Miami.

Miami, Florida: Tipy, zajímavosti a co vidět a dělat?

Do Miami láká turisty nejen křišťálově modrá voda, sluneční paprsky a početné pláže s bílým pískem! V druhém nejlidnatějším městě státu Florida je též velmi bujný noční život a právem je považované za jedno z nejzábavnějších a nejdivočejších míst v USA. O plážové či bazénové party tu tedy rozhodně není nouze. Pokud vás ovšem neláká tento druh zábavy, dokáže tohle slunné město nabídnout i velký kus historie a nespočet památek. Prozkoumejte společně s námi překrásná zákoutí Miami a vydejte se vstříc floridské nezaměnitelnosti.

Informace o Miami

 • Miami má rozlohu cca 145 km² a je hlavním městem na jihovýchodní Floridě ve Spojených státech amerických. Konkrétně leží na severní straně Biscayne Bay mezi Národním parkem Everglades a Atlantským oceánem.
 • Miami je také známé jako „Magic City“ neboli „Magické město“ a může se pochlubit jedinečnou a vzrušující směsí moderní městské kultury, uvolněné přímořské atmosféry a latinských i amerických tradic.
 • Metropolitní oblast Miami má k roku 2024 více než 6 milionů obyvatel, z nichž asi 456 000 žije přímo ve městě Miami.
 • V Miami žije nejvíce bělochů (45,39 %) a míšenců (32,31 %). Ostatní obyvatelé jsou indiánského (původní Američané), asijského nebo havajského a tichomořského původu.
 • Miami je obdařeno teplým počasím v podstatě celoročně. Pláštěnka se pak může hodit zejména během tropických bouří v hurikánové sezóně (červen až listopad), ale ani tehdy teplota neklesá pod 20 °C.
 • Klima Miami je tropické, s příjemně teplými zimami a dlouhými dusnými léty. Průměrná teplota nejchladnějšího měsíce (leden) je 20,3 °C a průměrná teplota nejteplejšího měsíce (srpen) je 29 °C.

Autor: Iveta Reinisch

19.11.2022

Čti více
Strážná budka na Miami Beach.
Strážná budka na Miami Beach.

20 míst, které vás v Miami okouzlí

Miami nabídne svým návštěvníkům širokou škálu venkovních i vnitřních aktivit. Vsadit můžete zejména na pobyt v těchto zajímavých místech, které vám utkví v paměti:

Prohlédněte si mapu Miami a naplánujte snadno výlet.

MIAMI BEACH

Miami Beach je město v okrese Miami. Zde se potkává historie ve stylu art deco s pulzujícím životem mladé generace současnosti. Toto místo nabídne turistům od každého něco. Bělavý písek, moderní gastronomická scéna, neomezené možnosti nakupování, luxusní lázně i prvotřídní noční život – to je Miami Beach! Zde zábavě a relaxaci prostě musíte podlehnout, ať chcete nebo ne. Můžete se zde nejen procházet po proslulé promenádě Beachwalk, ale třeba i běhat, nebo projíždět se na kole. A pokud se znavíte poznáváním tamějších zákoutí, ke svezení se nabízí dokonce bezplatný trolejbus fungující 7 dní v týdnu (15 hodin denně), který spojuje tři městské části – South Beach, Mid Beach a North Beach. Na prohlídku Miami Beach si vyčleňte ideálně celý den. Oficiální webové stránky: www.miamibeachfl.gov

Historie Miami Beach: Nynější město se rozprostírá na umělých i přírodních bariérových ostrovech mezi Atlantským oceánem a Biscayne Bay a dle všeho vzniklo až v roce 1917. Předtím však bylo neobydleným pásem u pobřeží oceánu, který poprvé objevili v roce 1870 Henry a Charles Lumovi. Otec a syn jednoho dne vypluli z Key West a utábořili se mezi mangrovníky na písčitém ostrově. Pozemek nakonec zakoupili za velmi nízkou částku a začali jej zvelebovat.

Západ slunce nad Miami Beach.
Západ slunce nad Miami Beach.

ZOO MIAMI

V této překrásné zoologické zahradě najdete více než 3000 zvířat (500 druhů). Nadšení budete zcela určitě i z toho, že Zoo Miami poskytuje zvířatům přirozené prostředí bez použití klecí a využívá místo nich strategicky umístěné příkopy. V Zoo jsou též pořádané zábavné programy pro děti – například krmení žiraf může být skutečně okouzlujícím zážitkem. Návštěvníci si krom toho pochvalují v místě kvalitu čistoty, velkorysý prostor a také dobré znalosti tamějšího personálu. Při plánování návštěvy berte v potaz, že zoologická zahrada v Miami je poměrně rozlehlá a dost se nachodíte. Kvalitní a pohodlná sportovní obuv tedy zajistí příjemný zážitek. A pokud se chcete vyhnout davům – navštivte Zoo Miami krátce po otevření, tedy od 10:00. V teplých měsících zde jistě oceníte hned několik fontán, stinných míst i mlhových oparů. Časová náročnost: 2 hodiny až půl dne. Oficiální webové stránky: www.zoomiami.org

Otevírací doba a vstupné: Zoo Miami je otevřená ve všední dny od 10:00 do 17:00. Nejpozdější příchod je však vhodný krátce před 16:00. Základní vstupné se pohybuje od 18,95 dolarů do 22,95 dolarů. Vícečetné skupinky a senioři mají vstupenky se slevou.

Doprava do Zoo Miami: Nejlepším způsobem, jak se dostat do miamské zoologické zahrady, je jízda automobilem. Parkování je zde totiž zdarma. Zajet si sem však můžete i veřejnou dopravou, tj. autobusem Coral Reef Max, který zajišťuje spojení mezi Zoo Miami a stanicí metra Dadeland South.

Plameňáci v Miami ZOO.
Plameňáci v Miami ZOO.

EVERGLADES NATIONAL PARK (Národní park Everglades)

Asi 48 kilometrů západně od centra Miami se rozprostírá Národní park Everglades – největší subtropický mokřad ve Spojených státech amerických známý pro svou pomalu tekoucí vodu. V roce 1947 jej založil tehdejší prezident H. S. Truman. Většina parku je chráněna kvůli divoké zvěři, avšak severní oblast nejbližší městu Miami nabízí například soukromé vyjížďky na vrtulovém člunu s průvodcem. Zde se budete moci zblízka seznámit s divokou přírodou. Oblíbený je mezi turisty zejména program Everglades Safari Park, díky kterému je možné spatřit při troše štěstí (z bezpečné vzdálenosti) třeba i aligátory, krokodýly, kapustňáky či floridského pantera. Dostat se k národnímu parku lze automobilem nebo autobusem z Miami. Časová náročnost: 2 hodiny až půl dne. Více informací o Národním parku Everglades

TIP: Pokud chcete vidět co největší škálu zvířecích druhů, zavítejte do Národního parku Everglades v období listopad až duben (v tento čas je v národním parku i méně komárů).

Krokodýl v Everglades
Krokodýl v Everglades

LITTLE HAVANA (Malá Havana)

Když se vydáte na západ od centra Miami, natrefíte na hlavní kulturní centrum kubánských Američanů. Čtvrť Little Havana láká návštěvníky především svou dechberoucí atmosférou a vynikajícími pokrmy, které zde voní na každém kroku. Centrem dění je zde zejména 8. ulice Calle Ocho. Na jejím rohu (v místě, kde se střetává s 15. Avenue) je k vidění například Maximo Gomez Park známý též jako Domino Park, do kterého lidé s oblibou chodívají hrát domino nebo šachy. V březnu se tu krom jiného můžete těšit na bujarý pouliční festival/karneval Calle Ocho se spoustou hudby, tance ale i jídla. Za zvážení jistě stojí prohlídka okolí s průvodcem. Časová náročnost je odhadována na půl dne až celý den. Oficiální webové stránky Little Havany

Tip na podniky ve čtvrti Little Havana: Pokud chcete ochutnat autentické kubánské jídlo, a přitom ušetřit, zavítejte do výtečného podniku El Pub nebo do restaurace Versailles. A ti, co se touží odklonit od typické kubánské kuchyně pak mohou navštívit podnik Lung Yai Thai Tapas.

Čtvrť Malá Havana.
Čtvrť Malá Havana.

CRANDON PARK

V Crandon Parku naleznete celkem 26 tenisových kurtů, golfové hřiště a také přístav s oslnivou pláží. Rozprostírá se na bariérovém ostrově Key Biscayne a poskytne úchvatné výhledy do okolí. Dechberoucí pohled však získáte i v oceánu – šnorchlování či potápění je zde velmi oblíbené, neboť v tamějších vodách je pestrý mořský život. Přístav Crandon Marina provozuje veřejnou potápěčskou loď pro všechny dobrodruhy. Zpozorovat ovšem můžete při plážové relaxaci i rozmanité ptactvo, výjimkou tu nejsou volavky, jestřábi nebo orli. Prostě – ráj na zemi! V Crandon Parku se nachází též přírodní rezervace zvaná Bear Cut Preserve. Její prohlídku lze zahájit samostatně nebo s průvodcem. V lokalitě se nabízí krom jiného i tři speciální programy pro návštěvníky (EcoAdventure) s názvem „Bike and Hike“ – cyklistika a turistika, „Expedition South Florida“ – expedice Jižní Florida a „Sea Turtle Awareness Program“ – program ke zvýšení povědomí o mořských želvách. Návštěvu si naplánujte ideálně na celý den. Více informací o Crandon Parku

Další aktivity, které můžete v Crandon Parku provozovat: kanoistika, paddleboarding, plachtění, wakeboarding, windsurfing nebo kiteboarding. Pro děti je pak k dispozici v zábavním centru Crandon Parku i historický kolotoč nebo venkovní kluziště a hřiště se sochami mořských živočichů.

Poloha, doprava a parkovné: Crandon Park leží necelých 10 km od centra Miami a otevřeno má denně od 8:00 do 17:00. Na místo se dostanete buď automobilem přes most Williama M. Powella a most Bear Cut Bridge (parkovné ve všední dny činí 5 dolarů, o víkendech pak 7 dolarů) nebo autobusem č. 102.

Miamská marina u Crandon Parku.
Miamská marina u Crandon Parku.

PHILLIP AND PATRICIA FROST MUSEUM OF SCIENCE (Muzeum vědy Phillipa a Patricie Frostových)

Muzeum vědy Phillipa a Patricie Frostových se otevřelo veřejnosti v roce 2017 a najdete jej v Maurice A. Ferré Parku (zhruba 1,6 km severně od centra Miami). Budova skrývá pro své návštěvníky velmi moderní planetárium a fascinující třípatrové akvárium, díky kterému můžete objevovat třeba tajemné hlubiny Atlantského oceánu. Z muzea je též překrásný výhled na zátoku Biscayne a panoramata centra Miami. Expozice jsou, dá se říct, provokativní a nutí k zamyšlení. Najdete zde například sekce věnované letectví, biodiverzitě jižní Floridy, fyzice světla nebo lidské mysli a tělu. Časová náročnost: půl dne až celý den. Oficiální webové stránky s více informacemi: www.frostscience.org

Zajímavost: Možná byste rádi věděli, proč má muzeum v názvu manžele Frostovy. A tak vám to tedy osvětlíme – dlouholetí příznivci umění a kultury, Dr. Phillip a Patricia Frostovi, věnovali muzeu v roce 2011 celých 35 milionů dolarů, a tak se budova na počest štědrých dárců přejmenovala z Junior Museum of Miami na Phillip and Patricia Frost Museum of Science.

Otevírací doba a vstupné: Muzeum Frostových je otevřeno ve všední dny od 10:00 do 18:00, o víkendech pak do 19:00. Vstupenky pro děti stojí kolem 22 dolarů a pro dospělé kolem 29 dolarů. Děti do tří let mají vstup zdarma. Parkování u muzea je zpoplatněné.

Muzeum vědy Phillipa a Patricie Frostových.
Muzeum vědy Phillipa a Patricie Frostových.

LoanDepot Park (dříve MARLINS PARK)

Když se vydáte 3 km západně od centra Miami ke čtvrti Little Havana, natrefíte na zatahovací střešní stadion LoanDepot Park, který byl dříve známý i jako Marlins Park. Rozprostírá se na téměř sedmi hektarech, obsáhne přes 37 tisíc míst k sezení a dokončen byl v roce 2012. Je domovem profesionálního baseballového klubu Miami Marlins z Major League Baseball (MLB) a také nejzelenějším MLB parkem. V LoanDepot Parku stojí za návštěvu i tzv. Clevelander, což je prostor se čtyřmi řadami sedadel na úrovni hřiště, kde je k dispozici interaktivní zábava, bazén, DJ i občerstvení.Více informací o stadionu LoanDepot Park a zápasech

BRICKELL CITY CENTRE

Pokud vás v Miami postihne nákupní horečka, zcela jistě zavítejte do Brickell City Centre v centru Miami, což je otevřený nákupní komplex rozkládající se na třech městských blocích a má čtyři podlaží. Návštěvníkům nabídne kolem stovky různých obchodů, restaurací a kin. Pro ty, kteří nechtějí utrácet v luxusních buticích, se naskýtá možnost kulinářských zážitků v atraktivních stravovacích zařízeních. Zajímavý je například podnik inspirovaný italskou gastronomií zvaný Casa Tua. Nákupní centrum je otevřené od pondělí do soboty v čase 11:00 až 21:00 a v neděli pak od 11:00 do 19:00. Oficiální webové stránky: www.brickellcitycentre.com

 Nákupní středisko Brickell City Centre.
Nákupní středisko Brickell City Centre.

VIZCAYA MUSEUM AND GARDENS (Muzeum a zahrady Vizcaya)

Muzeum a zahrady Vizcaya najdete ve čtvrti Coconut Grove, jen kilometr západně od centra Miami. Původně sloužilo toto místo jako zimní vila pro obchodníka Jamese Deeringa na počátku 20. století. Dnes najdete v muzeu pestrou přehlídku umění od 15. do 19. století. Pokud zavítáte do vily, jistě vás zaujme i starožitný nábytek – velká část domu je totiž v původním stavu. Muzeum a zahrady Vizcaya jsou otevřeny pro návštěvníky od středy do pondělí v čase 9:30 až 17:30 (poslední vstup umožněn do 16:30). Časová náročnost: cca 2 hodiny. Více informací o Vizcaya Museum and Gardens

Vstupné: Za vstupné do Vizcaya Museum and Gardens zaplatí dospělý 25 dolarů a dítě od 6 do 12 let pak 10 dolarů. Děti do 5 let mají vstup zdarma.

Muzeum a zahrady Vizcaya.
Muzeum a zahrady Vizcaya.

VENETIAN POOL (Benátský bazén)

Hledáte oázu klidu, kde aspoň na chvíli zapomenete na rychlé městské tempo Miami? Pak je ideální volbou relaxace ve Venetian Pool (Benátském bazénu), který využívají denně stovky lidí již od roku 1923. Bazén se nachází asi 13 km od centra města ve čtvrti Coral Gables. Přívětivé je, že v bazénu se nenachází chemicky upravená voda, nýbrž ta pramenitá z podzemních zdrojů. V místě jsou dokonce i dva vodopády a jeskyně, které božský venkovní wellness dokonale doplní. UPOZORNĚNÍ: Venetian Pool bude uzavřen kvůli rekonstrukci od 28. listopadu 2022 do března 2023! Více informací o Benátském bazénu

Obecná pravidla, vstupné a otevírací doba: Do prostor Benátského bazénu nemají umožněn vstup děti do tří let. V areálu se též nesmí kouřit a pít alkohol. Vstup nemají povolen domácí mazlíčci kromě asistenčních psů. Dospělí zaplatí za vstupné 21 dolarů a děti (3 až 12 let) 16 dolarů. Mimo sezónu (od září do listopadu) je vstup levnější. V prosinci a lednu je Venetian Pool uzavřen. Během letních měsíců bývá otevírací doba od úterý do neděle v čase 10:00 až 16:30. Lépe si ji však ověřit dle sezóny na oficiálních webových stránkách.

HistoryMiami MUSEUM

HistoryMiami je formálně známé jako Historické muzeum jižní Floridy, ve kterém můžete obdivovat jak indiánské dědictví regionu, tak třeba i historické pozůstatky místních řemeslníků a hudebníků. Zajímavostí je, že muzejní sbírka obsáhne až 37 tisíc trojrozměrných artefaktů – a to od prehistorických nálezů po afrokubánské lidové umění 20. století. Každoročně zde také natrefíte na rotující instalace, které prezentují vliv Miami na americkou pop kulturu. Budovu muzea najdete v centru Miami, kousek od stanice metra Government Center. Více informací o HistoryMiami Museum. Časová náročnost návštěvy se pohybuje od dvou hodin a dál.

Vstupné: Dospělí zaplatí za vstup do muzea 10 dolarů, studenti a senioři 8 dolarů a děti od 6 do 12 let 5 dolarů. Mladší dítka pod 6 let mají vstup volný.

HistoryMiami muzeum.
HistoryMiami muzeum.

FAIRCHILD TROPICAL BOTANIC GARDEN (Tropická botanická zahrada Fairchild)

Tropická botanická zahrada Fairchild se rozkládá na téměř 34 hektarech pozemku a v zemi je zdaleka největší svého druhu. Najdete ji ve čtvrti Coral Gables zhruba 14 km jižně od centra Miami. Založena byla tato oslnivá botanická zahrada v roce 1936 účetním, právníkem a nadšencem pro sběr rostlin – Robertem H. Montgomerym a veřejnosti se otevřela v roce 1938. Návštěvníkům nabídne nejen muzeum, ale i laboratoř, ochranářské výzkumné zařízení a výukové centrum. Kochat se tu můžete krom jiného i vzácnými tropickými rostlinami, včetně cykasů, palem či vinné révy. V případě, že dostanete hlad nebo žízeň, čeká na vás na místě i několik kaváren k občerstvení. A jaká je hlavní úloha této botanické zahrady? Zejména zachování biologické rozmanitosti. Časová náročnost: 2 hodiny až půl dne. Více informací o Tropické botanické zahradě Fairchild

Vstupné a otevírací doba zahrady: Za vstup do Tropické botanické zahrady Fairchild zaplatí dospělý 24,95 dolarů, senior 17,95 dolarů a student 15,95 dolarů. Děti a dospívající od 6 do 17 let mají vstupné za 11,95 dolarů a děti pod 6 let zdarma. Otevřeno je tu denně kromě svátků od 10:00 do 17:00.

Tropická botanická zahrada Fairchild.
Tropická botanická zahrada Fairchild.

BAYSIDE MARKETPLACE

Pakliže zatoužíte během pobytu v Miami po dni plném dobrého jídla, posedávání, pozorování okolních lidí a nakupování, je vhodným místem dvoupatrové nákupní centrum Bayside Marketplace nacházející se pod širým nebem. Obsáhne přes 150 obchodů a restaurací, takže si každý přijde na své. A kde Bayside Marketplace naleznete? Konkrétně mezi Bayfront Parkem, Miamarinou a terminálem výletních lodí PortMiami. Právě mnozí cestující z výletních lodí si tu čas od času krátí svůj čas, než opět nastoupí na palubu. Každé odpoledne a večer si tu pak užijete dokonce i živou hudbu. Otevřeno mají od pondělí do čtvrtka v čase 10:00 až 22:00. Od pátku do soboty pak v čase 11:00 až 23:00 a v neděli od 11:00 do 21:00. Oficiální webové stránky: www.baysidemarketplace.com

CORAL CASTLE MUSEUM

Toto místo nadchne zejména milovníky sochařského umění. Coral Castle Museum totiž nabídne zajímavý pohled do zahrady, kde spatříte doslova mysticky působící sochy vytesané z korálové skály. Tvůrcem celé zahrady je jistý muž jménem Edward Leedskalnin, který údajně (v tajnosti) vytesal přes 1100 tun korálové skály mezi lety 1923 až 1951. A jaké sochy zde můžete obdivovat? Například devítitunovou bránu, která se rozpohybuje pouhým dotykem prstu, funkční houpací křesla, dalekohled Polaris nebo korálový hrad. Muzeum najdete mezi městy Homestead a Leisure City, necelých 50 km jižně od centra Miami. Časová náročnost: 2 hodiny až půl dne. Více informací o Coral Castle Museum

Vstupné a otevírací doba muzea: Dospělí a mladiství od 13 let zaplatí za vstup 18 dolarů. Děti od 7 do 12 let mají vstup za 8 dolarů a děti do 6 let zdarma. Otevírací doba je vždy od čtvrtka do neděle v čase 9:00 až 18:00. Poslední prohlídka se koná od 17:00.

Coral Castle Museum.
Coral Castle Museum.

MUSEUM OF CONTEMPORARY ART, North Miami

Milujete současné umění? Potom musíte zavítat do muzea MOCA v Severním Miami (zkratka pro Museum of Contemporary Art), které vzniklo již v roce 1981 ve skromném prostoru jediné galerie. V roce 1996 se pak přestěhovalo do nové budovy. V muzeu najdete sbírku více než 400 uměleckých děl od začínajících i světově proslavených umělců. Prohlídka vám zabere nanejvýš dvě hodiny, neboť interiér je poměrně malý. Více informací o Museum of Contemporary Art

Vstupné a otevírací doba: Dospělí zaplatí 10 dolarů za vstup. Senioři, studenti a zdravotně handicapovaní pak 5 dolarů. Otevírací doba muzea MOCA je od čtvrtka do neděle v čase 10:00 až 17:00 a ve středu v čase 12:00 až 19:00.

Muzeum současného umění.
Muzeum současného umění.

CUBAOCHO MUSEUM & PERFORMING ARTS CENTER

V již dříve zmíněné miamské čtvrti Little Havana je přímo nutností navštívit velmi zajímavé místo s názvem Cubaocho Museum & Performing Arts Center. Muzeum nabídne pohled na tradiční kubánské umění od roku 1800 do 60. let 20. století a představuje návštěvníkům i kubánskou hudbu a tanec. Na místě je též mnoho vystavených předmětů k prodeji, muzeum tedy slouží částečně i jako obchod. A co je potěšující, je možné zde ochutnat i proslulé kubánské mojito, jehož popíjení dokonale doplní večerní tóny živé hudby! Vstup je zdarma a otevřeno zde mají od pondělí do pátku v čase 10:00 až 24:00 a o víkendech v čase 11:00 až 23:00. Časová náročnost: 1 až 2 hodiny. Oficiální webové stránky: www.cubaocho.com

MATHESON HAMMOCK PARK

Jižně od čtvrti Coral Gables v Miami na Old Cutler Road se rozprostírá krásný městský park zvaný Matheson Hammock Park (rozloha cca 630 akrů). Prvním návštěvníkům byl otevřen v roce 1930 jako krajský park Dade County. Tehdy pozemek o rozloze 80 akrů daroval Miami americký průmyslník William J. Matheson, který jej chtěl cíleně využít pro zachování divoké a autentické krásy přírody. Park se následně rozvíjel do nynější podoby a rozlohy i díky jeho dědicům, kteří ve finanční podpoře pokračovali. A co zde můžete obdivovat a objevovat? Zajímavý je zde například umělý atolový bazén napájený přirozeně přílivem a vypouštěný odlivem ze zátoky Biscayne. Obklopen je klidnou písčitou pláží ve tvaru kruhu, vápencem a korály. Vyžití se zde nabízí i v podobě cyklistiky, pěší chůze po naučných stezkách i pobytu v piknikových pavilonech. Vstup do parku je zdarma, pokud jste pěší návštěvník. Pro automobily je vstupné zpoplatněno pěti dolary. Za obytný vůz zaplatíte 10 dolarů a 12 dolarů za přívěs.

TIP: Pokud máte rádi vodní sporty, je Matheson Hammock Park vhodným místem pro provozování kite-boardingu. Přilehlý přístav Matheson Hammock Marina pak poskytne kompletní občerstvovací služby, projížďky v motorových člunech nebo například rybářské molo. Nádherné jsou odsud i výhledy do okolí.

Matheson Hammock Park .
Matheson Hammock Park .

WYNWOOD WALLS

Chcete se pokochat skutečně neotřelým streetovým uměním? Pak si zajděte v Miami na NW Second Avenue, kde se pod širým nebem nachází pouliční umělecká instalace, která je jednou z největších na světě. Wynwood Walls zde stojí od roku 2009 a od jeho vzniku oživilo stěny instalace na 50 umělců z šestnácti různých zemí. A je se vskutku na co koukat! Tamější graffiti a malby jsou fascinující. V okolí umělecké instalace stojí také za návštěvu okolní galerie, restaurace, bary i obchody. Do prostor Wynwood Walls se dostanete od neděle do čtvrtka v čase 11:00 až 19:00, v pátek a sobotu je otevřeno do 20:00. Vstupné za dospělého stojí kolem 12 dolarů a děti do 11 let mají vstup zdarma.

Wynwood Walls.
Wynwood Walls.

FREEDOM TOWER + Museum of Art and Design

„Věž svobody“ neboli Freedom Tower je národní historická památka nacházející se v centru Miami na Biscayne Boulevard již od roku 1925. Dříve sloužila jako sídlo nejstarších městských novin či jako kubánské asistenční centrum pomáhající uprchlíkům. V roce 2005 byla chátrající a zanedbávaná budova darována největší vysokoškolské vzdělávací instituci Miami Dade College. Freedom Tower je aktuálně, krom jiného, i domovem Museum of Art and Design (Muzeum umění a designu), které rozhodně stojí za vidění. UPOZORNĚNÍ: Momentálně probíhá rekonstrukce Freedom Tower, tedy muzeum je pro návštěvníky dočasně uzavřeno. Přesto se však zajímavou budovou můžete pokochat zvenku a udělat si pár pěkných snímků. Oficiální webové stránky: www.moadmdc.org

MIAMI CHILDREN’S MUSEUM

Miami Children’s Museum je neziskovou vzdělávací organizací určenou pro děti všech věkových kategorií, jejíž posláním je nejen zábava, ale i učení, rozvíjení fantazie a tvoření. Najdete ji ve Watson Island Park. Muzeum nabízí zábavné programy, interaktivní výstavy i výukové materiály týkající se umění a kultury. V budově najdete 17 galerií, mateřskou a základní školu, obchod se vzdělávacími předměty, restauraci i hlediště s 200 místy k sezení. Otevřeno je v muzeu pro děti denně od 10:00 do 18:00 (od 13:30 do 14:30 zavřeno), kromě svátků. Na místo se dostanete pohodlně automobilem (za hodinu parkování se platí 2 dolary) nebo veřejnou autobusovou dopravou v Miami. Vstupenky je vhodné zakoupit předem online cestou. Více informací se dozvíte na oficiálních webových stránkách: www.miamichildrensmuseum.org

Historie muzea: Miami Children’s Museum bylo založeno již v roce 1938 a nacházelo se v nákupním centru West Kendall v Miami. Za posledních osmatřicet let se však muzeum několikrát přemístilo a také rozšířilo. Nynější moderní zařízení bylo otevřeno návštěvníkům v roce 2003.

Věž svobody.
Věž svobody.

Historie a současnost Miami

V oblasti dnešního Miami žili před tisíci lety domorodí Američané z indiánského kmene Tequesta, kteří se usadili na severním břehu řeky Miami. Nebyli to však jen indiáni, kteří toto místo osidlovali. Býval to i domov mnoha jelenů, medvědů a rozmanitého ptactva. Evropané dorazili do oblasti až kolem roku 1500. Zdaleka prvním Evropanem, který se do tamějších končin dostal plavbou do zátoky Biscayne, byl v roce 1513 Španěl Juan Ponce de León. Ve svých denících jen poznamenal, že doputoval do místa zvaného Chequescha, což bylo jedno z prvních přízvisek Miami. V následujících letech pak Juana následovali další španělští vojáci.

Evropané však mezi tehdejší původní americké obyvatele zavlekli vážné nemoci, s kterými byli nuceni bojovat zcela bez pomoci. Indiánský kmen Tequesta tak postupně vymíral (nejen vlivem nemocí, ale i vlivem bitev). V roce 1713 se tedy náčelníci kmene rozhodli orodovat v Havaně, zda by tam mohl zbytek původních obyvatel migrovat. Jenže to se nepovedlo, neboť nemoci vymýtily téměř celou zbývající indiánskou populaci.

Everglades - Florida kdysi.
Everglades - Florida kdysi.

Prvopočátky města Miami

Obecně se má za to, že rozvíjejícímu se městu propůjčila svůj název řeka Miami. Některé zdroje ovšem hovoří o tom, že to byl indiánský kmen Mayaimi, podle kterého se ve skutečnosti město jmenuje. Ať už to bylo, jak chtělo, stalo se Miami v roce 1844 krajským městem, ve kterém žilo tehdy asi 96 lidí. Oblast pak byla známá také jako „Biscayne Bay Country“ nebo jako jeden z nejlepších pozemků na Floridě – neboť velké mrazy v roce 1894 zahubily všechny plodiny, krom těch, které rostly v Miami.

Druhá světová válka až současnost

V období druhé světové války hrálo Miami důležitou roli v bitvě proti německým ponorkám, a to hlavně díky své poloze na jižním pobřeží Floridy. Válečné období paradoxně zvedlo počet obyvatel Miami – na téměř 500 tisíc. V roce 1959 pak přišlo do oblasti Miami mnoho Kubánců, jelikož se rozhodli pro emigraci po nástupu Fidela Castra k moci. Kubánská přistěhovalecká vlna však trvala i další roky, není tedy divu, že tato kultura je v Miami tak zakořeněná (obyvatelé kubánského původu tvoří velkou část populace, tj. téměř 35 %). Dnes žije v Miami (okres Miami-Dade, jižní Florida) přes 400 tisíc obyvatel (v metropolitní oblasti přes 6 milionů) a toto město je považováno za druhé nejlidnatější na Floridě.

Moderní vila na Miami.
Moderní vila na Miami.

Co potřebujete vědět před odjezdem do Miami

Než odletíte do Miami, informujte se dostatečně o následujících záležitostech:

Dokumenty

Plánujete dovolenou nebo kratší obchodní cestu do Spojených států amerických? Pak nepotřebujete jako občan ČR vízum. Postačí vám platný cestovní pas s elektronickým čipem + platná cestovní autorizace programu ESTA(vhodné vyplnit elektronicky alespoň 30 dní před odletem). Poplatek za tuto nutnou administrativu činí 14 dolarů. Více informací o cestování do USA naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Kdy navštívit Miami?

Do Miami zavítejte ideálně od poloviny února do května. Počasí je v tomto období teplé, stejně jako voda a nejedná se o sezónu hurikánů. Potěšujícím faktem je také to, že v tento čas pomalu a jistě končí hlavní sezóna, proto bude v ulicích i menší počet lidí a ceny se stanou přívětivějšími. Letní Miami pak může být pro Evropana příliš horké, deštivé a vlhké. Již zmíněná hurikánová sezóna trvá na Floridě od června do konce listopadu – pokud tedy vycestujete v tomto období, doporučuje se uzavřít cestovní pojištění pro každý případ.

Jazyk, lidé a bezpečí

Oficiálním jazykem v Miami je angličtina. Avšak velký počet imigrantů zde žijících rozšířil možnosti dorozumívání i o španělštinu. Ta je dokonce dominantním jazykem až u 60 % tamějších obyvatel. V místě se však domluvíte třeba i němčinou, francouzštinou nebo švédštinou. Co se týče lidí žijících v Miami, dá se říct, že jsou velmi přátelští a vřelí – není divu, když žijí ve slunné a příjemné lokalitě! I s ohledem na bezpečnost je město přívětivé. Obávat se sem cestovat tedy nemusíte. Vyhnout byste se však měli opuštěným lokalitám, a to obzvlášť v noci. Obezřetnost se vyplácí i v turisticky oblíbených a přeplněných destinacích, kde mohou řádit kapsáři.

Mezi nejbezpečnější čtvrti Miami se řadí například Coral Gables, Coconut Grove, Fisher Island nebo Key Biscayne. Opatrní byste měli naopak být zejména v centru a v oblastech jako je Little Havana, Model City, Little Haiti, Over Town, Allapattah, Wynwood a West Flagler.

Street art Miami.
Street art Miami.

Peníze, ceny a spropitné v Miami

V Miami se platí americkým dolarem. Lidé jsou tu zvyklí platit především kreditní kartou. Vy však můžete v místě platit i tou debetní. Akceptovány jsou především Visa, MasterCard a American Express. Na některých místech se však můžete setkat s potřebou hotovosti – např. platba za jízdenky veřejnou dopravou, pronájem plážových lehátek nebo koupě zboží na farmářských trzích.

Spropitné

Hotovost můžete potřebovat i při dávání spropitného za dobře poskytnuté služby:

 • Taxi: taxikářům se nechává spropitné mezi 10 až 20 % z jízdného. Nenechat nic, se považuje za velmi neslušné.
 • Pokojová služba v hotelu/úklid pokoje: při úklidu hotelového pokoje se nechává personálu od 1 do 5 dolarů.
 • Restaurace: v restauraci bývá spropitné ve výši 15 % z útraty, a pokud jste byli výjimečně spokojení, můžete nechat i 20 %.
 • Vrátný/poslíček: pokud vám vrátný hotelu přivolá taxi, dává se mu spropitné 2 dolary. Poslíčkovi za odnos zavazadel pak nechte ideálně 1 dolar za 1 tašku.

Ceny aneb Kolik, za co utratíte

Život v Miami je zhruba o 57 % dražší než v Praze. Měsíční náklady na jednu osobu bez nájmu se zde pohybují v přepočtu kolem 27 500 Kč. A jaké jsou ceny jednotlivých položek?

 • Jídlo v restauraci pro jednu osobu (levnější): pohybuje se mezi 12 až 30 dolary.
 • Jídlo ve známých fast foodech pro jednu osobu: pohybuje se mezi 8 až 10 dolary.
 • Točené pivo (půl litru): stojí mezi 4 až 8 dolary.
 • Káva/espresso: zaplatíte dle druhu 3 až 6 dolarů.
 • Lahev vody (330 ml): stojí 1,50 až 3 dolary.
 • Cigarety (20 ks v krabičce): stojí v Miami mezi 6,50 až 9 dolary.
 • Jednosměrná jízdenka místní dopravou: stojí mezi 2,25 až 3 dolary.
 • Taxi (1 km): stojí mezi 1,24 až 3,11 dolary.

Pohled přes palmy na mrakodrapy v Miami.
Pohled přes palmy na mrakodrapy v Miami.

Časové pásmo a délka letu do Miami

V Miami je o šest hodin méně než v České republice. Co se týká samotného letu z Prahy do Miami, potrvá vám zhruba 12 až 15 hodin, neboť je pouze s mezipřistáním. V cíli budete přistávat na hlavním mezinárodním letišti Miami International Airport (MIA) v okrese Miami-Dade, které se nachází od centra Miami asi 13 km.

Možnosti ubytování

Průměrná cena za noc v hotelu v Miami je 153 dolarů. V závislosti na lokalitě se však ceny samozřejmě liší. V centru zcela logicky zaplatíte víc než na periferii. Představujeme vám tedy nejlepší hotely v několika miamských oblastech:

 • Centrum Miami: zde se zkuste ubytovat například v Eurostars Langford Hotel.
 • South Beach: zde je údajně nejlepší The Betsy Hotel. Levnější alternativou je pak Room Mate Lord Balfour Hotel.
 • Miami Beach: v této lokalitě je zdaleka nejlepším hotelem Resort Fontainebleau. Levnější alternativou je pak Hotel Croydon.
 • Little Havana: tady je prý tím „nej“ hotelem Life House Little Havana.

TIP: Zdaleka nejlevnějším ubytováním se strategickou polohou na Biscayne Boulevard v Miami je The Vagabond Hotel.

Poznatek: Jednopokojové apartmá v centru města vyjde na 2 000 až 3 200 dolarů za měsíc a mimo centrum města vás bude stát mezi 1 400 až 2 500 dolary za měsíc.

Pohled na Miami Beach z hotelu.
Pohled na Miami Beach z hotelu.

Jídlo v Miami

K slunnému Miami patří nejen rozlehlé písčité pláže, noční život a milí lidé, ale i skvělé jídlo na každém rohu. Co byste tedy měli ve městě ochutnat?

 • Paletas: jde o vynikající mexické nanuky, které vás příjemně osvěží v teplém miamském podnebí. Obvykle mají příchuť kokosu nebo mučenky a obsahují dokonce i kousky příslušného ovoce! Ochutnat tuto mraženou dobrotu můžete třeba v podniku Morelia Ice Cream Paletas.
 • Ropa Vieja: tohle vydatné kubánské národní jídlo z trhaného hovězího a zeleniny si zamilujete! Nejčastěji se podává s vařenou rýží a černými fazolemi. Pokrm si dopřejte třeba v restauraci Latin Cafe 2000 – Brickell.
 • Medianoche: tento pokrm je překládán jako „půlnoc“ a název dostal skutečně podle toho, že se podává primárně v nočních hodinách. Je to v podstatě sendvič původem z Kuby naplněný nejrůznějšími lahůdkami (šunkou, sýrem, kyselými okurkami, hořčicí a podobně). Zkusit tuhle chutnou svačinu můžete v podniku Old's Havana Cuban Bar & Cocina.
 • Miamské donuty: je libo něco sladkého? Potom si dopřejte miamské donuty s různými druhy příchutí a polevami. Na smaženou koblihu si v Miami skočte třeba do Mojo Donuts & Fried Chicken!
 • Batidos: výtečným osvěžením pak bude i mléčný koktejl zvaný batidos, který se připravuje z čerstvého tropického ovoce – nejčastěji pak z manga nebo mučenky. Svou oblíbenou příchuť můžete ochutnat například v Robert Is Here Fruit Stand.
 • Tostada & Café Con Leche: posnídejte aspoň jeden den v Miami jako Kubánci! Jedná se kombinaci extrémně sladké mléčné kubánské kávy s toustem – který v nápoji namáčíte a pak jej konzumujete. Tuto zajímavou kombinaci vyzkoušejte třeba zde: Versailles Restaurant Cuban Cuisine.
 • Gator: toužíte po nových kulinářských zážitcích? Potom ochutnejte smažené kousky aligátora zvané gator! Maso prý chutná podobně jako kuřecí. Pokrm si dopřejte třeba v miamské restauraci KUSH.
Bubba Gump krevety.
Bubba Gump krevety.

Zajímavosti v Miami na závěr aneb Věděli jste, že…

 • se v centru Miami nachází nejvíce mezinárodních bank z celých Spojených států amerických? Miami je též největším finančním centrem mimo New York City.
 • čtvrť Little Havana je vyhlášena národním pokladem?
 • v Miami žije až 71 % Hispánců?
 • čtvrť nočních klubů ve stylu art deco v South Beach je považována za jednu z nejlepších na světě?
 • Miami navštíví ročně přes 10 milionů turistů? Ti přináší až 60 % do rozpočtu města.

Bar v Little Havana.
Bar v Little Havana.

Všechny články autora

Iveta Reinisch

Iveta je srdcem i duší dobrodruh. Její povaha se ostatně promítá i do jejího profesního života. Jednoho dne se prostě rozhodla, že pověsí kariéru zdravotní sestřičky na hřebík a stane se redaktorkou. Psaní je totiž její životní vášní - miluje ho zkrátka už od dětství. Avšak Iveta má i jinou vášeň, a to je cestování! Zatím ještě nenavštívila všechna vytoužená místa - ale má ambice, to napravit... Její cestovatelský seznam přání je dost dlouhý, a tak věří, že jej brzy začne zase odškrtávat a pozná fascinující místa na planetě Zemi. Iveta spolupracuje s CK SEN od roku 2022.


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole