Sfinga střežící pyramidy v Egyptě

Egypt - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDoklady a vízaPočasíZásuvky a internetSlovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O EGYPTĚ

  • Oficiální název země: Arab Republic of Egypt
  • Hlavní a zároveň největší město: Káhira
  • Vznik státu: 18. 6. 1953
  • Státní zřízení: demokratická republika
  • Rozloha: 1 001 450 km²
  • Počet obyvatel: 104 124 440
  • Etnické skupiny: Arabové, Núbijci, Beduíni a Berberové
  • Náboženství: sunnitský islám, křesťanství a v menší míře judaismus
  • Hlavní jazyky: arabština, angličtina i francouzština
  • Měna: egyptská libra (EGP)
  • Časové pásmo: UTC+2, v Egyptě se nestřídá letní a zimní čas – tedy v létě je v Egyptě stejný čas jako v ČR a v zimě je v Egyptě o hodinu více.
  • Celostátní tísňové číslo (záchranná služba, hasiči, policie): 112 – operátor vás poté automaticky přesměruje dle potřeby na hasiče, záchrannou službu nebo policii
  • Mezinárodní předvolba pro Egypt: +20
  • Volání z Egypta do ČR: zadejte na telefonu +420 a telefonní číslo

PROČ NAVŠTÍVIT EGYPT?

Vytrhněte se ze stereotypu všedních dní a vydejte se na cestu do hlubin starověké civilizace. Během putování po Egyptě si budete možná připadat tak trochu jako dobrodružný badatel. A nemusíte být zrovna zasloužilý egyptolog, abyste dokázali ocenit monumentální památky, které zde zanechala dávná civilizace. Při pohledu na pyramidy v Gíze vám zůstane rozum stát nad tím, jak dávní Egypťané dokázali postavit, tak ohromující stavby – oproštěni od moderních technologií a těžké techniky, kterou máme nyní k dispozici. Nejen zde pochopíte, jakou moc má lidské odhodlání

Nenechte si ujít dechberoucí zemi ležící v severovýchodní Africe, ve které pocítíte velmi intenzivně to, co kdysi vybudovali dávní vládci Egypta. Vždyť honosná faraonská éra zde trvala celých tři tisíce let – pro moderního člověka zcela nepředstavitelné, ale také fascinující! Projděte se stezkami, kterými kdysi možná kráčela i vládkyně Hatšepsut nebo krásná Kleopatra – ano, mezi slavnými egyptskými vládci se prosadily i ženy! Jedním z nejslavnějších mužských představitelů faraonské éry byl však Tutanchamon, který zemřel v pouhých devatenácti letech. A vy máte nyní možnost, navštívit hrobky těchto výjimečných osobností starověkého Egypta! Vypravte se s chutí za historií, která tvarovala i náš svět.

Pokud se stále rozhodujete nad tím, zda se skutečně ponořit do dávné starověké civilizace Egypta, máme pro vás několik přesvědčivých faktů:

  • Egypt je jednou z nejlevnějších turistických destinací.
  • V Egyptě si užijete po celý rok prosluněné pláže s vyhřátým bílým pískem podél Rudého i Středozemního moře.
  • V zemi můžete navštívit muzea světového formátu. Například Velké egyptské muzeum v Gíze patří k těm největším se zaměřením na archeologii.
  • Egypt je doslova terapeutickým rájem, neboť je domovem více než tisícovky přírodních pramenů. Jíly a minerály v nich obsažené napomohou k léčbě mnoha nemocí (zejména pak kůže, zažívacího ústrojí a kostí). Nepřetržitý sluneční svit a suché klima pak pomohou i lidem s revmatoidním a respiračním onemocněním. Nemůžete si však nechat ujít ani tzv. pískové koupele skvělé pro revitalizaci kůže či k léčbě lupénky.
  • V Egyptě najdete poslední starověké divy světa, mezi které se hrdě řadí třeba Velké pyramidy v Gíze a také Sfinga.
  • Nádherná řeka Nil poskytne nezapomenutelné plavby například mezi Luxorem a Asuánem.
  • Egypt je nabitý volnočasovými aktivitami, které jen tak někde nezažijete – co takhle kempovat v saharské poušti, proletět se balónem nad Luxorem, nebo pozorovat nekonečné množství hvězd?

KDY NAVŠTÍVIT EGYPT?

Hlavní turistickou sezónou v Egyptě je období od října do února, neboť v zemi nepanují úmorná vedra. Těch se jednoznačně dočkáte v červenci a srpnu. Mírnější egyptská zima zase spouští mohutnou turistickou vlnu, a tak se v destinaci setkáte s davy nejen u oblíbených památek (zejména pyramid) ale třeba i na plážích nebo kolem řeky Nil. Chcete-li se tedy vyhnout poznávání egyptských zákoutí v potu tváře a vynechat dlouhé čekání u turistických atrakcí, volte na cestu ideálně podzim nebo koneckonců i jaro. 

Egypt na jaře

Jarní počasí v Egyptě (od března do května) lze charakterizovat jako nestálé. Těšit se v tomto období sice můžete z příjemných ale nijak úmorných teplot, avšak musíte počítat i s poměrně silným větrem. Ojedinělé tedy nejsou na jaře písečné bouře, které mohou trvat až tři dny – ve městech se jich ale není třeba obávat. Průměrné jarní teploty se pohybují od cca 24 °C do 32 °C. 

Egypt v létě

Egyptské léto je velmi horké a před prudkými slunečními paprsky není v podstatě úniku. Obvyklá teplota vzduchu od června do srpna se pohybuje v zemi kolem 40 °C. Pakliže je ale bezvětří, může se vyšplhat až na nesnesitelných 50 °C. Teplota vody se ovšem drží poměrně stabilně okolo 28 stupňů Celsia. Do Egypta raději necestujte v létě, jestliže jste senior, nebo s sebou chcete vzít malé děti. Toto roční období je skutečně jen pro otrlé jedince s dobrou schopností aklimatizace. A jaká že je v Egyptě průměrná teplota během léta? Pohybuje se kolem 35 °C!

Egypt na podzim

Počasí na podzim je ideální na dovolenou v Egyptě – proto je také třeba počítat s vyšším přílivem turistů. Nejméně jich však do země cestuje v září, neboť tehdy je větrno jen minimálně. Jinak v tomto ročním období slunce mírní svou sílu, a tak se stává snesitelným. Teplota vzduchu dosahuje od října do listopadu zhruba 30 stupňů Celsia, což je velmi podobné teplotě vody (kolem 27 °C). Průměrné teploty na podzim se pak v Egyptě pohybují od 25 °C do 32,5 °C.

Egypt v zimě

Zima v Egyptě je dost větrná, ovšem teplota vody zde nikdy neklesne pod 20 °C. První dvě dekády prosince (v mimosezoně) se tedy mohou jevit jako dobré pro návštěvu destinace – ceny jsou zde totiž nízké a moře stejně teplé jako vzduch. Počítat však musíte s návalem turistů v období kolem Vánoc a Nového roku. Teploty od prosince do února se pak v zemi pohybují kolem 21 °C, což je stále dosti příjemné. 

 Přečtěte si více informací o počasí v Egyptě v hlavních turistických městech.

KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE?

Informace pro turisty jsou obvykle k dispozici v návštěvnických centrech nebo v turistických kancelářích. Tyto budovy najdete především ve velkých městech, na letištích anebo kolem významných egyptských památek. Zde je krátký přehled některých míst, kde lze informace získat:

Abu Simbel Visitor Center: návštěvnické centrum v Abu Simbel, kde najdete dva pozoruhodné chrámy postavené Ramessesem II. Otevřeno zde mají zpravidla každý den od 6:00 do 18:00.

Wadi Hitan Visitor Center: toto turistické centrum najdete v Západní poušti Egypta, asi 150 kilometrů jihozápadně od Káhiry. Wadi Al-Hitan nabídne svým návštěvníkům kromě informací i zajímavou podívanou na fosilní pozůstatky vyhynulých velryb. Otevřeno zde mají každý den od 8:00 do 17:00.

 - The King Khufu Center: jedno z nejmodernějších návštěvnických center s restaurací najdete hned před vstupem k slavným pyramidám v Gíze. Otevřeno mají denně od 8:00 do 17:00. 

STÁTNÍ SVÁTKY 

Mezi egyptské státní svátky s pevným datem patří:

  • Coptic Christmas Day: 7. ledna
  • Revolution Day January 25: 25. ledna 
  • Sinai Liberation Day: 25. dubna
  • Labour Day: 1. květen
  • Revolution Day June 30: 30. června
  • Revolution Day July 23: 23. července
  • Armed Forces Day: 6. října

Pohyblivými státními svátky v Egyptě pak jsou:

  • Sham El Nessim (jarní festival): duben nebo květen/pondělí po pravoslavných Velikonocích
  • Islamic New Year: první den roku podle lunárního islámského kalendáře/1 Muharram
  • 'Birthday of the Prophet Muhammad: narozeniny proroka Mohammeda/12 Rabi' al-Awwal
  • Eid al-Fitr: přerušení Ramadánu na tři dny/1-3 Shawwal
  • Eid al-Adha: konec islámské pouti do Mekky (Hajj) a připomínka oběti Abrahama po dobu čtyř dnů/10-13 Dhu al-Hijjah

FLORA A FAUNA 

I přes nízké množství srážek dokáže Egypt nabídnout rozmanitou vegetaci. Velká část Západní pouště (Western Desert) postrádá jakýkoliv druh flory, avšak v oblastech, kde se vyskytuje voda, můžete nalézt pouštní trvalky nebo trávy. Ve Východní poušti (Eastern Desert) pak rostou ku příkladu akáty, tamaryšky, aromatické byliny, beztrnné stromy, keře a malé sukulenty. Pás kolem pobřeží ale nabídne bohatý rostlinný život – zejména na jaře. Klasické lesy v Egyptě nenajdete, ovšem lze tu obdivovat datlové, citrusové nebo palmové háje. Na některých místech též roste eukalyptus nebo cypřiš. 

Co se týká fauny, nejrozšířenější jsou v Egyptě velbloudi. V zemi lze ale spatřit i osly, ovce nebo kozy. Divokých zvířat na území není mnoho, ovšem žijí tu zejména hyeny, šakali, divoká prasata, mangusty nebo rysové. V pouštích pak natrefíte na gazely a kolem Sinaje na kozorožce núbijského. Ptačí svět je ovšem dost početný – Egypt obývá až 300 druhů ptáků. V Nilu se pak plaví nespočet ryb a tutam se v okolí řeky objeví i nějaký ten krokodýl. Mezi plazy je nejvíce zastoupená zmije rohatá či užovka brýlová. 

TOP TIPY PRO CESTOVATELE

Egypt nabízí pestré možnosti volnočasového vyžití během dovolené. Ať už se tedy rozhodnete pobývat celý den venku na sluníčku nebo zatoužíte po odpočinku v některé z místních budov, nikdy se nudit nebudete. Inspirujte se několika TOP tipy!

OUTDOOROVÉ AKTIVITY

Slunečné počasí, kterému se těší Egypt po celý rok, je jako dělané pro venkovní aktivity. Co tedy dělat kromě navštěvování unikátních památek odkazujících na starověkou civilizaci?

  • Vsaďte na vodní sporty. Jelikož se Egypt nachází v blízkosti Středozemního a Rudého moře, nabízí nejen nádherné pláže k opalování ale i vodní radovánky. Skvělou aktivitou je v zemi potápění – voda je příjemně teplá po celý rok a podmořský svět velmi pestrý! Nejoblíbenějšími místy k potápění jsou: Charm-el-Cheik, Hurghada, Nuweiba, Taba, Port-Safaga nebo Dahab. V egyptské nabídce je však i rybolov – nejčastěji jej lidé provozují podél Nilu, Rudého moře a Násirova jezera. Hurghada je mimo jiné každoročním dějištěm Mezinárodní rybářské soutěže. 
  • Absolvujte jízdu v Jeepu k poušti nebo nasedněte na velblouda, koně či osla. Jízda Jeepem po poušti je celoživotním zážitkem, stejně jako přenocování v ní. Vydejte se tedy s průvodcem objevovat nedotčenou krajinu a pokochejte se velkolepým písečným mořem! O něco intenzivnější je pak jízda na koních, velbloudech či oslech, které si v Egyptě můžete pronajmout a vydat se s průvodcem na expedici. 
  • Vydejte se na pěší túru. Tato aktivita však vyžaduje notnou dávku vytrvalosti. Obvykle se turisté vydávají na výlety v počtu tří až pěti lidí (ideálně s průvodcem). Před tím se ale vybavte pohodlnými turistickými botami, teplejším oblečením (sbalte do batohu), slunečními brýlemi, opalovacím krémem, balzámem na rty, repelentem proti hmyzu a toaletním papírem. Pokud budete putovat přes Západní poušť, mohou vaše zavazadla přepravovat také velbloudi nebo Jeep. 

Mezi další oblíbené outdoorové aktivity v Egyptě pak patří i hraní golfu. Golfová hřiště jsou rozeseta prakticky po celé zemi. Najdete je tedy kolem Káhiry (jedno je dokonce na dohled od pyramid) a také v oblastech Soma Bay, Sharm el-Sheikh, El Gouna či v Luxoru. Od října do května si také můžete dopřát úchvatný zážitek v podobě letu horkovzdušným balonem nad Luxorem. A období od října do dubna patří vyhlídkovým plavbám po Nilu, díky nimž poznáte velmi stylově starověké památky mezi Luxorem a Asuánem. 

INDOOROVÉ AKTIVITY

Egypt svým návštěvníkům přináší po většinu ročního období příjemné počasí bez jakýchkoliv výkyvů. Srážek je v zemi skutečně minimum, proto se vyskytuje většina turistů venku. Přesto však můžete zatoužit po indoorových aktivitách, u kterých si odpočinete od věčného chození kolem památek i urputných slunečních paprsků. Na co vsadit?

  • Dopřejte si hammam. Nebyla by to kompletní dovolená v Egyptě, pokud byste nenavštívili jeden z tamějších lázeňských komplexů! Ostatně hammam je neoddělitelnou součástí egyptské kultury. Lázeňské hýčkání si mohou užít nejen dospělí, ale i děti – naprostou relaxaci zajistí například peeling celého těla, aroma sauna s párou, koupel ve vyhřívaném bazénu nebo pobyt ve vířivce. Každý si v procedurách najde to své.  
  • Zajděte si do kasina. Egyptská kasina jsou otevřena pouze zahraničním turistům. Samotným Egypťanům je tento druh zábavy z náboženského přesvědčení zapovězen. Proto se při příchodu do kasina musíte legitimovat a tím prokázat, že nejste obyvatelem země a dosáhli jste také zákonného věku pro hraní hazardních her. Celkem je v Egyptě přes dvacet kamenných kasin (nejvíce v Káhiře) a žádné z nich nepřijímá egyptskou libru (pouze USD nebo EUR). 
  • Navštivte jedno z egyptských muzeí. Pokud chcete starověkou historii Egypta poznat skutečně důkladně, zajděte si do jednoho z tamějších muzeí. Jedno z nejlepších je k nalezení v Káhiře a nese název Egyptian Antiquities Museum. V Asuánu pak stojí za návštěvu The Nubian Museum a v Alexandrii National Museum of Alexandria.

Více tipů na outdoorové a indoorové aktivity můžete získat také na oficiálních webových stránkách Egypt travel

TOP MÍSTA 

Cheopsova pyramida

Největší a nejznámější je Cheopsova pyramida. Cheops byl druhý vládce 4. dynastie a dal postavit pyramidu jako svou hrobku, přibližně v 23 roce své vlády. Stavba měla výšku 146 m, dnes 137 m, a je postavena z 2 300 000 kamenných bloků, které váží od 1,5 do 15 tun. Pyramida byla v té době lemována bílým vápencem a nacházela se na ní zlatá špička, která odrážela sluneční paprsky až několik desítek kilometrů do dálky. Toto místo má neskutečnou atmosféru.

Abu Simbel

Jedná se o dva skalní chrámy na samém jihu Egypta, na hranicích s dnešním Súdánem. Právě v těchto místech se faraon Ramses II. rozhodl vybudovat dva monumentální skalní chrámy, které měly demonstrovat egyptskou moc vůči kmenům sousední Núbie. Větší z chrámů byl zasvěcen Amonu-Re a zároveň oslavoval samotného faraona, menší byl zasvěcen bohyni Hathor. Obě skalní svatyně byly vytesány do pískovcové skály a uvnitř bohatě vyzdobeny kolorovanými reliéfy a malbami. Při stavbě nové Asuánské přehrady v letech 1964–1968 hrozilo pohřbení této památky pod vodami nové přehradní nádrže. UNESCO podniklo velkolepou záchranou akci, kdy nechaly oba chrámy doslova vyříznout ze skály a rozřezány na kvádry přesunout. Chrámy leží v současnosti na poloostrůvku Násirova jezera.

Káhira

Hlavní město Egypta – to je fascinující Káhira! Díky mnoha kostelům, hradům a mešitám se jí také přezdívá „Město tisíce minaretů“. Zrak vám ostatně bude přecházet, až sem zavítáte. A nejen ze zajímavých historických budov. V egyptské metropoli totiž zažijete jakýsi virtuální výlet do starověku – i díky komplexu pyramid v Gíze, který je jedním z nejnavštěvovanějších. Káhira ovšem nabídne svým návštěvníkům mnohem více. Je totiž také důležitým kulturním a kulinářským centrem v arabském světě. Právě zde pocítíte intenzivní dotek minulosti silně propojený s moderní přítomností, skvěle se najíte, obohatíte se historickými poznatky a odjedete zcela omámeni. 

Gíza

Žádné jiné město nemá tak ohromující předměstí, jako egyptská Káhira. Gíza je nejen výjimečným místem s mnoha historickými památkami, ale také městem v Horním Egyptě se svou vlastní infrastrukturou. Najdete zde nejen ubytovací zařízení, ale také návštěvnické centrum, restaurace, Zoo, parky, a dokonce i univerzitu! Pozornosti návštěvníků však Gíza neuniká ze zcela zásadního důvodu – jen pár kilometrů od centra města totiž najdete Nekropoli Gíza, což je rozsáhlý komplex hned několika pyramid, Velké Sfingy či slavných a honosných hrobek faraonů – věřili totiž v posmrtný život, který měl také zahrnovat luxus. Tohle místo tedy neopomeňte při návštěvě Egypta, neboť je intenzivním odkazem dávné civilizace. 

Alexandrie

Co do počtu obyvatel, drží se Alexandrie na prvních třech příčkách – patří tedy mezi největší egyptská města. Poprvé spatřila světlo světa díky Alexandru Velikém, který ji založil v roce 332 před naším letopočtem. Obdivovat zde můžete například více než třicetikilometrové pobřeží a u toho se kochat houpajícími vlnami na Středozemním moři. Za příjemnou procházku rozhodně stojí nábřežní ulice Corniche Road! Alexandrie ovšem nabídne i nespočet skvostných památek, jako je královský palác Montazah s překrásnými zahradami, pevnost Qaitbay, Pompeiův sloup tyčící se z trosek starověkého Chrámu Serapis či Alexandrijská knihovna. Opomenout však nemůžete ani místní kuchyni! V Alexandrii vám velice rádi připraví i čerstvé mořské plody na mnoho různých způsobů – byl by ostatně hřích nějaký takový pokrm neochutnat, když jste přímo u moře.

Pokud hledáte další nápady, podívejte se na náš kompletní výběr TOP míst v Egyptě

PRAKTICKÉ RADY PRO CESTOVATELE 

Co si zabalit/bez čeho do Egypta neodjet

Než se vydáte do Egypta, načerpejte několik informací o tom, co si zabalit na cestu.

DOPRAVA 

Letenky

Co se týká samotného letu z ČR do Egypta, odlétá se standardně z Prahy, ale také z Brna nebo Ostravy. Délka samotného letu závisí na zvolené destinaci, avšak pohybuje se průměrně kolem čtyř hodin. Mezi letecké společnosti, díky kterým se do Egypta dostanete patří třeba SmartWings, EgyptAir, Austrian nebo Turkish Airlines. Do Egypta se snadno a poměrně rychle (průměrně do čtyř hodin) dostanete letecky buď z Prahy, Brna nebo Ostravy. Pravidelné lety do destinace nabízí hned několik leteckých společností, mezi které lze zařadit Turkish Airlines, Air Cairo, Austrian Airlines, SmartWings, Egyptair či Lufhansu.

Jakmile však přistanete v cíli, jistě budete pátrat také po možnostech vnitrostátní či městské dopravy. Níže uvádíme několik možností, jak cestovat po Egyptě:

Autobus

Tento způsob přepravy je Egypťany zdaleka nejužívanější. Problémy však mohou turistům dělat jízdní řády psané v arabštině. Cesty autobusem po Egyptě jsou ale obecně bezpečné a spolehlivé. Díky pravidelným linkám se dostanete snadno do velkých měst, menších obcí i vesniček třeba za údolím Nilu. Mezi hlavní společnost provozující autobusovou dopravu v Egyptě patří např. Upper Egypt Bus Company (jezdí v údolí Nilu, do města Fajjúm a od pobřeží Rudého moře až po město El-Quseir). Dále se můžete svézt třeba i s East Delta Bus Company (jezdí na Sinaji) nebo s Middle Delta Bus Company, která jezdí ve městech Marsa Matrouh a Alexandrie (obsluhuje i okolí delty Nilu a osadu Siwa). Z Káhiry do Sharm el-Sheikh a Hurghady se pak dostanete i společností El Gouna. 

Vlaky 

Egyptská železnice poskytuje celkem pohodlné cestování mezi Káhirou, Asuánem, Luxorem, Alexandrií, Suezem nebo Port Saidem. V Egyptě také lidé užívají severojižní železnici, která spojuje údolí Nilu, zónu kanálu a deltu. Skvělý je například výlet vlakem z Asuánu na jihu do Alexandrie na severu. Z hlavního města Káhiry se pak snadno dostanete klimatizovaným rychlovlakem do Asuánu i Alexandrie. Pravidelné vlakové spoje zde odjíždí většinou z hlavního nádraží na náměstí Ramsis Square. 

Automobil

Po příletu na letiště nacházející se v Egyptě můžete samozřejmě zauvažovat i o zapůjčení automobilu – pokud jste tedy řidičem, je vám aspoň 21 let a zařídili jste si mezinárodní řidičský průkaz. Lepší je však vůz rezervovat ještě před cestou online. Mezi společnosti, které nabízí pronájem automobilu, patří například Avis, Sixt, Budget a Hertz. Než však vyrazíte do ulic, mějte na paměti, že provoz v Egyptě je poměrně chaotický a tamější řidiči dost urputní. Buďte tedy obezřetní, zbytečně neriskujte a dodržujte místní dopravní předpisy, tj, dodržujte rychlostní limit v zastavěných oblastech 60 km/h, na dálnici 90 km/h a 100 km/h na pouštní dálnici mezi Káhirou a Alexandrií. Též jezděte vpravo, neusazujte své malé děti do 7 let dopředu a za volantem netelefonujte/použijte handsfree. Poznámka: V Egyptě je tolerováno u řidičů pouze 0,05 promile alkoholu. 

Další možnosti přepravy 

Využít k cestování po egyptských městech můžete krom jiného i taxíky. Překvapivě jsou celkem levné a efektivní. V hlavním městě Egypta jsou obvykle k dispozici černé a bílé taxíky – ty starší jsou černé s bílým pruhem a novější bílé s černým pruhem. Pokud natrefíte na starší černé taxíky, pak počítejte s tím, že nemají taxametr. Zvykem je tedy, domluvit se s taxikářem ještě před zahájením jízdy o ceně jízdného, a to také hned zaplatit. Na konci jízdy pak můžete předat i nějaké to spropitné, když budete spokojení. Jakmile ale nastoupíte do novějšího bílého taxíku, zkontrolujte, zda taxametr běží. Jinak klasické egyptské taxi si provoláte tak, že na krajnici mávnete rukou. Ve velkých městech je pak samozřejmě k dispozici i známý Uber, díky kterému si jednoduše objednáte jízdu přes aplikaci. 

Metrem se pak přepravíte rychle, levně a snadno pouze po Káhiře. Mějte ale na paměti, že káhirské metro není spásné a nemusí vás přepravit do těch nejzajímavějších míst s památkami. Tento způsob dopravy zahrnuje tři trasy, přičemž tou nejhlavnější je červená, která vede centrem města a dostanete se díky ní pouze k některým památkám nebo na hlavní nádraží. Druhá trasa je oranžová a vede například až ke Káhirské univerzitě či do Gízy. A třetí linka (zelená) vede až na letiště v Káhiře – zároveň je propojená s červenou a oranžovou trasou. 

TIP: Skvělou alternativou cestování na souši je pak cestování po vodě, tedy konkrétně po Nilu. Využít můžete tedy k romantické plavbě třeba felúky, což jsou vlastně takové větší plachetnice, které pojmou zhruba 8 až 12 lidí. Nalodit se můžete nejen v Káhiře, ale třeba i v Asuánu nebo Luxoru. Hojně využívané jsou však v Egyptě i klasické lodě. Můžete tak absolvovat třeba okružní plavbu na Nilu.

CESTOVÁNÍ S DĚTMI

Egypt je pro rodinnou dovolenou s dětmi jako stvořený. Tato destinace totiž nabízí nepřeberné množství zážitků pro dítka všech věkových kategorií. Starší děti budou zřejmě velmi zajímat tajemné starověké památky v podobě pyramid a hrobek s faraony – nadšení ovšem budou i ze šnorchlování. Ti menší si pak náramně užijí například dovádění na překrásných plážích u Rudého moře anebo u hotelového bazénu. Ohledně jídla se pak také nemusíte nijak obávat. Dětská menu jsou samozřejmě k dispozici ve většině restaurací. Krom jiného natrefíte i na prodejny s mnoha výtečnými dobrotami pro děti. V Egyptě není výjimkou ani známý řetězec rychlého občerstvení McDonald. Ubytování v letoviscích a resortech je vůči rodinám též vstřícné. Většina hotelů ubytovává i děti za výhodných podmínek. 

Další doporučení pro cestování s dětmi

Před cestou do Egypta je z preventivních důvodů doporučována celá řada očkování, například proti žluté zimnici, dětské obrně a břišnímu tyfu. Ohrozit na zdraví však může v zemi i malárie nebo západonilská horečka. Proto je vhodné konzultovat možnou dovolenou v destinaci s lékařem či případně specialistou z očkovacího centra – a to zejména tehdy, jestli máte velmi malé děti (ty častokrát nemají dostatečná očkování). Pokud by existovalo nějaké riziko, může lékař doporučit odklad dovolené v Egyptě na dobu, kdy bude dítě schopné imunizaci podstoupit. 

CESTOVÁNÍ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI

Do Egypta se můžete bez obav vydat i v seniorském věku. Je však nutné brát na zřetel několik náležitostí. V první řadě informujte svého ošetřujícího lékaře, že chcete odjet na dovolenou do Egypta a konzultujte s ním před cestou svůj zdravotní stav. Také se informujte v očkovacím centru, jaká očkování jsou doporučena zejména ve starším věku. To proti žluté zimnici vás možná nemine. Co se týká samotného pobytu v zemi – seniorům je doporučováno, aby zásadně nepili vodu z kohoutku a nejedli pouliční jídla. Pro zachování dobrého zdraví je vhodné stravování pouze v restauracích (nebo tam, kde je dodržována přísná hygiena) a konzumace vody jedině z kupovaných lahví. Výlety do okolí je pak vhodné absolvovat jedině s průvodcem a brát v potaz aktuální fyzickou kondici. Přeceňování sil se nevyplácí – obzvlášť v parném období.

CESTOVÁNÍ S HANDICAPEM

Pokud se rozhodnete vydat na dovolenou s handicapem, jistě vám nic nebrání. Záleží ovšem na tom, jaké speciální požadavky máte. Lidé se smyslovým handicapem většinou žádná omezení v destinaci nečekají. Složitější to však mohou mít v některých lokalitách vozíčkáři. Například taková Káhira není vybavena bezbariérovými oblastmi – situaci může handicapovaným komplikovat absence ramp, vysoké obrubníky i neudržované chodníky. 

Daleko vhodnější mohou být destinace turisticky nejvytíženější. Ku příkladu mnoho hotelových resortů v Luxoru a Sharm el Sheikhu nabízí bezbariérové pokoje či potápěčská centra po méně mobilní klienty. Vždy tedy vybírejte obezřetně a předem se informujte o svých možnostech – buď ve vybraném hotelovém resortu nebo u cestovní kanceláře, přes kterou zájezd kupujete. Svou pozornost ovšem můžete zaměřit i na zájezdy přímo pro handicapované, jež nabízí mnoho cestovních kanceláří. 

CESTOVÁNÍ SE PSEM

Nedokážete si představit svou dovolenou v Egyptě bez psího parťáka? Pak mějte na paměti, že do dané destinace smí cestovat pouze zdravý pes s mikročipem, jehož stáří není méně jak 8 týdnů. Krom jiného musí mít platné očkování proti vzteklině (absolvované minimálně 30 dní a maximálně 11 měsíců před odletem). S sebou si musíte vzít i očkovací průkaz + veterinární osvědčení pro vývoz zvířete do Egypta (země má vlastní tiskopis). Pro podrobnější informace ohledně přepravy psa kontaktujte Státní veterinární správu ČR – ta právě vydává za poplatek již zmíněná osvědčení pro vývoz zvířete nebo kontroluje identifikační doklady mazlíčků. Současně se informujte o veterinární péči v destinaci, do které odlétáte a zjistěte si kontakty na tamější veterináře. Také se vyplatí zauvažovat i o cestovním pojištění mazlíčka. 

Co se týká přepravy mazlíčka letadlem, každá letecká společnost má odlišné podmínky. Proto se informujte konkrétně u ní. Zpravidla to bývá tak, že na palubu letadla si mohou cestující vzít pouze zvíře vážící do 8 kg. Ta těžší musí být přepravována za specifických podmínek v zavazadlovém prostoru. 

ZDRAVOTNÍ PÉČE 

Zdravotní péči poskytují v Egyptě jak veřejná, tak i soukromá zdravotnická zařízení. Ve veřejném sektoru je až 80 % služeb pro nemocné zdarma, ovšem soukromý sektor zajistí daleko kvalitnější péči. I proto si mnoho movitějších Egypťanů raději péči platí ze svého. Země se však připravuje na implementaci nového systému univerzálního pojištění (do roku 2027), které bude povinné pro všechny egyptské občany a zajistí kvalitu zdravotnických služeb všem bez ohledu na příjem. 

Cizinci cestující do Egypta za dovolenou by si však měli zajistit cestovní pojištění, které pokryje případné náklady za ošetření – to poskytují primárně soukromá zařízení. Pokud by toto neudělali, může se jim v případě úrazu či akutního stavu pobyt o dost prodražit. A v neposlední řadě, když nebudete mít finanční prostředky na péči, nemusíte být ošetření. 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ 

Nenechte nic náhodě, a před cestou do Egypta si pro jistotu zařiďte výhodné cestovní pojištění, které pokryje v případě zdravotních komplikací nejen léčebné výlohy. Může vás též ochránit před přepravními komplikacemi na cestách, v případě odcizení dokladů či při ztrátě zavazadel. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Egypta odlétáte. 

BEZPEČNOST 

Egypt je považovan za bezpečnou destinaci. Měli byste však dodržovat několik rad, které slouží jako prevence jakýchkoliv incidentů

STRAVOVÁNÍ 

Egyptská gastronomie je mix chutí a vůní, které si zamiluje téměř každý. A není divu, mísí se v ní totiž hned několik druhů kulinářského umění, jako například to syrské, libanonské, turecké, francouzské či řecké. V přímořských oblastech je pak samozřejmě cítit vliv středomořské kuchyně. Stravovat se můžete hned několika způsoby, a to street foodem anebo v klasických restauracích. 

Street food

Pouliční stánky s lákavě aromatickým jídlem jsou pro turisty velmi zajímavé, avšak také mohou představovat hygienické riziko. Myslete tedy na to, pokud se pro tento druh pokrmů rozhodnete. Obecně ale bývá jídlo řádně tepelně zpracované v pořádku – i přesto ale nezapomeňte před konzumací zkontrolovat ingredience pohledem a čichem. Též sledujte podmínky, ve kterých je jídlo připravováno. Když už se však odhodláte něco ochutnat, počítejte s tím, že egyptský street food obsahuje převážně chléb. Ten je základem většiny pokrmů. Zkusit pak můžete třeba:

Fuul madammes: to je směs vařená z fazolí fava, rajčat, cibule a koření – ve výsledku je to spíše kaše a někdy je podávána v sendviči. Egypťané jedí tento pokrm často k snídani. 

Taamiya: u nás je toto jídlo známé spíše jako falafel. Jedná se konkrétně o placičky z kořeněných zelených fazolí, které jsou obvykle podávané v pita chlebu se zeleninovým salátem, sezamovou pastou a nakládanými okurkami.

Kebda iskandarani: tyhle sendviče seženete v podstatě ve všech velkých městech. Plněné jsou obvykle směsí z restovaných hovězích jater, které jsou ochucené chilli, kardamomem, česnekem, kmínem a citronovou šťávou. 

Shawarma: milovníci jehněčího si pochutnají na tomto sendviči – je to vlastně pita chléb plněný směsí z marinovaného jehněčího, které je doplněné sezamovou pastou a zeleninovým salátem.

Stravování v egyptských restauracích

Jedná se o bezpečnější druh stravování v Egyptě. Dopřát si v egyptských restauracích můžete zcela klasicky například jehněčí kebab nebo kořeněné placičky zvané kofta. K těmto jídlům se obvykle podává také tzv. mezze, což jsou saláty a dipy (lze si dopřát samostatně jako předkrm). Mezi nimi najdete typicky sezamovou pastu (tahina), babaghanoug – což je směs tahiny a lilku nebo hummus (pasta z cizrny). Natrefit ovšem můžete v restauracích i na rožněné kuře nebo dokonce na pečeného holuba s nádivkou!  

Ryby jsou pak samostatnou kapitolou stravování v Egyptě. Skvělé si dopřejete zejména v přímořských oblastech, jako je např. Alexandrie, pobřeží Rudého moře a Sinaj. Ve výběru bývají jak pražmy, tak i okouni a jiné mořské plody v podobě krevet a chobotnic. 

Dezerty a ovoce 

Pakliže vás bude v Egyptě honit mlsná, může si samozřejmě dopřát i typický místní dezert nebo jen ovoce. Zákusky a jiné dobroty jsou k dostání nejen v restauracích, ale i v kavárnách či cukrárnách. Velmi oblíbené je zde filo těsto máčené v medu a sypané ořechy – známé jako baklava. Ochutnat však můžete také dezert zvaný basbousa, což je krupicový koláč zalitý sirupem. Zajímavý je ale i pudink mahalabiyya. Co se týká ovoce, určitě jej v Egyptě nevynechte, je totiž výborné. Spíše se však soustřeďte na to, které lze loupat. K dostání je nespočet druhů – v létě například mango, švestky, melouny, broskve či hrozny. V zimě pak banány, pomeranče nebo granátová jablka. 

Nápoje

Egypt je převážně muslimskou zemí, proto se k alkoholu nestaví příliš pozitivně. Opilost na veřejnosti je v podstatě nepřípustná a prodej alkoholu bývá zakázán ve významných dnech a svátcích. Jako turista se však nemusíte obávat, že byste nic nemohli ochutnat. Velmi přísná pravidla ohledně zákazu konzumace alkoholických nápojů totiž platí především pro Egypťany. Dopřát si tedy můžete v zemi třeba pivo a různé druhy vín. Z lihovin se zde pije zejména brandy známá jako „jaz“- nejběžnější značkou je Vin a tou nejlepší pak Maa’tak. Natrefit ale můžete i na nápoj zibiba, který chutí připomene řecké ouzo. A čemu se raději vyhnout? Například napodobeninám známých značek ginů a whisky – z hlediska složení totiž nemusí být úplně bezpečné pro zdraví.

Nealkoholické nápoje

Základem je voda, kterou byste měli pít v Egyptě převážně z kupovaných lahví – obzvlášť tehdy, jestli máte citlivější zažívání. Kohoutková voda pro otrlé je bezpečná ve velkých egyptských městech, neboť je silně chlorovaná. Národním egyptským nealko nápojem je pak zejména čaj – nejčastěji černý, který se vaří přímo z lístků. Cukr a mléko si do něj můžete dát dle chuti. Skvělá je samozřejmě i snítka máty, jež dokonale osvěží. A jaké další nealkoholické nápoje lze ochutnat?

  • Turecká káva: v Egyptě je přímo ikonická, tamější obyvatelé ji milují. Podává se obvykle v malých šálcích a sladí se dle preferencí zákazníka. Ta bez cukru se nazývá saada a ta extrémně sladká pak ziyaada neboli „sirup“. 
  • Karkaday (karkadé): jedná se o nálev z květů ibišku, který má sytě červenou barvu. Velmi populární je zejména v Asuánu a v Luxoru. Popíjet jej můžete nejen teplý, ale také studený – tak dokonale osvěží. 
  • Sahleb: pokud máte rádi hutnější nápoje, vyzkoušejte sahleb, který je vyrobený z mléka zahuštěného mletým kořenem z orchideje a dochucený skořicí. 

Dále můžete v Egyptě zakoupit i klasické a známé limonády, jako Coca-Colu, Fantu, Sprite nebo Seven-Up. A dostupné jsou krom jiného i různé druhy džusů a výtečných šťáv z čerstvého sezónního ovoce nebo zeleniny (nejčastěji mrkve).

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI 

Egypt se řadí mezi deset největších spotřebitelů tabáku na obyvatele. Tabákové výrobky kouří v zemi kolem 20 % populace. Přesto zde existují určitá pravidla pro kuřáky. Kouření je například zakázáno na těchto veřejných místech: zdravotnická a vzdělávací zařízení, sportovní a společenské kluby či střediska mládeže. Kouřit se též nesmí ve veřejné dopravě. Dle zákona o životním prostředí jsou v Egyptě krom jiného vyčleněna místa pro kuřáky kolem elektráren a průmyslových i turistických zařízeních. A kde se naopak kouřit smí? Například ve většině hospod, restaurací a barů – zde musí nekuřáci počítat někdy i s extrémním zakouřením prostor. Cigarety vám pak v zemi prodají jedině tehdy, pokud je vám 18 let a výše. 

Téma týkající se alkoholu je v Egyptě velmi citlivé, neboť islám jej obecně zakazuje. Obzvlášť o ramadánu pak panuje jeho naprostý zákaz, ale turisté si jej zakoupit mohou – pakliže jim je 21 let a více. Pozor si však musí dát na pití alkoholických nápojů na veřejnosti. To není přípustné. Tyto nápoje je možné konzumovat pouze v licencovaných restauracích a barech. Jiné podmínky ale mohou být samozřejmě v rámci hotelových resortů. Nejbenevolentnější ohledně pití alkoholu je Káhira. Pokud si tedy nejste jistí, zeptejte se v hotelu nebo přímo u průvodce z cestovní kanceláře. 

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY 

V Egyptě se platí obecně egyptskými librami (1 EGP = cca 0,72 Kč nebo dle aktuálního kurzu), které jsou v dostání v nominální hodnotě 1, 5, 10, 20, 50, 100 a 200. I Egypťané ostatně vítají, když jim platíte jejich měnou – mohou vám dokonce dát díky tomu nějakou tu slevu. Někteří obchodníci však mohou vyžadovat platbu spíše americkými dolary (USD). Zaplatit za služby nebo zboží ovšem můžete i platební kartou – Master Card a Visa jsou nejběžněji akceptované v dražších hotelech a restauracích. Doporučujeme ale, nespoléhat se pouze na karty a vzít si je spíše jako zálohu. Mějte na paměti, že tamější obyvatelé dávají přednost spíše hotovosti.

Co se týká bankomatů, ty jsou obvykle dobře dostupné na většině míst v Egyptě/zejména v turisticky vytížených destinacích. Mohou mít ovšem limity pro výběr do 3 000 EGP. Pokud se přeci jen rozhodnete pro výběr, vyhněte se tomuto úkonu v zapadlých a temných uličkách. Doporučení: Než budete v Egyptě vybírat hotovost z bankomatů nebo platit kartou, informujte o tomto záměru svou banku a zjistěte si také výši poplatku za výběr. 

Doplňující informace: S sebou doporučujeme mít hotovost také v USD nebo EUR, kterou si můžete a nemusíte vyměnit na místní měnu – dá se platit i v pevné měně. Dolary lze platit ve větších suvenýrových obchodech či hotelových letoviscích. 

Spropitné

Spropitnému se v Egyptě také říká „backsheesh“ a je zde naprostým standardem. Pokud tedy budete spokojeni se službami obsluhy v restauraci, se službami řidiče taxíku, s průvodcem nebo třeba s pracovníkem hotelu, předání spropitného je dobrý způsob, jak vyjádřit uznání. Avšak v případě, že se stravujete v restauraci, zkontrolujte raději účet, zda nebylo spropitné automaticky účtováno (obvykle 10 až 15 % z útraty) – pak je jen na vás, zda dáte obsluze ještě něco navíc. Pro tyto veškeré potřeby tedy mějte vždy u sebe nějaké drobné bankovky v egyptských librách. 

Nakupování a ceny 

Egypt je doslova rájem pro milovníky nakupování. Skvělou volbou jsou například místní trhy zvané souky. Tím zdaleka nejznámějších a největším je Khan El Khalili Market v Káhiře, který zde stojí již 500 let. Za návštěvu však stojí samozřejmě i trhy v Luxoru, Sharm El Sheikhu, Hurghadě, Alexandrii nebo v Asuánu! Než do nich ale zavítáte, mějte na paměti, že tamější prodejci jsou zvyklí vyjednávat či smlouvat o ceně. K nakupování se ovšem v Egyptě nabízí i klasická nákupní centra – v Káhiře to jsou City Stars, Nile Hilton Mall, Nile Mall a Geneina Mall. V Alexandrii pak třeba San Stefano Mall, Zahran Mall a Grand Plaza Mall. Otevírací doba většiny obchodů je v Egyptě od 10:00 do 20:00. Některé podniky však mají otevírací dobu delší/kratší a jiné zase neotevírají v neděli. 

Zajímavost: Mnoho podniků/obchodů neotevírá v pátek, neboť místní tento den považují za muslimský svátek. Někdo dokonce nepracuje ani ve čtvrtek. 

Jaké ceny čekat v Egyptě?

Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit v Káhiře a jejich průměrnou cenu v egyptských librách (EGP):

  • lahev vody (0,33 l): 4,51 EGP (3,5 Kč)
  • cappuccino: 49,83 EGP (35 Kč)
  • točené pivo (0,5 l): 50 EGP (35 Kč)
  • lahvové pivo (0,33 l): 72,50 EGP (50 Kč)
  • lahev vína (střední kategorie): 220 EGP (150 Kč)
  • cigarety (20 ks): 55 EGP (37 Kč)
  • jídlo ve fast foodu (pro 1 osobu): 130 EGP (9O Kč)
  • jídlo v levnější restauraci (pro 1 osobu): 100 EGP (70 Kč)

Rozpočet

Výše rozpočtu potřebného do Egypta záleží jen na vás. Prvně si musíte říct, zda preferujete spíše komfort, anebo se uskromníte a vystačíte si na dovolené i s málem. Pokud byste se například ubytovali v nejlevnějším hostelu a stravovali se spíše street foodem, můžete do země vycestovat klidně i za cca 25 USD/den. Pro naprostý luxus si musíte vyčlenit aspoň 100 USD/den. Zlatou střední cestou je pak cca 40 až 50 USD/den, kdy si neodepřete to dobré, ale zároveň budete nad utrácením více přemýšlet

Možnosti slev pro turisty 

Pokud chcete během putování po Egyptě ušetřit nějakou tu korunu, můžete si například v Káhiře pořídit tzv. Cairo Pass, což je kombinovaná speciální vstupenka pro turisty navštěvující Káhiru a Gízu (platí 5 po sobě jdoucích dní) – zahrnuje vícenásobný vstup do několika památek/atrakcí města, jako jsou např. pyramidy v Gíze, Káhirské egyptské muzeum, Sakkára, Dahšúr, Káhirská citadela, Koptské muzeum, mešita Mohammeda Aliho a mnoho dalších. Ještě v roce 2022 stál Cairo Pass pro dospělého 100 USD a pro studenta 50 USD. Ceny se však v průběhu let mohou měnit. A kde tento průkaz koupit? Zamiřte nejlépe do čtvrti Zamalek, na adresu 2 El-Malek El-Fadl, kde se nachází kancelář ministerstva pro památky a cestovní ruch – Ministry of Antiquities and Tourism of Egypt. 

Podobné výhody jako Cairo Pass pak nabízí i tzv. Luxor Pass, který platí též 5 po sobě jdoucích dní a zahrnuje vstup na všechna místa západního a východního břehu, tj. například do Údolí králů, Zádušního chrámu královny Hatšepsut, do Údolí královen, Luxorského chrámu, muzea v Luxoru a dalších. Cena Luxor Passu v roce 2022 byla pro dospělého 100 USD a pro studenta 50 USD. Ceny se však mohou v průběhu času měnit. Pakliže byste chtěli ušetřit za Luxor Pass, můžete si k němu zakoupit Cairo Pass, díky němuž získáte slevu 50 % - oba průkazy vás tedy vyjdou na 150 USD/dospělý. Luxor Pass lze zakoupit jak v chrámu Karnak, tak i v návštěvnickém centru u Údolí králů. 

Doplňující informace ke Cairo a Luxor Passu: Než se vydáte zakoupit tyto průkazy, připravte si americké dolary v hotovosti (nejlépe přesnou částku), cestovní pas, ideálně dvě kopie hlavní stránky pasu s osobnímu údaji a dvě pasové fotografie. Studenti se musí prokázat studentským průkazem.

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL) 

Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré v egyptských městských oblastech. Kolísání signálu nebo jeho nedostupnosti se však můžete dočkat v odlehlých a pouštních lokalitách. Co se týká samotného volání, posílání SMS a používání internetu na území Egypta, je zdaleka nejvýhodnější zakoupení tamější předplacené egyptské SIM karty. Ty prodávají například na letištích v kioscích anebo v obchodech či kioscích místních mobilních operátorů, kterými jsou Orange, Vodafone a Etisalat (doporučujeme vybírat jen autorizované prodejny). Velmi výhodná je ovšem i e-SIM, kterou zakoupíte jednoduše z pohodlí domova – třeba ještě před cestou. Před tím si ale zjistěte kompatibilitu s vaším mobilem – e-SIM totiž podporují jen novější typy telefonů.

POŠTOVNÍ SLUŽBY 

Nejrozšířenější je v Egyptě tzv. Egypt Post – Egyptská pošta, přes kterou lze posílat dopisy i balíky. Pobočky najdete v podstatě po celé zemi – je jich přes 4 000. Otevírací doba se liší podle konkrétní pobočky – obvykle ale začíná v 8:00 až 9:00 a končí kolem 14:00 až 20:00. V zemi je pak dostupná také celosvětově známá přepravní společnost FedEx. 

SPECIÁLNÍ INFORMACE O EGYPTĚ

  • Starověcí Egypťané jsou často vyobrazovaní jako krásní a štíhlí lidé. Avšak vědci již zkoumali mnoho mumií v podezření na nadváhu těchto lidí. Ostatně staroegyptský jídelníček obsahoval samé kalorické pochutiny a nápoje, jako například chléb, med, víno nebo dokonce i pivo. 
  • Egypt je považován ze třetí nejslunnější zemi na světě. Každý rok zde slunce svítí více než 3400 hodin. Zdaleka nejlepší lokalitou je v tomto ohledu Asuán, neboť se nachází na jižní straně. 
  •  Název „Egypt“ je odvozen od dvou slov, tj. aiguptos, což znamená v překladu „břeh řeky“ a také od slova hikuptah – to se překládá jako „sever“.
  • O mumifikaci faraonů jste jistě slyšeli. Možná vás ale překvapí, že starověcí Egypťané mumifikovali dokonce i své kočky. Tato zvířata byla totiž nesmírně uctívaná. 
  • Je jen těžko k uvěření, že každou z egyptských pyramid stavěli tehdejší dělníci (bylo jich asi 100 tisíc) pouhé tři roky. Používali k tomu velmi sofistikovaný systém kladek, pák a ramp. 
  • Věděli jste, že nejstarší recept na zubní pastu pochází ze starověkého Egypta? Zejména bohatí Egypťané byli na ústní hygienu velmi nároční, a tak si vyráběli vlastní směs z různých květin, máty, kamenné soli či pepře. 
  • Kleopatra se ve své době velmi proslavila nejen svou údajnou krásou. Byla totiž dle všeho i marnivá. K péči o pokožku prý používala koupele z oslího nebo velbloudího mléka. 
  • I Egypťané měli rádi zábavu. Právě v období starověkého Egypta (asi 3 100 př. n. l.) byla dle všeho vytvořena jedna z nejstarších deskových her zvaná Senet. Největšími fanoušky této hry bývali Nefertari a Tutanchamon – ten je se svou oblíbenou hrou dokonce pohřben. 

 

Sfinga střežící pyramidy v Egyptě Abu Simbel, Egypt Osvětlený luxorský chrám při západu slunce.Chrám královny Nefertari v Abu SimbelZlatá maska faraona TutanchamonaNástěnná malba znázorňující příběh udatného Ramesse II.Muzeum Sluneční lodě v egyptské GizeZádušní chrám královny HatšepsutMešita v Egyptě Alabastrová mešitě  Muhammada AlihoInteriér mešity Muhammada AlihoVnitřní komplex královny HatšepsutSloupy v Karnaku pokryté hieroglyfy  SEN v Egyptě Luxorský chrám, Egypt Jízda na velbloudu ke klášteru sv. SimeonaDívky na ulici Al- Muizz v blízkosti historické brány Bab - Al FutuhPlavba felukouPestrý podmořský svět v Egyptě Potápění v Egyptě
zobrazit zájezdy do Egypta
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole