Sfinga střežící pyramidy v Egyptě

Co s sebou do Egypta

ÚvodDoklady a vízaPočasíZásuvky a internetSlovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

Co si zabalit/bez čeho do Egypta neodjet

Ať už máte cestovní horečku a nemůžete nedočkavostí dospat, nebo svou cestu na dovolenou do Egypta berete čistě racionálně, vždy se budete potýkat s otázkou – Jak a co si vlastně zabalit? Pravidla pro balení zavazadel do zahraničí se z velké části shodují, ovšem každá aerolinka i země může mít svá specifika. Informujte se níže, u své cestovní kanceláře nebo také u aerolinky, s kterou hodláte cestovat.

Několik rad před balením zavazadla

 1. S sebou do Egypta si vezměte ideálně jedno zavazadlo (kufr, batoh nebo tašku na kolečkách) určené k odbavení, do kterého si zabalíte tolik věcí, abyste dosáhli maximální povolené hmotnosti 23 kg na osobu – gramáž se však liší podle letecké společnosti a přepravní třídy, tj. Economy nebo Business Class.
 2. Pokud cestujete v Economy Class, na palubu letadla si můžete vzít obvykle jedno příruční zavazadlo (rozměr nesmí přesáhnout zpravidla 55 x 40 x 20 cm) s maximální hmotností 8 kg. Některé aerolinky však mají rozměrový a hmotnostní limit posunutý výše. Stejně tak umožňují vybrané letecké společnosti například i 2 příruční zavazadla (v Business Class jsou 2 ks standard). Informujte se!
 3. Do příručního zavazadla pak nebalte potenciálně nebezpečné předměty, jako například nožíky, nůžky, zapalovače a kosmetické přípravky v obalu větším než 100 ml. Při letištní kontrole se jich totiž budete muset zbavit/budou vám odejmuty.
 4. Ještě, než začnete balit potřebné věci, označte zavazadlo kontaktní kartou. Můžete zvolit pouze papír, který vsunete do průhledné kapsy na kufru anebo odolnější štítek, například z kůže. Zaměstnanci letiště vaše zavazadlo sice označí plastovým štítkem s iniciály, avšak při jeho ztrátě či poškození je vhodné pojistit se právě doplněnou kontaktní kartou (vyplňujte ideálně jen e-mail, jméno, příjmení a telefon s mezinárodní předvolbou).
 5. Před balením kufru do Egypta také počítejte s přísnou letištní/celní kontrolou. Proto do svého zavazadla nebalte ideálně žádné potraviny ani alkohol – a když už si něco zabalíte, tak v minimálním množství pro osobní potřebu, neboť celní pracovníci mohou hodnotit vyšší množství jako podezřelé. Poznámka: Do Egypta je zakázáno vyvážet potraviny, alkohol, všechny druhy drog či pornografické materiály.
 6. Též neukládejte do zavazadla podezřelé tekutiny (jako např. odlakovač, odličovač apod.), neboť vám tento produkt mohou při kontrole zabavit či poškodit (čímž může hrozit vylití a poškození oblečení). Proto buďte při balení rozvážní.
 7. Mějte na paměti, že přísné kontrole podléhají i jakékoliv běžné léky. Proto to s jejich množstvím nepřehánějte a u trvalé medikace i jakýchkoliv jiných léčiv ponechte původní obaly + cestujte s lékařským potvrzením o nutném předpisu konkrétních léčiv.
 8. Pokud se chystáte na kufr upevnit zámek, mějte při ruce klíček, či buďte připraveni nastavit heslo pro jeho otevření. V momentu, kdy by nešel při případné kontrole obsahu otevřít a vyskytly se problémy, může být otevřen násilím a tím pádem zničen.Doporučujeme používat zámky s červeným TSA logem (Travel Sentry Approved), ke kterým mají pověření zaměstnanci kontroly letiště univerzální klíč, tedy zámek umí otevřít bez jeho poškození a bez vaší přítomnosti.
 9. Jakékoliv křehké a cenné věci, jako je například mobil, notebook, fotoaparát či náhradní baterie a fotobanku přepravujte ideálně mimo zavazadlo určené k odbavení – předejdete tak případnému poničení. Informujte se u přepravní společnosti, zda si tyto technologie můžete vzít s sebou do letadla a za jakých podmínek.

Doplňující informace: Jakékoliv elektronické zařízení, které přepravujete jako příruční zavazadlo při letecké přepravě (zejména mobilní telefony, počítače, tablety, MP3 přehrávače) musí být nabité. Přepravou vybitého zařízení můžete způsobit problémy při bezpečnostních kontrolách, zdržení nebo odebrání zařízení. Taktéž je nutné mít v příručním zavazadle i všechny nabíječky a náhradní baterky.

Co si zabalit?

Níže pro vás máme několik rad, co konkrétně zabalit na cestu do Egypta. Až si zabalíte vše, co budete potřebovat, nezapomeňte také svůj kufr na závěr převážit, abyste skutečně dodrželi maximální dovolenou gramáž, tj. 23 kilogramů (nebo vyšší, pokud máte Business Class).

 • Oblečení: Egypt je velmi konzervativní země, a tak na to při balení oděvů myslete. Ženy by měly mít tedy zahalená ramena i kolena – hodí se tedy na denní vycházky klasická trička s krátkým rukávem, delší kraťasy zahalující kolena či delší šaty s rukávy. V rámci resortu, kde budete ubytování, mohou samozřejmě platit benevolentnější pravidla, proto si nezapomeňte přibalit i nějaké plavky. Muži by pak měli zabalit též trika s krátkým rukávem (nikoliv tílka) a delší kraťasy. Bílé oděvy nechte spíše doma, neboť písek z pouště je může nepříjemně zabarvit. A protože mohou být egyptské noci trochu chladnější, přibalte si také lehčí bundu anebo nějakou mikinu.

Doporučení: Chcete si zabalit skutečně jen to nejpotřebnější oblečení? Pak si zjistěte předpověď počasí v přesném termínu své dovolené. Myslete ovšem i na „zadní vrátka“. Počasí je nevyzpytatelné!

 • Obuv: Do zavazadla si zabalte nejen plážovou obuv, ale také tu turistickou. Pohodlné tenisky se budou jistě hodit na procházky po Egyptě a brouzdání kolem památek. Vhod přijdou ovšem i sportovní sandály, ve kterých se vám bude dobře chodit v terénu.
 • Lékárnička: Hodit se bude v cizí zemi rozhodně i osobní lékárnička se všemi potřebnými léky. Vsadit můžete na vitamíny, které posílí vaši imunitu (ideálně multivitamin) + samozřejmostí v zásobách by měla být běžná a volně prodejná analgetika proti bolestem, léky proti horečce (např. acylpyrin nebo paralen) či alergiím a „první pomoc“ při nachlazení a průjmu. Přibalit si můžete i kapky do očí (umělé slzy) + náplasti na oděrky či otlaky a elastický obvaz.
 • Toaletní potřeby: Ještě, než si začnete balit do kufru kosmetiku, berte na vědomí, že letištní kontrola vám zabaví jakékoliv hořlaviny a tlakové lahve (např. deodorační spreje a podobně). Proto volte produkty, které jsou bezpečné a můžete je tedy přepravit letadlem do Egypta. Problém by neměl být s opalovacím krémem (volte ten s vysokým ochranným faktorem), šamponem a kondicionérem, mýdlem, hydratačními krémy, make-upem, nealkoholovou dezinfekcí na ruce či suchým šamponem – to vše zabalte do nepropustného sáčku pro případ úniku látek. Zabalit si do kufru pak můžete samozřejmě i kleště na nehty, pinzetu a jiné potřeby k manikúře a pedikúře. Hodit se ovšem budou i vlhčené ubrousky k osvěžení a papírové kapesníčky.
 • Doplňky: Pokud používáte dioptrické či sluneční brýle, vždy je přepravujte v pevném pouzdře a ideálně v příručním zavazadle, abyste předešli jejich poškození. Do kufru si ovšem můžete zabalit náhradní kontaktní čočky a roztok – když brýle nepoužíváte a také šperky, čepice, klobouky, šátky, škrabošku na spaní, špunty do uší a také menší batoh/kabelu na výlety.
 • Moderní technologie: Nejeden turista se neobejde bez fotoaparátu, díky němuž si krásy Egypta může zvěčnit. Samozřejmostí je pak také mobilní telefon. Ať už si však vezmete jakékoliv technologie – třeba v podobě notebooku, tabletu, fotoaparátu, mobilu a podobně, neumisťujte je raději do kufru k odbavení. Tyto věci si dle možností raději vezměte s sebou do příručního zavazadla. A pamatujte na jedno – k nim přibalte i náhradní baterie a přístroje před cestou řádně nabijte!

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE ANEB JAK LÉČIT FARAONOVU POMSTU

I přesto, že si do lékárničky zabalíte české léky proti průjmu, nemusí vám zabrat v případě onemocnění tzv. faraonovou pomstou. To je gastrointestinální onemocnění, které turisty v Egyptě může často postihnout – obzvlášť ty, co mají citlivější zažívání. Nemoc se projevuje nejen průjmovitou stolicí, ale také bolestmi břicha, závratěmi nebo nevolností a zvracením. Někdy můžete naměřit i zvýšenou teplotu.

Pokud máte mírnější příznaky, můžete vyčkat 2 dny, a přitom dodržovat klidový režim, dostatečnou hydrataci balenou vodou a užívat případně léky proti průjmu zakoupené v Egyptě (ty obvykle zabírají). Pomoci mohou i volně prodejná probiotika, která si přibalíte ještě v ČR. Ta však fungují spíše jako prevence a je dobré si je nasadit už před cestou. Jakmile ale budou nepříjemné projevy nemoci nadále přetrvávat, neváhejte s návštěvou lékaře.Upozornění: u dětí na nic nečekejte a ihned zavítejte k lékaři!

Prevence faraonovy pomsty

Chcete se vyhnout faraonově pomstě? Potom buďte nanejvýš opatrní. Pijte jen balenou vodu a myjte si ruce i tělo, pokud možno, převařenou vodou. Také se vyhněte konzumaci ovoce, které se nedá loupat či pití drinků s ledem. Bezpečné bude lahvové pivo, lahvové víno, ověřené a originální čisté destiláty anebo veškeré balené alko a nealko nápoje. Kávy a čaje se obávat nemusíte, pokud je voda dostatečně převařená – bakterie jsou v tomto případě zahubeny.

DOPORUČENÍ: Berete trvalou medikaci v jakékoliv formě (např. tablety na vysoký tlak, inzulín při diabetu, kapky na zelený zákal), nebo jste si na cestu nechali předepsat antibiotika? Pak tyto léky musíte přepravovat v původním obalu (ostatně jako všechny výše zmíněné/volně prodejné) a v přiměřeném množství, tj. pouze na dobu dovolené. Cestující může být také letištní kontrolou vyzván, aby doložil předpis dotyčných léčiv od svého lékaře/případně dopis od lékaře v angličtině dokládající trvalou medikaci. Pokud nehovoříte anglicky, je dobré mít v těchto případech s sebou slovník základní konverzace.

Sfinga střežící pyramidy v Egyptě Abu Simbel, Egypt Osvětlený luxorský chrám při západu slunce.Chrám královny Nefertari v Abu SimbelZlatá maska faraona TutanchamonaNástěnná malba znázorňující příběh udatného Ramesse II.Muzeum Sluneční lodě v egyptské GizeZádušní chrám královny HatšepsutMešita v Egyptě Alabastrová mešitě Muhammada AlihoInteriér mešity Muhammada AlihoVnitřní komplex královny HatšepsutSloupy v Karnaku pokryté hieroglyfy SEN v Egyptě Luxorský chrám, Egypt Jízda na velbloudu ke klášteru sv. SimeonaDívky na ulici Al- Muizz v blízkosti historické brány Bab - Al FutuhPlavba felukouPestrý podmořský svět v Egyptě Potápění v Egyptě
zobrazit zájezdy do Egypta
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole