Madeira je ostrovem květů a vína

Co s sebou na Madeiru

ÚvodDokladyZásuvky a internetPočasíCo s sebouBezpečnostOčkováníSlovníkZajímavá místa

PRAKTICKÉ RADY PRO CESTOVATELE NA MADEIRU

Co si zabalit/bez čeho na Madeiru neodjet:

 • pasy
 • vytištěná zpáteční letenka
 • platební karta + hotovost
 • potvrzení o ubytování
 • opalovací krém
 • anglický nebo portugalský slovník
 • mobil, nabíječka
 • knižní průvodce či alespoň vytištěné základní informace

Doporučení: Nejste si jistí, co vše můžete do svých zavazadel sbalit? Pak kontaktujte zvolenou leteckou společnost, která vaše dotazy zodpoví. Většina z těchto společností má pobočku v České republice, se kterou se můžete telefonicky spojit. Některé pak dokonce disponují kancelářemi v centru Prahy či na letišti. Vhodné je také zjistit aktuální předpověď počasí ve vybrané destinaci, která vám může napovědět, co si s sebou vzít.

Několik rad před balením zavazadla

Na Madeiru si vezměte ideálně jedno zavazadlo (kufr, batoh nebo tašku na kolečkách) určené k odbavení, do kterého si zabalíte tolik věcí, abyste dosáhli maximální povolené hmotnosti 23 kg na osobu – gramáž se však liší podle letecké společnosti a přepravní třídy, tj. Economy nebo Business Class.

Cestující v Economy Class si mohou na palubu letadla vzít obvykle jedno příruční zavazadlo (rozměr nesmí přesáhnout zpravidla 55 x 40 x 20 cm) s maximální hmotností 8 kg. Některé aerolinky však mají rozměrový a hmotnostní limit posunutý výše. Stejně tak umožňují vybrané letecké společnosti například i 2 příruční zavazadla (v Business Class jsou 2 ks standard). Proto se vždy raději předem informujte!

Do příručního zavazadla pak nebalte potenciálně nebezpečné předměty jako například nože, nůžky, zapalovače a kosmetické přípravky v obalu větším než 100 ml. Tekuté hygienické přípravky můžete mít do objemu 100 ml v průhledném pytlíčku, který budete ukazovat při rentgenové kontrole při odletu. Nezapomeňte, že power banky a například elektrické kartáčky nemohou být dole v zavazadlovém prostoru, ale je potřeba je umístit do kabinového zavazadla (aby v případě přehřátí byly pod kontrolou). Stejně tak moderní technologie v podobě notebooku, tabletů, fotoaparátů, mobilů a podobně umístěte raději k sobě do příručního zavazadla. Naopak přípravky na holení (holítka s žiletkou, nůžky, pinzety) by měly být uloženy v kufru v zavazadlovém prostoru v podpalubí.

Dobře se také ujistěte, že na kufru máte výrazně a čitelně označeno vaše jméno a adresu (z jedné strany ideálně s adresou v destinaci, z druhé strany pak s tou domovskou). Ač to není zcela běžné, může se také stát, že zavazadla nedoputují do cílové destinace s vámi, protože nestihla být během přestupu přeložena, ale budou mít den, dva zpoždění. Proto je vždy dobré mít důležité věci (pasy, mobil, peníze, kartu, potvrzení o rezervaci ubytování, léky – množství i na další dny) u sebe. Každopádně tato situace hrozí především tam, kde je doba přestupu kratší než 45 minut. V případě Madeiry lze zakoupit i přímý let, což je samozřejmě po všech stránkách výhodné.

Neukládejte do zavazadla podezřelé tekutiny (jako např. odlakovač, odličovač apod.), neboť vám tento produkt mohou při kontrole zabavit či poškodit (čímž může hrozit vylití a poškození oblečení). Proto buďte při balení rozvážní.

Mějte na paměti, že kontrole mohou podléhat i jakékoliv běžné léky. Proto to s jejich množstvím nepřehánějte a u trvalé medikace i jakýchkoliv jiných léčiv ponechte původní obaly + cestujte s lékařským potvrzením o nutném předpisu konkrétních léčiv (v angličtině).

Pokud se chystáte na kufr upevnit zámek, mějte při ruce klíček, či buďte připraveni nastavit heslo pro jeho otevření. V momentu, kdy by nešel při případné kontrole obsahu otevřít a vyskytly se problémy, může být otevřen násilím a tím pádem zničen. Doporučujeme používat zámky s červeným TSA logem (Travel Sentry Approved), ke kterým mají pověření zaměstnanci kontroly letiště univerzální klíč, tedy zámek umí otevřít bez jeho poškození a bez vaší přítomnosti.

Jakékoliv křehké a cenné věci, jako je například mobil, notebook, fotoaparát či náhradní baterie a fotobanku přepravujte ideálně mimo zavazadlo určené k odbavení – předejdete tak případnému poničení. Informujte se u přepravní společnosti, zda si tyto technologie můžete vzít s sebou do letadla a za jakých podmínek.

Doplňující informace: Jakékoliv elektronické zařízení, které přepravujete jako příruční zavazadlo při letecké přepravě (zejména mobilní telefony, počítače, tablety, MP3 přehrávače) musí být nabité. Přepravou vybitého zařízení můžete způsobit problémy při bezpečnostních kontrolách, zdržení nebo odebrání zařízení. Taktéž je nutné mít v příručním zavazadle i všechny nabíječky a náhradní baterky.

TIP: Pokud byste přeci jen měli problémy dostat se do limitu povolené hmotnosti, můžete zakoupit ultralehké vybavení a oblečení pro cestovatele v obchodu (kamenný obchod i e – shop) s názvem Pod 7 kilo. Najdete zde veškeré vychytávky pro cestování nalehko.

Co si zabalit?

Každý správný turista by se měl na své cesty důkladně připravit, i co se týká vybavení. Proto pro vás máme stručný a praktický přehled věcí, které byste si měli vzít s sebou na Madeiru. A nezapomeňte – až si zabalíte vše, co budete potřebovat, zavazadlo převažte a překontrolujte tak dodržení váhového limitu na osobu (23 kg u Economy Class nebo vyšší u Business Class).

DOPORUČENÍ: Myslete i na tzv. „zadní vrátka“, tedy do příručního zavazadla si zabalte ideálně vše potřebné včetně dokladů, peněz, důležitých léků a oblečení aspoň na dva dny. Budete tak připraveni na případné zatoulání/zpoždění dodávky odbaveného zavazadla, které zpravidla dostanete až za pár dní. Za tyto komplikace je pak zodpovědná konkrétní letecká společnost, se kterou na Madeiru letíte). Právě u té můžete následně uplatňovat reklamace.

 • Oblečení a obuv: protože je počasí na Madeiře převážně teplé, měli byste si do zavazadla zabalit především letní či jarní oblečení (kraťasy, šaty, trička s krátkým rukávem). Pokud však plánujete pěší turistiku ve vnitrozemí, rozhodně nezapomeňte ani na teplou bundu/větrovku, mikinu či svetr, pohodlné kalhoty a zejména pak vhodnou outdoorovou obuv. Zapomenout byste pak neměli samozřejmě na spodní prádlo, pyžamo a kvalitní ponožky. Při cestě na Madeiru vám v kufru však taky určitě nesmí chybět plavky! Ale nezapomeňte pro jistotu ani na deštník!
 • Lékárnička: hodit se bude v cizí zemi rozhodně i osobní lékárnička se všemi potřebnými léky. Určitě by měla obsahovat analgetika (léky proti bolesti – Nurofen, Ibalgin, Paralen atd.), léky na střevní potíže (živočišné uhlí, Valetol, Enterol apod.), pastilky proti bolesti v krku, antihistaminika, digitální teploměr, náplasti. Může se hodit také lahvička s desinfekcí na ruce. Pokud užíváte nějaké léky trvale, rozhodně je nezapomeňte přibalit v dostatečném množství. Veškerou medikaci je vždy lepší přepravovat v původním obalu.

DOPORUČENÍ: Berete trvalou medikaci v jakékoliv formě (např. tablety na vysoký tlak, inzulín při diabetu, kapky na zelený zákal), nebo jste si na cestu nechali předepsat antibiotika? Pak tyto léky přepravujte v původním obalu (ostatně jako všechny výše zmíněné/volně prodejné) a v přiměřeném množství, tj. pouze na dobu dovolené. Cestující může být také letištní kontrolou vyzván, aby doložil předpis dotyčných léčiv od svého lékaře/případně dopis od lékaře v angličtině dokládající trvalou medikaci. Pokud nehovoříte anglicky, je dobré mít v těchto případech s sebou slovník základní konverzace.

 • Toaletní potřeby: ještě, než si začnete balit do kufru kosmetiku, berte na vědomí, že letištní kontrola vám zabaví jakékoliv hořlaviny a tlakové lahve (např. deodorační spreje a podobně). Proto volte produkty, které jsou bezpečné a můžete je tedy přepravit letadlem. Problém by neměl být s šamponem a kondicionérem, mýdlem, hydratačními krémy, make-upem, nealkoholovou dezinfekcí na ruce, suchým šamponem. Hygienické potřeby umístěte ještě předem do igelitové tašky, kterou uzavřete například lepicí páskou, aby nedošlo během cesty náhodou k otevření/prasknutí lahvičky a následnému vytečení do zavazadla. Ideální u tekutých přípravků jsou pevná a pokud možno nová balení. Zabalit si do kufru pak můžete samozřejmě i kleště na nehty, pinzetu a jiné potřeby k manikúře a pedikúře. Hodit se ovšem budou i vlhčené ubrousky k osvěžení a papírové kapesníčky.
 • Doplňky: pokud používáte dioptrické či sluneční brýle, vždy je přepravujte v pevném pouzdře a ideálně v příručním zavazadle, abyste předešli jejich poškození. Do kufru si ovšem můžete zabalit náhradní kontaktní čočky a roztok a také šperky, čepice, klobouky, šátky, škrabošku na spaní, špunty do uší a také menší batoh/kabelu na výlety. Nezapomeňte také na knihu či nějaké časopisy, nejen, že je využijete například během lenošení u bazénu, ale také vám s nimi rychleji uteče samotná cesta letadlem.
 • Moderní technologie: nejeden turista se neobejde bez fotoaparátu, díky němuž si krásy Madeiry může zvěčnit. Samozřejmostí je pak také mobilní telefon. Ať už si však vezmete jakékoliv technologie – třeba v podobě notebooku, tabletu, fotoaparátu, mobilu, elektrického kartáčku a podobně, neumisťujte je raději do kufru k odbavení. Tyto věci si dle možností vezměte s sebou do příručního zavazadla. A pamatujte na jedno – k nim přibalte i náhradní baterie a přístroje před cestou řádně nabijte!

TIP: Zjistěte si, jak dlouho před odletem vaše letecká společnost umožňuje online check in. Většinou to bývá 24 hodin dopředu, některé aerolinky to však mají o něco dříve, některé naopak později. Zde si můžete vybrat dle vašich preferencí sedadlo, obzvláště pokud chcete více sedadel vedle sebe. Většina společností nabízí online check in zdarma, ne však všechny (platit musíte většinou u low cost společností). Pokud provedete check in a cestujete jen s cabin baggage, odpadne vám nutnost jít před odletem na přepážku a čekat tak často dlouho frontu.

Madeira je ostrovem květů a vína Ostrov květů - Madeira Typické domky na Madeiře Madeira - zelený ostrov uprostřed Atlantiku Zde končí Evropa Projížďka na saních, Madeira SEN na Madeiře Zkulturněné divoké pobřeží MadeiryTradiční architektura na Madeiře Nádherná MadeiraPobřeží ostrova Madeira Poslední evropské útesy na nejzápadnějším místě našeho kontinentuSetkání s místními na ostrově Madeira Belémské koláčky - specialita oblasti Nákup čerstvého ovoce na místním trhu Proslavené víno Madeira
zobrazit zájezdy na Madeiru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole