sleva first minute až 39%

Portugalsko, Madeira a Azorské ostrovy komfortněji

Na okraji starého kontinentu se skrývá země, která kdysi nastartovala éru objevování světa. Jediní měli odvahu vydat se do neznáma. Poznejte jejich zemi, města, jídlo a víno a zamilujte se do objevných cest. V druhé části této cesty se vydáme na zelený ostrov, který se ztrácí v rozlehlém Atlantiku. Nakoukneme za zelené hory a vykoupeme se na plážím, kde končí Evropa. Závěr cesty je uprostřed oceánu na zelených sopečných kopcích Azorských ostrovů.

  • relax a poznávání na nejkrásnějším ostrově Atlantiku
  • nejzápadnější bod Evropy a město do dlaně Obidos
  • je Lisabon nejkrásnějším hlavním městem Evropy?
  • místo, odkud odplouvaly první lodě objevující Afriku
  • first minute slevy na zájezdy do Portugalska, na Madeiru a Azory jsou dynamické a průběžně se snižují
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku v economy class, letištní poplatky, 8 x ubytování ve 3* hotelích v pokoji pro 2 osoby, snídaně, rozsáhlý poznávací program, SEN průvodce, letištní transfery v Lisabonu, na Madeiře a na Azorech, pojištění proti insolventnosti, SEN asistenční služby 

Cena nezahrnuje:

stravu mimo uvedenou, poplatek za odbavené zavazadlo 1 820 Kč, vstupné do památek a atrakcí, kapesné a pokojové účty, gurmánské zážitky a jejich intenzita je individuální, ostatní fakultativní výlety, 

Ubytování:

Lisabon – Hotel Roma Lisboa***, 3 noci
 
Madeira – Golden residence Hotel****, 3 noci
 

Hotel VIP Executive Azores ****, 2 noci

 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
 
TŘÍLŮŽKOVÝ pokoj není možný! Všechny pokoje jsou dvoulůžkové, určené pro dvě dospělé osoby. 

Poznámka:

Přečtěte si Blog o Azorských ostrovech a inspirujte se

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Portské víno

LISABON

Odlet a přílet do Lisabonu. Půldenní prohlídka hlavního města. LISABON: město námořníků a objevitelů a zároveň jedno z nejkrásnějších hlavních měst Evropy. Památky z dob velkých námořních objevů, pevnost Sao Jorge, věž Belém, Hieronymove opatství, námořní muzeum, které patří k nejlepším na světě, řeka Tejo a konec její poutě Evropou. Centrum Lisabonu - směs Afriky, Evropy a Jižní Ameriky. Toulky centrálním Lisabonem, při kterých Vás provází svěží vítr z Atlantiku. Transfer do hotelu. Uvítací večeře. Rybí caldeirada nebo úžasná treska bacalhau? Každopádně geniální vínko, o kterém se tolik v našich končinách neví.

2. den: Nejzápadnější bod Evropy

LISABON-SINTRA-CABO DA ROCA

Po snídani celodenní výlet do okolí Lisabonu, do oblasti, kterou si portugalští králové vybrali za své letní sídlo. SINTRA: městečko uprostřed borových hájů, svěží zelené barvy, mezi kterými jsou letní rezidence portugalských vládců. CABO DA ROCA: nejzápadnější bod kontinentální Evropy, ze kterého budeme obdivovat divoké pobřeží Atlantiku z vysokých brál a nekonečný oceán, který končí na kanadském pobřeží. Maják a maličké muzeum. Gurmánské hody, večeře v doprovodu hudby fado, při tónech, které Vám budou vhánět slzy do očí. Dnes si vysvětlíme co je to Ruby, Tawny, LBV, Colheita a který ročník portského je ten nej.

3. den: Fatimské zjevení

LISABON-BATALHA-FATIMA

Celodenní výlet do trojúhelníku nádherných míst Fatima, Batalha, Obidos. FATIMA - jedno z největších poutních míst křesťanské Evropy dostane i Vás. Batalha - nádherná ukázka pozdní gotiky z konce 14. století. OBIDOS - romantické město, které je tak malé, že se Vám vejde do dlaně. Středověké uličky, opevnění a tradiční obchůdky. Krásný den.

4. den: Makaronésie – Šťastné ostrovy Cristiana Ronalda

LISABON-FUNCHAL

Rozloučení s Portugalskem, transfer na letiště a přímý let do Makaronésie na Požehnané či Šťastné ostrovy - alespoň takto je nazývali staří Řekové. Už tehdy v dávných dobách znali ostrovy západně od Gibraltaru, kde si představovali ráj. Žili zde řečtí mytologičtí hrdinové obklopeni nádhernou, stále zelenou, božskou přírodou, aniž by kdykoliv během roku trpěli zimou. A teď tu přistáváme my. Málokdy je přistání ještě zážitkem, ale architektura letiště Cristiana Ronalda (ano je pojmenované po fotbalistovi, rodákovi z ostrova), a přistání na dráze nad Atlantikem, zaručeně zážitkem je. Každoročně zde přistane více než milion turistů. Jsme na ostrově Madeira, na ostrově květů. 30 minutový transfer k nejlepším hotelům ostrova, ubytování, relax, seznámení se s okolím. Náš hotel je na tom nejkrásnějším místě v přírodním amfiteátru s výhledem na tyrkysový čisťoučký oceán. Na promenádě jsou statné palmy a slunce, na ostrově věčného jara, svítí na jižní pobřeží prakticky neustále. První noc na Madeiře kam jezdila relaxovat i císařovna Sisi. A Vy hned zjistíte proč. Madeira je luxusním ostrovem s celoročně stabilním počasím, propracovanými turistickými službami a kvalitními hotely a restauracemi.

5. den: Na nejvyšší vrchol přírodou pod patronátem UNESCO

MADEIRA

Dnes přejdeme přes čtyři vegetační pásma a pochopíme proč je Madeira považována za „Perlu Atlantiku“. Vykoupeme se na nejkrásnější pláži ostrova, projedeme se v lese pod patronátem UNESCO a většina z Vás vystoupí i na nejvyšší vrch Madeiry. V každém ročním období zde něco kvete. Můžete zahlédnout modré nebo bílé kalokvěty, oranžové strelície, bílé nebo růžové hortenzie, orchideje a další a další překrásné květiny, které laik ani neumí pojmenovat. Brzy ráno, kdy je v horách ještě dobré počasí vyrážíme křížem přes celý ostrov. Tunely, viadukty, mosty nad strmými údolími a překvapivě vysoká úroveň silnic. Naší první zastávkou je příjemná vyjížďka na Pico do Arierio, třetí nejvyšší štít Madeiry, který se ční do výšky 1818 metrů nad mořem. Výhledy z tohoto místa vás pohltí. Vystoupat na něj zvládne každý, jelikož se tento pohledný vrchol nachází jen pár kroků od parkoviště. Dáte si zde kávičku s výhledem na zelené hory nebo se pojedete s námi projít na legendární Miradouro Ninho da Manta odkud uvidíme kromě hlubokých propastí v případě pěkného počasí i severní část perly Atlantiku? Dostaneme se spolu nad oblaka? Uděláme si společnou fotografii a pokračujeme dál.

Po ranní trekingové rozcvičce se autem přesuneme 30 minut po krkolomných cestách do unikátního lesa, který UNESCO zařadilo v roce 1999 pod svá křídla. Vavřínové lesy nejsou u nás známy, ale kdysi právě takové silné a vznešené pralesy tvořily většinu vegetace Evropy. Tady na Madeiře se zachovaly nejlépe na světě a jde o největší vavřínový prales světa. Lesy vedou mnoho staletých zavlažovacích kanálů – tzv. levadas – které svádějí vodu z nejvyšších hor (kde se stále nacházíme) dolů k políčkům. My se teď máme možnost hodinku vedle nejznámější levady Levada dos Balcões projít. Obrovské stromy, prales kolem Vás, v kamenné stále funkční levadě proudí čistá voda a je zde úžasný klid. Nikdy byste neřekli, že tohle je klasický dovolenkový ostrov známý z katalogů cestovních kanceláří, ale úžasná outdoorová dovolená, která je dnes stále více sexy. Na začátku levády je však i kavárnička, sklípek pro ty, kteří zrovna nemají na pohyb chuť. Tento aktivní přírodní program jsme přidali pro Vás poté, co jsme ho kvalitně připravili a víme, že ho všichni zvládnete. Uvidíte, jak se příroda na Madeiře doslova vyhrála a jakou nádheru dokázala stvořit. Je Madeira nejkrásnějším ostrovem Atlantiku?

Další zastávkou jsou tradiční domky Madeiry postavené ze dřeva (viz fotogalerie zájezdu) namalované na bílo s balkony v hnědém dřevě a obrovskými střechami s hnědou slámou jsou výborným fotografickým úlovkem. Na jižní straně ostrova je nenajdete a celkově se Vám zdá jako kdybyste byli někde úplně jinde na jiném ostrově. Vesnička Santana ale skrývá další poklad. Už jste někdy ochutnali ponchu? Náš zkušený průvodce vám vysvětlí nejen co to je, ale také kde ochutnáte tu nejlepší. Dáte si sladkou marakujovou nebo dáte přednost svěží citrónové? Před obědem s typickou madeirskou kuchyní vás příjemně osvěží.

Po obědě se pustíme serpentinami do kopců, stoupáme cestami necestami a zaparkujeme ve výšce 1528 metrů nad hladinou moře. Vyrážíme na hodinovou túru na nejvyšší vrch ostrova. Už po 200 metrech od parkoviště máme překrásné výhledy na nejvyšší vrchy Madeiry od nám již známého třetího nejvyššího Pico do Arierio (1818 m), který poznáte podle bílého obrovského radaru na vrcholu až po Pico Ruivo (1861 m), nejvyšší vrch, kam míříme. Tato túra až na samotný vrchol je dlouhá 2.8 km, vystoupáte 333 m a klesání je 62 m. Po 30 minutách chůze po upraveném zpevněném chodníku pouze s mírně stoupajícím profilem přijdeme k velké bílé chatě pod Pico Ruivo (Červený kopec), kde je příroda nejzelenější. Jedná se o naprosto bezpečnou hřebenovku s nádhernými výhledy na obě strany ostrova. Chtělo se jít horskému chataři do práce nebo si dnes dal siestu? Zjistíme na chatě těsně pod vrcholem, kde se osvěžíme studeným pivkem nebo vínem, pokud jej najdeme v práci. Na vrchol nás odtud čeká už jen poslední a nejtěžší 15minutový stoupák. Za dobrého počasí výstup s lehkostí zvládnou i děti či senioři. Z vrcholu je vidět „do nekonečna“ na všechny strany ostrova, izolovaný Curral das Freiras, Ponta de Sao Lourenço a ostrovy Porto Santo a Desertas, a Vy takto máte z ptačí perspektivy o Madeiře dokonalý přehled. Gratulujeme, zvládli jste to! Pokořili jste nejvyšší vrchol Madeiry.

Po túře kolem vesničky Santana opouštíme hory a míříme divokou scenérií severu zpět do civilizace na nejkrásnější pláž Madeiry. Na pláž, kde přistáli před více než 600 lety první portugalští objevitelé, konkrétně kapitán Tristão Vaz Teixeira. Pláž je rozdělena na černou surfařskou pláž na jihu a „pláž Milenců“ ke koupání za hypermoderním mostem. Je to jediná pláž ostrova, která nemá písek černé, ale zlato-bílé barvy. Nyní nastal ten správný čas pro otužilce a ty, co si chtějí vyzkoušet teplotu vody a zaplavat ve studeném Atlantiku. Pokud se na takové osvěžení necítíte, tak se alespoň zujte a přejděte po pláži se zmrzlinou v ruce. Vyhládlo vám? Jsme v městečku Machico, které je známé restauracemi s mořskými příšerkami. Dáte si espadu či espetadu? Jedná se o naprosto odlišná jídla. Espada je metr dlouhá černá dravá ryba (Tkaničnice atlantská), která žije ve velké hloubce Atlantiku několik kilometrů pod hladinou. Podává se s banány a jedná se o největší specialitu Machico. Espetada jsou kusy hovězího masa grilované na vavřínu (u nás jsou sušené listy známé jako bobkový list) a podávány napíchnuté na kovové jehle je ideálním jídlem pro ty, kteří nemají v oblibě ryby.

Následně návrat na hotel, koupání, volný čas. Užijte si svůj kvalitní hotel, procházejte se po palmové promenádě se spoustou restaurací a po aktivním programu máme morální nárok využít i servis našeho hotelu, případně skočit do baru na další ponchu.

6. den: Sáňkování v létě. Po stopách Kolumba, Sissi a Churchila

FUNCHAL

Ranní tempa v hotelovém bazénu a po kvalitní hotelové snídani nás čeká prohlídka hlavního města Madeiry – FUNCHAL, které je jen na skok z našeho hotelu. Funchal je nejkrásnějším městem Makaronézie, jedná se o překrásně položené město ve strmém údolí, které se vyplatí navštívit pro jeho styl. Funchal je příjemným městem plným palem, květin a vkusných mozaikových náměstí, ani teplo ani zima – je zde prostě fajn. Je hlavním městem Madeiry přes 500 let a tu historickou kontinuitu zde cítíte. Kdysi zde byly plantáže fenyklu, dnes jde o vytížený přístav. Historie, ideální počasí a fascinující položení města ve strmě se svažujícím přírodním amfiteátru. Zastavíme se u sochy krásné Sissi, která zde trávila často prázdniny či u sochy Kryštofa Kolomba. Ten na Madeiru zavítal v roce 1478 a následně o 6 let později si zde našel manželku, dceru prvního správce ostrova Porto Santo a narodil se mu zde i syn. Projdeme se divadlem Baltazara Diase, nevynecháme katedrálu Sé ani radnici. Ovoce, květiny či suvenýry nakoupíme v Mercade. Vyvezete se lanovkou až na vrchol Monte? Tam nás čeká nádherný kostel s hrobkou rakouského císaře Karla a následně adrenalinová 2kilometrová jízda na dřevěných sáňkách dolů kopcem. Troufnete si? Kávička v „Nároží světa“? Takto pojmenoval kavárnu Golden Gate otevřenou od roku 1841 spisovatel Ferreira de Castro. Na spojnici dvou nejvýznamnějších ulic se setkávala smetánka Funchalu, jakož i návštěvníci z celého světa. Ochutnáme proslulé víno Madeira, které konkuruje Portskému. Běžně tu koupíte ročníky 1995, 1989, 1973, 1968, 1958, 1934... Kromě památek ve městě najdete slušné restaurace, kavárny s historií a dále na západ od města stovky velmi slušných hotelů (kde bydlíme). Jste-li fanouškem fotbalu, tak je vaší povinnou jízdou zastávka u sochy Christiana Ronalda a jeho muzea, které se nachází na konci přístavu a promenády. Kosmopolitní kultivovaný Funchal je skutečně velkým překvapením a hovoří hodně i o samotné Madeiře. Zůstanete ve městě déle, nebo si užijete svůj hotel? Výběr je pouze na Vás!

7. den: Atlantída a vínko pod patronátem UNESCO

MADEIRA - AZORSKÉ OSTROVY

Přímý přelet na Azorské ostrovy, ztracené v bílém příboji vzdálených moří a v překrásné nedotčené přírodě jsou turistickou neznámou. National Geografic je přitom pasoval za Nejkrásnější místo na Zemi. Azorské ostrovy jsou podobně jako Madeira autonomním regionem Portugalska a leží na spojnici Africké, Evropské a Severoamerické litosférické desky.

Přistání na nejhlavnějším ostrově Sao Miguel, kde žije více než polovina obyvatelstva autonomního regionu. Jako kdybychom byli v jiné zemi, ostrov je opět úplně jiný. Ihned z letiště vyrážíme k těm nejznámějším sopečným jezerům, která vás pohltí svojí krásou. Pustíme si Mira Žbirku a úzkými cestičkami putujeme k Sete Cidades – k Azorské Atlantidě, reprezentující království 7 mystických míst. Výhled do kaldery sopky s dvoubarevnými jezery, obklopenými sytě zelenou přírodou, si užijeme z Královské vyhlídky odkud je vidět i absurdní hotel Monte Palace.

Následně nás čeká přesun naší dopravou dále do hor a krátká, ale nádherná procházka na vyhlídku s názvem Ústa do pekla. Kaldera sopky má výšku 500 metrů a šířku 5 kilometrů a na jejím dně se nacházejí dvě jezera o kterých si povíme pěknou legendu.

Následně krkolomná cesta na úplný konec ostrova. Přijíždíme do vesničky Mosteiros, s přírodními sopečnými bazénky a pláží se sopečným pískem. Pokud nebude příliš silný příboj vejdeme do studeného oceánu alespoň po kotníky, ti otužilejší z nás se ve studeném Atlantiku i vykoupou. Cestou zpátky do historické Ponta Delgady si stihneme vyfotit exotický maják Farol da Ponta da Ferraria „na konci světa“.

Nakonec dne plného zážitků se posílíme ananasovým likérem a podpoříme domácí produkci ananasových džemů na jedné z nejstarších ananasových plantáží na ostrovech. Tady se pěstuje ananas ve sklenících, a právě proto mají jedinečnou a nezaměnitelnou chuť. Věděli jste, že začátkem 19. století to byla Havaj, Jižní Afrika a Azory, které se pokoušely ovládnout evropský trh s ananasy? Azory dodnes považují ananas za své národní ovoce a nedají na něj dopustit.

Večeře v hlavním městě s vínkem Verdelho, které pil s nadšením i Ruský car Mikuláš II z rodu Romanovců bude probíhat již ve vaší režii. Doporučení na ty nejlepší restaurace však obdržíte od našeho zkušeného SEN průvodce.

8. den: Kvalitní SEN prohlídka Sao Miguel

SAO MIGUEL

São Miguel je nádherný ostrov a Vy se často přistihnete, jak stojíte v němém úžasu a díváte se na tu krásu. Připravte se na propracovaný okruh. I tento okruh je realizován na vyšší úrovni, aktivity se neopakují a soustředíme se na unikátnosti, které jinde nenajdete. Míříme na nejznámější místa sopečné aktivity, známe cestičky, kde jsou ty nejkrásnější květiny ostrova a nejkrásnější vyhlídky. Transfer křížem přes celý ostrov k druhému největšímu městu ostrova k Ribeira Grande, k černé surfařské pláži Santa Barbara, kde se černá barva písku doplňuje bílou pěnou vysokých vln což je dobrý motiv pro úžasné fotografie. Miradouro de Santa Iria patří mezi jednu ze tří (uvidíme všechny) nejkrásnějších vyhlídek ostrova, jsme vysoko nad útesy s výhledem do nekonečna.

Následně se vydáme k 40 hektarovým čajovým plantážím, které produkují každoročně 40 tun čaje, aniž by použily jakékoli pesticidy. Gorreana byla založena v roce 1883 a pohled na svahy plné čajových keřů Vás rázem přenesou do exotiky. Ľuboš Fellner prošel desítky čajových plantáží po celém světě, ale pouze zde viděl sytě zelené čajové stromky směřovat až k modrému oceánu. Věříme, že budete stejně nadšeni. Prohlédneme si celou výrobu čaje, ochutnáme černý i zelený čaj přímo z plantáže a delikátní handmade koláčky bogangas s příměsí místního čaje. Následně vyrážíme k přírodnímu parku Parque Natural da Ribeira dos Caldeirões, který je znám největším množstvím vodopádů. Zde zrealizujeme krátkou procházku k těm nejznámějším vodopádům Azorských ostrovů.

Stoupáme do hor a najednou se všechno změní. Odbočka na stezku na Miradouro do Pica do Ferro a výhled na jezero Lagoa das Furnas, které je podle nás tím nejkrásnějším na ostrově. Všude jsou hortenzie a dolů zelené jezero v obkroužení zelených hor. Právě takové „tajné“ zastávky jsou to, co činí prohlídku Sao Miguel unikátní. Pokračujeme do Furnas, který má na ostrově pozici jako na Slovensku Štrbské pleso, ale v Azorském sopečném pojetí. Dračí město, předpeklí, centrum vulkanických geotermálních aktivit, se sopkou Furnas, která je nejmladší sopkou ostrova Sao Miguel. Termální prameny Caldeiras das Furnas a ochutnávka léčivé vody jednoho z pramenů. K obědu si můžete dát třeba cozido, jídlo, které Vám dnes uvařila sopka. Hrnec různého masa (směs vepřového, hovězího, kuřecího a klobásky) a hodně zeleniny zakopou brzy ráno do vulkanické půdy a po 5 až 7 hodinách pomalého vaření servírují. Koupání uprostřed vždy zelené botanické zahrady v termálech Terra Nostra s teplotou, která se pohybuje od 35 do 40 stupňů, podle toho, jak blízko si sednete ke vřídlu.

Venkovem plným hortenzií a krav míříme do Vila Franca do Campo na jižním břehu ostrova, které bylo před 500 lety hlavním městem. Míříme do přístavu, odkud během letní sezóny vyrážejí lodičky na ostrůvek tvaru podkovy, který je považován za ráj. Na první pohled je evidentní, že ostrůvek je podmořským kráterem, který se vynořil nad hladinu a ztuhl. Ten tvar je neuvěřitelný. Jedná se o nejnavštěvovanější pláž Azorských ostrovů. My v přístavu ochutnáme domácí koláčky queijadas do morgadu, které se pečou jen v tomto městečku. Budou vám chutnat více či méně než pasteis de nata?

Vila Franca nás překvapí i nejscéničtějším kostelíkem Azorů s výhledem do nekonečna. Jedná se o starou poustevnu v horách, Ermidu de Nosse Senhora da Pazu a o jeden ze tří nejkrásnějších výhledů na ostrově – obrovský zážitek, velké překvapení, které přidáváme navíc. Z bývalého hlavního města směřujeme do toho nynějšího.

Hlavní město Ponta Delgada je malé a my jeho prohlídku spojíme s rozlučkovou večeří. Příjemnou pěší procházkou po Avenida Infante Dom Henrique zamíříme k Porta de Cidade, která je vstupem do města. Jedná se o rozzářenou troj obloukovou vstupní bránu postavenou v roce 1783. Troj braní zkrášluje náměstí Praça Gonçalo Velho Cabral vykládané bíločernými mozaikami. Nejkrásnější stavbou centra je farní kostel svatého Sebastiána, typická portugalská architektura, ale postavená z černých bazaltových kamenů a se zajímavými detaily soch na průčelí a celkově se spoustou detailů hodných vysvětlení. Dovnitř vstupujete pěkným vápencovým portálem v typickém portugalském Manuelinském stylu a uvnitř budete obdivovat překrásné azulejo – bílo-modré ručně malované dlaždice. Většina překrásně vyřezávané sakristie je ze dřeva jacaranda dovezeného z Brazílie. Sedneme si do jedné z kaváren a vychutnáme pohledy na absolutní střed města z toho nejcentrálnějšího místa nebo skočíme na ulici, kterou večer zavřou a je z ní krásná pěší zóna se stoly uprostřed jízdního pruhu. S nabitým dnem plných ulovených zážitků se rozloučíme portugalskou specialitou bacalhau (treska) nebo hovězím steakem?

9. den: Odlet z přírodného ráje a příjezd domů

PONTA DELGADA

Transfer na letiště, kde můžeme dokoupit poslední suvenýry a poslat svým přátelům exotické pohlednice s azorskými známkami. Většina z nich nebude vědět, odkud jste danou pohlednici poslali. Odlétáte z ostrovů, kde je pouze 5% země zastavěné. Co bylo hezčí Madeira nebo Azory? Navštívili jste Azory pár let před masovým turismem, a za krátký čas zažili mnohem víc.

Portugalsko, Madeira a Azorské ostrovy
<
>
Madeira je ostrovem květů a vína Typické domky na Madeiře vás uchvátíIkonická žlutá tramvaj v LisabonuZačínáme v hlavním městě Lisabonu Maják na západním konci Evropy Zkulturněné divoké pobřeží MadeiryNovodobý Věž Belém je místem, odkud vyplouvali mořeplavci do širého světa Madeira je TOP dovolaná v EvropěOchutnáme gastronomické speciality, jako tyto Belémské koláčky Pokud bychom hledali exotiku v Evropě, Portugalsko by bylo na prvním místě Oblast Lisabonu byla v roce 715 ovládnuta Araby, kteří tu po sobě zanechali kulturní dědictví V polovině 19. století se začaly budovat parky a významné kulturní zařízeníNeskutečná kombinace architektonických stylůNeuvěřitelné výhledy na Lisabon Sintra patří na seznam kulturního dědictví UNESCOVýtah neogotického stylu Santa Justa spojuje stejnojmennou ulici s náměstím CarmoToulky nočním městem Toulání se portugalskými uličkamiNádherná MadeiraDovolená na Madeiře vás nezklame Nádherný zelený ostrov si nás podmaníNa Madeiru s CK SENMadeira - to jsou i krásné tradice, které zde máte možnost objevitZelený ostrov uprostřed Atlantiku Ostrov květů na saních, nevadí, že sněžit nebudeAdrenalinové aktivity na Madeiře nemají obdobyZde končí Evropa Poznáváme nejkrásnější ostrov Atlantiku Pláže ostrova jsou tvořené vulkanickým pískem Poslední evropské útesy na nejzápadnějším místě našeho kontinentuOhromující pobřeží ostrova Z každé strany divoký Atlantik Setkání s místními na ostrově Madeira Na trzích si nakoupíme nejčerstvější ovoce Ochutnáme proslavené víno MadeiraZvyky a tradice ostrova Typický kostelík na Azorských ostrovech Výhledy na krajinu. Vyhlídka Miradouro de Santa Iria patří mezi nejkrásnější na ostrověTakto bude vypadat turistika v Azorské džungliPoznali jsme Portugalsko a jeho zelený ráj uprostřed oceánuMadeira je SEN

Portugalsko, Madeira - skvělý zájezd s CK SEN

Před týdnem jsme se vrátili z Madeiry, ze skvělého zájezdu s CK SEN. Majka C. – byla jsi výborná, počasí, ubytko, organizace aktivit vždy zvládnutá výborně. Neboť rozhodnout, zda jít nejdříve na kopce a až potom dolů k moři, abychom viděli co nejvíce, padlo vždy po dohodě mezi mraky a naší Majkou. Uměli se spolu dohodnout, kdy a na jakou dobu se mraky zapíchnou do kopců a tehdy jsme je obešli. Někdy bylo třeba i řidiče busu uvědomit o našem záměru - nechodit pouze po vyšlapaných/projetých cestách. Chtěli jsme víc a dostali jsme to. Děkujeme, bylo to zajímavé. Ty půlmetrové skalní růže s 2-metrovým květem byl úžasný zážitek. Samozřejmě i celá flóra ostrova.

Daniela

Čti více
Madeira je ostrovem květů a vína

Portugalsko, Madeira - vše bylo naprosto perfektní

Dobrý den.V dubnu jsme s Vámi cestovali do Potugalska a Madeiru. Bohužel píši až dnes a zároveň bych chtěla touto cestou poděkovat za krásnou dovolenou!!! Vše bylo naprosto perfektní a ještě jednou děkujeme za Vaše služby. Prosím vyřidte majiteli ,že má užasný tým a na oplatku bychom ho pozvali do vinařství Moravíno Valtice
Děkuje Budínovi, Valtice

Čti více
Typické domky na Madeiře vás uchvátí

Portugalsko, Madeira, úžasné zážitky

V červenci jsme byli s manželem na SEN poznávacím zájezdu v Portugalsku a Madeiře. Vrátili jsme se "poznamenáni" úžasnými zážitky, novými poznatky a krásnými vzpomínkami. A přestože jsem se na tento zájezd předem připravovala, od našeho průvodce Jančiho jsem se dozvěděla spoustu nových informací z historie Portugalska, upozorňoval nás na zajímavosti, byl vstřícný, plnil i přání nad rámec programu a co je velmi důležité, od začátku zájezdu navodil přátelskou a optimistickou atmosféru. Nelze popsat na takovém omezeném prostoru, co všechno mě v Lisabonu zaujalo, je to unikátní město a velké muzeum různých epoch, které se zde vystřídaly. Bylo úžasné na vlastní oči vidět, jakou pečeť zanechalo maurské období, vidět památníky z období objevitelských námořních výprav a zlatou éru námořního obchodu Portugalska s celým světem. Z novější historie Lisabonu jsou pozoruhodné "dopravní prostředky" - unikátní výtah Santa Justa navržen žáky Gustava Eiffela, historické tramvaje a nejznámější z nich č.28, pozemní lanovky "ascensores" šplhající se nejstrmějšími uličkami. Největším zážitkem mimo Lisabonu byl nejzápadnější bod kontinentální Evropy - Cabo de Roca a to nejen pro fascinující atmosféru tohoto místa, které nás přivítalo chladem, mlhou a silným nárazovým větrem, ale také proto, že můj manžel pouze díky štěstí nepřišel o svůj oblíbený bushman klobouk, ale zachránil ho před pádem do Atlantiku. Velmi nás nadchl i krásný královský palác v Sintra, luxusní přímořské letovisko Cascais, milé královské městečko Obidos, nedokončený, ale monumentální kostel a klášter s bohatou historií Batalha. A celou dobu mě v Portugalsku fascinovaly všudypřítomné "azuleijo" kachličky a obkládačky - dědictví maurského dopadu, který pokračuje dále i do současnosti. Nepřehlédnutelné byly i krásné vykládané pouliční dlažby. Madeira nás okouzlila. Nádherný ostrov se subtropickým klimatem, s rozeklanými vulkanickými vrchy, strmými útesy padajícími do moře, krásnými vyhlídkami, s malebnými městečky, unikátním mořským koupalištěm mezi lávovými vyvřelinami v Porto Moniz a všude množstvím květů. Není divu, že tento ostrov si oblíbil i Winston Churchill i císařovna Sissi. Zamilovali jsme si hlavní město Funchal s pozoruhodným letištěm, univerzitou, nádherným zlatem a azuleijo vyzdobeným univerzitním jezuitským kostelem Igreja do Colegio, s tržnicí plnou exotického ovoce a ryb, přístavem a replikou lodi Santa Maria na které Kolumbus objevil Ameriku. A také se strmým vrchem Monte, na který nás vyvezla lanovka, abychom si prohlédli kostel s místem odpočinku posledního rakouského císaře Karla I. a abychom se pak adrenalinovou dvoukilometrovou jízdou svezly dolů na dřevěných sáňkách podle místní tradice. A na závěr - čím to je, že na SEN zájezdech se setkávají takoví milí a zajímaví lidé? Tak pokud budou tento můj příspěvek číst, srdečně je zdravím a i našeho průvodce Jančiho a doufám, že někdy a někde nashledanou. Věra

Čti více
Ikonická žlutá tramvaj v Lisabonu

Bohatý program a úžasná průvodkyně - Madeira, Azory

Dobrý den,
po příletu z dovolené, kterou jsme zakoupili v CK SEN, se chci podělit o naše čerstvé dojmy.
Poznávací dovolená na Madeiře a Azorských ostrovech 1. - 9.8. předčila naše očekávání a velmi jsme si ji užili.
Velkou měrou k tomu přispěla samotná destinace, krásné počasí, bohatý program a hlavně úžasná průvodkyně Denisa Dujsíková.
Deniska nám během celého zájezdu poskytovala příkladnou péči, za každých okolností byla milá, velmi vstřícná ke všem klientům bez rozdílu, ochotná zařídit vše, co je třeba, mnohdy i nad rámec svých povinností. Ocenili jsme také dokonalou znalost místního prostředí a množství předaných informací.
S cestováním máme bohaté zkušenosti a potkali jsme se s mnohými průvodci. Deniska rozhodně patří k těm nejlepším, se kterými jsme cestovali.
Chválíme a děkujeme,
Kuchynkovi

Čti více

Pozdravy z Lisabonu

Lisabon, Fatima, Óbidos, Sintra, Batalha, Cascais, Estoril ... Alfama a Fado, Tři pasáčci a tři poselství, Král Dinis a Isabella Aragonie, Mauri a živá voda, generál Nuñez a plaménková gotika, steak na lávovém kameni a slunečné pláže , F1 a kasino ... to už je za námi. Mám tak aktivní skupinu, že není čas na příspěvky. Začali jsme Ginjinhou, tradičním višňovým aperitivem v Lisabonu a pak se to už rozběhlo. Ochutnávání samotné atmosféry. Elevador Gloria - stařičká tramvaj s nejstrmějším stoupáním a Elevador Santa Justa postavený v neogotickém slohu z tepaného železa Raúlem Mesnier Ponsard, žáky samotného Gustava Eiffela. Mimochodem tentýž Ponsard postavil jedinečný most v Portu. To jsme také viděli. Hned první den a to v podobě ušlechtilé. Portským jsme zapíjeli Espadas, bacalhau i Picanha na večeři. Fado, neodmyslitelná forma hudebního vystoupení. Teskné skladby a hluboce procítěný zpěv zní ze dvou kytar. Víte, že z portugalské kytary se vyvinula španělská kytara? Tolik portugalské různorodostí a ještě jsme pořádně nezačali. Jsme už na Madeiře - ostrově dřeva, pro Portugalce významném bodě v Atlantiku. To už je ale jiné víno! 

Čti více

Z konce Evropy

V Portugalsku se nám daří výborně! Jen co jsme zastavili v Portu, namířili jsme si to přímo do centra tohoto nádherného města na březích řeky Douro, zkontrolovali jsme přípravy na papežovu návštěvu a sešli až ke sklepům, kde zraje nejlépe portské víno. První pohár portského, západ slunce nad řekou Duoro s dobovými loděmi se 17. století, scenérie města jakoby ji tam zapomněli filmaři a výborná bacalhau (místní rybí specialita) na stole. A to jsme byli v Portu pouhých pár hodin! Na druhý den jsme vyrazili na sever, tam kam míří poutníci z celého světa - do španělského Santiaga de Compostela, vysvětlili jsme si proč je symbolem poutníků mušlí hřebenatka, viděli jsme v akci největší kadidlo světa (85 kg čisté váhy létající napříč celou katedrálou) a poté už pohled na Konec Světa… tedy na ten ŠPANĚLSKÝ s názvem Finisterre. Abychom se po příchodu na ten nejzápadnější cíp Evropy už cítili na "konci světa" jako doma. Nádhera - pouze srázy a hučící Atlantik. A na zpáteční cestě jsme zažili něco, co jsme si pracovně nazvali "Český sen" = úplně prázdné portugalské dálnice. Uháněli jsme po nich a okolo kde nic - tu nic. :) Dnes už jsme pokračovali tajemným Templářským příběhem v jejich sídle v Tomaru a zjeveními ve Fatimě. Zde dnes přespáváme, nabereme síly a zítra se chystáme dobít Lisabon! 

Čti více

Portské víno a třešňový likér v Óbidos

Sedíme pod širým nebem na terase na hradbách středověkého městečka Óbidos. Popíjíme kávu, a typický místní třešňový likér "ginjinha d'óbidos". Pod námi úrodné údolí, které bylo kdysi zátokou oceánu; místní švihák s detailně upraveným knírkem brnká na kytaru, nad námi pár bílých chomáčů pluje po modré obloze a my řešíme, zda je ginjinha lepší než portské, které jsme před pár dny pili ve sklepích Porta přímo pod sudy, kde zraje. Hradba, dědictví Vizigótů a Římanů, úzké dlážděné uličky po Maurech, modro bílé stěny domů, červené střechy, nikdo nikam nespěchá ... Už chápeme, proč právě toto městečko vybral portugalský král Dinis jako svatební dar pro svou vyvolenou.

Čti více

Lisabon a Kolumbus

Středověk Portugalsku rozhodně přál. Architektura eviduje slohy od románského, přes gotiku a renesanci až k baroku. Někdy všechny na jedné stavbě (kostel, klášter). Kostely v Portugalsku vznikaly hojně a vznikají nadále, vždyť téměř 90 procent obyvatelstva se hlásí k římskokatolické církvi. Víra je aktuální, vidíme to na každém kroku. Je neděle a obchůdky jsou zavřené, výjimkou je obrovský nákupní dům Colombo. Jméno je jediné, co Portugalec Kolumbus v rodné zemi má. Žádná socha, nakolik ho považují za zrádce, který si vzal dceru navigátora, dostal se k mapám a s nimi pod španělskou korunou objevil Ameriku, což si chudák ani neuvědomil. Až po jeho smrti bylo jasné, že jde o nový kontinent.  Nebo mu jen nebyli ochotni zaplatit… Jména Portugalců jsou po všech svatých, dokonce zde najdete města jako Jeruzalém, Nazaret apod. Panenka Marie i nyní zřejmě provází naše kroky, protože se nám daří. Hlásili těžké deště, my se hřejeme na slunci. Jsme svědky poutě se světýlky, při výročí druhého zjevení panny Marie Fatimské, a to Vám je pohled. Tisíce svíček na náměstí před bazilikou postavenou na místě, kde se třem dětem zjevila Panna Marie. Atmosféra je nepopsatelná. Viděli jste už unikátní kostel s kruhovým oltářem? Zdravíme Vás z Lisabonu, hlavního města zapomenutého koutu Evropy, a zítra se vyfotíme na nejzápadnějším cípu Portugalska. Tady v Portugalsku totiž takové místo leží...

Čti více

Tržnice ve Funchalu – čerstvé ovoce a kvalitní ryby na Madeiře

Prohlídku hlavního města Madeiry Funchalu nemůžeme začít jinde než na lokálním trhu. Právě sem každé ráno rybáři přinášejí své úlovky. I když nemáte v plánu tyto kvalitní ryby a dary moře nakoupit, rozhodně se vyplatí jít se na ně aspoň podívat. Kromě zvědavých turistů tak narazíte i na místní, kteří si sem přijdou koupit ryby, anebo kuchaře místních restaurací, kteří si tu domlouvají své objednávky. Při návštěvě tohoto rybího trhu vám jistě neunikne velmi zajímavá, přibližně metr dlouhá, štíhlá ryba černé barvy. Tato dravá ryby se jmenuje espada (tkaničnice tmavá) a žije ve velké hloubce Atlantiku, několik kilometrů pod hladinou. Musí se lovit speciální technikou ve velkých hloubkách. Tato typická pochoutka se nejčastěji podává s banány, a jde o největší specialitu machico. Kromě rybího trhu, Vám jistě neunikne ani trh s čerstvým ovocem. Právě na místním mercado koupíte to nejkvalitnější a nejčerstvější ovoce: sladké mango, šťavnatou marakuju a pomeranče a různé druhy banánů, jaké jste ještě nejedli. Ovoce zde Vám bude připadat nejvíc plné chuti, jaké jste kdy ochutnali. Je to díky dobrým podmínkám, ať už dostatečnému množství srážek, vulkanické půdě anebo dostatkem slunečního svitu. Na tržnici vás budou jednotliví obchodníci vyzývat, abyste ochutnali ovoce právě z jejich stánku, a ne stánku konkurence. Příjemným tipem je i lokální kavárnička, která se nachází hned po levé straně, hned jak vyjdete z mercado. V malé lokální kavárničce, kterou nenavštěvuje mnoho turistů si dáte výborné espresso.

Čti více

Kuchyně na Madeiře

Kdo by neměl rád portugalskou kuchyni? Pokud patříte mezi její fanoušky, určitě budete nadšení i tou na ostrově Madeira. Lokální kuchyně se vyznačuje množstvím ryb a kvalitních surovin. I když je v samotné podstatě celkem jednoduchá, bude Vám rozhodně chutnat. Nejběžnějšími rybami na talíři místní kuchyně je tuňák a dravá ryba, která se jmenuje tkaničnice tmavá - espada, která žije ve velké hloubce Atlantiku. Přílohou je nejčastěji zelenina či dokonce grilované banány. Typickou pro madeirskou kuchyni je i sušená treska bacalhau nebo mořský losos, které seženete v každém obchodě. Čerstvé ryby se nejčastěji grilují na dřevěném uhlí, a k dochucování se používá množství bylinek a česneku. Kromě těchto ryb na jídelních lístcích restaurací najdete také ryby jako mečouna - espadarte, pražmu - dourada, anebo grilované sardinky Sardinhas Assadas. Z červeného masa je to právě hovězí, které zde nejčastěji ochutnáte. Národním jídlem je Espetadas, což jsou silně kořeněné hovězí masové kousky na vavřínové větvičce či dlouhém rožni, grilované na otevřeném ohni. Výborným jídlem je i Prego no prato, za kterým se skrývá steak mezi dvěma pořádnými krajíci chleba, často potíráné česnekovým máslem. Mnoho jídel je na ostrově určených pro více osob. Například Picado, které lze objednat v různých velikostech, v závislosti na počtu osob. Picado jsou malé kousky hovězího masa se solí a česnekem, které jsou prudce opečené. Jídlo se nejčastěji podává na jednom velkém talíři, uprostřed je maso a kolem jsou hranolky, či pečené brambory. Před jídlem nejčastěji dostanete česnekový chleba - bolo de caco, který je vyroben ze světlé pšeničné mouky, ale může být i ze žitné, kukuřičné či bramborové. Takto upečený chleba se nakrájí na plátky, opeče se a potře se česnekovým máslem. 

Čti více

Jediná čajová plantáž v Evropě – čaj z Azorských ostrovů

Na Azorských ostrovech si rozhodně musíte naplánovat zastávku na čajových plantážích. Zde se každoročně vyprodukuje 40 tun čaje, aniž by se museli použít jakékoliv pesticidy. Plantáž na Sao Miguel, kam jezdíme my během našeho programu, má 40 hektarů a je nádherná. Ulovíte krásné záběry zeleného čajovníku a v pozadí máte modrý Atlantický oceán. Gorreana, kterou navštěvujeme, byla založena v roce 1883 a pohled na svahy plné čajových keřů Vás rázem přenesou do exotiky. My ve SNU jsme prošli již desítky čajových plantáží po celém světě, ale pouze zde na Azorských ostrovech jsme viděli sytě zelené čajové stromky směřovat až k modrému oceánu. Je to úchvatné! Věřte nám. Pokud máte rádi čaj či výjimečné věci, toto je jedna z nich. Víme, že budete stejně nadšení. Zde si zároveň s průvodcem prohlédneme celou výrobu čaje, pochopíme detaily a souvislosti, samozřejmě i ochutnáme černý i zelený čaj přímo z plantáže a koláčky pasteis de nata. Najezení, a se zásobami v termosce, vyrážíme na naší cestě dál, do přírodního parku Parque Natural da Ribeira dos Caldeirões, který je známý největším množstvím vodopádů. 

Čti více

Víno na Madeiře

Přestože část ostrova Madeira je tvořena vinicemi, na kterých roste kvalitní vinná réva, klasické víno, které najdete v restauracích a barech, pochází z Portugalska. Jedinou výjimku tvoří růžové víno Atlantis Rose, které pochází přímo z Madeiry. Víno, které je však typické pro tento portugalský ostrov, má označení madeira a spolu se známým portským vínem ho řadíme mezi dezertní vína. Madeira je skvělým vínem a bude rozhodně i vděčným suvenýrem z návštěvy této země. Pokud se chcete dozvědět o jeho výrobě a historii více, doporučujeme Blandy muzeum ve Funchalu. Historie vína madeiry se začala psát již v 15. století, kdy se ostrov osidloval. V 17. století získal ostrov dokonce monopol na vývoz vína do Ameriky. Madeirské víno původně alkoholizované nebylo. Až později se do něj, podobně jako do portského, začala přidávat pálenka z hroznů, která měla za úkol udržet kvalitu vína i během dlouhých námořních výprav. Dokonce se později i přišlo na to, že toto dodatečné přidávání alkoholu a dlouhá přeprava přidává na plné chuti vína a prodlužuje jeho životnost. Jak se samotná madeira vyrábí? Klíčem není jen samotná výroba vína, jeho dodatečné alkoholizovaní, ​​ale taky specifické podmínky, které simulují tropické podmínky během přepravy vína na dlouhé vzdálenosti směrem do tropických zemí. Stejná vysoká teplota, jaká byla v podpalubí lodí přepravujících víno do Ameriky, se dosahuje v podkrovích místních domech, kde víno zraje při teplotě 35 stupňů Celsia během přibližně půl roku. Každé jiné víno by se při takové teplotě zkazilo, ale právě madeiře to pomáhá získat její typický charakter. V podstatě se dá říci, že madeira má neomezenou trvanlivost. Otevřenou láhev tak lze uchovávat ve svém baru po dobu několika měsíců, přičemž její chuť se vůbec nezmění. Madeiře liboval i Winston Churchill, který na ostrově rád často trávil čas. Traduje se, že si při objednání archivní madeiry z roku 1792 přehodil ubrousek přes ruku a sám obsloužil své hosty. Co se druhů týče, tak madeira je vyráběna ve čtyřech druzích podle sladkosti, resp. suchosti. Nejsušší Sercial se vyrábí z bílé odrůdy révy, která roste v asi 900 m.n.m. Polosuché víno zlatožluté barvy se pěstuje v zhruba asi 500 m.n.m. a jmenuje se Verdelho. Bual je třetí druch vína, který chutná po ořechách, je polosladké a podobá se portskému. Nejsladší a nejslavnější je Malvasia a je až medově sladké, pěstuje se na skalnatém pobřeží a pije se jako digestiv.

Čti více

Nejlepší víno Azor – značka Verdelho

Věděli jste, že vinice na Azorách jsou pod patronací UNESCO? Doporučujeme vám značku Verdelho. Pěstování révy začalo již v 15. století, kdy se ostrovy začínaly pomalu osídlovat. Vulkanická půda, bohatá chuť, suché a horké klima, prostředí chráněné před větrem, čedič a sluneční paprsky... Víno Verdelho Vám prostě musí chutnat. My ve SNU rádi zapijeme mořské plody právě tímto vynikajícím "sopečným" vínem Verdelho, které pil i ruský car Mikuláš II. Když on, tak proč ne i Vy? Azory jsou ráj na zemi.

Čti více

Ananasy z Evropy

Na svých cestách po Azorách nezapomeňte navštívit plantáž ananasů. Je tu unikát. Pěstují je tu od roku 1840. Je to jediné místo v Evropě, kde se pěstují. Jsou menší, o něco dražší, ale musíte je přece vyzkoušet. Pěstují je na ostrově São Miguel, a v obchodech se prodávají pod názvem Ananas dos Açores. Při pěstování se využívají tradiční technologie. Tyto plody mohou být sklizeny 2 roky po tom, co se vypěstují. Jejich vrchní dužina je více oranžová, vnitřek je žlutý a mají menší "korunku". Má fantastickou svěží vůni a skvělou chuť. Používají se také v kuchyni, a tak na ně můžete natrefit i v rámci jídelníčku, třeba u dezertů. A téměř nikdo neodolá svěží „piňacoládě“ z tohoto ananasu. SEN doporučuje!

Čti více

Torre de Belém – věž svatého Vincenta v Lisabonu

Torre de Belém, resp. Věž svatého Vincenta, je opevnění vybudované v Lisabonu v 16. století. Sloužila jako přístaviště pro portugalské průzkumníky a jako slavnostní brána do Lisabonu. Postavena byla během vrcholu portugalské renesance a je příkladem manuelského stylu, ale obsahuje i náznaky dalších architektonických stylů. Struktura postavená z vápence se skládá z bašty a 30 metrů vysoké věže se čtyřmi podlažími. Památka UNESCO od roku 1983 je symbolem období portugalských objevů. Vystoupáme po úzkém točitém schodišti do věže, která poskytuje výhled na Belém a řeku Tejo. Tuto "šachovou figurku" navrhl Francisco de Arruda v roce 1515 na obranu městského přístavu. Filigránské kamenictví, kopule a těsně pod západní věží najdeme i kamenného nosorožce. Blízko věže se nachází památník Padrão dos Descobrimentos a tradiční Pastéis de Belém, které doporučujeme ochutnat.

Čti více

Památník objevitelů v Lisabonu

Památník objevitelů se nachází na severním břehu řeky Tejo v části Santa Maria de Belém. Lisabon - lodě odtud vypluly na průzkum a obchodování s Indií a Orientem. Památník oslavuje portugalské průzkumníky a vizionáře v 15. a 16. století, kteří budovali nejsilnější námořnický národ své doby. Originální památník byl postaven ze dřeva pro světový veletrh v roce 1940, ale následně ho museli rozebrat a změnit použitý materiál. Aktuální, pochází ze 60. let a připomíná 500 let od smrti Jindřicha Mořeplavce. Je vyroben z vápence, betonu a oceli. 52 metrů vysoký památník dominuje břehu ve čtvrti Belém. Po jeho stranách jsou rampy směrem ke řece a na jejich konci je postava Jindřicha Mořeplavce. Na obou stranách je 16 postav (celkem 33), které představují postavy ze zmíněného období. Mezi ně patří panovníci, průzkumníci, inženýři, vědci a misionáři. Každá postava je navržena tak, aby ukazovala pohyb vpřed. Během návštěvy rozhodně doporučujeme navštívit a ochutnat portugalské koláčky plněné krémem v Pastéis de Belém, s tradicí od roku 1837.

Čti více

Câmara de Lobos – rybářské městečko na Madeiře

Pokud se vydáte cestou přibližně 10 km západně od hlavního města Funchalu, přijedete po pobřežní silnici až do městečka s názvem Câmara de Lobos. Toto městečko je v podstatě propojené s předměstím hlavního města a v současnosti spíše působí jako jedna z jeho okrajových částí, než jako samostatné město. Câmara de Lobos je střediskem okresu se stejným názvem jako samotné město a zahrnuje 5 obcí, přičemž Câmara de Lobos má přibližně 20 000 obyvatel. Na místě dnešního městečka vznikla rybářská vesnice už v počátcích osidlování Madeiry, a to ještě před založením samotného Funchalu. V minulosti na tomto místě žil jeden z objevitelů Madeiry, kapitán João Gonçalves, přezdívaný jako Zarco. Název města v překladu znamená tulení doupě. Tuleni zde ve skalních dutinách na mořském břehu skutečně v minulosti i přebývali. Po vzniku rybářské vesnice tu ale už neměli dostatek klidu, a tak toto místo opustili a přestěhovali se na ostrovy Desertas. Toto drobné městečko je centrem madeirského rybářství. V přístavu najdete malou loděnici vyrábějící rybářské čluny. Právě zde vznikla i kopie Kolombovy lodě Santa Maria, na níž se turisté plaví kolem ostrova. Zajímavostí je i fakt, že se zde nachází jediná tepelná elektrárna na ostrově, a jsou zde také sila pro skladování cementu dovezeného na ostrov, na Madeiře se totiž nenachází vápenec. Najdete zde také pivovar značky Coral, který zde sídlí od roku 1996 a produkuje místní pivo. Samotný pivovar byl založen již v roce 1872. Ve světě toto městečko snad nejvíce proslavil Winston Churchill, který zde kolem roku 1950 trávil svou dovolenou, maloval tu krajinu a měl v oblibě madeirské víno. Pokud se sem rozhodnete vydat, tak skoro až do samotného města se z východu dostanete z Funchalu pěšky po nové pobřežní silnici. Popřípadě se nechte svézt taxíkem či autobusem. SEN doporučuje zajít sem na výbornou večeři v jedné z lokálních rybích restaurací.

Čti více

Funchal – hlavní město Madeiry

Ucítíte zde historickou kontinuitu a od prvního okamžiku Vás jistě uchvátí. Samotná osada Funchal byla založena již v roce 1421. Název města pochází od slova "funcho", což v portugalštině znamená fenykl. Tento název s největší pravděpodobností pochází od italských obchodníků s cukrem, kteří zjistili, že fenykl zde v minulosti ve velkém rostl na útesech zálivu, kde se nachází dnešní město. Funchal se v současnosti rozkládá na ploše přes 76,15 km² a žije zde přes 110 tisíc obyvatel. Samotné mezinárodní letiště na ostrově Madeira (CRISTIANO RONALDO MADEIRA INTERNATIONAL AIRPORT) se nachází přibližně 13 kilometrů východně od města. Funchal je hlavním a největším městem na ostrově a nachází se v něm největší množství hotelů, restaurací, barů a kulturního vyžití. Kosmopolitní, kultivovaný Funchal je skutečně velkým překvapením a říká hodně i o samotné Madeiře. Město je situováno v strmém údolí, které se jednoznačně vyplatí navštívit a SEN pro Vás na svých zájezdech připravilo jeho podrobnou prohlídku. Příjemné město plné palem, květin a nádherných historických náměstí. Povětrnostní podmínky ve městě jsou celoročně ideální, ani příliš teplo během letních veder, které zažíváme v Evropě, a teploty nad 15 ° C během nejchladnějších zimních měsíců. Kdysi to bylo místo s plantážemi fenyklu, později se z něj stal hlavní obchodní přístav, který je nejvytíženější na ostrovech a dnes je to fascinující město, které má velkou turistickou popularitu. Město už v minulosti oblíbili slavné osobnosti, a proto se na naší prohlídce zastavíme u sochy krásné Sissi, která zde trávila často své prázdniny. Ale nevynecháme ani sochu Kryštofa Kolomba. Ten na Madeiru zavítal v roce 1478, a následně o 6 let později si tu našel manželku, dceru prvního správce ostrova Porto Santo, a narodil se mu tu dokonce i syn. Město například miloval i slavný britský politik Winston Churchill, který si tu rád dopřál víno Madeira. V historickém centru se projdeme divadlem Baltazara Diase, nemineme katedrálu Sé ani radnici města. Ovoce, květiny či suvenýry nakoupíme na Mercado, hlavní tržnici města. Z centra města se společně vyvezeme lanovkou až na vrchol Monte. Už samotná jízda lanovkou je zážitkem a výhledy na město jsou opravdu úchvatné. Na vrcholu nás čeká nádherný kostel s hrobkou rakouského císaře Karla a následně adrenalinová 2-kilometrová jízda na dřevěných sáňkách dolů kopcem. Troufnete si? Po tomto unikátním zážitku si dopřejeme kávu v "nároží světa". Takto pojmenoval spisovatel Ferreira de Castro kavárnu Golden Gate, otevřenou od roku 1841. Na spojnici dvou nejvýznamnějších ulic se setkávala smetánka Funchalu, jakož i návštěvníci z celého světa. Na závěr dne si naplánujeme ochutnávku proslulého vína Madeira, které konkuruje portskému, a které bude skvělým suvenýrem z návštěvy Madeiry. Kromě památek ve městě najdete slušné restaurace, kavárny s historií, a dále na západ od města, stovky velmi slušných hotelů, kde bydlí i naši SEN klienti.

Čti více

Porto Moniz – lávové jezírka na Madeiře

Přibližně 70 km severozápadně od hlavního města Madeiry Funchalu, se nachází nejzápadnější větší město Madeiry, kterým je Porto Moniz. To ukrývá zajímavou atrakci a přírodní úkaz v podobě vulkanických jezírek, které se tvoří na pobřeží hned pod samotným městem. Právě v létě, když tu méně fouká a vlny Atlantiku jsou klidnější, zde můžete zažít unikátní koupání. Tento unikátní zážitek každoročně láká i naše SEN klienty navštívit toto místo. My si ho vychutnáváme jako završení celodenního výletu po ostrově. Už samotná cesta sem bude zážitkem, ať už budete sjíždět z hor serpentinami až na pobřeží, nebo se starou cestou vydáte na východ od Porto Moniz po krásné vyhlídkové cestě, která vede podél pobřeží. Tato cesta kopíruje skalaté pobřeží severu ostrova a vede i několika tunely. Ale vraťme se k Porto Moniz, které je jedním z nejstarších měst na severu ostrova. Datum založení samotného městečka není přesně známo, ale první osídlení se datuje již k 15. století. Město je pojmenované po Franciscovi Monizovi, který byl šlechticem a jeho manželka byla vnučkou objevitele Madeiry. Hlavní atrakcí, která v současnosti láká turisty na toto odlehlé místo jsou mořské lázně, nebo pokud chcete, lávové bazény a mořské akvárium. Vzhledem k tomu, že v Atlantiku je voda studená, není ani voda v těchto lávových jezírkách teplá. Nicméně voda, která se sem dostává, má možnost se prohřát na slunci, a tím pádem je příjemnou alternativou oproti jiným bazénům. Unikátním zážitkem budou výhledy na okolní útesy, burácející vlny oceánu a zajímavé lávové útvary.

Čti více

Ostrov Faial – nejzápadnější bod Evropy

Ostrov Faial pamatuje na zámořské dobyvatelské výpravy. Vždy se zde zastavila každá loď, která byla na cestě do Ameriky. I dnes se zde zastavují jachtaři křižující oceán. A věděli jste, že zde dokonce zastavilo i první letadlo, které v roce 1919 letělo přes Atlantik? Faial je zaznačen v Katalánském atlasu (kde je zmíněno i Timbuktu) z roku 1375. Zastavovali se zde jezuité (z jejich řad je i papež František) na svých cestách do Asie a kotvil zde i mořeplavec James Cook. Ostrov Faial, přezdívaný Modrý ostrov, je některými považován za nejzápadnější bod Evropy, protože se prý nachází ještě na Evropské litosférické desce. Hlavní město ostrova, Horta je (nejen) podle SNU nejkrásnějším městem Azor. Vyrazte na jeho prohlídku, je opravdu úžasná! Představte si, že bylo založena už v roce 1468! Je hezčí než St. Tropez či Cannes. Mark Twain ho obdivoval jako nádherný amfiteátr uložený nad Atlantikem. Bude to úplně něco jiného, než uvidíte na zbytku ostrova.

Čti více

Atraktivní sopka Sete Cidades

Jakmile doletíte do Sao Miguel, doporučujeme z letiště vyrazit na místo, které nese název Sete Cidades. Tuto fotku má asi každý, kdo na Azorech už byl. Je to místo, které reprezentuje království 7 mystických míst nebo bájnou Atlantidu. Po 300 metrech seběhněte z hlavní silnice vpravo do úzké uličky. Nemějte obavy, jdete dobře. Nejprve je cesta v prvních kilometrech tak trochu chaos, ale řiďte se značkami Sete Cidades a brzy už jste vedle letiště, které máte po levé straně a následně městečkem Relva, kde uvidíte tak trochu kýčovité modré a růžové domky. Cesta se pak začne klikatit, ale stále je v poměrné dobré kvalitě. Zde si poprvé všimnete legendárních hortenzií. Jsou to nádherné květiny. Jeďte klidným tempem, za 15 minut odbočíte vpravo a zamíříte do hor. Cesta se trošku zúží a obklopí vás neuvěřitelný záhon hortenzií. Na chvíli Vám to vyrazí dech, tak sledujte cestu! Postupně se však příroda mění a pastviny plné krav vystřídají jehličnaté stromy. Zastavíte na Královské vyhlídce (Miradouro da Vista do Rei) na parkovišti naproti zřícenině hotelu Monte Palace (mělo jít o ultraluxusní hotel), nebo o 70 m dále vlevo je také parkoviště, přímo před vyhlídkou. Zde se Vám naskytnou neuvěřitelné výhledy do kaldery sopky se dvěma jezery - největší vodní plochou ostrova. Všude kolem zeleň a uvnitř sopky jsou raritně dvě jezera - Modré a Zelené. Zelené jezero je spíše šedé, a to proto, že je mělčí a ze dna čisťoučké vody se odrážejí řasy. Obrázek, který právě vidíte je často hlavním motivem celých Azor a musíme uznat, že to je absolutní nádhera. Doporučujeme Vám proto jít sem hned po příletu a vychutnat si to. Všechno kolem je přírodní rezervace. Kaldera má stěny vysoké přes 500 metrů a je to nádhera!

Čti více

Curral das Freiras

V Údolí jeptišek roste kaštan hojně a používá se k výrobě místní produkce. Nižší svahy nad údolím obývají terasovité vinice a třešňové sady a okolní krajinu zdobí barevné domy. Půldenní výlety z Funchalu obvykle kombinují čas v údolí se zastávkami na vyhlídce Eira do Serrado, na dně údolí a v rybářské vesnici Câmara de Lobos, kde pravděpodobně ochutnáte madeirskou specialitu Poncha. Celodenní výlety mohou zahrnovat také návštěvu vrcholu Arieiro Peak.

Čti více
Madeira - to jsou i krásné tradice, které zde máte možnost objevit

Santana - „Casinhas de Santana“

Santana - „Casinhas de Santana“ se staly ikonami široce známými v celé zemi (i mimo ně) pro zvláštní krásu jejich architektonického stylu. S trojúhelníkovým tvarem a pokrytým došky jsou větším symbolem této obce na severním pobřeží ostrova Madeira. Tyto typické domy jsou ve skutečnosti odrazem izolace této lokality, která byla dlouhou dobu obtížně dostupná po souši i po moři. Zachování jedinečných kulturních zvláštností se v důsledku této nahodilosti stalo dědictvím obrovské hodnoty pro tuto obec, která má v současnosti kolem 8 800 obyvatel. Tato oblast o rozloze 96,2 km² zahrnuje šest farností: Arco de São Jorge, Faial, Ilha, Santana, São Jorge a São Roque do Faial. Zde můžete navštívit zajímavá místa, jako je zábavní park Madeira, přírodní rezervace Rocha do Navio a nejvyšší horu souostroví Pico Ruivo. Santana byla v roce 2011 udělena UNESCO jako „biosférická rezervace“. Je proto ideálním místem k rozjímání o bohatém a pečlivě zachovaném přírodním dědictví. K tomu není nic lepšího, než poznávat turistické stezky Biosféry, dlouhé přes 120 km.

Čti více

Sete Cidades

Tato oblast s dechberoucími scenériemi se nachází na západním konci ostrova São Miguel. Oblasti dominuje velká sopka Sete Cidades, která představuje obrovskou zhroucenou calderu o průměru 5,3 kilometru a maximální hloubce asi 630 metrů. Najdeme zde mnoho jezer a lagun. Zdejší Lagoa das Sete Cidades, největší laguna na Azorech, se skládá ze dvou vodních ploch, Lagoa Azul a Lagoa Verde (mezi turisty je lokalita známá také jako Twin Lake). Pohled na ně je fascinující a celé místo je velice fotogenické. Nejhezčí vyhlídky na místo jsou Miradouro da Vista do Rei a Miradouro da Grota do Inferno. Velké místní vodní bohatství, přítomnost chráněné flóry a fauny vedly ke klasifikaci tohoto chráněného území jako Ramsarské lokality podle Úmluvy o mokřadech.

Sete Cidades se z portugalštiny překládá jako sedm obcí či sedm komunit. Jedna z teorií říká, že zde žil jeden arcibiskup a šest biskupů a společně se svými následovníky vytvořili sedm křesťanských komunit.

Čti více

Parque Natural do Pico

Parque Natural do Pico vznikl v roce 2008 a je největším přírodním parkem celého souostroví. Je takřka povinnou zastávkou pro všechny milovníky přírody a zvířat. Je to také ráj pro všechny fanoušky pěší turistiky. Nejvyšší hora Portugalska vám bude stále po boku!

Zájezdy na Azorské ostrovy

Čti více

Parque Terra Nostra

Kořeny této překrásné zahrady sahají do 18. století a najdeme ji ve městečku Furnas na ostrově São Miguel. Romantická zahrada je jednou z mála oblastí na ostrovech, která návštěvníkům umožňuje zaplavat si v geotermálním bazénu. Má teplotu 35 – 40 °C a jeho voda je bohatá na železo, které má léčivé účinky pro tělo. I proto je místo cílem mnoha turistů, ale i místních obyvatel. Ručníky určitě s sebou!

Park je rozdělen do dvou zón - horní zóna, kterou zabírají pěšiny přes husté lesy, a dolní část, kde se návštěvníci mohou mezi potoky toulat po stezkách, trávnících, bazénech a fontánách. V parku najdeme bohatou floru jako například cykasy, hortenzie či kamélie (těch má zdejší zahrada největší sbírku na světě). 

Čti více

Ponta Delgada

Ponta Delgada je největší město souostroví a může se pyšnit populací 70 000 obyvatel. Nachází se na ostrově São Miguel. Rozhodně nečekejte velkoměsto plné mrakodrapů, nicméně i tak je Ponta Delgada centrem kulturní, gastronomickým i politickým. Najdeme zde mnoho památek, obchodů, lahodných restaurací a také se odtud můžete vydat na jeden z nezapomenutelných výletů, které na Azorech můžete zažít – na pozorování velryb. Pokud chcete však jen odpočívat, místní pláž Praia das Milicias vám k tomu poskytne ideální podmínky.

Čti více

Horta

Toto město na ostrově Faial je malebným přístavem, který je zastávkou mnoha jachet křižujících Atlantik. Chodníky na pobřeží jsou pokryty malbami vytvořenými připlouvajícími návštěvníky, na kterých jsou uvedena jména jejich plavidel, posádky a roky, ve kterých přístav navštívili. Přilehlý bar Peter's Cafe Sport je ikonou města a místem setkání lidí všech národností. Kromě toho zde najdeme muzeum a sbírku předmětů vyřezaných z velrybích zubů a kostí. 

Horta je také legislativním centrem souostroví, sídlo zde má zákonodárné shromáždění Assembleia Legislativa da Região Autónoma dos Açores.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.