Turistický průvodce USA

Věděli jste, že:

  • Boston má nejhorší řidiče z 200 největších měst národa. Kansas City má nejlepší řidiče.
  • V USA se denně zkonzumuje 22 milionů kuřat.
  • 27 % Američanů nevěří, že přistáli na Měsíci.
  • Oregon je nejrychleji mluvící stát v USA. Mississippi je nejpomalejší.
  • Jeden z osmi Američanů byl v určitém okamžiku zaměstnán společností McDonald's.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Elektrické napětí

zástrčky mají jiný tvar než v Evropě - tzv. americký typ. Pro fungování elektrických spotřebičů, nabíječek apod. bude nutná redukce. Elektrická síť je pod napětím 110 voltů.

Zásuvky používané v USA

A - zástrčka typu A má tvar dvojice plochých kolíků. Novější varianta této zástrčky má nulový kolík zvětšený, takže již ji není možné zastrčit opačně. Zásuvky a zástrčky tohoto typu se používají v USA a Kanadě.

Americká zástrčka a zásuvka typu A

B – zástrčka typu B je velmi podobná typu A, ale navíc obsahuje zemnící kolík (4,8 mm). Tento zemnící kolík může mít tvar buď kulatý, nebo tvar U (tento kolík je větších rozměrů). Dva ploché kolíky jsou nejčastěji stejné velikosti, ale občas se můžete setkat i s natočenou variantou (o 90˚).

Zástrčka a zásuvka typu B

Doprava

Do USA se můžete z Prahy dostat přímým letem do New Yorku, kam se dostanete za necelých 8 hodin letu. Většina leteckých společností však létá s 1 přestupem z Prahy, většinou přes Londýn, Amsterdam či Paříž. Doba letu s přestupem trvá kolem 12 hodin, v závislosti na délce přestupu. Doprava je v USA na velmi vysoké úrovni. Letecká doprava v USA překonává, co do počtu přepravených osob, všechny ostatní druhy dopravy. Cestování letadlem je nejlepší metoda pro překonání velkých vzdáleností mezi americkými městy. V důsledku bezpečnostních opatření po 11. září 2001, došlo ke zpřísnění podmínek. Největší počty přepravovaných osob jsou na letištích Chicago, Atlanta, Dallas a Los Angeles. Třemi nejdůležitějšími uzly vnitrostátní i mezinárodní letecké dopravy jsou New York se třemi velkými letišti (J. F. Kennedy, Newark a La Guardia), Chicago s letištěm O'Hare (největší na světě) a Atlanta v Georgii. K největším na světě dále patří letiště Dallas-Forth Worth, Los Angeles, San Francisco a Denver. Pravidelné letecké spojení má téměř 850 letišť (z toho skoro 300 na Aljašce). USA má nejdelší železniční síť na světě, stejně tak nejrozšířenější silniční síť. Bez problémů zde fungují půjčení automobilu. Ve velkých městech se k přepravě používá taxi.

Při cestování po USA je běžné si půjčit automobil v autopůjčovně, je to však poměrně nákladné a tak se tento způsob dopravy doporučuje spíše v případě cestování větší skupiny lidí. Ve Spojených státech funguje velké množství autopůjčoven. Mezi ty největší patří Hertz, Budget, Avis atd. Pamatujte však na to, že ve městech je velmi hustá doprava. Při půjčení auta věnujte zvýšenou pozornost druhu pojištění. V autopůjčovně budete potřebovat cestovaní pas, mezinárodní řidičský průkaz a kreditní kartu.

Nejlevnější dopravou v USA je autobusová doprava. Rozvinula se po 2. světové válce a získala si velkou oblibu. Využívá se pro městskou nebo předměstskou dopravu. Meziměstskou a transkontinentální dopravu zabezpečuje autobusová společnost Greyhund Bus nebo Mega Bus. Délka železničních tratí v současnosti je o třetinu kratší než v roce 1930. Železnice zabezpečují zejména přepravu surovin a potravin. Přeprava osob převažuje zejména v městských oblastech. Většinu vlaků osobní dopravy provozuje státní společnost Amtrak. Nejvíce nákladních vlaků provozují dvě největší společnosti USA Union Pacific Railroad a BNSF, které mezi sebou neustále konkurují. Velmi oblíbené vlakové trasy mezi turisty jsou například Empire Service (New York – Niagarra Falls, 9 hodin), Coast Starlight (San Francisco – Los Angeles, 12 hodin).

Strava

v USA je nepřeberné množství restaurací, bister, fast foodu i pouličních stánků. Americká kuchyně kombinuje tradice s novými vlivy z celého světa. Najdete zde proto vždy to, na co máte zrovna chuť. Mimo známé americké pochoutky typu hot dog či hamburger v každém státě najdete specialitu typickou právě pro tuto oblast.

Gastronomie New Yorku je ovlivněna přistěhovalci, najdete zde tedy všechny světové kuchyně. Na Floridě zase budete mít možnost ochutnat ochutnat pokrmy z krokodýlího masa, čerstvých ryb a mořských plodů. Kalifornie je zase známá svoji vinařskou a ovocnářskou oblastí. Výrazné jsou vlivy Mexika a jiných latinskoamerických národů. Často si tak Američané v této oblasti pochutnávají na tacos, tortille, enchiladě nebo burritu. Jídlo je velmi podobné našemu, na výběr je široká nabídka kuchyní z celého světa - nejčastěji jsou to mexické, italské nebo asijské restaurace. Typickou stravu Američana vyzkouší určitě každý (hamburgery, hot dogy, pizza apod.). V Americe je hlavním jídlem dne večeře, při které se vůbec nespěchají a jsou zvyklí v restauraci sedět při večeři i pár hodin. Na veřejnosti je ZAKÁZÁN konzumace alkoholu, včetně piva. Na tuto skutečnost je třeba myslet! Alkohol se neprodává běžně v supermarketech, ale specializovaných "liquor stores", alkohol se prodává nad 21 let. Maximální povolené množství alkoholu je 1 litr (platí pro osoby starší 21 let) a to rozhodně doporučujeme respektovat, vzhledem k tomu, že kontroly na letištích v USA bývají opravdu striktní. Nealkoholické nápoje Američané pijí "on the rocks", což v překladu znamená s velkým množstvím ledu.

zobrazit zájezdy do USA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔