INFORMACE O MADEIŘE
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O MADEIŘE
PROČ A KDY MADEIRU NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE NA MADEIRU
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O MADEIŘE
PROČ A KDY MADEIRU NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE NA MADEIRU
Tento subtropický ostrov vám nabídne prakticky vše, co si může cestovatel jen přát. Najdete zde bohatou vegetaci, nespočet možností pro různé treky, hory, sopečné vyvřeliny, překrásné pláže, rozmanitý folklór a tradice místních obyvatel a mnoho jedinečných zážitků. Kdo by se nechtěl smočit v přírodních sopečných bazéncích na břehu moře, sjet po saních z kopce Monte či vyjet na oceán pozorovat velryby a delfíny?! Buďte také připraveni na to, že madeirské scenérie vám rozhodně vyrazí dech! Příroda zde zkrátka hraje prim. Gastronomie a zdejší vinařství jsou pak dokonalou třešničkou na dortu! Bonusem je také fakt, že se na Madeiru dostanete dokonce i přímým letem, který netrvá ani 5 hodin.
Madeira je rozhodně celoroční destinací. Nicméně pokud si můžete vybrat, vydejte se na tento portugalský skvost ideálně mezi červencem a zářím, kdy teploty dosahují svého maxima. Nicméně ani tak se nemusíte bát urputných veder. Užijete si zde zkrátka velice příjemné „jaro“.
Madeira na jaře nabízí svým návštěvníkům teploty okolo 20 °C a až 8 hodin slunečního svitu denně. Na jaře můžete vrchovatě užívat všech zdejších atrakcí a aktivit, ať už surfování, whale watching, sjezd na „saních“, procházku po levádách či zažít jedinečný Flower Festival. Turisté se sem touto dobou teprve začínají sjíždět.
Hlavní turistická sezóna začíná na Madeiře v červnu. Teploty se pohybují v průměru kolem 25 °C a srážky jsou minimální. V tomto období jistě oceníte i zdejší překrásné pláže a smočíte tělo ve vlnách Atlantiku. V srpnu dosahuje teplota moře příjemných 24 °C. Počítejte s tím, že v hlavní sezóně bude všude více návštěvníků a také ceny ubytování lehce vyšší. Vše rezervujte v dostatečném předstihu.
Od konce září turistická sezóna na Madeiře postupně slábne, nicméně teploty jsou stále příjemné, v září si ještě krásně zaplavete v moři a deště začnou přibývat až koncem října. Ceny jsou oproti létu nižší a vy můžete profitovat z méně turistů. Teploty stále přesahují 20 °C.
Madeira je opravdu celoroční destinací, a tak ani návštěvou v zimním období neuděláte chybu. Teploty se pohybují kolem 18 °C a vy zde můžete v této době zažít unikátní moment – velkolepou oslavu Nového roku, kterou je Funchal známý. Tato doba je také ideálním časem pro surfaře.
Fauna Madeiry je mimořádně bohatá, a to jak na obratlovce, tak na bezobratlé. Žijí zde dokonce i endemické druhy, což znamená, že je nikde jinde na světě nenajdeme. To je případ třeba ptáků jako holuba madeirského (Columba trocaz), králíčka madeirského (Regulus maderensis) nebo pěnkavy (Fringilla coelebs maderensis), zvířat, která reprezentují les Laurissilva. A zdejší buřňák madeirský (Pterodroma madeira) je zase mezi ornitology znám jako silně ohrožený druh.
Na Madeiře nežijí žádní velký suchozemští savci, a tak při výpravě do přírody turista nejčastěji narazí na zástupce hmyzu, žáby či ještěrky.
Kolem Madeiry křižují vody skoro všechny druhy velryb, delfíni, v určitých lokalitách najdeme také vzácného tuleně středomořského.
Na Madeiře nežijí žádní jedovatí či jinak nebezpeční živočichové, nejsou zde ani žádní hadi. Na co si však je dobré dávat pozor, je měchýřovka portugalská, která se sice nevinně pohupuje na mořské hladině a připomíná duhový igelitový pytlík, ale její chapadla dosahují délky až 20 metrů a žahnutí je velice bolestivé, pro citlivé jedince může být dokonce smrtelné.
Flora Madeiry, v těsném spojení s flórou regionu Makaronésie (tvořeného souostrovími Madeira, Azory, Kanárské ostrovy a Kapverdy), zase spojuje rostlinná společenství a druhy, které jsou ve světě jedinečné. Velkou roli ve světě madeirské flory hraje rozhodně oblast Laurissilva, která je od roku 1999 zapsaná dokonce na seznamu světového dědictví UNESCO. Zde rostou velké stromy, jako je obaleň (Ocotea foetens) nebo vavřín (Laurus novocanariensis), ale také množství keřů, kapradin, mechů, lišejníků a dalších drobných rostlin. V horském masivu je vegetace charakteristická přítomností rostlin, jako je violka podivná (Viola paradoxa) nebo vřesovec (Erica maderensis), které přispívají k zásadnímu zachycování vody. Symbolem Madeiry jsou strelicie, protey a orchideje. Ne nadarmo se Madeiře přezdívá „plovoucí zahrada Atlantiku“.
Madeira je skvělou destinací, která může celoročně posloužit jako únik do subtropického ráje, kde se prolíná překrásná příroda, bujná vegetace, jedinečná kultura a historické bohatství. Lidé jsou zde velice příjemní a v případě potřeby nápomocní. Nejenže na tomto ostrově „věčného jara“ nasajete sluneční paprsky, ale také zde můžete získat zcela originální zážitky.
Madeira a její přírodní krásy jsou tak dechberoucí, že by byla škoda netrávit dovolenou zde co nejvíc na čerstvém vzduchu. Svým návštěvníkům nabídne mnoho možností, kam se vydat a co vidět. Ať už se jedná o romantické vesnice, vodopády, sopečnou krajinu, procházku levádami, návštěvu vinic, vyjížďku na oceán s možností pozorování zdejší fauny, botanickou zahradu, přírodní bazénky a samozřejmě pláže. Na své si zde přijdou milovníci pěší turistiky, ostrov je doslova protkán nejrůznějšími stezkami.
Hlavní a největší město Funchal, které se rozkládá na velkém svahu s výhledem na Atlantik, je největším turistickým, obchodním a rovněž kulturním centrem Madeiry. Ač zde samozřejmě nenajdete mrakodrapy, můžete zde zažít čilý městský ruch a vše, co si pod pojmem město dokážete představit. Přitom na dosah se rozprostírá překrásná příroda a bujná subtropická vegetace. Ideální kombinace, chtělo by se říci. Funchal byl již 21. srpna 1508 oficiální listinou krále Manuela I. povýšen na město, tj. jeho historie a tradice se psaly po staletí a místí obyvatelé jsou na ně právem pyšní. Město je pojmenováno po fenyklu, který se zde hojně vyskytoval v době vzniku osady. Při návštěvě Funchalu se svezte také zdejší lanovkou Teleférico Funchal - Monte.
Návštěva Funchalu by určitě nebyla kompletní bez prohlídky místní botanické zahrady. Tu si zamilují vaše oči, ale stejně tak i váš nos. Mísení se vůně všech zdejších aromatických rostlin vytváří neopakovatelný nádech. Své brány otevřela zahrada veřejnosti v roce 1960 a od té doby je zastávkou většiny turistů, kteří na ostrov zavítají. Najdeme zde velké množství druhů rostlin, keřů, stromů, je zde speciální zóna s orchidejemi, návštěvníci si mohou však také užít krásné vyhlídky na město. V botanické zahradě Madeira se nachází více než 2000 exotických rostlin ze všech kontinentů, z nichž některé jsou v místech svého původu ohroženy. Vzhledem ke stále větší hrozbě ztráty biologické rozmanitosti po celém světě má toto místo také výzkumnou a ochrannou funkci s cílem zachování ohrožených druhů ze světa flory.
Porto Moniz se nachází na severu ostrova a návštěvníky láká především svými úchvatnými scenériemi. Hory zde střídají mořské pobřeží a mezi nimi jsou usazeny malebné obce, které si uchovávají svůj tradiční vzhled a náboj. Celý tento region je hluboce poznamenán botanickou rozmanitostí vavřínového lesa Laurissilva. Od počátku výstavby byli obyvatelé Porto Moniz závislí na rybolovu, který je stále důležitým faktorem místní ekonomiky. Tento vztah k moři je patrný také při každoročních oslavách, jako je „Týden moře v Porto Moniz“. Jedná se o největší kulturní, rekreační a sportovní akci v obci, která ukazuje námořní aktivity, jako jsou kanoistické závody, rybářské závody a gastronomické svátky. Velkým lákadlem Porto Moniz jsou však také jedinečné přírodní bazény, které vznikly v důsledku sopečné činnosti přímo tam, kde se pevnina setkává s oceánem.
V tzv. Údolí jeptišek je vlastně kráter, na jehož dně se nachází malebná obec, jejíž domy i pozemky jsou terasovitě rozesety. Kromě tradičních domů zde nalezneme i bujnou vegetaci a na vrcholcích okolních skal mnohé dechberoucí vyhlídky jako například Eira do Serrado, která nabízí návštěvníkům pohled z výšky 1006 m n. m. Údolí je známé pro pěstování jedlých kaštanů, ze kterých se pak vyrábí mnohé pochutiny. V listopadu zde také probíhá slavnost kaštanů. Úrodná oblast poskytuje také zázemí vinicím a třešním. Od Funchalu je údolí vzdáleno necelých 20 km.
Cabo Girão je strmý mořský útes asi 9 km západně od centra Funchalu, hlavního města Madeiry. Nejvyšší bod útesu je 580 m nad hladinou oceánu, což jej řadí na druhé místo v Evropě. Na nejvyšším bodě útesu je turistická vyhlídka se skleněným dnem, odkud je na východě vidět městečko Câmara de Lobos a za ním také Funchal.
Po Pico Ruivo a Pico das Torres je Pico do Arieiro třetí nejvyšší bod na ostrově a nachází se v nadmořské výšce 1818 metrů. Kromě širokého výhledu na centrální pohoří můžete z Pico do Arieiro vidět také Ponta de São Lourenço, Curral das Freiras a za jasných dnů i ostrov Porto Santo. Místo je velice fotogenické, mnoho návštěvníků láka počkat si zde na východ slunce, kdy bývá okolí nejpodmanivější. Z Pico do Arieiro můžete také začít jednu z nejkrásnějších turistických tras ostrova - PR1 Vereda do Arieiro, která vede směrem na Pico das Torres (1 851 m) a poté končí na nejvyšším vrcholu souostroví Pico Ruivo (1 862 m).
Ponta de São Lourenço je nejvýchodnější část ostrova Madeira. Má tvar úzké šíje přecházející ve dva ostrůvky. Výchozím bodem při cestě na Ponta de São Lourenço je městečko Caniçal. Oblast je na rozdíl od zbytku Madeiry spíše skalnatá a suchá, což mnohé návštěvníky v porovnání se stále zelenou a hustou vegetací v ostatních oblastech může překvapit.
Domky „Casinhas de Santana“ se staly ikonami široce známými v celé zemi i vůbec ve světě a častou jsou symbolem celé Madeiry. Jejich architektura je naprosto jedinečná, mají trojúhelníkovitý tvar a střecha je pokryta došky. Domy vypadají jako vystřižené z pohádky! Zdejší obce jsou na své kulturní bohatství náležitě pyšné. V současné době zde žije zhruba 8000 obyvatel. Oblast zahrnuje šest farností: Arco de São Jorge, Faial, Ilha, Santana, São Jorge a São Roque do Faial. Zde můžete navštívit zajímavá místa, jako je zábavní park Madeira, přírodní rezervace Rocha do Navio a nejvyšší horu souostroví Pico Ruivo. Santana byla v roce 2011 udělena UNESCO jako „biosférická rezervace“. Na své si zde přijdou především milovníci pěší turistiky, zóna je doslova protkána stezkami.
Mezi nejvýznamnější exponáty zahrady patří vavříny z ekosystému Laurissilva na Madeiře zapsaného na seznamu UNESCO; sbírka ceněných cykasů a orchidejí; zahrady inspirované Japonskem a Čínou; jezírko s koi kapry a labutěmi. V areálu najdete také Muzeum Monte Palace.
Náhorní plošina Paul da Serra, oblíbená turistická/procházková destinace, je nejrozsáhlejší a nejplošší lokalita na celém ostrově, nachází se ve středozápadní části Madeiry v nadmořské výšce přibližně 1300–1500 metrů. Tato nadmořská výška umožňuje nádherný výhled na svěží zelené hory a údolí.
Tyto jeskyně vznikly před 890 tisíci lety a od roku 1996 je můžete navštívit a zblízka tak nasát jejich kouzlo a historii vetkanou v jejich stěnách. Jeskyně São Vicente byly vytvořeny po sopečné erupci v Paul da Serra. Vnější část, která byla vystavena nižším teplotám, rychle tuhla. Láva dále proudila dovnitř a vytvářela řadu kanálů s uvolněnými plyny – „vulkanické tunely“, které zde můžete vidět. V jeskyních São Vicente si můžete užít pozoruhodnou cestu do nitra Země s možností vstupu do Centra vulkanismu, které návštěvu doplní pedagogickou a zábavnou formou. Mezi sopečnými krápníky, jezery a tunely vysokými pět až šest metrů je to ideální místo, kde se nechat oslnit záhadami přírody.
Milovníci čilého městského ruchu, mrakodrapů a rovněž shopaholici si na Madeiře moc na své nepřijdou. Nicméně pokud jste založením městský člověk, strádat zde také nebudete. Můžete navštívit mnohá zdejší muzea, stejně jako posedět v kavárně.
Dostat se na Madeiru lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 8 000 Kč například s TAPem či Smartwings. Finální destinací je Funchal. Dle výběru letenky vás čeká buď přímý let (Smartwings) či jedno mezipřistání (všechny ostatní aerolinky). Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší.
Asi nejpohodlnějším prostředkem k objevování Madeiry je půjčení automobilu. Hned na letišti najdete známé značky půjčoven (Europcar, Sixt, Hertz) a můžete se vydat na cestu. Zdejší silnice bývají ve velice dobrém stavu.
Ostrov má relativně hustou síť autobusových linek, stejně tak lze v atraktivních lokalitách využít služeb Yellow bus, který nabízí hop on/hop off režim.
Na ostrově není železniční síť, poslední vlak zde vyjel v roce 1941.
Trajekt lze využít při cestě z Madeiry na nedaleký ostrov Porto Santo (Porto Santo Line).
Taxíky na Madeiře představují bezpečný a rychlý dopravní prostředek. Ve větších obcích najdete v centrální části často jejich stanoviště.
Madeira je jistě i skvělým cílem pro pohodovou a zážitkovou rodinnou dovolenou. Děti jistě nadchnou zdejší pláže, jízda na „saních“ či whale watching. Hotely také myslí na malé hosty, většina z nich nabízí i rodinné pokoje. Z hlediska bezpečnosti, kvality jídla a pití a lékařské péče není sebemenší důvod s dětmi na Madeiru nevycestovat. Není zde na místě ani obava z jedovatých tvorů, extrémních teplot či závadné kohoutkové vody.
Na Madeiru se můžete bez obav vydat i v seniorském věku. Toto portugalské souostroví je skvělou volbou i pro starší ročníky, je zde bezpečno, lékařská péče v nenadálých případech na vysoké úrovni, žádné extrémní teploty, nejsou zde žádné tropické nemoci a doba letu není nijak enormně vyčerpávající. Proto se pobytu zde rozhodně nemusíte bát. Zvážit však musíte svůj aktuální zdravotní stav!
Samozřejmě ale jako všude, obzvláště během letních měsíců, nezapomínejte na hydrataci a dostatečnou aplikaci slunečního krému, vhodná je i pokrývka hlavy. A nikdy nepřepínat své síly!
Pokud se rozhodnete vydat na dovolenou s handicapem, jistě vám nic nebrání. Záleží ovšem na tom, jaké speciální požadavky máte. Lidé se smyslovým handicapem většinou žádná omezení v destinaci nečekají. Složitější to však mohou mít v některých lokalitách vozíčkáři. Problém může být v horských vnitrozemských oblastech a často i ve městě. Vždy se předem ujistěte, jestli vámi vybraný hotel nabízí bezbariérové pokoje.
Ze zemí EU je jediným požadavkem u živých zvířat očkování proti vzteklině. Zvíře musí být doprovázeno vlastním dokladem (pasem). Pas je jednotný doklad platný ve všech členských státech Evropské unie.
Co se týká přepravy mazlíčka letadlem, každá letecká společnost má odlišné podmínky. Proto se informujte konkrétně u ní. Zpravidla to bývá tak, že na palubu letadla si mohou cestující vzít pouze zvíře vážící do 8 kg. Ta těžší musí být přepravována za speciálních podmínek v zavazadlovém prostoru.
Zdravotní péče na Madeiře je na vysoké úrovni. Nemocnice a soukromé kliniky jsou moderně vybavené a poskytují kvalitní služby. Madeira má 3 hlavní veřejné nemocnice, s tím, že největší je Hospital Dr. Nélio Mendonça ve Funchalu. Většina lékařů mluví anglicky. Lékařských středisek a je na Madeiře dostatek, jedno se nachází i na ostrově Porto Santo (cca 40 km od Madeiry). Pokud byste potřebovali lékárnu, koukejte po ceduli s nápisem „Farmácia“. Non stop otevřená je pobočka:
Farmácia Funchal, Rua Dr. Brito Câmara, Centro Comercial La Vie, Loja 219/220
Funchal (Sé)
Tím, že je Madeira v rámci Portugalska součástí EU, tak byste měli být v rámci Evropského zdravotního průkazu ošetřeni za stejných podmínek jako místní obyvatelé. Nicméně v případě nenadálých a vážnějších problémů je vždy lepší se i připojistit.
Můžete se pojistit i pro nenadálé situace jako je ztráta zavazadel atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou na Madeiru odlétáte.
Od 1. ledna 2023 je kouření povoleno pouze v restauracích, barech a klubech s plochou rovnou nebo větší než 100 metrů čtverečních a minimální výškou stropu tři metry. Vyhláška také nařizuje pravidla pro prostory určené pro kuřáky, které „mohou tvořit maximálně 20 % plochy určené pro zákazníky“.
Minimální věk pro konzumaci alkoholu byl na Madeiře 16 let, nicméně s příchodem novém zákona, byl limit zvýšen jako ve většině evropských zemí na 18 let.
Na Madeiře se stejně jako v celém Portugalsku platí eurem (1 EUR = 24 CZK, kurz k 05/2023), nicméně na většině míst se dá platit i kartou. Co se týká bankomatů, ty jsou obvykle v městech dobře dostupné.
Spropitné je ideální kolem 10 % z celkové ceny, tak jako prakticky všude v Evropě. Samozřejmě není tuzér povinností, nicméně pokud budete se službami spokojeni, personál jej coby vyjádření pochvaly jistě ocení.
Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit v supermarketu ve Funchalu a jejich průměrnou cenu v eurech (EUR):
Výše rozpočtu potřebného na Madeiru záleží čistě na vás. Prvně si musíte stanovit, zda preferujete spíše luxus, anebo se uskromníte a vystačíte si na dovolené s málem. Důležitým kritériem je také fakt, zda budete po celý pobyt ubytování v hotelu s all – inclusive, a tak jediné výdaje půjdou na výlety a suvenýry či zda se budete po Madeiře pohybovat na vlastní pěst a v ubytování bez jídla a pak musíte do rozpočtu zahrnout právě potraviny či restaurace, zmíněné výlety a vstupné. Rozhodující je rovněž forma dopravy, pak musíte do rozpočtu zahrnout také například benzín. Nezapomeňte ani na výdaje za různé zážitky jako např. whale watching či tradiční jízdu na „saních“.
Pokud chcete poznat Funchal jeho okolí a malebnou obec Câmara de Lobos s možností hop on/hop off a neřešit půjčení automobilu, pak je pro vás ideální 24h nebo 48h lístek s Yellow Bus. Cena (24h) pro dospělé je 18,50 EUR, děti 4 - 10 let platí 9,25 EUR, rodina (2 dospělí, 2 děti) pak 46,25 EUR. V ceně je i vstupné do výšivkářské manufaktury a ochutnávka vín v Old Blandys Wine Lodge.
Na Madeiře, které jsou v rámci Portugalska v Evropské unii, telefonujete a využíváte internet v mobilu dle tarifu vašeho operátora. Tj. ceny zůstávají stejné jako v České republice. Počítejte s tím, že v odlehlejších oblastech nemusí být signál vždy dostupný.
Hlavní poskytovatel poštovních služeb v Portugalsku, Madeiru nevyjímaje, je CTT - Correios de Portugal. Pobočky najdete prakticky ve všech větších obcích, nicméně poštovních schránek na ostrovech najdete ještě více. Portugalská pošta funguje velice spolehlivě.