Turistický průvodce Kubou

Věděli jste, že:

  • Každá tabáková plantáž je zavázána prodat 90 % sklizňových listů vládě za předem dohodnutou sazbu. Zbývajících 10 % je povoleno prodávat za vlastní cenu.
  • Systém zdravotní péče v Kubě je opravdu nesmírně pyšný. Lékařská škola v Latinské Americe, která se nachází v Havaně, je největší lékařskou školou na světě.
  • Kuba má více než 200 zálivů a 250 pláží na prozkoumání, což je pravděpodobně nejlepší plážové destinace v Karibiku.
  • Kuba je jednou ze dvou zemí (druhá je Severní Korea), kde je zakázáno prodávat Coca-Colu.
  • Gramotnost na Kubě je 99,8 %, což je jedna z nejvyšších na světě.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Očkování

žádné očkování není povinné, pouze doporučená očkování Hepatitida, břišní tyfus. Zkontrolujte si očkování proti tetanu. Doporučujeme odbornou konzultaci v centru cestovní medicíny.

Bezpečnost

Kuba je zřejmě nejbezpečnější zemí Karibiku. Toto je velká výhoda socialismu. Policejní režim chrání turisty ve všech turistických lokalitách, bezpečnostní situace v zemi je tedy dobrá. Samozřejmě, pokud se nezaplete do protivládní činnosti. Základní opatrnost je však na místě i tu. Jsou známé případy drobných krádeží v Havaně. Ženy by neměly chodit po ulicích samotné. Znalost pár základních slov ve španělštině vám též může pomoci.

Co s sebou

s sebou si sbalte zavazadlo (kufr, taška na kolečkách, batoh) s max. povolenou váhou do letadla 23 kg (záleží na letecké společnosti) s oblečením a potřebami, které běžně používáte. Neměl by chybět mobilní telefon, fotoaparát, menší batoh či kabela na denní procházky po městě, tenká větrovka do deště, pohodlná obuv. Čím méně věcí si vezmete, tím příjemnější bude vaše cestování. Pokud byste něco zapomněli, nemusíte se strachovat, všechno se zde dá koupit. Pozitivní stránkou kubánského socialismu je jeho zdravotnický systém a eradikace množství přenosných nemocí. Malárie se nemusíte bát, neexistuje tu. Vaše osobní lékárnička by měla obsahovat hodně vitamínů, acylpyrin nebo paralen, něco na nachlazení, antibiotika, které jste zvyklí užívat – nejlepší širokospektré nebo na tetracyklinové bázi (dobré i na zažívací potíže), kapky do očí, léky proti průjmu, leukoplast na otlaky a jeden elastický obvaz. Nezapomeňte na léky, které pravidelně doma užíváte. Základem vašeho zdraví na Kubě bude kvalitní strava a dobrý pitný režim. Vodu pijte pouze balenou, lze koupit v každém obchodu i na ulici. Pokud nehovoříte španělsky, je dobré mít s sebou slovník základní konverzace. Pokud chcete poznat Kubu dokonale, doporučujeme kvalitního průvodce v tištěné či elektronické podobě.

Kvůli silnému slunci nezapomeňte na kvalitní sluneční brýle, krém s vysokým ochranným faktorem a pokrývku hlavy. Na Kubě bude velmi teplo. Teplé věci (jedny dlouhé kalhoty, košili s dlouhým rukávem a jeden svetr nebo mikina) se vám budou hodit po cestě do a z Evropy v příliš klimatizovaném letadle. Kromě jedněch dlouhých kalhot potřebujete už jen krátké kalhoty a trička, nebo košile s krátkým rukávem. Jako obuv jsou nejvhodnější kvalitní sandály. Peníze je dobré mít rozložené na více místech. Jestliže si berete s sebou kameru, mobil, anebo jiný typ baterky, který potřebujete nabíjet, myslete na to, že napětí v zástrčkách je na některých místech 110 V. U většiny nabíječek to není problém. I když jste přesvědčený cestovatel, samotář a nesnášíte bary a diskotéky věřte, že na Kubě se změníte. Proto myslete i na pěkné šaty a vyžehlenou košili.

Místní měnu vyměníte za nejběžnější světové měny, i když některé jako např. americký dolar mají speciální poplatek účtovaný při výměně. Nejvýhodnější měnou při výměně peněz zůstává euro. Hotovost je nejlepší vyměnit za CUC hned po příletu přímo na letišti. Je zde nejvýhodnější oficiální státní kurz. Směnárny ve městech mají méně výhodný kurz a často nefungující systém. Na platební karty se nespoléhejte a nenechávejte se ve městech zmást nefunkčními, často prázdnými bankomaty. Hotovost je jediná jistota.

Jakékoliv elektronické zařízení, které přepravujete jako příruční zavazadlo při letecké přepravě (zejména mobilní telefony, počítače, tablety, mp3 přehrávače) musí být nabité. Přepravou vybitého zařízení můžete způsobit problémy při bezpečnostních kontrolách, zdržení nebo odebrání zařízení. Taktéž je nutné mít v příručním zavazadle i všechny nabíječky a náhradní baterky.

zobrazit zájezdy na Kubu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE