Madeira je ostrovem květů a vína

Kam jet na Madeiře

ÚvodDokladyZásuvky a internetPočasíCo s sebouBezpečnostOčkováníSlovníkZajímavá místa

Câmara de Lobos – rybářské městečko na Madeiře

Pokud se vydáte cestou přibližně 10 km západně od hlavního města Funchalu, přijedete po pobřežní silnici až do městečka s názvem Câmara de Lobos. Toto městečko je v podstatě propojené s předměstím hlavního města a v současnosti spíše působí jako jedna z jeho okrajových částí, než jako samostatné město. Câmara de Lobos je střediskem okresu se stejným názvem jako samotné město a zahrnuje 5 obcí, přičemž Câmara de Lobos má přibližně 20 000 obyvatel. Na místě dnešního městečka vznikla rybářská vesnice už v počátcích osidlování Madeiry, a to ještě před založením samotného Funchalu. V minulosti na tomto místě žil jeden z objevitelů Madeiry, kapitán João Gonçalves, přezdívaný jako Zarco. Název města v překladu znamená tulení doupě. Tuleni zde ve skalních dutinách na mořském břehu skutečně v minulosti i přebývali. Po vzniku rybářské vesnice tu ale už neměli dostatek klidu, a tak toto místo opustili a přestěhovali se na ostrovy Desertas. Toto drobné městečko je centrem madeirského rybářství. V přístavu najdete malou loděnici vyrábějící rybářské čluny. Právě zde vznikla i kopie Kolombovy lodě Santa Maria, na níž se turisté plaví kolem ostrova. Zajímavostí je i fakt, že se zde nachází jediná tepelná elektrárna na ostrově, a jsou zde také sila pro skladování cementu dovezeného na ostrov, na Madeiře se totiž nenachází vápenec. Najdete zde také pivovar značky Coral, který zde sídlí od roku 1996 a produkuje místní pivo. Samotný pivovar byl založen již v roce 1872. Ve světě toto městečko snad nejvíce proslavil Winston Churchill, který zde kolem roku 1950 trávil svou dovolenou, maloval tu krajinu a měl v oblibě madeirské víno. Pokud se sem rozhodnete vydat, tak skoro až do samotného města se z východu dostanete z Funchalu pěšky po nové pobřežní silnici. Popřípadě se nechte svézt taxíkem či autobusem. SEN doporučuje zajít sem na výbornou večeři v jedné z lokálních rybích restaurací.

Čti více

Funchal – hlavní město Madeiry

Ucítíte zde historickou kontinuitu a od prvního okamžiku Vás jistě uchvátí. Samotná osada Funchal byla založena již v roce 1421. Název města pochází od slova "funcho", což v portugalštině znamená fenykl. Tento název s největší pravděpodobností pochází od italských obchodníků s cukrem, kteří zjistili, že fenykl zde v minulosti ve velkém rostl na útesech zálivu, kde se nachází dnešní město. Funchal se v současnosti rozkládá na ploše přes 76,15 km² a žije zde přes 110 tisíc obyvatel. Samotné mezinárodní letiště na ostrově Madeira (CRISTIANO RONALDO MADEIRA INTERNATIONAL AIRPORT) se nachází přibližně 13 kilometrů východně od města. Funchal je hlavním a největším městem na ostrově a nachází se v něm největší množství hotelů, restaurací, barů a kulturního vyžití. Kosmopolitní, kultivovaný Funchal je skutečně velkým překvapením a říká hodně i o samotné Madeiře. Město je situováno v strmém údolí, které se jednoznačně vyplatí navštívit a SEN pro Vás na svých zájezdech připravilo jeho podrobnou prohlídku. Příjemné město plné palem, květin a nádherných historických náměstí. Povětrnostní podmínky ve městě jsou celoročně ideální, ani příliš teplo během letních veder, které zažíváme v Evropě, a teploty nad 15 ° C během nejchladnějších zimních měsíců. Kdysi to bylo místo s plantážemi fenyklu, později se z něj stal hlavní obchodní přístav, který je nejvytíženější na ostrovech a dnes je to fascinující město, které má velkou turistickou popularitu. Město už v minulosti oblíbili slavné osobnosti, a proto se na naší prohlídce zastavíme u sochy krásné Sissi, která zde trávila často své prázdniny. Ale nevynecháme ani sochu Kryštofa Kolomba. Ten na Madeiru zavítal v roce 1478, a následně o 6 let později si tu našel manželku, dceru prvního správce ostrova Porto Santo, a narodil se mu tu dokonce i syn. Město například miloval i slavný britský politik Winston Churchill, který si tu rád dopřál víno Madeira. V historickém centru se projdeme divadlem Baltazara Diase, nemineme katedrálu Sé ani radnici města. Ovoce, květiny či suvenýry nakoupíme na Mercado, hlavní tržnici města. Z centra města se společně vyvezeme lanovkou až na vrchol Monte. Už samotná jízda lanovkou je zážitkem a výhledy na město jsou opravdu úchvatné. Na vrcholu nás čeká nádherný kostel s hrobkou rakouského císaře Karla a následně adrenalinová 2-kilometrová jízda na dřevěných sáňkách dolů kopcem. Troufnete si? Po tomto unikátním zážitku si dopřejeme kávu v "nároží světa". Takto pojmenoval spisovatel Ferreira de Castro kavárnu Golden Gate, otevřenou od roku 1841. Na spojnici dvou nejvýznamnějších ulic se setkávala smetánka Funchalu, jakož i návštěvníci z celého světa. Na závěr dne si naplánujeme ochutnávku proslulého vína Madeira, které konkuruje portskému, a které bude skvělým suvenýrem z návštěvy Madeiry. Kromě památek ve městě najdete slušné restaurace, kavárny s historií, a dále na západ od města, stovky velmi slušných hotelů, kde bydlí i naši SEN klienti.

Čti více

Porto Moniz – lávové jezírka na Madeiře

Přibližně 70 km severozápadně od hlavního města Madeiry Funchalu, se nachází nejzápadnější větší město Madeiry, kterým je Porto Moniz. To ukrývá zajímavou atrakci a přírodní úkaz v podobě vulkanických jezírek, které se tvoří na pobřeží hned pod samotným městem. Právě v létě, když tu méně fouká a vlny Atlantiku jsou klidnější, zde můžete zažít unikátní koupání. Tento unikátní zážitek každoročně láká i naše SEN klienty navštívit toto místo. My si ho vychutnáváme jako završení celodenního výletu po ostrově. Už samotná cesta sem bude zážitkem, ať už budete sjíždět z hor serpentinami až na pobřeží, nebo se starou cestou vydáte na východ od Porto Moniz po krásné vyhlídkové cestě, která vede podél pobřeží. Tato cesta kopíruje skalaté pobřeží severu ostrova a vede i několika tunely. Ale vraťme se k Porto Moniz, které je jedním z nejstarších měst na severu ostrova. Datum založení samotného městečka není přesně známo, ale první osídlení se datuje již k 15. století. Město je pojmenované po Franciscovi Monizovi, který byl šlechticem a jeho manželka byla vnučkou objevitele Madeiry. Hlavní atrakcí, která v současnosti láká turisty na toto odlehlé místo jsou mořské lázně, nebo pokud chcete, lávové bazény a mořské akvárium. Vzhledem k tomu, že v Atlantiku je voda studená, není ani voda v těchto lávových jezírkách teplá. Nicméně voda, která se sem dostává, má možnost se prohřát na slunci, a tím pádem je příjemnou alternativou oproti jiným bazénům. Unikátním zážitkem budou výhledy na okolní útesy, burácející vlny oceánu a zajímavé lávové útvary.

Čti více

Madeira Botanical Garden

Návštěva Funchalu by určitě nebyla kompletní bez prohlídky místní botanické zahrady. Tu si zamilují vaše oči, ale stejně tak i váš nos. Mísení se vůně všech zdejších aromatických rostlin vytváří neopakovatelný nádech. Dvé brány otevřela zahrada veřejnosti v roce 1960 a od té doby je zastávkou většiny turistů, kteří na ostrov zavítají. Najdeme zde velké množství druhů rostlin, keřů, stromů, je zde speciální zóna s orchidejemi, návštěvníci si mohou však také užít krásné vyhlídky na město. V botanické zahradě Madeira se nachází více než 2000 exotických rostlin ze všech kontinentů, z nichž některé jsou v místech svého původu ohroženy. Vzhledem ke stále větší hrozbě ztráty biologické rozmanitosti po celém světě má toto místo také výzkumnou a ochrannou funkci s cílem zachování ohrožených druhů ze světa flory. 

Čti více

Curral das Freiras

V Údolí jeptišek roste kaštan hojně a používá se k výrobě místní produkce. Nižší svahy nad údolím obývají terasovité vinice a třešňové sady a okolní krajinu zdobí barevné domy. Půldenní výlety z Funchalu obvykle kombinují čas v údolí se zastávkami na vyhlídce Eira do Serrado, na dně údolí a v rybářské vesnici Câmara de Lobos, kde pravděpodobně ochutnáte madeirskou specialitu Poncha. Celodenní výlety mohou zahrnovat také návštěvu vrcholu Arieiro Peak.

Čti více

Cabo Girão

Cabo Girão je strmý mořský útes asi 9 km západně od centra Funchalu, hlavního města Madeiry. Nejvyšší bod útesu je 580 m nad hladinou oceánu, což jej řadí na druhé místo v Evropě. Na nejvyšším místě útesu je turistická vyhlídka, odkud je na východě vidět městečko Câmara de Lobos a za ním Funchal.

Čti více

Pico do Arieiro

Pico do Arieiro, třetí nejvyšší bod na ostrově Madeira, se nachází v nadmořské výšce 1818 metrů. Z tohoto vyvýšeného místa umožňuje dostatečný výhled pozorovatelům rozšířit svůj pohled na jedinečnou majestátnost horského masivu Madeiry s Atlantským oceánem v pozadí. Kromě širokého výhledu na centrální pohoří můžete z Pico do Arieiro vidět také Ponta de São Lourenço, Curral das Freiras a za jasných dnů i ostrov Porto Santo. Pico do Arieiro je jedním z nejnavštěvovanějších míst na ostrově, díky dobré dostupnosti a vybavení, ale to není vše. Slavná vizuální podívaná, kterou si zde můžete vychutnat při východu slunce (pokud to počasí dovolí), přitahuje na tuto vyhlídku stále více zvědavců - a mnoho milovníků fotografie. Z Pico do Arieiro můžete také začít jednu z nejpozoruhodnějších turistických tras ostrova. Řeč je o PR1 Vereda do Arieiro, která vede směrem na Pico das Torres (1 851 m) a poté končí na nejvyšším vrcholu souostroví Pico Ruivo (1 862 m).

Čti více
Madeira - to jsou i krásné tradice, které zde máte možnost objevit

Santana - „Casinhas de Santana“

Santana - „Casinhas de Santana“ se staly ikonami široce známými v celé zemi (i mimo ně) pro zvláštní krásu jejich architektonického stylu. S trojúhelníkovým tvarem a pokrytým došky jsou větším symbolem této obce na severním pobřeží ostrova Madeira. Tyto typické domy jsou ve skutečnosti odrazem izolace této lokality, která byla dlouhou dobu obtížně dostupná po souši i po moři. Zachování jedinečných kulturních zvláštností se v důsledku této nahodilosti stalo dědictvím obrovské hodnoty pro tuto obec, která má v současnosti kolem 8 800 obyvatel. Tato oblast o rozloze 96,2 km² zahrnuje šest farností: Arco de São Jorge, Faial, Ilha, Santana, São Jorge a São Roque do Faial. Zde můžete navštívit zajímavá místa, jako je zábavní park Madeira, přírodní rezervace Rocha do Navio a nejvyšší horu souostroví Pico Ruivo. Santana byla v roce 2011 udělena UNESCO jako „biosférická rezervace“. Je proto ideálním místem k rozjímání o bohatém a pečlivě zachovaném přírodním dědictví. K tomu není nic lepšího, než poznávat turistické stezky Biosféry, dlouhé přes 120 km.

Čti více

São Vicente Caves

São Vicente Caves - to je případ emblematických jeskyní São Vicente, které vznikly před 890 tisíci lety. V současnosti je lze navštívit po 700 metrů dlouhé podzemní stezce. Jeskyně São Vicente byly vytvořeny po sopečné erupci v Paul da Serra. Vnější část, která byla vystavena nižším teplotám, rychle tuhla. Láva dále proudila dovnitř a vytvářela řadu kanálů s uvolněnými plyny – „vulkanické tunely“, k teré zde můžete vidět. Jednalo se o jedny z prvních jeskyní sopečného původu, které byly v Portugalsku zpřístupněny veřejnosti v roce 1996. K jejich šíření místním obyvatelstvem však došlo o století dříve, v roce 1885. V současnosti jsou exlibris magistrátu ze São Vicente. V jeskyních São Vicente si můžete užít pozoruhodnou cestu do nitra Země s možností vstupu do Centra vulkanismu, které návštěvu doplní pedagogickou a zábavnou formou. Mezi sopečnými krápníky, jezery a tunely vysokými pět až šest metrů je to ideální místo, kde se nechat oslnit záhadami přírody.

Čti více

Monte Palace Tropical Gardens

Monte Palace Tropical Gardens - mezi nejvýznamnější zahrady patří vavříny z ekosystému Laurissilva na Madeiře zapsaného na seznamu UNESCO; sbírka ceněných cykasů a orchidejí; zahrady inspirované Japonskem a Čínou; rybníky domov koi kaprů a labutí; a kolekce tradičních portugalských dlaždic. Muzeum Monte Palace vystavuje sbírky věnované zimbabwským sochám, drahokamům a minerálům. Tropické zahrady Monte Palace jsou součástí mnoha tras Madeiry, včetně prohlídek okolí Monte, které obvykle zahrnují místní zajímavosti, jako je kostel Panny Marie z Monte z 18. století (Igreja de Nossa Senhora do Monte), jeden z nejvýznamnějších poutních míst ostrova. 

Čti více
Madeira je ostrovem květů a vína Ostrov květů - Madeira Typické domky na Madeiře Madeira - zelený ostrov uprostřed Atlantiku Zde končí Evropa Projížďka na saních, Madeira SEN na Madeiře Zkulturněné divoké pobřeží MadeiryTradiční architektura na Madeiře Nádherná MadeiraPobřeží ostrova Madeira  Poslední evropské útesy na nejzápadnějším místě našeho kontinentuSetkání s místními na ostrově Madeira Belémské koláčky - specialita oblasti  Nákup čerstvého ovoce na místním trhu Proslavené víno Madeira
zobrazit zájezdy na Madeiru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole