jsem chodil do školy." Člověk, kterého potkáš na tom nejméně pravděpodobném místě chodil do stejné školy, jeho spolužačkou byla moje sestřenice a učili nás stejní učitelé. Náhody neexistují. Toto dokazuje, že i průvodci mají své zážitky na zájezdech. Do Salka Valka chodím rád a beru tam své klienty. Denně čerstvé ryby po islandsku, výborné posezení na terase na sluníčku a fajn lokální pivo tvoří skutečný luxus v Reykjavíku. Jedním slovem relax po islandsku.

Čti více

Oslavy piva na Islandu

Mnoho z Vás ví, že ve Skandinávii, a tudíž i na Islandu, je do dnešní doby prohibice. Ta se projevuje tak, že v běžných potravinách nekoupíte alkohol. Koupíte tam pouze pivo s maximálním obsahem alkoholu do 1 %. Pokud si však chcete koupit láhev vína, pivo nebo něco ostřejšího, musíte zajít do specializovaného obchodu, který spravuje stát. Obchod se jmenuje Vinbudin, a kromě toho, že má opravdu omezené otevírací hodiny, alkohol v něm je opravdu příšerně drahý. Alternativou jsou restaurace a bary s licencí. Zajímavostí je, že Islanďané si dali v minulém století pauzu od pití piva, a to hned na 74 let. Prodej vína na Islandu raději povolily, jelikož Španělé a Portugalci výrazně pocítili výpadek poptávky po jejich víně, a tak Islandu pohrozili, že pokud nebudou kupovat jejich víno, přestanou oni kupovat islandskou tresku. Pivo však byl nápoj, který byl vnímán jako dánský a neměl velmi dobré promo. Postupně však chuť na pivo stoupala a jelikož bylo povoleno pouze nealkoholické, v hospodách ho vylepšovali panákem islandské pálenky - brennevínu. Tvrdý alkohol byl totiž také již povolený v domnění, že je dražší, a tak ho lidé nebudou kupovat ve velkém. Tento absolutní zákaz prodeje a konzumace piva přerušilo až referendum v roce 1989. A tedy když jsme my prožívali revoluci u nás doma, Island prožíval tu svou. Jejím výsledkem bylo obnovení pivovarů, povolení prodávat pivo, a samozřejmě ho i konzumovat. Událo se to přesně 1. března 1989, v tento první den se prodalo 350 000 plechovek piva (Island měl v té době asi 220 000 obyvatel!), a to jen v samotných obchodech Vínbúdin, další tisíce litrů protekly v pípách v barech a hospodách! Proto je tento den dodnes svátkem piva Bjordagurrin. I když se jedná o neoficiální svátek, ulice a všechny „puby“ ve městě v tento den praskají ve švech. Všichni pijí pivo a radují se, že ho mohou pít svobodně, a kolik jen chtějí. V tento den ve městě platí různé akce na pivo, a tak si ho můžete dopřát klidně více. V běžný den a mimo happy hours totiž zaplatíte za 0,5 l piva přibližně 9 €. Přestože o Islandu hovoříme jako o zemi s relativně krátkou pivní kulturou, nalezneme zde množství pivovarů. Největšími pivovary jsou Viking a Gull. Ale na Islandu je i množství malých pivovarů, které se předhánějí, kdo navaří lepší pivo. My ze SNU jsme tyto oslavy piva nemohli vynechat, a tak jsme se, stejně jako každý rok, vydali do centra do námi oblíbených podniků. Jelikož byl pátek, atmosféra byla opravdu skvělá a mnozí z nás budou na tento večer ještě dlouho vzpomínat. Přidáte se příští rok k nám a oslavíte spolu s námi islandský svátek piva? Skál! = Na zdraví!

Čti více

Geysir

Geysir, nebo také Velký Geysir je jihozápadní islandský gejzír, který dokáže vymrštit vařící vodu do výšky až 70 metrů. Erupce bývají ovšem nepravidelné a v minulosti bylo období, kdy přestaly úplně. Gejzír je podle všeho aktivní již 10 000 let. Právě on dal pojmenování všem gejzírům světa.

Čti více

Duhové hory – Landmannalaugar

Duhové hory – Landmannalaugar je oblast nedaleko sopky Hekla. Jedinečná lokalita nabízí uprostřed typicky strohé islandské krajiny hory hrající barvami, termální prameny, lávová pole i modrá jezera. Díky vysoké geotermální aktivitě získala tato oblast na Islandu duhové zabarvení. Duhové hory Landmannalaugar připomínají kaleidoskop, ve kterém se střídají odstíny zelené, oranžové, červené, černé a hnědé. Barevné odstíny na svazích obsidiánových a ryolitových hor způsobila láva plná minerálů, která se ochlazovala neobvykle pomalu. Termální prameny můžete vidět v přírodním jezírku nedaleko chaty Landmannalaugar, kde horká říčka vyvěrá zpod lávy a spojuje se se studeným přítokem. Oblast přímo vybízí k pěší turistice.

Čti více
Nesmíme opomenout ani islandskou přírodu

Thingvellir

Thingvellir je jedno z nejnavštěvovanějších míst na Islandu. Je to národní park ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Reykjavíku. Park leží v brázdovém údolí, které značí hranici Severoamerické a Euroasijské tektonické desky. Toto místo má však velký politický a historický význam. Byl zde založen národní parlament Althing v roce 930. Ještě do konce 18. století se schůzky konaly zde. Národním parkem se Thingvellir stal v roce 1930 a v roce 2004 byl zapsán na seznam přírodních památek UNESCO.

Čti více

Hekla – brána do pekla

Island je posetý sopkami a některé daly v minulosti místním obyvatelům opravdu zabrat. Takovou sopkou je i Hekla, která patří k těm nejaktivnějším sopkám na ostrově. Z okružní cesty Islandem se odkláníme do nehostinného a drsného vnitrozemí. Cestu lemuje největší řeka Islandu Thjórsá, na které se nachází největší vodní elektrárna ostrova. V minulosti byla tato oblast poseta farmami, ale čím více postupujeme do vnitrozemí, sledujeme, že se z vnitrozemí zcela vytratily. Příčin je několik, ale prsty v tom rozhodně má i bouřlivá historie "Brány do pekla", jak místní obyvatelé přezdívají Hekle. Jedná se o stratovulkán s výškou 1491 m, který má od roku 874, kdy se sem dostali první Vikingové, za následek více než 20 velkých erupcí v jejím okolí. Už z dálky nám Hekla připomíná převrácený člun, na kterém se nachází řada kráterů, z nichž dva jsou ty nejaktivnější. Sněhem a malými ledovci pokrytý vrchol Hekly je častokrát zahalen v mracích, a tak pouze pokud máte štěstí, odhalí se Vám opravdu celá. V minulosti několikrát v historii pokryla celý ostrov sopečným popelem a pemzou, říká se že až 10 % sopečného materiálu vyvrženého na celém ostrově, pochází právě z ní. Tento spící obr má ve zvyku „informovat“ o své aktivitě pouze 30 až 80 minut před tím, než to opět "odpálí", a i v tom je jeho zákeřnost a nebezpečnost. Nepatří k těm islandským sopkám, které by pomalu a dlouho chrlily lávu, naopak její erupce jsou velkolepé a v historii měly za následek vyhubení všeho živého v okruhu několika kilometrů. Pokud to spočítáme, kumulativní Hekla vychrlila jeden z největších objemů lávy na světě, což představuje za poslední tisíciletí, něco okolo 8 km3. Přesto je tato sopka populárním místem pro návštěvy turistů a Islanďané se na ni častokrát „škrábou“ se svými předělanými 4x4 auty. Frekvence posledních erupcí byla přibližně každých 15 let, vzhledem k faktu, že naposledy byla aktivní v roce 2000, je tu dost velký předpoklad, že v příštích letech o sobě dá vědět. SEN ji navštěvuje každý rok a projíždíme pod ní pravidelně, když směřujeme do vnitrozemí ostrova. Zárukou bezpečnosti jsou i naši skvělí islandští řidiči, kteří mají mnoho zkušeností s islandskou drsnou přírodou a už několikrát tuto sopku zdolali. Jednotlivé erupce sopky zde zanechali po sobě měsíční krajinu, která se stala dějištěm natáčení několika filmů. Viděli jste film Prometheus ?

Čti více

Hallgrimův kostel – nejslavnější kostel Reykjavíku

Z nejznámější ulice Laugavegur odbočujeme směrem nahoru k dominantě Reykjavíku, kterou je jednoznačně nejznámější kostel města, Hallgrímskirkja. Obrovský betonový kolos složený z jakoby čedičových skal bílé barvy dosahuje výšky 75 metrů. I díky tomu je z věže kostela ten nejkrásnější výhled na město. Nahoru se dostanete výtahem po zaplacení poplatku 1000 ISK, přičemž lístek Vám ale nikdo kontrolovat nebude. Jste přece ve Skandinávii a zároveň v kostele, a proč byste porušovali pravidla? Našinci se ale může zdát místní důvěra, že si každý návštěvník vyhlídky lístek opravdu zakoupí, jako čistá naivita. Ale není chyba přeci jen v našem uvažování? Hallgrimův kostel je luteránský, a stavěl se od 40. let 20. století až do roku 1986. Interiér je v celku strohý až na impozantní varhany s více než 5000 píšťalami, které měří i 15 metrů. Zajímavé je i řešení opěradel na lavicích, které se dají jednoduše překlopit a vy si otočení zády k oltáři můžete vychutnávat koncert. Před kostelem je socha Leifura Eirikssona, kterému se v roce 1000 podařilo doplavat do Ameriky. Sochu věnovali Islandu v roce 1930 Spojené státy u příležitosti tisícího výročí založení parlamentu Althing.

Čti více

Skógafoss – lesní vodopád Islandu

Dobrodružství jižním pobřežím Islandu pokračuje a my se přesouváme více na východ k dalšímu z nejkrásnějších vodopádů, jaké vůbec najdete na světě. Do půl hodiny náš SEN autobus zastavuje na parkovišti u vesničce Skógar. Právě na tomto místě řeka Skóga vytvořila jeden z dalších ikonických vodopádů. Ten padá z bývalých pobřežních útesů, které se dnes nacházejí asi pět kilometrů od moře. Pás těchto útesů tvoří jakousi bariéru mezi nespoutanou islandskou vysočinou a bouřlivým pobřežím. Legenda o vodopádu hovoří o ukrytém pokladu, čemuž častokrát odpovídá i přítomná duha. Vždyť jak se říká, "Na konci duhy, hledej poklad". Skógafoss je vysoký až 60 metrů a do šířky měří 25 metrů. Jeden z nejznámějších a nejkrásnějších pohled na vodopád je ze spodní části od řeky. Pokud chcete zažít i trochu jiný pohled, nad vodopád vedou i schody, po jejichž zdolání si užijete výhled z horní vyhlídky. Východně od vodopádu vede náročnější turistický chodník ze Skógaru do vnitrozemí Islandu. Mnoho turistů podstupuje výzvu a prochází průsmykem, který vede mezi ledovci Eyjafjallajökull a Mýrdalsjökull. Cesta končí v údolí Þórsmörk, kde se napojuje na slavnou cestu Laugavegur, vedoucí až do oblasti Landmannalaugar. Pokud se vydáte turistickým chodníkem ze Skógaru směrem k ledovcům, odměnou Vám budou jedny z nejkrásnějších výhledů na zelený, vodopády posetý kaňon.

Čti více

Harpa – koncertní síň a konferenční centrum v Reykjavíku

Je jedním z novodobých symbolů Reykjavíku a my ji na našich SEN zájezdech rozhodně nevynecháváme. Budova, jejíž výstavba byla ohrožena velkou bankovní krizí je dnes jednou z nejznámějších a nejkrásnějších moderních budov centra Reykjavíku. Řeč je o budově Harpa, která je koncertním a konferenčním centrem, situovaném v prostředí starého přístavu islandské metropole. Budova má jedinečnou fasádu složenou z ocelové konstrukce spolu se skleněnými výplněmi různých tvarů. Budova navržená dánsko-islandským umělcem měla být původně součástí velkolepého moderního projektu, jehož výstavbu na dlouhé období přerušila bankovní krize na Islandu, nastartovaná velkou hospodářskou krizí v roce 2008. Dokončení stavby bylo opravdu nejisté, dokud vláda v roce 2008 nerozhodla o úplném dofinancování zbývajících nákladů na výstavbu napůl postavené stavby. V té době to byl na několik let jediný stavební projekt na Islandu. Název Harpa dostala budova až v den islandské hudby 11. prosince v roce 2009. Předtím se jí říkalo Koncertní síň a konferenční centrum v Reykjavíku. Budova je první účelovou koncertní síní v Reykjavíku a sídlí v ní islandský symfonický orchestr a kanceláře islandské opery. Zahajovací koncert byl 4. května 2011 a od té doby se Harpa těší velké popularitě domácích, ale i návštěvníků. Jedinečná akustika koncertních sálů dává příležitost vyniknout domácím ale i cizím umělcům. Častokrát se v ní konají různé akce, konference a najdete v ní i pravidelné stad-up vystoupení s typickým islandským humorem. My ve SNU tuto budovu milujeme a zažili jsme zde mnoho úžasných akcí, kterých se zúčastnili i naši klienti. Příště, až budete v Reykjavíku, určitě ji zařaďte do svého seznamu navštívených míst. Doporučujeme i výbornou luxusní restauraci, či kvalitní designový obchod, který najdete uvnitř této krásné budovy.

Čti více

Kaňon Silfra

Přijíždíme na první zastávku v rámci Zlatého islandského okruhu. V Národním parku Thinvellir se chystáme navštívit zajímavou přírodní atrakci, kterou je kaňon Silfra. Údolí a samotný kaňon byly vytvořeny tektonickým posunem euroasijské a severoamerické desky. Desky se každý rok od sebe vzdalují přibližně o 2 cm. Vytvářejí tak velké napětí, které se uvolňuje prostřednictvím pravidelných zemětřesení, které se objevují přibližně v desetiletých intervalech. Tato zemětřesení způsobila praskliny v údolí Thingvellir. Silfra leží na okraji jezera Thingvallavatn a je jednou z největších a nejhlubších z těchto puklin. Trhlina je zatopená průzračnou vodou. Ta pochází z tajícího druhého největšího ledovce Islandu - Langjökull, který je odsud vzdálen asi padesát kilometrů severně. Voda prochází vrstvou pórovité lávové skály a vzniká tak vysoce filtrovaná podzemní voda, která je mimořádně čistá. Balvany a skály padající do rozšiřujících se trhlin vytvořili v puklinách kaňonu, nádherné jeskyně a skalní útvary. Díky těmto vlastnostem je potápění a šnorchlování v Silfra velmi populární. Existují tři hlavní potápěčské lokality: Sál Silfra, Katedrála Silfra a Laguna Silfra. Katedrála je 100 metrů dlouhá trhlina s viditelností téměř od začátku až po konec. Na začátku a konci je SILFRA mělká, ale postupně sestupuje do maximální hloubky až 63 metrů. Potápění do takové hloubky se provádí zřídka kdy, protože to vyžaduje absolvování speciálního kurzu potápění v jeskyních. Teplota vody je mezi 2-4 ° C, dá se zde však pohodlně potápět pomocí suchého neoprenu.

Čti více

Sky Lagoon – Nebeská laguna na Islandu

Nedaleko hlavního města Reykjavík (6 km od centra města), Islanďané otevřeli svou nejnovější atrakci s názvem Sky Lagoon - Nebeská laguna. Veřejnosti se brány Nebeské laguny otevřely 30.4.2021. Laguna je v podstatě 70 metrů dlouhý bazén plný teplé geotermální vody (38 - 40° C) s nekonečným okrajem, ze kterého si užijete jedinečný výhled na severní Atlantický oceán. Tato unikátní atrakce je zasazena do příjemného prostředí vulkanických skal a atmosféru islandské přírody zde dotváří i malý vodopád. Zájemci zde mohou využít i největší saunu na Islandu, ze které budete mít ty nejkrásnější výhledy na zapadající slunce. Když už mluvíme o západu slunce, ten si užijete i z unikátního baru, který je zasazen v moderní jeskyni. Vychutnat si tu tak můžete lokální nápoje a drobné jídlo z kvalitních místních surovin. U vstupu máte na výběr ze dvou balíčků, přičemž se liší pouze tím, zda máte k dispozici veřejnou nebo privátní převlékárnu. V ceně vstupu máte samotný vstup do laguny, 7 různých stupňů islandského rituálu, převlékárny a ručník. Sedmistupňový rituál se skládá z horké laguny, bazénku s ledovou vodou, suché sauny, osvěžující studené mlhy, speciálního peelingu pokožky, parní sauny a uklidňující sprchy na závěr. Sky Lagoon dokáže denně uspokojit až 3000 návštěvníků. Rodiče dětí mladších 12 let budou muset nechat své ratolesti doma, přičemž děti od 12 - 14 let mají vstup povolen pouze v doprovodu zákonného zástupce. Společnost Pursuit, která stojí za tímto unikátním projektem věří, že se stane stejně oblíbeným a známým jako slavná Modrá Laguna. Ta je od Rejkavíku vzdálena 50 minut jízdy, a je jednou z nejslavnějších a nejnavštěvovanějších atrakcí Islandu.

Čti více
Modrá laguna na Islandu

Modrá laguna

Modrá lguna - největší turistická atrakce Islandu. Toto jezero je součástí obrovského geotermálního komplexu, který je také viditelný na satelitních snímcích. Teplota vody je kolem 40 stupňů Celsia po celý rok a léčivá koupel v Modrá laguně je nezbytným zážitkem každého návštěvníka Islandu.

Čti více
Reykjavík na Islandu

Reykjavík

Nejsevernější hlavní město naší planety ležící nad 64 stupněm severní zeměpisné šířky, zcela odlišné od ostatních evropských metropolí. Ingolfur Amarson na místě dnešního Reykjavíku založil první lidské osídlení na Islandu v roce 870. Reykjavík byl založen teprve v roce 1786 a postupně se rozvinul do administrativního, obchodního a kulturního centra ostrova. Životní úroveň Reykjavíku je nyní mezi nejvyššími na světě. Dlouhé letní dny, kdy Slunce nezapadá, kompenzují depresi z temných dní.

Čti více

Gullfoss

Gullfoss - Zlatý vodopád, jak zní překlad tohoto přírodního skvostu, je díky přílivu vody z řek, dešťů a ledovců, nejmohutnějším vodopádem v Evropě. Nejvyšší naměřený průtok byl 2000 m3/s. Celková výška vodopádu na Bílé řece je 32 metrů, jeho šířka je 21 metrů.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací