INFORMACE O MADEIŘE
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O MADEIŘE
PROČ A KDY MADEIRU NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE NA MADEIRU
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O MADEIŘE
PROČ A KDY MADEIRU NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE NA MADEIRU
Pokud se vydáte cestou přibližně 10 km západně od hlavního města Funchalu, přijedete po pobřežní silnici až do městečka s názvem Câmara de Lobos. Toto městečko je v podstatě propojené s předměstím hlavního města a v současnosti spíše působí jako jedna z jeho okrajových částí, než jako samostatné město. Câmara de Lobos je střediskem okresu se stejným názvem jako samotné město a zahrnuje 5 obcí, přičemž Câmara de Lobos má přibližně 20 000 obyvatel. Na místě dnešního městečka vznikla rybářská vesnice už v počátcích osidlování Madeiry, a to ještě před založením samotného Funchalu. V minulosti na tomto místě žil jeden z objevitelů Madeiry, kapitán João Gonçalves, přezdívaný jako Zarco. Název města v překladu znamená tulení doupě. Tuleni zde ve skalních dutinách na mořském břehu skutečně v minulosti i přebývali. Po vzniku rybářské vesnice tu ale už neměli dostatek klidu, a tak toto místo opustili a přestěhovali se na ostrovy Desertas. Toto drobné městečko je centrem madeirského rybářství. V přístavu najdete malou loděnici vyrábějící rybářské čluny. Právě zde vznikla i kopie Kolombovy lodě Santa Maria, na níž se turisté plaví kolem ostrova. Zajímavostí je i fakt, že se zde nachází jediná tepelná elektrárna na ostrově, a jsou zde také sila pro skladování cementu dovezeného na ostrov, na Madeiře se totiž nenachází vápenec. Najdete zde také pivovar značky Coral, který zde sídlí od roku 1996 a produkuje místní pivo. Samotný pivovar byl založen již v roce 1872. Ve světě toto městečko snad nejvíce proslavil Winston Churchill, který zde kolem roku 1950 trávil svou dovolenou, maloval tu krajinu a měl v oblibě madeirské víno. Pokud se sem rozhodnete vydat, tak skoro až do samotného města se z východu dostanete z Funchalu pěšky po nové pobřežní silnici. Popřípadě se nechte svézt taxíkem či autobusem. SEN doporučuje zajít sem na výbornou večeři v jedné z lokálních rybích restaurací.
Ucítíte zde historickou kontinuitu a od prvního okamžiku Vás jistě uchvátí. Samotná osada Funchal byla založena již v roce 1421. Název města pochází od slova "funcho", což v portugalštině znamená fenykl. Tento název s největší pravděpodobností pochází od italských obchodníků s cukrem, kteří zjistili, že fenykl zde v minulosti ve velkém rostl na útesech zálivu, kde se nachází dnešní město. Funchal se v současnosti rozkládá na ploše přes 76,15 km² a žije zde přes 110 tisíc obyvatel. Samotné mezinárodní letiště na ostrově Madeira (CRISTIANO RONALDO MADEIRA INTERNATIONAL AIRPORT) se nachází přibližně 13 kilometrů východně od města. Funchal je hlavním a největším městem na ostrově a nachází se v něm největší množství hotelů, restaurací, barů a kulturního vyžití. Kosmopolitní, kultivovaný Funchal je skutečně velkým překvapením a říká hodně i o samotné Madeiře. Město je situováno v strmém údolí, které se jednoznačně vyplatí navštívit a SEN pro Vás na svých zájezdech připravilo jeho podrobnou prohlídku. Příjemné město plné palem, květin a nádherných historických náměstí. Povětrnostní podmínky ve městě jsou celoročně ideální, ani příliš teplo během letních veder, které zažíváme v Evropě, a teploty nad 15 ° C během nejchladnějších zimních měsíců. Kdysi to bylo místo s plantážemi fenyklu, později se z něj stal hlavní obchodní přístav, který je nejvytíženější na ostrovech a dnes je to fascinující město, které má velkou turistickou popularitu. Město už v minulosti oblíbili slavné osobnosti, a proto se na naší prohlídce zastavíme u sochy krásné Sissi, která zde trávila často své prázdniny. Ale nevynecháme ani sochu Kryštofa Kolomba. Ten na Madeiru zavítal v roce 1478, a následně o 6 let později si tu našel manželku, dceru prvního správce ostrova Porto Santo, a narodil se mu tu dokonce i syn. Město například miloval i slavný britský politik Winston Churchill, který si tu rád dopřál víno Madeira. V historickém centru se projdeme divadlem Baltazara Diase, nemineme katedrálu Sé ani radnici města. Ovoce, květiny či suvenýry nakoupíme na Mercado, hlavní tržnici města. Z centra města se společně vyvezeme lanovkou až na vrchol Monte. Už samotná jízda lanovkou je zážitkem a výhledy na město jsou opravdu úchvatné. Na vrcholu nás čeká nádherný kostel s hrobkou rakouského císaře Karla a následně adrenalinová 2-kilometrová jízda na dřevěných sáňkách dolů kopcem. Troufnete si? Po tomto unikátním zážitku si dopřejeme kávu v "nároží světa". Takto pojmenoval spisovatel Ferreira de Castro kavárnu Golden Gate, otevřenou od roku 1841. Na spojnici dvou nejvýznamnějších ulic se setkávala smetánka Funchalu, jakož i návštěvníci z celého světa. Na závěr dne si naplánujeme ochutnávku proslulého vína Madeira, které konkuruje portskému, a které bude skvělým suvenýrem z návštěvy Madeiry. Kromě památek ve městě najdete slušné restaurace, kavárny s historií, a dále na západ od města, stovky velmi slušných hotelů, kde bydlí i naši SEN klienti.
Přibližně 70 km severozápadně od hlavního města Madeiry Funchalu, se nachází nejzápadnější větší město Madeiry, kterým je Porto Moniz. To ukrývá zajímavou atrakci a přírodní úkaz v podobě vulkanických jezírek, které se tvoří na pobřeží hned pod samotným městem. Právě v létě, když tu méně fouká a vlny Atlantiku jsou klidnější, zde můžete zažít unikátní koupání. Tento unikátní zážitek každoročně láká i naše SEN klienty navštívit toto místo. My si ho vychutnáváme jako završení celodenního výletu po ostrově. Už samotná cesta sem bude zážitkem, ať už budete sjíždět z hor serpentinami až na pobřeží, nebo se starou cestou vydáte na východ od Porto Moniz po krásné vyhlídkové cestě, která vede podél pobřeží. Tato cesta kopíruje skalaté pobřeží severu ostrova a vede i několika tunely. Ale vraťme se k Porto Moniz, které je jedním z nejstarších měst na severu ostrova. Datum založení samotného městečka není přesně známo, ale první osídlení se datuje již k 15. století. Město je pojmenované po Franciscovi Monizovi, který byl šlechticem a jeho manželka byla vnučkou objevitele Madeiry. Hlavní atrakcí, která v současnosti láká turisty na toto odlehlé místo jsou mořské lázně, nebo pokud chcete, lávové bazény a mořské akvárium. Vzhledem k tomu, že v Atlantiku je voda studená, není ani voda v těchto lávových jezírkách teplá. Nicméně voda, která se sem dostává, má možnost se prohřát na slunci, a tím pádem je příjemnou alternativou oproti jiným bazénům. Unikátním zážitkem budou výhledy na okolní útesy, burácející vlny oceánu a zajímavé lávové útvary.
Návštěva Funchalu by určitě nebyla kompletní bez prohlídky místní botanické zahrady. Tu si zamilují vaše oči, ale stejně tak i váš nos. Mísení se vůně všech zdejších aromatických rostlin vytváří neopakovatelný nádech. Dvé brány otevřela zahrada veřejnosti v roce 1960 a od té doby je zastávkou většiny turistů, kteří na ostrov zavítají. Najdeme zde velké množství druhů rostlin, keřů, stromů, je zde speciální zóna s orchidejemi, návštěvníci si mohou však také užít krásné vyhlídky na město. V botanické zahradě Madeira se nachází více než 2000 exotických rostlin ze všech kontinentů, z nichž některé jsou v místech svého původu ohroženy. Vzhledem ke stále větší hrozbě ztráty biologické rozmanitosti po celém světě má toto místo také výzkumnou a ochrannou funkci s cílem zachování ohrožených druhů ze světa flory.
V Údolí jeptišek roste kaštan hojně a používá se k výrobě místní produkce. Nižší svahy nad údolím obývají terasovité vinice a třešňové sady a okolní krajinu zdobí barevné domy. Půldenní výlety z Funchalu obvykle kombinují čas v údolí se zastávkami na vyhlídce Eira do Serrado, na dně údolí a v rybářské vesnici Câmara de Lobos, kde pravděpodobně ochutnáte madeirskou specialitu Poncha. Celodenní výlety mohou zahrnovat také návštěvu vrcholu Arieiro Peak.
Cabo Girão je strmý mořský útes asi 9 km západně od centra Funchalu, hlavního města Madeiry. Nejvyšší bod útesu je 580 m nad hladinou oceánu, což jej řadí na druhé místo v Evropě. Na nejvyšším místě útesu je turistická vyhlídka, odkud je na východě vidět městečko Câmara de Lobos a za ním Funchal.
Pico do Arieiro, třetí nejvyšší bod na ostrově Madeira, se nachází v nadmořské výšce 1818 metrů. Z tohoto vyvýšeného místa umožňuje dostatečný výhled pozorovatelům rozšířit svůj pohled na jedinečnou majestátnost horského masivu Madeiry s Atlantským oceánem v pozadí. Kromě širokého výhledu na centrální pohoří můžete z Pico do Arieiro vidět také Ponta de São Lourenço, Curral das Freiras a za jasných dnů i ostrov Porto Santo. Pico do Arieiro je jedním z nejnavštěvovanějších míst na ostrově, díky dobré dostupnosti a vybavení, ale to není vše. Slavná vizuální podívaná, kterou si zde můžete vychutnat při východu slunce (pokud to počasí dovolí), přitahuje na tuto vyhlídku stále více zvědavců - a mnoho milovníků fotografie. Z Pico do Arieiro můžete také začít jednu z nejpozoruhodnějších turistických tras ostrova. Řeč je o PR1 Vereda do Arieiro, která vede směrem na Pico das Torres (1 851 m) a poté končí na nejvyšším vrcholu souostroví Pico Ruivo (1 862 m).
Santana - „Casinhas de Santana“ se staly ikonami široce známými v celé zemi (i mimo ně) pro zvláštní krásu jejich architektonického stylu. S trojúhelníkovým tvarem a pokrytým došky jsou větším symbolem této obce na severním pobřeží ostrova Madeira. Tyto typické domy jsou ve skutečnosti odrazem izolace této lokality, která byla dlouhou dobu obtížně dostupná po souši i po moři. Zachování jedinečných kulturních zvláštností se v důsledku této nahodilosti stalo dědictvím obrovské hodnoty pro tuto obec, která má v současnosti kolem 8 800 obyvatel. Tato oblast o rozloze 96,2 km² zahrnuje šest farností: Arco de São Jorge, Faial, Ilha, Santana, São Jorge a São Roque do Faial. Zde můžete navštívit zajímavá místa, jako je zábavní park Madeira, přírodní rezervace Rocha do Navio a nejvyšší horu souostroví Pico Ruivo. Santana byla v roce 2011 udělena UNESCO jako „biosférická rezervace“. Je proto ideálním místem k rozjímání o bohatém a pečlivě zachovaném přírodním dědictví. K tomu není nic lepšího, než poznávat turistické stezky Biosféry, dlouhé přes 120 km.
São Vicente Caves - to je případ emblematických jeskyní São Vicente, které vznikly před 890 tisíci lety. V současnosti je lze navštívit po 700 metrů dlouhé podzemní stezce. Jeskyně São Vicente byly vytvořeny po sopečné erupci v Paul da Serra. Vnější část, která byla vystavena nižším teplotám, rychle tuhla. Láva dále proudila dovnitř a vytvářela řadu kanálů s uvolněnými plyny – „vulkanické tunely“, k teré zde můžete vidět. Jednalo se o jedny z prvních jeskyní sopečného původu, které byly v Portugalsku zpřístupněny veřejnosti v roce 1996. K jejich šíření místním obyvatelstvem však došlo o století dříve, v roce 1885. V současnosti jsou exlibris magistrátu ze São Vicente. V jeskyních São Vicente si můžete užít pozoruhodnou cestu do nitra Země s možností vstupu do Centra vulkanismu, které návštěvu doplní pedagogickou a zábavnou formou. Mezi sopečnými krápníky, jezery a tunely vysokými pět až šest metrů je to ideální místo, kde se nechat oslnit záhadami přírody.
Monte Palace Tropical Gardens - mezi nejvýznamnější zahrady patří vavříny z ekosystému Laurissilva na Madeiře zapsaného na seznamu UNESCO; sbírka ceněných cykasů a orchidejí; zahrady inspirované Japonskem a Čínou; rybníky domov koi kaprů a labutí; a kolekce tradičních portugalských dlaždic. Muzeum Monte Palace vystavuje sbírky věnované zimbabwským sochám, drahokamům a minerálům. Tropické zahrady Monte Palace jsou součástí mnoha tras Madeiry, včetně prohlídek okolí Monte, které obvykle zahrnují místní zajímavosti, jako je kostel Panny Marie z Monte z 18. století (Igreja de Nossa Senhora do Monte), jeden z nejvýznamnějších poutních míst ostrova.
Pico do Arieiro je třetím nejvyšším vrcholem Madeiry a jeho nadmořská výška činí 1 818 metrů. Z této výšky získáte dechberoucí panoramatické výhledy na ostrov a zejména při jasném počasí se můžete těšit na jedinečné „oblačné moře“. Vrchol je možné zdolat tak, že k hoře nejprve popojedete automobilem a pak se vydáte pěšky po označených turistických stezkách. Návštěvníci se velice rádi vydávají také na trasu z Pico do Arieiro na nejvyšší horu Madeiry zvanou Pico Ruivo, která vede skrz zelenající se údolí a dramaticky vyhlížející skalní útvary. Z vrcholu samotného Pico do Arieiro si dále nenechte ujít třeba nezapomenutelný východ slunce – nejkrásnější je z vyhlídky Miradouro do Juncal. K hoře se vydejte ideálně během jarního nebo podzimního období, kdy jsou nejlepší podmínky pro pěší turistiku či treking.
Miradouro Ninho da Manta, často přezdívané jako „Orlí hnízdo“, je jedno z nejlepších vyhlídkových míst na ostrově Madeira. K nalezení je poblíž vrcholu Pico do Arieiro a svým návštěvníkům nabízí dokonalý panoramatický výhled na okolní horskou krajinu, ostrov São Roque do Faial anebo údolí Fajã da Nogueira. Při příznivém počasí je také možné z vyhlídky spatřit tzv. „oblačné moře“, díky němuž budete mít pocit, že létáte. Fascinující jsou však z místa i východy a západy slunce anebo pozorování ohrožených buřňáků madeirských, kteří ve zdejší přírodě hnízdí. Zastavit se na vyhlídce Miradouro Ninho da Manta můžete třeba během túry z Pico do Arieiro na nejvyšší vrchol Madeiry známý jako Pico Ruivo nebo k ní lze dojít i z nedalekého parkoviště – cesta trvá pěšky asi 10 minut.
Pico Ruivo je s výškou 1 862 metrů nejvyšší horou Madeiry a svým návštěvníkům nabízí jedinečné výhledy na celý ostrov. Vrchol je pak často zahalen v oblacích, což místu dodává dramatický nádech. Na horu Pico Ruivo můžete vylézt po dvou hlavních trasách – první lehčí stezka je asi dvoukilometrová a vede od hory Achada do Teixeira, druhá náročnější stezka s občasným strmým stoupáním pak vede od hory Pico do Arieiro a trvá několik hodin. Pokud se vydáte za dobrodružstvím na nejvyšší vrchol Madeiry i vy (ideálně v brzkých ranních hodinách), neváhejte se dobře připravit. Počasí je v tamější krajině zrádné a může se měnit z hodiny na hodinu, proto se vhodně oblékněte a vezměte si i dostatek vody a jídla. Jakmile pak túru úspěšně zdoláte, budete odměněni nádhernými, a hlavně nezapomenutelnými výhledy ze „střechy Madeiry“.
Laurissilva (často také nazýván Laurisilva) je výjimečný subtropický deštný prales, jenž se nachází na portugalském ostrově Madeira. V roce 1999 byl krom jiného pro svou unikátnost zařazen do světového dědictví UNESCO. Hlavním znakem této překrásné zelenající se oblasti Laurissilva je to, že představuje vzácný pozůstatek vavřínových pralesů z doby třetihor (asi před 20 miliony lety), které pokrývaly velké části jižní Evropy, Středomoří a severní Afriky. Tato „živoucí fosilie“ pak zabírá plochu cca 15 000 hektarů a zahrnuje více než 90 % původního lesa na Madeiře. V pralese mohou návštěvníci obdivovat místy až 40 metrů vysoké vavříny, kapradiny, mechy nebo různé druhy jedinečné endemické fauny a flory. Za vidění pak v pralese Laurissilva stojí konkrétně oblast lesa Fanal na severozápadě Madeiry, která vyniká doslova magickou atmosférou – hlavně v ranních hodinách či při západu slunce, kdy je zahalena do mlženého oparu. Podniknout zde můžete také příjemné procházky s jedinečnými výhledy do husté zeleně.
Levada dos Balcões nebo také Vereda dos Balcões a PR11 je velice oblíbená turistická trasa na Madeiře, kterou vyhledávají především zapálení fotografové, milovníci přírody a nadšenci do pěší turistiky. Zahájit ji můžete z oblasti Ribeiro Frio, odkud vede podél levady Serra do Faial až k cíli, jímž je vyhlídka Balcões – z té získáte bezkonkurenčně krásné výhledy na údolí Ribeira da Metade či okolní horské vrcholky. Za dobrého počasí je odsud možné dohlédnout na nejvyšší hory ostrova, jako jsou například Pico do Areeiro a Pico Ruivo. Z vyhlídkového místa lze také sledovat místní ptáky, z nichž nejvýznamnější jsou pěnkavy madeirské nebo káňata lesní. Na cestu se můžete vydat klidně i s dětmi, protože je snadná a pouze tříkilometrová (tam a zpět). Během svého dobrodružného putování se pak nezapomeňte pokochat také zelenajícím se vavřínovým pralesem Laurisilva (UNESCO), jenž tuto stezku obklopuje a je domovem fascinujících zvířat i rostlin.
Na jižním pobřeží Madeiry se nachází malebné rybářské město Câmara de Lobos, které všechny návštěvníky oslní zejména historickým přístavem s tradičními rybářskými loděmi „Xavelhas“, úzkými dlážděnými uličkami a překrásnými scenériemi atlantické krajiny. Fascinující je však i pohodový životní styl místních obyvatel, kteří se stále věnují lovení ryb a pěstování vína, jako jejich předkové. S „domorodci“ ostatně můžete i poklábosit u jejich oblíbeného drinku zvaného poncha, jenž se vyrábí z třtinové pálenky Aguardente de cana, medu a citronové nebo pomerančové šťávy. Z konkrétních míst pak v Câmara de Lobos určitě navštivte architektonicky výjimečný kostel São Sebastião nebo vyhlídku na strmý mořský útes Cabo Girão, který je nejvýše položeným mořským útesem v Evropě (nachází se ve výšce necelých 600 metrů) a nabízí dechberoucí výhledy na samotnou obec, okolní vinice a Atlantik. Opomenout byste pak v madeirské perle neměli ani ochutnávku tradičních pokrmů, mezi nimiž vynikají hlavně mořské plody a ryby.
Zajímavost: Obec Câmara de Lobos je také spojena s Winstonem Churchillem, který zde v roce 1950 strávil dovolenou se svou manželkou a naprosto se do tohoto místa zamiloval. Dokonce v obci začal malovat na svém oblíbeném místě, které se dodnes jmenuje Churchillova vyhlídka.
Na západním pobřeží ostrova Madeira se rozkládá okouzlující město Ribeira Brava, která vyniká úchvatnou přírodou, mírným klimatem a zemědělskou činností – půda v tomto městě je totiž velice úrodná, a tak se zde daří zejména batátům, cukrové třtině, banánům a jinému exotickému ovoci. Navštívit zde můžete například vyhlídku Encumeada ve výšce 1 007 metrů s nádhernými výhledy na jižní a severní pobřeží Madeiry, Madeirské etnografické muzeum, v němž se ponoříte do historie ostrova, odlehlou oblast Fajã dos Padres s klidnou pláží nebo klidné místo na západním pobřeží ostrova zvané Calhau da Lapa – zde si užijete oblázkovou pláž a skvělé koupání.