Turistický průvodce Kubou

Věděli jste, že:

  • Průměrný kubánský člověk vydělá zhruba $ 20CUC ($ 20USD) měsíčně.
  • Gramotnost na Kubě je 99,8 %, což je jedna z nejvyšších na světě.
  • Daiquiri byl vynalezen v nyní velmi populárním baru La Floridita ve Staré Havaně. Ernest Hemingway údajně pomáhal.
  • Bacardi Rum byl původně vyráběn na Kubě, nicméně výroba byla přesunuta do Puerto Rico poté, co Fidel Castro převzal moc.
  • Kuba je jednou ze dvou zemí (druhá je Severní Korea), kde je zakázáno prodávat Coca-Colu.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Elektrické napětí

110-220 V. Zástrčky na Kubě jsou amerického typu. Adaptér je vhodné si zabezpečit ještě před cestou.

Zásuvky používané na Kubě

A - zástrčka typu A má tvar dvojice plochých kolíků. Novější varianta této zástrčky má nulový kolík zvětšený, takže již ji není možné zastrčit opačně.

Americká zástrčka a zásuvka typu A

B – zástrčka typu B je velmi podobná typu A, ale navíc obsahuje zemnící kolík (4,8 mm). Tento zemnící kolík může mít tvar buď kulatý, nebo tvar U (tento kolík je větších rozměrů). Dva ploché kolíky jsou nejčastěji stejné velikosti, ale občas se můžete setkat i s natočenou variantou (o 90˚). Zásuvky pro typ B mohou být v několika provedení. První je klasické provedení a druhé obsahuje otvor tvaru T, kde lze zasunout zástrčku s natočeným kolíkem o 90°.

Zástrčka a zásuvka typu B

C - zástrčka typu C je tvořena 2 hroty (tzv. eurozástrčka), které mají průměr 4 mm (typ CEE 7/16) nebo 4,8 mm (typ CEE 7/17). Vidlice typu C se používají pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič. Tyto zástrčky mají podle typu různé tvary - plochý šestiúhelník (max. odběr 2,5 A) nebo kulatý tvar (max. odběr 16 A).

CEE 7/16 zástrčka (eurozástrčka) a starý typ zásuvky C

Doprava

Na Kubu létají pravidelné linky, především z Paříže s Air France nebo z Amsterdamu s KLM. Doba letu z Prahy trvá cca 12 hodin i s přestupem. Spojení na Kubu ale nabízí prakticky každá větší evropská aerolinka. K dopravě z letiště v Havaně můžete využít taxi anebo minibusy přepravující turisty do jednotlivých hotelů.

Nejvyužívanější dopravou po Kubě jsou autobusy. Působí zde několik společností avšak pro cizince je určena pouze jedna společnost Viazul. Ta zabezpečuje dopravu klimatizovanými autobusy mezi jednotlivými městy na poměrné vysoké úrovni. Jízdenky je nutné si rezervovat předem. Železniční doprava zde příliš nefunguje a je nespolehlivá. Další možností je zapůjčení auta pro cestování po Kubě. Pronájem auta je nutné začít zařizovat s obrovským předstihem. Při půjčení počítejte i s pojištěním, které se velmi liší u každé půjčovny. Stav silnic není na dobré úrovni. Nedoporučuje se řídit v noci.

V rámci hromadné městské dopravy se můžete povozit v taxících a starých amerických autech z roku 1953. Podle libosti můžete využít i Coco taxi (žluté vajíčko pro dvě osoby), bici taxi nebo coches (vůz tažený koni) – cena závisí od projeté trasy a konkrténího místa. Vyvarujte se nočním jízdám, protože mnoho Kubánců jezdí po setmění bez osvětlení. Výjimkou nejsou ani neosvětlené koňské povozy na hlavních tazích. Ve větších městech můžete využít hromadné taxi, kde řidiči čekají až se auto zaplní a teprve potom se vyjíždí. Můžete si pronajmout i taxi na jednu jízdu nebo na celý den, cena je však poměrně vysoká.

Strava

Kubánská Kuchyně je podobná karibské a kreolské. Nejčastěji se setkáte s jídly z kuřecího a vepřového masa a rýží míchanou s barevnými fazolemi (congri). Kuře je většinou jen pečené (pollo asado). Na jihu ochutnáte výborné mořské plody. Čerstvé ovoce, džusy a šťáva z cukrové třtiny budou na denním programu. Oblíbenou přílohou jsou pečené banány. Hovězí maso je velmi vzácné a nejlepší místo na ochutnání je střed ostrova v provincii Camaguev. Často se stává, že ve státních obchodech nenajdete absolutně nic. Některé obchody vydávají stravu pouze na přídělové lístky. Na Kubě mají všeobecně problém s nedostatkem potravin pro obyvatele. Je nutné používat pouze balenou vodu a nedávat si led do nápojů. V restauracích je nutné počítat s karibským tempem práce. Nenechejte se znervóznit pomalou obsluhou a delším časem čekání na vaše jídlo. Mojito, doutníky a muzikanti v každém podniku vám zpříjemní čekání. Turisté mají možnost stravovat se v turistických restauracích, které jsou samozřejmě mnohem dražší, ale dostanou zde i něco jiného než kuře s rýží. Většina kubánských restaurací však patří státu, proto se zde setkáte jen se specialitami místní kuchyně. Státní úředníci dohlížejí na nabídku jídel, která je velmi omezená. Ovoce je zde nedostatkovým zboží, a to i přesto, že je Kuba tropickým rájem. Pouze na zemědělských trzích najdete manga, grepy, ananasy, pomeranče, kokosy atd. Z ovoce se nejčastěji vyrábí ovocné džusy. Mezi tradiční kubánské moučníky patří piškotové dorty, preclíky nebo pečivo z odpalovaného těsta plněné karamelovým krémem.

Pláže na Kubě

Ostrov Svobody je vyhlášený mimo jiné svými nádhernými plážemi, jejichž písek bývá označován jako nejjemnější a nejbělejší na světě. O pravdivosti tohoto tvrzení se můžete přesvědčit na vlastní oči na některé z tří set nekonečných pláží. Nejznámější turistickou destinací je letovisko Varadero, které se nachází 130km od Havany. Moderní, rušné středisko s golfovými hřišti, možností potápění, rybaření, vodních sportů je cílovou stanicí drtivé většiny turistů mířících na Kubu. Kubánské pláže jsou oblíbené i u rodin s dětmi, jedná se o několik km dlouhé pláže s palmami a pozvolným vstupem do moře. K dispozici je zde i mnoho aktivit pro vaše děti. Možností ubytování je zde dostatek, od skromnějších příbytků až po luxusní hotely. Pro milovníky potápění je pak ideálním místem Zátoka sviní v jihozápadní části Kuby. Oblast proslula v minulosti především z politických důvodů. V roce 1961 zde došlo k neúspěšnému pokusu CIA a kubánského exilu o invazi a svržení Castrovy vlády. Tato akce poté rozpoutala Karibskou krizi. Raritou jsou podvodní jeskyně se smíšenou vodou. Na povrchu je voda sladká, v hloubce pod 10m slaná.

Kultura

Na Kubě se mísí řada kultur, původní indiánské kmeny, evropská, africká i karibská kultura utvářely kubánskou identitu. Prvky každého z vlivů můžeme rozpoznat ještě dnes. Každý den se na větších i menších náměstích objevují skupinky pouličních hudebníků, okolo nichž se shromáždí Kubánci a baví se tancem či zpěvem. Součástí kubánské kultury jsou festivaly, které probíhají během celého roku.

zobrazit zájezdy na Kubu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE