Dionýsovo divadlo v Aténách
sleva first minute až 22%

Totální Řecko komfortněji

Pojďte s námi poznat slavné i méně navštěvované řecké památky a ponořte se ke kořenům evropské historie. Uvidíme slavnou Akropoli a vychutnáme si atmosféru Atén, navštívime město bojovníků - Spartu, bajné Mykény na Peloponésu a samozřejmě i slávnou veštírnu v Delfách a kláštery v Meteoře na skalách.

•  Antické Řecko jinak včetně neznámého Peloponésu

•  Aténská Akropole, Sparta, starobylé Mykény

•  Delfy a věštkně Pýthia, kláštery v Meteoře

•  Bezpečně v malé skupině

•  30 let zkušeností v Evropě
 

Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku v economy class, letištní poplatky, ubytování ve 3 * -4 * hotelech v pokojích pro dvě osoby, 7 x snídaně, privátní klimatizovanou VIP dopravu během celého pobytu, všechny silniční poplatky a lokální daně, SEN průvodce, asistenční služby, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu mimo uvedené, poplatek za odbavené zavazadlo 1 820 Kč, pojištění, vstupné do památek a atrakcí (cca 4 100 Kč)

Ubytování:

Soluň – Luxembourg ***, 1 noc

Meteory – Doupiani house hotel ***, 1 noc

Patras – Moxy Patra marina ***, 1 noc

Sparta – Menelaion hotel ****, 1 noc

Atény – Athens Cypria hotel ****, 3 noci

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Země filozofie, kalokagathie a antiky

PRAHA/VÍDEŇ – SOLUŇ

Odlétáme do Řecka. Letadlo směřuje na sever do Soluně, který zná svět i jako Thessaloniki. Krátký dvouhodinový let a začínáme lovit zážitky v zemi, která dala světu demokracii, filozofii, kalokagathii a antiku. Procházka Soluní přes její lákavou promenádu s Bílou věží a sochou Alexandra Velikého. S jeho postavou se na této cestě ještě setkáme a o jeho životě se dozvíte více! Soluň je metropolí severního Řecka a budete cítit, jak krásně toto město pulzuje. Římské i byzantské stopy se mísí s tržišti, kavárničkami, vůní grilovaných souvlaki a hned v prvních momentech Řecku podlehnete. Věděli jste, že nejen Istanbul má svou Haghiu Sofii? Proč si právě zde římský císař Galérius postavil svou rezidenci? První noc v Řecku.

2. den: Město Cyrila a Metoděje a rodiště Alexandra Velikého

SOLUŇ – PELLA – VERGINA – METEORA

Den nabitý nejen starověkými zážitky. Opustíme Soluň s její příjemnou polohou a po snídani se vydáme po stopách starověké Makedonie, místě, kde se zrodila legenda jménem Alexandr Veliký. Jeho postava nás fascinuje, stopujeme ji od Řecka až po Pamír a nyní se ocitneme ve starověké Pelle. Právě zde se ve 4.století př.Kr. Alexandr Veliký narodil a vy se projdete těmito místy. Jdeme ke kořenům věcí a příběhů! Po prohlídce se přesuneme do Vergina, hlavního města starověkých Makedonců, kde přišel o život Alexandrův otec Filip II. Slyšeli jste o jeho okázalé hrobce plné zlata? Její nález by se dal přirovnat k objevení Tutanchamona! Právě zde ve starověké Vergině (UNESCO) měl být pohřben i Alexandr Veliký, ale nikdy k tomu nedošlo. Unikátní příběhy na unikátních místech a pokračujeme dále k slavným klášterům v Meteoře.

Meteora je symbolem severního Řecka a my hned v prvních momentech pochopíme proč je to tak. Nestojí tu jen jeden klášter, ale za staletí zde vyrostlo až 24 dokonalých klášterů. Kdysi se zde na pláních staré Tesálie proháněli kentauři a dnes zde vládne ticho a klid. První kláštery vznikly na skalách již v 11.století a od té doby lidi fascinují. Jak vznikly? Kdo je vůbec postavil? Prohlédneme si ty nejkrásnější a uděláme zde fotografie na které budete ještě doma dlouho vzpomínat.

3. den: Orákulum z Delf a pupek starověkého světa

METEORA – DELFY – ARACHOVA – PATRAS

Po zdolání nejkrásnějších řeckých klášterů se vydáme na jih. Opustíme starobylou krajinu Thesálie a směřujeme na nejposvátnější místo Řeků, do tajemných Delf. Thermopyly se staly symbolem řecko-perských válek a udatnosti Sparťanů bojujících proti Xerxésovi. Znáte někoho, kdo toto místo viděl na vlastní oči? My se jím projdeme a povíme si příběhy legendárních válek. Tato cesta je cestou po nejslavnějších starověkých místech Řecka. Pokračujeme do krásné vesničky Arachova. Dramatická poloha na vrcholu kopce z ní činí jednu z nejzajímavějších panoramat a přesně takto si Arachovu vychutnáme. Pokud jste o ní ještě nikdy neslyšeli, budete velmi překvapeni. Dáte si dnes na oběd mousaku, gemistu nebo upřednostníte stifado? Pohárek ouza snad neodmítnete. Znáte nápoj Rakomelo? Starověké Delfy se vynoří z kopcovité krajiny Fokáie a krásnou kulisu nám dotvoří pohoří Parnasos. Věštírna v Delfách fascinuje generace lidí dodnes, ale ve starověku se nic důležité a významné bez ní neobešlo. Proč tak starověcí lidé věřili na věštby a proč byly právě Delfy tak důležité? Projdeme fotogenický Tholos, Apollónův chrám, který proslavila Pýthie, ruiny pokladen a najdeme slavný Omfalos. Napadlo by vás, že "pupek starověkého světa" ležel právě zde? Ve starověkém divadle si uděláme krásné panorama, a nakonec prozkoumáme i antický stadion na kterém závodil i slavný Delfský vozataj. Po prohlídce Delf se vydáme na Peloponés, kam se dostaneme téměř 3 kilometrovým mostem, který otevřeli den před zahájením olympijských her v Aténách v roce 2004. Noc v Patrasu.

4. den: Zaběhat si na oválu přímo v Olympii

PATRAS – OLYMPIA – MYSTRA – SPARTA

Ráno se vydáme na jedno z nejznámějších míst starověkého světa. Legendární Olympia a příběh prvních Olympijských her. Můžete je sledovat v televizi, ale až toto místo do vás vdechne duši Olympiády. Ta první se zde konala v roce 776 př.Kr., ale její legenda zde poletuje stále. Vydáme se s odborníkem objevovat ruiny unikátního místa. Ukážeme si, kde stála dílna sochaře Feidia a kde vytvořil svůj div starověkého světa. Věděli jste, že jím byla Chryselefantinova socha Dia Olympského? Obrovský Diův chrám, pokladny pod pahorkem Kronos a olympijský stadion. Ulovíme zážitek a přeběhneme si jednu délku tak jako běžci staletí před námi. Na toto budete vzpomínat!

Po skvělém obědě v řecké taverně ve Spartě nás čeká fantastická Mystra. Ještě jste o tomto místě neslyšeli? Budete ještě více překvapeni, jaké poklady Peloponés ukrývá. Mystra nese odkaz zapomenuté Byzance a po pádu Konstantinopole v 15. století byla dokonce na chvíli hlavním městem celé říše. Až uvidíte kopec posetý kláštery, paláci a zříceninami, budete si připadat jak v nějaké hře, a ne ve skutečnosti. Dlouhá léta si lidé toto místo pletli s bájnou Spartou, ale to jen proto, že nechápali, jak může být Mystra tak jedinečná. Vydáme se za nejkrásnějšími byzantskými kláštery a budeme mezi nimi téměř úplně sami. Nejkrásnější fresky, pevnost s výhledem na antickou krajinu Lakonie posetou horami a neuvěřitelný klid.
 

Legendární Sparta, s jejímž příběhem jsme se setkali už u Thermopyl. Nakonec procházíme jejími ruinami a usedáme s výhledem na divadlo a mohutný Taygetos. Proč mají Athény tolik antických památek a Sparta téměř zmizela z map? Proč Sparta neměla hradby a jak vypadalo město v době své největší slávy? Tohle je lepší než dějepis ve škole, protože si na ta místa můžete sáhnout! Zítra se podíváme na severní Peloponés a do nejpropracovanějšího antického divadla v zemi, Epidauros!.

5. den: Zlatá maska krále Agamemnona

EPIDAUROS – MYKÉNY – KORINT – ATÉNY

Dnešní den se bude nést ve znamení nejznámějších starověkých míst Řecka. Vítejte ve městě, rodišti boha Asklépia, které znalo nejznámější řecké tragédie či komedie. Za léčbou sem přicházeli lidé z celého starověkého světa. Vysvětlíme si proč. Víte jak se jmenovala Asklépiova dcera? Hygieia. Během moru v Aténách orákulum z Delf povýšilo Hygieiu na bohyni. Byla zodpovědná za čistotu, zdravé prostředí a tedy vlastně za hygienu. Dnes se bohyně jistě těší protože celý svět volá po hygieně, slovo které pochází z jejího jména. Doporučujeme koupit si krásné alabastrové hlavy Asklépia i Hygiei. Budou se pěkně vyjímat ve vašem obývacím pokoji. Epidauros proslavily chrámy a divadlo. Opravdu slyšíte spadnout špendlík, pokud sedíte na nejsvrchnějších sedadlech divadla? Argolida v sobě skrývá i další překvapení a tak pokračujeme směr Mykény. Všechna místa od sebe dělí jen krátké přesuny mikrobusem, ale my budeme létat mezi staletími. Takový den jste si neuměli ani představit. Bájné Mykény a zlatá maska ​​krále Agamemnona. Kam se poděla? To, že Heinrich Schliemann vykopal Troju jste věděli, ale víte, že svou stopu zanechal i zde? Projdeme se městem krále Agamemnona, který se stal nesmrtelným v Trojské válce. Lví brána, Atreova pokladna i slavné šachtové hroby. Je čas vydat se do Atén, ale na to, abychom se do nich dostali musíme projít Korintem. Zastavíme se při Apollonova chrámu, ale stejně nás nadchne i unikátní Korintský průplav, který si vychutnáme z vyhlídky. Budeme mít štěstí na trajekt, který se pomaličku plaví úzkým průplavem? To budou fotografie! Ubytujeme se v Aténách a první procházka tímto zajímavým městem. Večeře v řecké taverně, táhlé melodie řecké hudby, ouzo a aténská atmosféra.

Pokud chcete zažít ještě více vyberte si náš elitní hotel Grande Bretagne v Aténách. Nádherná historická budova přímo naproti parlamentu s nejlepší polohou ve městě. Elizabeth Taylor, Sean Connery, Greta Garbo, Jay-Z, Maria Callas či Winston Churchil. Seznam osobností je nekonečný a stejně exkluzivní je hotelová historie.

6. den: Místo kde Poseidon okouzlil Lorda Byrona

ATÉNY – MYS SUNION – ATÉNY

Po aténské snídani vyrazíme na výběžek pod Aténami, abychom objevili unikátní místo zvané Mys Sunion. Scénická cesta kolem míst, kam chodí Athéňané za odpočinkem ze svého města. Sunion zdobí Poseidonův chrám, vzpomínka na zlatý věk starověkých Atén. Athéna a Poseidon kdysi soupeřili o to, kdo bude chránit Athény a dozvíme se, jak to s jejich soubojem bylo. Chrám okouzlil i Lorda Byrona, který do jeho kamenů vyryl své jméno. Krásné panoramata, výhled na ostrůvek Patrokles a po unikátním místě se vracíme do Atén. Projdeme se čtvrtí Monastiraki, věčně živou, rušnou částí Atén, kde se naobědváme v stařičké taverně Bairaktaris z roku 1879. Dnes drží podnik šestá generace a umí zde připravit skutečně vynikající řecká jídla. Nejen gyros, ale i soutzoukakia, mousaka či pastitsio! Projdeme se byzantským kostelem Kapnikarea, známým bleším trhem, nahlédneme na římskou Agoru s Věží větrů a zabloudíme i na Kerameikos. Řecká Agora se svým Theseionomem, ruinami a muzeem v místech, kudy se procházeli stoický filozofové. Krásně zachován chrám zasvěcený Hefaistos, kde dodnes máte pocit, že antika neskončila, antika trvá. Před západem slunce vyjdeme na pahorek Filoppapos hledat zážitky. Právě zde na vás čeká nejkrásnější výhled na Akropoli. Večer v lákavých uličkách Plaky a volno v snad nejmalebnější čtvrti celých Atén. Posedíte si tu na řeckém víně a promítnete si zážitky z předešlých dní?

7. den: Místo, kde vznikla demokracie

ATÉNY

Ráno zasvětíme Aténám a začneme hned na nejznámějším místě celého Řecka. Slavná Akropole! Kdo ji postavit a proč je tak důležitá? Vyjdeme nahoru přes mramorové Propylae a ocitneme se na posvátném místě, kde vyrostl chrám bohyně Athény, známý Parthenón. Z Erechtheionu se na nás budou dívat svůdné Karyatidy a okouzlí nás i divadlo Heroda Attika či panoramatické výhledy na Athény. Vidíte v dálce i známý přístav Pireus? Užijeme si super moderní muzeum pod Akropolí a ocitneme se i ve stínu Olympeionu a jeho impozantních ruin. Kráčíme místy, které znal Perikles, Sokrates, i Platón. Cítíte to?

Rozhodnete se prohlédnout si poklady v Národním archeologickém muzeu nebo se raději odvezete zubačkou na pahorek Lykavittos a dáte si kávu s výhledem na Atény? Možností je mnoho a rádi vás zorientujeme tak, abyste si své poslední odpoledne vychutnali přesně podle vaší chuti. Poslední doušky ouza a poslední noc ve městě, které dalo světu demokracii.

8. den: Opět doma

ATÉNY – PRAHA/VÍDEŇ

Alexander, Hygeia, Apolón, Zeus, Perikles, Stavros Niarchos ty všechny a mnohé další osobnosti či bohy jsme na naší cestě poznali. Plná chuť kalamatských oliv nám zůstala v ústech a možná si ještě jedno balení koupíte na moderním a čistém aténském letišti. Sedneme do letadla a přes místa po kterých jsme ještě před pár dny chodili odletíme domů. Dívejte se z okénka na levé straně letadla či neuvidíte bájný Olymp. Přílet a sdílení zážitků s rodinou a přáteli.

Totální Řecko
<
>
Antické Řecko si vychutnáte s CK SENPahorek Lykavittos patří k ikonám Athén Slavný Apolonův chrámKrásu řeckých ostrovů doplňují perly antické architekturyPonořte se ke kořenům evropské historieStarověké Delfy s nádhernou polohou Detaily chrámů jsou ohromující Poznáme známé i méně navštěvované památky Do historie Řecka vás zasvětí SEN průvodceAthény nejsou jen sbírkou starověkých památek, své místo zde mají i byzantské kostelíky I řecká příroda stojí za návštěvu Po stopách olympijských her Setkání s místními Řecko nejsou jen antické památky, ale i perfektní pláže První kontakt s Alexandrem Velikým na lákavé promenádě v SoluniSlavná Bílá věž patří k symbolům dnešní Soluně, v minulosti byla červenou věží, dnes bílou a na místě se toho dozvíte daleko vícSoluň je i dnes výkladní skříní byzantské architektury, ačkoli rotunda měla původně sloužit jako hrobka pro císaře GalériaNejen Istanbul má svou Hagiu Sofii, stavbu se stejným jménem najdete i v centru staré Soluně Starověká Pella asi není nejznámějším místem Řecka, ale víme, proč sem míříme, přesně tady se totiž narodil Alexandr Veliký!Podle legend se kdysi řeckými pláněmi proháněli Kentauři, dnes na ně naleznete vzpomínky ve starověkém umění, jako třeba je mozaika v PelleMeteora patří k pýše celého Řecka a vidět kláštery na vlastní oči je obrovským zážitkemBudete fascinovaní tím, jak tyto kláštery vznikly a nebudete věřit vlastním očímMeteora je dokonalá nejen pro své kláštery, ale i proto, jak krásně a citlivě jsou zasazeny do unikátní krajinyMálokteré starověké město má tak nádhernou polohu jako Delfy, jsou položeny v hornaté krajině starobylé Fokáie, a z divadla budete mít husí kůžiPoznáte nejkrásnější zákoutí starověkých Delf na vlastní kůžiŘeckou kuchyni si zamilujete od prvního dne naší cestyŘecký salát si zamilujete natolik, že se ho naučíte dělat, abyste si mohli řecké zážitky vychutnávat i domaSlavný stadion v Olympii, kde se konaly první olympijské hry. Zaběháte si stejně jako starověcí atleti?Starověký Filippeion patří k nejmalebnějším a nejfotogeničtějším památkám dnešní Olympie.Znáte legendární Mystru? Bude patřit k vrcholům naší cesty po Peloponésu!Mystra je zapomenutým byzantským místem, kde dodnes stojí v tichu několik krásných klášterů, kde budeme snad jediní turistéPohled na nejkrásnější byzantské fresky, jaké jste kdy viděli, toto místo bude zážitek na který si ještě mnohokrát vzpomeneteByzantské kláštery v Mystře se probojovali až na seznam UNESCO, na této cestě se podíváme na 10 míst z prestižního seznamuLegendární Sparta a její ruiny, mnozí se zde nezastaví, ale my ve SNU víme, že Sparta je mimořádně významná, a tak z ní uvidíte to nejlepšíEpidauros má nejdokonalejší řecké divadlo a my si v něm posedíme, abychom si vychutnali pohled na to, co Řekové dokázali Slavný Apollónův chrám v Korintu leží jen pár kilometrů od dnešního průplavu. Dnes již není starověký Korint tak obrovský, ale v historii patřil k nejdůležitějším místům starověku, nemůžeme ho na naší cestě vynechatI bůh moří Posedion měl svůj chrám v blízkosti Atén. Věděli jste, že někdy dokonce s Athénou soupeřil o to, kdo bude mít hlavní slovo v Aténách? Už jen podle názvu hlavního města víme, jak to dopadlo.Slavná Akropole nad našimi hlavami, toto budeme zažívat na závěr naší epické, řecké cestyPahorek Lykavittos patří k ikonám Atén. Vyjedete nahoru lanovkou a vychutnáte si frappé s výhledem na Athény pod nohama?Symbol starověkých i dnešních Athén. Slavný Parthenon, chrám bohyně Athény hrdě ční nad městem a uvidíme ho z těsné blízkosti i z vyhlídekBarevné uličky Plaky, kde se budeme velmi rádi toulatAtény jsou posety památkami a neobejdeme ani slavný Olympeion, jeden z největších chrámů hlavního města, jeho ruiny nás fascinují dodnesŘecká Agora nás ohromí nejen svou velikostí, ale i Theseionem, zřejmě nejlépe zachovaným chrámem starověku!

Aténská Akropole

Aténská Akropole je TOP památkou nejen hlavního města, ale i hlavní památkou celého Řecka, je totálním tahákem této země. Kráčíme nahoru na Akropoli, vynořují se první sloupy: maličký, ale fotogenický chrám Athény Niké z bílého pentelského mramoru a o pár kroků dál se otevře pohled na slavný Parthenón. V celých Aténách či v Řecku není slavnější stavby jako právě Parthenón. Patřil Athéně, ochránkyni města, a vdechli mu duši v průběhu 5. století př.n.l., kdy se dostal do rukou umělcům, jakými byly Iktínos a Kallikratés, ale géniem této stavby byl Feidiás který později zhotovil i slavnou sochu Dia Olympského. Byla tak fantastická, že se probojovala na seznam 7 starověkých divů světa! Jak Feidiás nakonec dopadl, a kam se ztratily jeho výtvory z Akropole? To vše si řekneme přímo na místě, přímo zde na Akropoli, protože poslouchat starověké příběhy na místech, kde se tvořily, je zážitek, na který nezapomenete. Parthenón si nepamatuje vojska nebojácného Xerxese, který v roce 480 př.n.l. vypálil Atény, ale od svého postavení a dokončení v roce 438 př.n.l. si pamatuje všechno, co se pod Akropolí, i přímo na ní, odehrálo. Parthenón viděl, jak upadá řecká demokracie, pamatuje si Římany, kteří si na Atény i helénský svět dělali už dlouho zálusk, pamatuje si i na to, jak se najednou ze světa vytratily řečtí i římští bohové a nahradili je kříže, které se začaly objevovat na nových stavbách, ale pamatuje si i půlměsíce, Osmany, sklad střelného prachu a benátskou loď, která vystřelila do jejích útrob. Tam paměť Parthenónu končí, ale později se probral chrám k životu a dnes opět ochotně vypráví své příběhy! Akropole je úžasné místo. Celé Atény máte jako na dlani. Rozlévají se od zálivu, od přístavu v Pireu, vše splývá do jedné bílé, sněhobílé kopy utkané z domů či domků. Výškové budovy nekazí panorama, a tak můžou vyniknout pahorky. Z jedné strany Fillopapos s pomníkem, odkud je na Akropoli nejkrásnější výhled ve městě, a na straně opačné Lykavittos, připomínající pyramidu, na kterém se zaleskne malý bílý klášter sv. Jiřího. Kdysi zde podle pověsti žili vlci, člověk si vzpomene na Řím a jeho bájné založení... Romulus, Remus, vlčice Rhea. Pavučina starověké mytologie vystřeluje další vlákno. Krásné Karyatídy drží na svém těle nádherný chrám Erechteion a jsou symbolem ženské krásy. Věděli jste, že je můžete najít i ve Vídni? Akropole je místo, které by měl každý člověk zažít na vlastní kůži.

Čti více

Starověké Delfy

Pupek světa. Starověké Delfy a slavná věštírna. Ve starověkém Řecku se jen málo míst mohlo porovnávat právě s ojedinělými Delfami položenými ve zvlněné, zelené krajině starobylé Fókaie. Před dnešním moderním městečkem Delfoi stojí ruiny starověkých Delf. Již v minulosti bylo toto místo velmi navštěvovaným, a to mu zůstalo do dnešních dnů, ale s tím rozdílem, že sem neproudí davy lidí, aby si vyslechli věštby slavné Pýthie, ale aby obdivovali krásu fantastických ruin. Říká se, že Delfy se mohou ze všech starověkých měst pyšnit nejkrásnějším prostředím. Je na tom něco pravdivého. Areál Delf se skládá ze tří hlavních měst - muzeum, místo na kopci Parnassos s Apollonovým chrámem, a posledním je známý kruhový Tholos. Vstup do areálu vykopávek je asi 200-300 metrů níže od muzea s unikátními poklady. Už zespoda vidíme vrcholky sloupů Apollonova chrámu a kousek klenotnice. Mezi stromy se skrývá Tholos, který si však necháme na konec. Za rohem stojí omfalos, pupek světa. Právě na tomto místě se srazili orli vypuštění Diem, aby našli střed světa. Ve SNU milujeme starověké příběhy, mýty a legendy a opakujeme si je už několik let. Přímo nad ním stojí zrekonstruována klenotnice Athéňanů. Byla vybudována na oslavu vítězství Athéňanů v bitvě u Marathonu. Klenotnic bylo v Delfách více, ale právě tato jediná je zrekonstruovaná, a tím pádem padne hned do oka. Najednou stojíme u ruin Apollonova chrámu. V jeho útrobách kdysi sedávala Pýthie a přednášela své slavné věštby. Z chrámu dnes stojí už jen 6 dórských sloupů, ale jeho základy jsou velmi dobře viditelné. Dnešní ruiny pocházejí ze 4.století př.n.l. Několik metrů nad chrámem leží zachované divadlo s místem pro 5000 lidí. Z hora je panoramatický pohled na celé starověké Delfy. Od divadla stoupá cestička až na úplný vrchol. Nahoře stojí starověký stadion, který hostil významné Pýthijské hry. Jedná celá strana je stále pokryta kamennými sedadly. Kolem jsou jen vysoká skalnatá soutěska a voňavé jehličnaté lesy. I pro sport si vybrali starověcí Řekové vynikající místo. Ulovíte zážitek a dáte si jeden okruh? Nedostanete za to ani amforu s olivovým olejem, ani vavřínový věnec, ale ten pocit, že jste si délku odběhli v Delfách, to Vám nikdo nevezme. Před námi je poslední zastávka - kruhový Tholos. Je nejznámější památkou a nesmí chybět na žádných obrázcích z Delf. Je třeba k němu projít necelý kilometr a jsme na místě. Tholos byl postaven ve 4.století př.n.l., přičemž měl 20 dórských sloupů na vnější straně a 10 iónských sloupů uvnitř. Dnes stojí už jen 3 sloupy, což této stavbě vůbec neubírá na kráse. Přímo za ním stojí ruiny svatyně Athény Pronaos. Toto místo je pro někoho jen sbírka ruin, ale pro člověka milujícího antiku je to ten nejluxusnější zážitek!

Čti více

Aténská Agora

Aténská Agora ležící v srdci dnešního města patří společně s Akropolí k TOP památkám hlavního města. Nejkrásnější památkou staré aténské Agory je chrám Theseion, který bývá často označován jako Hefaisteion. Dodnes je nejlépe zachovalou budovou celé Agory, ale podle mnohých i celého města. Vypadá skutečně úžasně a člověk by ani nehádal, že může být tak starý. Od chrámu je výhled na celé starověké náměstí a až tady si uvědomíme, jak velký je archeologický park. Mezi památkami se prochází množství lidí, jako ve starověku. Sice už nikdo z nich nemá své tělo oblečené v sněhobílé tóze, i tak odevšad dýchá starověká atmosféra. Taková místa máme ve SNU mimořádně rádi a umíme si je vychutnat. Kolem bývalého Bouleterionu, kde sídlila městská rada, pomníku věnovanému hrdinům a mnoho jiných pozůstatků starověkého místa se dostáváme až k velké budově Atallovy stoy. Dnes je pěkně zrekonstruovaná a uvnitř je malé muzeum plné zajímavostí. Ve stoe se mohou lidé procházet, jak to dělali staří Řekové. I takto vypadají zážitky, pokud je člověk umí hledat. Procházet se jako stoičtí filozofové přímo na místě, kudy kráčeli dávno před námi. Hledět do tváře starých filozofů nebo se nechat inspirovat a přijít s novými nápady. V rohu Agory stojí malý byzantský kostelík Agioi Apostoloi Solaki se zajímavou freskovou výzdobou. Takovými malými kostely je řecká krajina poseta a přijít dovnitř a cítit vůni medových svíček je docela milým zážitkem. Ulicí se rozlévá příjemná vůně, což nepřímo ukazuje na čas oběda. Sedneme si do malé, luxusní restaurace s cílem ochutnat překvapení řecké kuchyně. Naše volba padne na musaku. Dalším kouskem do aténské skládačky je antické pohřebiště Kerameikos. Pohřebištěm, které se používalo již od 12.století př.n.l., vedla posvátná cesta z nedaleké Eleuzíny. Ta pokračovala Panathenajskou cestou přes Dipylskou bránu až nahoru na Akropoli. Mezi malými kopečky jsou zasazeny mistrovsky zhotovené kamenné stély. Originály jsou v muzeích, ale tyto kopie jsou k nerozeznání. Kerameikos leží jen pár stovek metrů od Agory, a tak je můžete spojit do jedné příjemné návštěvy.

Čti více

Korint a Apollonův chrám – po stopách starověkého města

Cesta z Atén do Korintu vede z řecké pevniny přes pověstný Korintský kanál. Starověký Korint patří mezi důležitá antická města, a protože my ve SNU antiku milujeme, je to samozřejmě náš cíl. Ve starověku patřilo město k velmi bohatým a významným a velkou zásluhu na tom má zejména jeho výhodná poloha v úzké šíji mezi Saronským a Korintským zálivem. Stopy osídlení města sahají do mladší doby kamenné. První pohled na ruiny města s pozůstatky chrámů má v sobě náboj objevování. Hned toužíte skočit mezi ně a nechat se unášet zapomenutými příběhy. Přímo za nevelkým muzeem stojí Oktáviin chrám, zasvěcený sestře císaře Augusta. V současnosti z něj stojí tři sloupy, jejichž korintské hlavice nesou zrestaurovaný architráv. Korint je místem, kde vznikl úplně nový architektonický styl. Hlavice korintského stylu (zavedl je Kalimachos kolem roku 400 př.n.l.) jsou typické díky akantovému listu, který jako by vyrůstal přímo ze sloupu. Apollonův chrám dominuje celému okolí. Sedm štíhlých dórských sloupů si podmaní každého. Významu této stavby si cenili i Římané, protože chrám zůstal stát při římské přestavbě města, jako jedna z mála staveb. V jeho okolí roste pár stromů. Každý z nich představuje malou oázu chránící před ostrými slunečními paprsky. Sledujeme pozůstatky staveb na Agoře a snažíme se představit si, jaké to asi bylo v dobách, kdy se kamennými ulicemi procházeli lidé, ozývalo se volání trhovců a z veřejných fontán žbluňkala voda. Na Agoře se ve stínu stromů schovává skupinka turistů s kazatelem. Horlivě vypráví o sv. Pavlovi, který navštívil město v polovině prvního století. Kázal proti nevázanému způsobu života místních obyvatel. V dálce nad městem se na vrcholku kopce tyčí pozůstatky Akrokorintu. Postupem století město začíná upadat a obyvatelé jen nostalgicky vzpomínají na časy, kdy jejich slavnější předkové zakládali kolonie, jakými byly Syrakusy, a jak bojovali u Salamíny či Platají. Čas byl neúprosný a s příchodem Římanů přišla i zkáza města v roce 146 př.n.l. Římský konzul Lucius Mummius nechal srovnat slavný Korint se zemí. Až o sto let později se Julius Caesar slitoval a město nechal znovu vystavět.

Čti více

Epidauros – nejlépe zachované divadlo starověku

Je Epidauros nejkrásnější zachované divadlo antického světa? Pojďme se přesvědčit na vlastní oči! Ruiny starověkého Epidauru jsou z Nafplia vzdáleny jen cca 30 kilometrů. Toto vznešené město se nacházelo na poloostrově Akté, ale slavná Asklépiova svatyně s divadlem ležely až 10 kilometrů za někdejším městem. Před dvěma tisíci lety sem přicházeli lidé kvůli odpočinku, jak do dnešních lázní. Celý areál se dá pomyslně rozdělit na tři místa: Archeologické muzeum, divadlo a samotná Asklépiova svatyně s přilehlými vykopávkami. Jen pár metrů výše od muzea stojí pověstné divadlo. Nelhali, je opravdu neuvěřitelně zachovalé. Vysokými kamennými schody stoupáme až na vrchol. Poslední řady kamenných sedadel jsou zahalené příjemným stínem okolních borovic. Toto je ve SNU naše místo. Odtud vidíme všechno a můžeme si vyprávět příběhy. Historie divadla se začala psát v 4. století př.n.l. kdy ho navrhl Polykleitos mladší. Obrovským štěstím pro divadlo byla jeho poloha. V blízkém okolí se totiž nenacházely žádná větší města, proto se nikdy nestalo terčem zlodějů kvůli stavebnímu kameni. Pohled z divadla na okolí je fascinující. Šedé kopce táhnoucí se horizontem se zvedají do výšky, zatímco ostatní země je zahalena v uklidňující zelené barvě všudypřítomných jehličnatých stromů. Divadlo mělo původně jen 34 řad sedadel, ale za nadvlády Římanů k němu přibylo dalších 21 řad. Tím se stala stavba téměř o polovinu větší a vešlo se do ní přes 12 000 diváků. Zajímavostí je, že se zde nachází jediná zachovaná orchestra, což je kruhový prostor mezi jevištěm a hledištěm. Právě na něm si lidé demonstrují téměř dokonalou akustiku. Někdo se postaví do středu, začne tleskat a všichni mávají na znak toho, že je ho všude slyšet. Ve druhé části pustí na zem minci se stejným výsledkem. Zbývá poslední pokus, kterým je roztržení novinového papíru. Z poslední řady všechno sledujeme a nechce se nám uvěřit, že to opravdu bylo slyšet. Neobyčejná akustika je zážitkem, protože jste netušili, že to skutečně funguje.

Čti více

Plaka – nejkrásnější čtvrť Atén

Čtvrť Plaka nabízí útěk před smogem zalitým městem do příjemných uliček plných všelijakých obchůdků. Je to snad nejkrásnější a nejpříjemnější čtvrt celých Atén, proto sem můžete kdykoliv uprchnout a nechat se unášet atmosférou tohoto místa. Plaka to jsou Atény jako z pohlednice. Mnoho květů, malé obchůdky, rodinné podniky, kavárničky a sem tam objevíte i poklady v podobě antické památky. Mezi ty patří Lysikratův pomník. Je kruhového tvaru ozdoben šesti korintskými sloupy s kupolí, na níž stojí kamenný květ. Hned vedle ve středověku udělali kapucíni knihovnu, a v jejích útrobách dokončil své dílo Childe Haroldova pouť lord Byron, milovník Řecka. Malé kavárny či restaurace vábí návštěvníky podmanivou vůní šířící se z kuchyně. Řekové si jídlo vždy dokázali dokonale vychutnat a nyní to učí i své hosty. Zde si dejte musaku, tam ochutnejte gemistu nebo dokonale připravené souvlaki, a na stůl si nechte přinést malou karafu ouza či domácího vína. Se SNEM si tu vždy alespoň na chvilku vychutnáte kus aténského života. Řecká gastronomie je luxusním zážitkem, protože řecká kuchyně patří k nejlepším na světě! Touláme se tak dlouho, až jsme se ocitli na bleším trhu v Monastiraki. Zboží je vystaveno na dřevěných stolech nebo jen tak na zemi. Jednu část tvoří zelenina a ovoce, ale čím dál se člověk noří do úzkých uliček trhu, tím zajímavější věcí objeví. Historické kousky nábytku, staré zdobené lampy, zaprášené bronzové nádoby, sto let staré mince a mnoho jiného. Nad Římskou Agorou stojí malá turecká mešita Fethiye postavená v 15.století na památku obsazení města Mehmedem II. Dobyvatelem. K dominantám Agory patří známá Věž Větrů. Dnes jí místní neřeknou jinak než "Aérides" (větry). Své jméno získala věž díky reliéfům zachycujících personifikaci starověkých větrů.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací