Singapurský Manhattan

Singapur - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíCo s sebouBezpečnostOčkování

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O SINGAPURU

Oficiální název země/území: Singapurská republika

Hlavní město: Singapore City

Největší město: Singapore City

Nejvyšší bod: Bukit Timah 164 m

Vznik státu/získání autonomie: 1965

Státní zřízení: parlamentní republika

Rozloha: 733,1 km² 

Počet obyvatel: 5,64 mil. (2022)

Hustota zalidnění:  7693 obyv./km² 

Etnické skupiny: 74.3% Číňané, 13.5% Malajci, 9.0% Indové, 3.2% ostatní

Náboženství: 31.1% buddhismus 20.0% bez vyznání, 18.9% křesťanství, 15.6% islám 8.8% taoismus, 5.6% hinduismus

Hlavní jazyky: angličtina, čínská mandarínština, malajština a tamilština

Měna: singapurský dolar (SGD, $)

Časové pásmo: +7 hodin (v době zimního času) a +6 hodin (v době letního času) oproti ČR/ UTC +8

Celostátní tísňové číslo (záchranná služba, hasiči, policie): Policie - tísňové volání 999, Záchranná služba a hasiči 995 

Mezinárodní předvolba pro Singapur: +65 Volání do Evropy ze Singapuru: zadejte na telefonu mezinárodní evropský přístupový kód 00 a také kód země (420 pro ČR) 

PROČ NAVŠTÍVIT SINGAPUR? 

Singapur je jednou z nejpopulárnějších asijských destinací. Dokonale se zde mísí tradiční historie a kultura Asie s prvky modernity a hi – tech konceptem. Singapur je ve všech ohledech bezpečnou zemí, která vám nabídne obrazně řečeno „Asii v kostce“. Najdete zde prakticky vše a pokud nemáte čas cestovat přes celý kontinent, tento městský stát vám základní prvky Asie na své kompaktní rozloze dokonale představí. Je zde vysoce moderní centrum plné výškových budov a architektonických perel zejména v zóně kolem přístavu, stejně tak zde nalezneme tradiční čínskou čtvrť, kde se striktně dodržují veškeré svátky a zvyky. Kousek od centra, na ostrově Sentosa, se není problém vykoupat v teplém Indickém oceánu a lelkovat na překrásných bělostných plážích nebo navštívit zábavní park Universal Studios. Pokud dáváte přednost luxusním nákupům, v Singapuru si jistě také přijdete na své.

Mísí se zde především kultura čínská s tou malajskou, velký vliv zde historicky měla ale i Velká Británie. Singapur je dnes dokonalým kosmopolitním a bohatým centrem, kde prakticky není možné nudit se. Je doslova nabitý těmi nejmodernějšími a často nejnepředstavitelnějšími atrakcemi. 

Více o historii a atrakcích v Singapuru se dočtete v našem blogu o Singapuru.

KDY SINGAPUR NAVŠTÍVIT? 

Singapur je díky svému stabilnímu tropickému podnebí a blízkosti k rovníku považován za celoroční destinaci. Jen výjimečně zde teploty klesají pod 25 °C. Země nemá striktně rozdělená roční období, zdejší období je ovlivněno především dvěma hlavními monzunovými obdobími: severovýchodní monzuny přicházejí od prosince do března, zatímco jihozápadní monzuny pak od června do září. V Singapuru však celoročně můžete počítat s: vysokými teplotami, vysokou mírou vlhkosti a srážkami (často vydatnými a s rychlým nástupem).

Singapur na jaře 

Jaro je ideální dobou k návštěvě Singapuru. V této části roku byste si zde měli užít nejméně srážek, poměrně málo vlhkosti a mnoho slunečních dnů. Teploty se pohybují v průměru kolem 30 °C, teplota moře je pak zhruba 27 °C. Město na jaře rozkvétá, což mnozí návštěvníci jistě také ocení.

Singapur v létě 

V létě se mohou turisté v Singapuru těšit na teploty kolem 31 °C a obzvláště v červnu pak na nízkou vlhkost. Srážky jsou minimální a počet slunečních dnů vysoký. Léto však není v Singapuru prakticky o nic teplejší než jiná roční období. 

Singapur na podzim 

Podzim v Singapuru je velice příjemný. Teploty se šplhají ke 30 °C a přestože vlhkost a počet srážek pomalu stoupá, není to nic, co by mělo narušit váš pobyt zde. Září bývá na pár dnů obzvláště exponovaným časem, protože se tady každoročně koná Singapore Grand Prix (závody F1).

Přestože klasický podzim v Singapuru rozhodně nezažijete, jeho atmosféru může lehce přiblížit zdejší strom Ketapang neboli mandlovník mořský. Tyto pobřežní stromy pocházející ze Singapuru mají lesklé listy, které se chvíli před opadáváním změní z tmavě červené na žlutou. Po opadnutí listy dorostou a vytvoří nové nafialovělé listy.

Singapur v zimě 

Od prosince do února počítejte v Singapuru s větším množství srážek, často silných a nepředvídatelných. Také vlhkost je v těchto měsících na svém maximu. Každopádně teplota vzduchu (26 – 30 °C) vám stále připomíná, že se nacházíte kousek od rovníku. Přesto je prosinec považován za nejstudenější měsíc v roce. V zimním období mějte připravený seznam indoor atrakcí, abyste byli schopni vždy v případě silného lijáku najít nějaké útočiště. V této době je také vhodné mít u sebe deštník, ovšem často není dostatečně efektivní, protože lijáky bývají někdy doprovázeny silným dočasným větrem.

 Přečtěte si další informace o počasí v Singapuru.

KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE V SINGAPURU? 

Bukit Timah Nature Reserve Visitor Centre, 177 Hindhede Dr, Singapore 589333

Chinatown, 2 Banda Street, Singapore 059962 

Funan Mall, 107 North Bridge Road, Basement 2, Funan Mall, Singapore 179105 

Chinatown, Hotel 1888 Collection, 20 Trengganu Street, Recepce v Hotel 1888 Collection, Singapore 058479  

ION Orchard, 2 Orchard Turn, Level 1 Concierge, Singapore 238801 

Kampong Gelam, 55 Bussorah Street, Singapore 199471 

Kim Choo Kueh Chang (Katong & Joo Chiat), 111 East Coast Road, Singapore 428801 

LEX Luggage Services, 1 Maritime Square, #01-31A, Cruise Centre, Harbourfront Centre, Singapore 099253 

Orchardgateway, 216 Orchard Road, Singapore 238898 

Raffles City, 252 North Bridge Road, Concierge L1, Raffles City, Singapore 179103 

Rest Bugis Hotel (Kampong Gelam), 8 Jalan Kubor, Singapore 199207 

Státní a významné svátky v Singapuru

01. 01. - Nový rok

leden/únor - pohyblivé datum - Čínský Nový rok

Velký pátek - stejně jako v ČR, pohyblivý svátek

duben/květen - Hari Raya Puasa - pohyblivý svátek

01. 05. - Svátek práce

květen, červen - Vesak - pohyblivé datum

červen/červenec - Hari Raya Haji -  pohyblivé datum

09. 08. - Den státnosti

říjen, listopad - Deepavali (Diwali)

25. 12. - Vánoce

FLORA A FAUNA SINGAPURU

Na singapurské pevnině a v okolních vodách najdeme přes 80 druhů savců, zhruba čtyři stovky druhů z říše ptactva, asi 100 druhů plazů, zhruba 30 druhů z řad obojživelníků a zajímavostí je pak rozhodně 140 druhů vážek!  

Domovem většiny zvířat jsou především dvě zdejší rezervace - Central Catchment Nature Reserve a Bukit Timah Nature Reserve. Zde totiž také ještě najdeme zbývající původní lesy.

Mezi typické obyvatele Singapuru patří například: hulman mitrový (pokud chcete spatřit hulmana, projděte se brzy ráno potichu po Old Upper Thomson Road a promenádě Lower Peirce Reservoir. Hledejte vysoko ve stromech!), zoborožec bělolící, letucha malajská (udělejte si klidnou ranní procházku po stezkách a promenádách v nádrži Lower Pierce. Koukejte se po tmavě nebo světle šedých „flecích“ připevněných ke kmenům stromů nebo visících na větvi), oviječ skvrnitý, vydra, krokodýl, delfín či mořská želva. Ve zdejších vodách našla domov rovněž četná populace roztomilých dugongů.

V zemi najdeme však také jedovaté hady, mezi ty nejnebezpečnější patří asi kobra sumaterská, kobra královská či bungar proužkovaný.

Singapur má však také pestrou škálu flory. Rostliny se zde ale používají především ke zkrášlení krajiny. Národní květinou je hybridní orchidej Vanda Miss Joaquim. Dne 15. dubna 1981 byla Vanda Miss Joaquim (Papilionanthe Miss Joaquim) vybrána jako národní květina Singapuru, a to ze 40 dalších „adeptů“, většinu však tvořily rovněž orchideje. 

Jako v každém tropickém deštném pralese je Singapur domovem řady velmi velkých stromů z čeledí Apocynaceae, Dipterocarpaceae, Fabaceae, Malvaceae a dalších. 

TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO SINGAPURU

Singapur je opravdu turistickým rájem jihovýchodní Asie. Užívat si zde můžete nepřeberné množství aktivit a procházet se po místech, které vám mohou připomínat krajinu z obrazu leckterého surrealistického malíře. Můžete zažít trochu adrenalinu, ať na obřím ruském kole či na horské dráze v Universal Studios. Zalenošit si na překrásných plážích na ostrově Sentosa či se setkat se zdejší tropickou faunou, ať už při nočním safari či samovolně při jedné z vašich procházek džunglí. Okouzlí vás jistě kontrast mezi supermoderními mrakodrapy a tradičními starobylými domky například v čínské či indické čtvrti. Stejně tak vás určitě uchvátí zdejší pestrá gastronomická scéna, která je samozřejmě inspirována všemožnými chutěmi Asie. Procházka přístavem a fotografie s Merlionem jsou pak takřka povinností. 

OUTDOOROVÉ AKTIVITY V SINGAPURU

TOP parky v Singapuru

  • Bukit Timah Nature Reserve - přímo na území města se nachází tato oáza rovníkového pralesa, která nabízí dokonalý únik od shonu velkoměsta. Rezervace se rozkládá na 163 hektarech a najdeme zde také nejvyšší bod Singapuru - Bukit Timah. Jsou zde turistické stezky a člověk si tady může užít v poklidu prales anebo se zde prohánět na horském kole. Ideální místo pro milovníky tropické fauny a flory.  
  • Sungei Buloh Wetland Reserve - je prvním singapurským ASEAN Heritage Park (AHP), což je organizace sdružující chráněná území regionu ASEAN (Association of South East Asian Nations).   Rezervace je útočištěm pro vášnivé milovníky přírody. Své brány veřejnosti otevřel park v roce 1993 a je znám pro své mangrovy a velké množství mokřadního ptactva. Stejně tak zde můžete zahlédnout hady či varany!
  • Labrador Nature Reserve - přírodní rezervace Labrador je skvělá na večerní procházky nebo pohodovou jízdu na kole. Kromě mnoha zástupců ptačí říše se zde můžete kochat také barevnými křídly až 11 druhů motýlů. Tento skrytý klenot je snadno dostupný MHD a je skvělý pro běhání, relax či nádherné pozorování západu slunce. K dispozici jsou také dvě malá dětská hřiště, aby se zabavili i ti nejmenší a pro sportovní nadšence pak fitness zastávky
  • East Coast Park - tento fantastický plážový park je jedním z nejlepších míst, kde můžete strávit nádherný čas s rodinou a přáteli. Je to rekreační zóna pro Singapurce, kteří se sem vydávají mj. na piknik. Ale nejen to, park nabízí i skvělé zázemí pro nejrůznější sporty - vodní lyžování, plážový volejbal atd. K dispozici jsou rovněž restaurace a prodejny rychlého občerstvení.
  • Bukit Batok Nature Park - tento krásný městský park byl vybudován v roce 1988 na místě starého opuštěného lomu. Je místem jako stvořeným pro poklidné procházky přírodou a nasávání její energie. Najdete zde nespočet turistických stezek, stejně jako mnoho úchvatných vyhlídek.
  • Pasir Ris Park - tento zelený klenot nedaleko rušného velkoměsta je skvělým cílem pro rodiny a skupiny přátel, kteří si chtějí užít zábavu a uniknout na chvíli každodennímu ruchu. Můžete zde sportovat (cyklistika, inline brusle, vodní sporty) nebo svou energii věnovat přípravě rodinného oběda na barbecue stanovištích. Pro děti jsou zde vystavěna zábavná hřiště. 

·      Chestnut Nature Park – největší singapurský park, který se rozkládá na 81 hektarech. Je zde mnoho pěších i cyklistických stezek a velice bohatá fauna a flora. 

TOP botanické zahrady v Singapuru

·       Singapore Botanic Gardens - byla založena v roce 1859 a je dodnes významným centrem vědy, výzkumu a ochrany rostlin. Od roku 2015 je botanická zahrada na seznamu světového dědictví UNESCO. Vstup je zdarma.

TOP pláže v Singapuru

  • Siloso Beach - pláž Siloso je jednou z nejoblíbenějších veřejných pláží v Singapuru. Je to krásná tropická pláž, bílý písek a tyrkysové mělké moře. Jsou zde různá mola a ostrůvky, ke kterým se dá plavat. Tady se rozhodně nebudete nudit! Kromě plavání a relaxu s přáteli či rodinou si zde můžete zahrát například beach volleyball. 
  • Tanjong Beach – Tanjong patří mezi nejlepší singapurské pláže. Je ukrytý na jižním pobřeží ostrova Sentosa a je „vybaven“ krásnou pláží ve tvaru půlměsíce, mělkou teplou průzračnou vodou, vysokými palmami a vyhřátým bílým pískem. Často jsou zde pořádány beach party. Zároveň bývá vyhledáván pro svůj romantický nádech, obzvláště večer při západu slunce.
  • Changi Beach - pláž Changi se nachází na východním pobřeží a je velice populární destinací, jak mezi místními, tak u turistů. A není divu, toto místo kromě teplé vody a jemného písku nabízí ještě něco navíc! Bonusem této singapurské pláže je totiž pozorování letadel tzv. plane spotting. Lidé sem přijíždějí z širokého okolí, aby sledovali nízko letící letadla, připravující se na přistání na nedalekém letišti Changi. V Singapuru přistávají velice často velká letadla, největší dopravní letadlo světa Airbus A – 380 nevyjímaje, což je jistě velice hezký až impozantní pohled i pro ty, kterým letadla jinak nic neříkají.
  • Punggol Beach - pláž Punggol najdeme na ostrově Sentosa a může být považována za hidden gem. Přestože je pláž dobře spojena s centrem města MHD, mnoho lidí ji nenavštěvuje. Její jemný písek jde zde ruku v ruce s obrovskými hladkými kameny, což z pláže dělá cíl mnoha fotografů. Nicméně čilý ruch a davy zde rozhodně nečekejte. Proto je Punggol Beach ideálním cílem pro ty, kteří chtějí v klidu na pláži rozjímat nebo pro páry hledající klid. 
  • Kusu Island - ostrov Kusu u pobřeží Singapuru patří mezi ty klidnější místa. Na ostrově se nachází mj. útočiště pro stovky želv. Zdejší pláže jsou takřka panenské, naprosto čistá voda a zeleň všude kolem dělají z Kusu malý ráj na zemi. 
  • Lazarus Island - v Singapuru je mnoho pěkných pláží, ale pláže na ostrově Lazarus jsou zkrátka top, navíc zde nejsou žádné velké davy, a tak si singapurskou přírodu a moře budete moci plně vychutnat.
  • Pulau Ubin – je známý ostrov na severovýchodě Singapuru, který si udržel svůj rustikální vzhled a atmosféru. Ostrov samotný i zdejší pláže jsou velkým lákadlem pro turisty. Pulau Ubin je také domovem mokřadů Chek Jawa, které jsou významným a bohatým ekosystémem oblasti. 
  • Pasir Ris Beach - tato 6,6 km dlouhá pláž je lemována svěžími mangrovovými lesy, kde můžete zažít mnoho zábavy, je vhodná jak pro dospělé, tak pro děti. Je skvělá i jako piknikové místo!
  • Sembawang Park - Sembawang Park se nachází na pobřeží s výhledem na Johorský průliv. Pláž je klidnějšího rázu a navštívit zde můžete mj. výtečné restaurace nabízející autentickou singapurskou kuchyni.
  • Coney Island - Coney Island (nebo také Pulau Serangoon) a její dokonale čisté pláže vás jistě uchvátí svou krásou. Ostrůvek je populárním romantickým útočištěm pro zamilované páry.
  • St John’s Island - St John’s Island nenabízí jen překrásné pláže, ale na jeho území najdete rovněž husté mangrovy a také všudypřítomné přítulné potulné kočky. Místo je označováno za „kočičí ostrov“.
  • Sisters Island - tento ostrov je vlastně skupinou dvou singapurských ostrovů s názvem Big Sister’s Island neboli Pulau Subar Laut a Little sister’s Island neboli Pulau Subar Darat a nabízí jedny z nejlepších singapurských pláží. Skvělé pláže, bohatá mořská fauna a tropická flora, to je krátká charakteristika Sisters Island.
  • Pulau Hantu Island – Pulau Hantu se skládá ze dvou ostrůvků duchů Pulau Hantu Besar (Velký ostrov duchů) a Pulau Hantu Kechil (Malý ostrov duchů) a je jednou z nejoblíbenějších singapurských destinací, kde si můžete užít procházky přírodou. Užijete si tady ale také koupání, šnorchlování, rybaření a navíc zde můžete i kempovat!
  • Palawan Beach - Palawan Beach se nachází v centru Sentosa a je také známý jako pláž Sentosa. Vzezření pláže lze ve zkratce přirovnat k tropickému ráji. Hebký písek, tyrkysová teplá voda a vysoké zelené palmy, co víc dodat. Navíc zde zabavíte i své děti, které zažijí dobrodružné chvíle v zóně Port of Lost Wonder, která je tematicky zaměřená na pirátský svět. Místo je doplněno lanovým mostem, několika dřevěnými trámovými věžemi, pirátskou lodí a četnými pokladničkami.

TOP festivaly v Singapuru

  • Pongal - Pongal je čtyřdenní dobový festival v půlce ledna, který se slaví rovněž v jižní Indii. I Indové v Singapuru však tento svátek slaví velkolepě. Je chápán jako poděkování bohu slunce Suryovi za úrodu a bohatství života. Během Pongalu organizuje čtvrť Malá Indie mnohé akce a soutěže. 
  • Čínský Nový rok - první den čínského nového roku má celosvětově pro Číňany velký význam, ti uklízí své domovy, aby se zbavili špatného nebo neštěstí a uvolnili tak cestu štěstí. Oslava tohoto velkolepého a barevného festivalu v Singapuru trvá 14 dní, počínaje v předvečer Nového roku. Během této doby místní čínští obyvatelé navštěvují své rodiny a zdobí své domovy červenými a zlatými barvami. Také si vyměňují dárky a dávají dětem Hong Bao (červené obálky). Čínská čtvrť je epicentrem těchto slavností.
  • Thaipusam – jedná se o hinduistický svátek, který se slaví zejména v tamilské komunitě. V Singapuru oddaní chodí z chrámu Sri Srinivasa Perumal do chrámu Sri Thendayuthapani. Oslava trvá dva dny. Je to festival pro oddané, aby splnili své sliby. Svátek zahrnuje obřadní oběti různého druhu. Někteří oddaní nosí ostnaté Kavadi (oltáře), které probodávají jejich trup, zatímco jiní oddaní nesou hrnce mléka, které se později nalévá na Vel (božský oštěp). Jedná se o pohyblivé datum, oslavy Thaipusamu však spadají většinou na konec ledna či začátek února.
  • Lantern Festival - Lantern Festival neboli festival lampionů je jedním vůbec z nejoblíbenějších festivalů v Singapuru. Označuje poslední den oslav čínského nového roku (15. den). Během tohoto dne děti nosí ven papírové lucerny, rozsvěcují je a vypouštějí na oblohu. Je to krásný pohled a svátek rovněž pro fotografy.
  • Vesak Day - Den Vesak (pohyblivé datum v květnu/červnu) slaví po celém světě vyznavači buddhismu. Připomíná osvícení a smrt Buddhy. Během tohoto festivalu v Singapuru oddaní často meditují a dělají značné množství charitativní práce. Čas by si měli také vyhradit pro sebereflexi.
  • Dragon Boat Festival - Festival dračích lodí (také známý jako Duanwu Festival) nebo Zhongxao Festival je čínský kulturní festival, který vznikl před tisíci lety. Festival se také nazývá Double Fifth Festival, protože připadá na pátý den pátého měsíce čínského kalendáře. Během tohoto festivalu soutěží dračí lodě v závodech po celém světě tam, kde žijí větší čínské komunity, tedy včetně Singapuru. 
  • Singapore National Day - Národní den Singapuru (9. srpen) je jedním z oblíbených festivalů v Singapuru. Den se slaví pořádáním průvodu, po kterém následují tance a mnoho dalšího. Festival má silnou atmosféru, je zde cítit hrdost Singapurců na svou zemi.

INDOOROVÉ AKTIVITY V SINGAPURU

Singapur nabízí svým návštěvníkům bohaté kulturní vyžití a edukativní prožitky prostřednictvím svých četných galerií a tématických muzeí. Mnohá z nich zaujmou určitě i děti (například ArtScience Museum či Lee Kong Chian Natural History Museum).

TOP muzea a galerie v Singapuru

  • National Gallery – toto obří muzeum umění, které bylo dříve Nejvyšším soudem a radnicí – je největší svého druhu v Singapuru a orientuje se především na umění jihovýchodní Asie od 19. století až dodnes. A nenechte si po prohlídce ujít nějaký ten drink ve střešním baru Smoke & Mirrors!
  • National Museum of Singapore - Národní muzeum Singapuru, dříve známé jako Singapurské historické muzeum, je největším místním muzeem. Skládá se ze dvou hlavních galerií: Singapore History Gallery a Singapore Living Galleries. Ohromí vás jistě i zdejší digitální prezentace.
  • ArtScience Museum – prostory, kde se prolíná věda s uměním vás přenesou do zcela jiného světa. Zlatým hřebem je zde určitě stálá výstava Future World, která vznikla ve spolupráci s renomovaným  japonským uměleckým kolektivem teamLab.
  • Lee Kong Chian Natural History Museum - Singapur je domovem vůbec prvního přírodovědného muzea v jihovýchodní Asii. Výstavní prostory se rozkládá na dvou podlažích a návštěvníkům představují více než 2 000 exemplářů rostlin a živočichů z jihovýchodní Asie. Najdete zde dokonce i miliony let staré fosilie dinosaurů!

TOP MÍSTA V SINGAPURU

Záleží především na subjektivním vkusu daného návštěvníka a na jeho preferencích. Nicméně v obecné rovině se dá říci, že byste rozhodně neměli minout následující:

  • Gardens by the Bay – tyto zahrady u přístavu v centru města jsou jednou z ikon Singapuru. Ocitnete se zde na chvíli v naprosto surreálním světě a projdete se v korunách obřích stromů. Dále zde můžete obdivovat například velkolepý skleník Cloud Forest, jehož dominantou je jeden z nejvyšších vnitřních vodopádů světa o výšce 35 metrů. Milovníkům květeny z celého světa by rozhodně pak neměl uniknout Flower Dome. Zahrady Gardens by the Bay jsou dechberoucí jak během dne, tak v noci, kdy bývají impozantně nasvícené. 
  • Kampong Glam – slavná hipsterská čtvrť, kam zavítá mnoho mladých návštěvníků města, ať již na nějaký ten gastro zážitek, nákupy či jen kvůli instagramové fotografii. Kampong Glam je zkrátka cool místem, kde to žije! Tato muslimská čtvrť z 19. století v moderním hávu vás jistě nadchne! Nachází se kolem rušné Arab Street a pýchou celé zóny je Sultánova mešita (Sultan Mosque), která byla v roce 1975 vyhlášena národní kulturní památkou. Jistě vás ohromí nejen svou velikostí, ale také zářivě zlatou kupolí.
  • Jewel Changi Airport – asi nikde jinde na světě nebude figurovat na seznamu doporučených atrakcí letiště. Ovšem Singapur je výjimkou. Letiště Changi totiž není obyčejné letiště. Již stabilně se umísťuje na první příčce seznamu nejlepších letišť světa a plně dostává své pověsti. Je to takový svět sám pro sebe a takřka soběstačný. Můžete se zde skvěle najíst, zajít na nákupy, relaxovat, obdivovat umělý vodopád Rain Vortex (nejvyšší indoor vodopád na světě, výška 40 metrů) i kus džungle. A pokud cestujete Business Class, vězte, že zdejší salónky/lounge jsou na nejvyšší úrovni a pravděpodobně nikde jinde na světě lepší nenajdete. Každopádně pokud by vám omylem uletělo letadlo, zůstat o pár hodin déle na Changi, není rozhodně důvodem ke smutku.
  • Zdejší domovská aerolinka Singapore Airlines je považována za naprostou špičku v letecké dopravě,       jako první dokonce začala používat největší dopravní letadla světa – známé A – 380.
  • Pulau Ubin - tento ostrov byl kdysi známý svými žulovými lomy. Po jejich uzavření však lidé začali hromadně ostrov opouštět a nyní jich zde zbylo již jen pár desítek. Ti však žijí tradičním způsobem života a dodávají ostrovu nenapodobitelné genius loci. Právě zde najdete poslední singapurskou autentickou vesnici neboli kampung. A rozhodně navštivte i zdejší pláže! Pulau Ubin je skvělým jednodenním výletem z centra rušného Singapuru. Dostanete se sem po krátké jízdě lodí a můžete zde podniknout mnohé aktivity – například půjčení si kajaku a plavbu ve zdejších mangrovech, pozorování ptactva (bird watching) nebo můžete tento rustikální a romantický ostrov projet na kole. Pulau Ubin umožňuje na přesně stanovených lokalitách také kempování!
  • Merlion Park - na promenádě One Fullerton s výhledem na záliv Marina Bay se nachází singapurská ikonická socha Merlion, s níž se rozhodně musíte vyfotit. Socha, ze které neustále chrlí voda, byla postavena v roce 1972 a zůstává jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v zemi a také místem setkávání místních. Tento singapurský maskot má tělo ryby a hlavu lva a měří necelých 9 metrů. Merliona postavil Lim Nang Seng a socha byla odhalena veřejnosti v roce 1972 (ač původně na jiném místě, než se nachází nyní, a to u ústí řeky Singapore). V 90. letech pak byla přesunuta do Merlion Parku, kde si ji mohou návštěvníci užívat dodnes.
  • Marina Bay Sands – tento luxusní hotelový komplex navržený Moshe Safdiem a otevřený v roce 2010 je symbolem Singapuru. Najdete zde zhruba 2600 překrásných pokojů a naprosto top služby. Hotel dále nabízí restaurace světoznámých šéfkuchařů, muzeum, casino, obchody, bary a jako třešničku na dortu obří „nekonečný“ bazén na střeše hotelu (největší střešní infinity pool na světě). Pro ty, co se chtějí kochat vyhlídkou na město, je zde Sands SkyPark Observation Deck v 57. patře neboli ve výšce 200 metrů. Pobyt v Marina Bay Sands je rozhodně životním zážitkem! 
  • Haw Par Villa – tento umělecký park podél Pasir Panjang byl založen ve 30. letech 20. století milionářem a filantropem Aw Boon Haw, který sem dodal více než 1000 detailních soch a přes 150 dioramat. Zajímavostí je, že tento Aw Boon Haw je také tvůrcem světoznámé tygří masti!
  • Zdejší artefakty mají prezentovat tradiční asijské hodnoty v podobě výjevů z historie, mytologie a          folklóru. Haw Par Villa je označována za největší singapurskou outdoor galerii. Kromě výstav a    různých představení nabízí park také edukativní programy, navštívit zde můžete rovněž Hell´s     Museum. Vstup do areálu Haw Par Villa je zdarma!
  • Sentosa - Sentosa je ostrovní letovisko u jižního pobřeží Singapuru, které je domovem hlavních turistických atrakcí jako jsou například Universal Studios Singapore a S. E. A. Akvárium. Nezapomeňte také navštívit zdejší Doplhin Island! Nedílnou součástí Sentosy jsou ale i překrásné písčité pláže (například Siloso Beach) a deštný prales! Zvednout si adrenalin pak můžete na zip line v Mega Adventure Park nebo na open – air gondole SkyHelix, která vás vyveze do výšky 79 metrů! Ti pasivnější pak mohou vyrazit třeba na nákupy do Luxury Fashion Galleria nebo do jedněch z mnoha místních spa. Ostrov se coby epicentrum zábavy a odpočinku otevřel veřejnosti v roce 1975 a dostanete se sem asi za 15 minut z centrálního Singapuru.
  • Noční safari – místní safari v Mandai je první safari park na světě pro noční zvířata a těší se velké popularitě napříč regionem. V rezervaci žije asi 2500 zvířat/ 130 druhů, z nichž více než třetina je ohrožená. Hosté jezdí po parku v bezplatných vozících s průvodcem. Samotná jízda trvá asi 40 minut a zahrnuje sedm tematických geografických oblastí. Návštěvou safari potěšíte nejen své děti, ale určitě i sebe. Najdete zde například hrabáče, kočku rybářskou, slona, hrocha, tapíra, medvěda pyskatého, outloně jávského, luskouna ostrovního, pásovce kulovitého a mnoho dalších.

PRAKTICKÉ RADY PRO CESTOVATELE DO SINGAPURU

Co si do  Singapuru zabalit?

Každý správný turista by se měl na své cesty důkladně připravit, i co se týká vybavení. Proto pro vás máme stručný a praktický přehled věcí, které byste si měli vzít s sebou do Singapuru

DOPRAVA DO SINGAPURU A PO SINGAPURU

Dostat se do Singapuru lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 17 000 Kč například s Qatar Airways či Air France. V současné době neexistuje mezi Prahou a Singapurem přímé spojení, proto počítejte s jedním, někdy dvěma mezipřistáními. Nezapomeňte si letenky zakoupit v dostatečném předstihu (ideálně pár měsíců před odletem), abyste si mohli vybrat jak z nabídky jednotlivých leteckých společností, tak i pro zajištění co nejnižší ceny.

Níže uvádíme několik možností, jak cestovat po Singapuru:

Singapur nabízí hustou síť veřejné dopravy, která je turisty hojně využívána. Je čistá, bezpečná a stanice se nachází často nedaleko od hlavních atrakcí. Obecně se tvrdí, že singapurský systém MHD je jeden z nejkvalitnějších a poměrně k tomu nejlevnějších na světě.

Autobus

Autobusy tvoří významnou část městské hromadné dopravy. Většinou se jedná o patrová vozidla, což může být pro mnohé návštěvníky zážitkem.

MRT

Tento systém podzemní/nadzemní dráhy obhospodařuje Singapur od roku 1987 a dnes má více než 140 stanic. Přeprava je rychlá, vlaky čisté a bezpečné. Je základním pilířem MHD v Singapuru.

Kolo

Jízda na kole po Singapuru je skvělou volbou, jak se dostat na požadované místo a ještě se kochat zdejší zelení.

Další možnosti přepravy po Singapuru

Taxíky jsou pohodlné a zvláště praktické, pokud chcete jet do míst, která nejsou dostupná autobusem nebo MRT. Taxíky zde používají taxametr, ale mohou být příplatky v závislosti na tom, kdy, kde a do taxíku které společnosti nastoupíte. Chcete-li získat přibližnou představu o konečném jízdném, ověřte si u řidiče příplatky a na konci cesty si vyžádejte účtenku. Na většině míst si můžete zastavit taxi u silnice nebo si na něj vystát frontu u stanoviště taxíků, které najdete ve většině nákupních center, hotelů a turistických atrakcí. Taxíky v Singapuru jsou bezpečné, řidiči korektní, akceptují karty a představují tak skvělý dopravní prostředek po rušném velkoměstě.

CESTOVÁNÍ DO SINGAPURU S DĚTMI

Nic nebrání tomu užít si v Singapuru skvělou rodinnou dovolenou. Země je bezpečná a potraviny a voda nezávadné. Samozřejmě je lepší u menších dětí zvážit konzumaci ostrých asijských jídel.

Záleží samozřejmě na věku dětí, ale jistě najdou zalíbení na ostrově Sentosa, který je doslova epicentrem zábavy. Návštěva Universal Studios či lenošení na bělostné pláži určitě ocení děti každého věku. 

Stejně tak mnohé zaujme jízda na obřím ruském kole nedaleko přístavu (Singapore Flyer, 165 m). Pro ty hloubavější je pak v Singapuru ideálním místem ArtScience Museum.

Bonusem pak může být i zdejší noční safari! 

CESTOVÁNÍ DO SINGAPURU VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI

Do Singapuru se můžete bez obav vydat i v seniorském věku. Je však nutné vzít na vědomí několik náležitostí. V první řadě informujte svého ošetřujícího lékaře, že chcete odjet na dovolenou do Singapuru a konzultujte s ním před cestou svůj zdravotní stav (to v případě, že trpíte nějakou závažnou chronickou nemocí). A zvažte také delší dobu letu. 

V Singapuru není radno podceňovat zdejší parné počasí a netrávit příliš času na přímém slunci. Základem je pak hydratace a dostatečná aplikace slunečního krému, vhodná je i pokrývka hlavy. Singapur je bezpečný, většinu volně prodejných léků seženete v lékárnách (ač doporučujeme mít vždy zásoby potřebné medikace s sebou) a v případě nutnosti je zdravotní péče velice kvalitní. Není tedy důvod tuto zemi, byť i v pokročilejším věku, vynechat ze svého „bucket listu“.

CESTOVÁNÍ DO SINGAPURU S HANDICAPEM

Pokud cestujete s handicapovaným nebo vy sami jste handicapovaní, vězte, že do Singapuru se můžete bez obav vydat. Obecně je Singapur ideální destinací pro cestovatele na invalidním vozíku. Infrastruktura je vhodná pro vozíčkáře, atrakce jsou snadno dostupné a 85 % autobusové sítě je handicapovaným přizpůsobeno. Pěšiny jsou ve výborném stavu a bezbariérové toalety lze také snadno najít.

CESTOVÁNÍ DO SINGAPURU SE PSEM

Singapur je znám pro svá přísná pravidla v mnoha oblastech života. A dovoz mazlíčků do země není výjimkou. Proto pokud to není nutné, nechte svého psa doma. Nejen, že očkování proti vzteklině bude ověřeno krevním testem, psi a kočky musí mít mikročip, ale bude nutná i karanténa. Sedm dní před přepravou musí být pes přeléčen na interní i externí parazity. 

Každopádně pro přesný postup při dovozu psa do Singapuru kontaktujte české velvyslanectví v zemi.

Singapur navíc vydal seznam plemen, která jsou na jeho území zcela zakázána. Jsou to: pit bull, americký pit bull terrier, americký staffordširský terrier, staffordširský bull terrier, americký bulldog a kříženci těchto plemen. Dále: akita, boerboel, argentinská doga, brazilská fila, neapolský mastin, tosa, perro de presa canario a kříženci těchto plemen.

ZDRAVOTNÍ PÉČE V SINGAPURU

Dáno tím, že Singapur je moderním a bohatým státem, i lékařská peče je zde na vysoké a kvalitní úrovni. Bývá označována jako jeden z nejúspěšnějších zdravotnických systémů na světě, a to jak z hlediska efektivity financování, tak z hlediska výsledků dosažených ve výsledcích komunitního zdraví. Singapurské zdravotnictví charakterizují zkušení lékaři a sestry a vysoce moderní technologie.

Veřejná i soukromá zdravotní péče v Singapuru podléhá vládním nařízením. Singapurci využívají univerzální zdravotní péči, což znamená, že systém veřejného zdravotnictví a povinné zdravotní pojištění dotuje vláda.  

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ DO SINGAPURU

Tím, že Singapur samozřejmě není součástí Evropské unie, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte.  Lékařská péče je zde poskytována vždy za vysokou úhradu, a proto se raději před cestou řádně pojistěte. Pokud možno, noste u sebe kopii vaší smlouvy o pojištění, kde bude explicitně uvedeno, jaké služby pojistka zahrnuje. Tento dokument mějte samozřejmě v anglickém jazyce. Může se stát, že některé nemocnice budou vyžadovat před započetím léčby/ošetření zálohu či písemnou garanci pojišťovny, že uhradí veškeré náklady na léčbu pacienta. Pokud však nemocnice nedostane garanci rychle, je dobré mít s sebou mezinárodní platební kartu než zdlouhavě čekat na odpověď. 

Můžete se samozřejmě i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Singapuru odlétáte.

BEZPEČNOST V SINGAPURU

Singapur je považován za jedno z nejbezpečnějších míst na světě. Měli byste však dodržovat několik rad o bezpečnosti, které slouží jako prevence jakýchkoliv incidentů

STRAVOVÁNÍ V SINGAPURU

Tím, že se v Singapuru mísilo a mísí mnoho tradičních kultur a dnes je kosmopolitním městem, najdeme zde velice pestrou gastronomickou scénu. Můžete si vybrat čerstvé voňavé jídlo asijského stylu u různých stánků (Little India, Chinatown atd.) či zajít do luxusních restaurací (najdete zde samozřejmě i restaurace oceněné michelinskými hvězdami). Vybere si opravdu každý. Co byste však během svého pobytu v Singapuru neměli propásnout je:

Hainanese chicken rice

Dušené kuře podávané s rýží vařenou v kuřecím vývaru. Toto oblíbené jídlo je rychlým a sytým obědem. 

Chilli crab

Krabi vaření v polohusté omáčce s rajčatovým chilli základem. Tento pokrm má původ v Singapuru v 60. letech 20. století. Krabi  bahenní jsou v páře částečně rozdrceni a poté lehce orestováni v pastě složené z chilli omáčky, kečupu a vajec. Navzdory svému názvu není chilli krab až tak pikantní. Pokud máte mořské plody rádi, tento singapurský signature pokrm byste jistě měli ochutnat.

Hokkien prawn mee

Restované nudle Hokkien s krevetami, plátky kuřecího nebo vepřového masa, chobotnicí a rybím koláčem, ochucené sójovou omáčkou, octem a chilli. Pokrm je podáván s omáčkou sambal a plátkem limetky pro zmírnění mastné chuti. Singapurská verze používá tlusté ploché vaječné nudle.

Oyster omelette

Vaječná omeleta smíchaná s moukou a smažená s vydatnou porcí malých ústřic ozdobená lístky koriandru, křupavými fazolovými klíčky a sladkou pikantní omáčkou. 

Laksa

Rýžové nudle v pikantní kokosové kari polévce s krevetami, rybími koláčky, vejcem a kuřecím masem, zde se zkrátka mísí čínská a malajská kuchyně. Laksa má také mnoho variant, ale ta v Singapuru je katong laksa s nakrájenými nudlemi. Někdy se k pokrmu přidávají srdcovky.

Barbecued stingray

Grilovaný rejnok (trnucha) se stal v Singapuru již tradičním pouličním jídlem. Klasická verze obsahuje maso z rejnoka nakrájené v husté omáčce sambal – pikantní koření s nakrájenými rajčaty, chilli a krevetovou pastou –  poté zabalené v banánovém listu, které se pomalu vaří na grilu.

Dezerty a ovoce v Singapuru

Singapurská kuchyně si libuje ve sladkých a hodně barevných dezertech, kterých je na výběr opravdu velké množství. Stejně tak ovoce. Většina z nich je natolik exotické, že nebudete znát ani jeho název (longkong, rambutan, mangostan, cherimoya atd.). Pozor pak na durian, pro jeho odér je ve veřejné dopravě pod hrozbou vysoké pokuty dokonce zakázán.

Apom Berkuah

Slavný singapurský dezert Apom Berkuah je vlastně nadýchaná palačinka z fermentované rýže a kokosové vody. Tyto palačinky se podávají s teplou banánovou omáčkou jako zálivka. Většina lidí také přidává šťávu z květů Bunga Telang, které dodávají palačince nádech modré barvy.

Chendol

Název chendol odkazuje na měkké zelené želé nudle, které jsou pro tento dezert typické. Želé chendol se podává s fazolemi na strouhaném ledu, který je namočený v kokosovém mléce, a aromatickým sirupem vyrobeným z gula melaka a listů pandanu – sladká a osvěžující pochoutka, kterou si můžete vychutnat jako studený dezert.

NÁPOJE

Asi nejznámějším alkoholickým nápojem Singapuru je Singapore Sling, který je dokonce považován za národní nápoj, poprvé jej vytvořil v roce 1915 barman Raffles Ngiam Tong Boon. Singapore Sling, primárně koktejl na bázi ginu, obsahuje také ananasovou šťávu, limetkovou šťávu, cherry brandy, angostura bitters, grenadine, cointreau a bénédictine.

Ochutnat byste však určitě měli i celosvětově známé místní pivo Tiger Beer.

Nealkoholické nápoje

Bandung

Co získáte, když zkombinujete vychlazené mléko s růžovým sirupem? Ač tato kombinace může zpočátku překvapit, je lahodná a dokonce je jedním z nejoblíbenějších nápojů v Singapuru. Bandung zakoupíte ve většině kaváren! 

Bubble Tea

Velice oblíbený je zde také Bubble Tea, obzvláště mezi mladými lidmi (ten je populární a k dostání i v ČR).

Sugar Cane Juice

Příjemným osvěžením je pak za parných dnů jistě šťáva z cukrové třtiny.

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI V SINGAPURU

V Singapuru platí relativně přísný antitabákový zákon a stále se zvyšuje počet veřejných míst, kde je kouření zakázáno. Při porušení tohoto opatření hrozí pokuta až $1,000.

Po požáru na londýnské stanici King's Cross v roce 1987 bylo v singapurském MRT zakázáno kouření. Dne 1. července 2005 byl zákaz rozšířen na autobusové přestupní uzly a přístřešky, veřejné toalety a veřejná koupaliště, zatímco od 1. července 2006 byl zákaz rozšířen ještě na kavárny a kavárenská centra.
Od 1. ledna 2019 jsou pak veškeré veřejné prostory v okrsku Orchard Road označeny jako zóna se zákazem kouření (NSZ), kde je povoleno kouřit pouze v určených kuřáckých prostorách (DSA).

V Singapuru je zákonný věk pro pití alkoholu 18 let. Pití na veřejnosti je v zemi legální, konzumace alkoholu na veřejném prostranství nebo v nelicencovaných prostorách je však po nepokojích v Little India v roce 2013   v době od 22:30 do 7:00 omezena. Od července 2020 bylo toto omezení rozšířeno na všechny licencované provozovny potravin a nápojů.

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY V SINGAPURU

V Singapuru se platí singapurským dolarem (1 SGD = 16,30 CZK, kurz k 04/2023), nicméně na většině míst se dá platit i kartou (někde však platí omezení minimální útraty). Bankomatů najdete po městě také velké množství.

Spropitné

Spropitné v Singapuru není běžným jevem a není tak ani očekávané. Nemusíte si tak s jeho výší rozhodně lámat hlavu. Nějaké restaurace však připočítávají na účet rovnou 10%, které jsou chápány právě jako spropitné, nejsou však určeny danému jednotlivci (jako např. konkrétnímu číšníkovi), ale podniku jako celku. Pokud chcete však nějakou částkou odměnit za vynikající služby ať již pracovníky hotelu, restaurace či taxi služby, spropitnému se jistě meze nekladou a bude přijato s radostí.

Nakupování a ceny v Singapuru

Nejslavnější a nejrušnější nákupní zóna Singapuru Orchard Road je domovem mnoha zážitků, od luxusních maloobchodů po prvotřídní restaurace. Asi největší shopping mall ve městě je VivoCity, které by si neměl nechat ujít žádný správný shopaholik. Naopak hipsteři a lidé distancující se od gigantických supermarketů najdou svůj kus světa v Haji Lane.

Rájem pouličních stánků je pak Chinatown Street Market.

Jaké ceny čekat v Singapuru?

·       láhev vody (1,5 l):  1,5 SGD (24 Kč)

·       cappuccino: 6 SGD (96 Kč)

·       pivo (0,3 l, plechovka): 2 SGD (32 Kč)

·       lahev vína (střední kategorie): 20 SGD  (320 Kč)

·       mléko (1 l): 3,6 SGD  (58 Kč)

·       durian: 10 SGD (160 Kč)

·       cigarety (20 ks): 15 SGD  (240 Kč)

·       jídlo v levnější restauraci (pro 1 osobu): 12 SGD  (192 Kč)

·       benzín (95): 2,8 SGD/l   (45 Kč)

Rozpočet

Výše rozpočtu potřebného do Singapuru záleží jen na vás. Prvně si musíte říct, zda preferujete spíše komfort, anebo se uskromníte a vystačíte si na dovolené i s málem. Rozhodujícím kritériem je také fakt, zda budete po celý pobyt ubytování v hotelu se zajištěným stravováním, a tak jediné výdaje půjdou na výlet a suvenýry či zda budete pobývat v ubytování bez jídla a pak musíte do rozpočtu zahrnout právě potraviny v supermarketu či restaurace, zmíněné výlety a vstupné. Rozdíl v cenách je i dle lokality, za hotel a služby v samém srdci Lvího města si rozhodně připlatíte. 

Možnosti slev pro turisty cestující po Singapuru

EZ – link card:

Karta pro přepravu v singapurské MHD, kde ušetříte na jízdném a můžete stále na kartě dobíjet kredit.

Singapore Tourist Pass:

Singapurské turistické pasy jsou speciální bezkontaktní EZ – Link karty (koupíte například ve stanicích MRT), které nabízejí turistům neomezené cestování veřejnou dopravou tj. základními autobusovými spoji Singapuru, vlaky MRT a LRT a zajistí vám i snížené vstupné na hlavní atrakce. Jsou nabízeny ve čtyřech různých variantách, aby si každý mohl vybrat tu svou (Singapore Tourist Pass, SG Tourist Pass, Singapore Tourist Pass Plus, STP Charm).

Atrakce zdarma pro všechny:

Maha Sasanaramsi Burmese Buddhist Temple

Coney Island Park

Haw Par Villa

Sembawang Hot Spring

Singapore Botanic Gardens

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL) V SINAGPURU

Pokrytí telefonním signálem je v Singapuru obecně dobré. Na turisticky atraktivních místech, na letišti, v zábavním parku Universal Studios či v různých veřejných institucích bývá k dispozici wi – fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé.

POŠTOVNÍ SLUŽBY V SINGAPURU

Singapurský národní poskytovatel poštovních služeb, který doručuje doporučenou poštu, vnitrostátní zásilky a zásilky speedpost (EMS), se jmenuje Singapore Post Limited, zkráceně Singpost. Zdejší služby jsou spolehlivé a poboček Singpostu je na území Singapuru více než pět desítek. Cena za známku na pohled do Evropy činí 2,20 SGD.

LETENKY DO SINGAPURU

Dostat se do Singapuru lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 17 000 Kč například s Qatar Airways či Air France. V současné době neexistuje mezi Prahou a Singapurem přímé spojení, proto počítejte s jedním, někdy dvěma mezipřistáními. Nezapomeňte si letenky zakoupit v dostatečném předstihu (ideálně pár měsíců před odletem), abyste si mohli vybrat jak z nabídky jednotlivých leteckých společností, tak i pro zajištění co nejnižší ceny.

SPECIÁLNÍ INFORMACE O SINGAPURU

  • ·nezaměstnanost je tu pouze 2 procenta.
  • je domovem první noční zoologické zahrady nebo spíše safari na světě. Zde vstoupíte do říše nočních zvířat, která budete moci obdivovat z otevřeného autobusu.
  • je to město (umělých) vodopádů! První umělý vodopád byl postaven v Jurong Bird Park v roce 1971. Padá zde z výšky 30 metrů je prý dosud nejvyšším vodopádem ve voliéře. Mezi další uměle vytvořené kaskády patří Cloud Forest v Gardens by the Bay. Tento obrovský, 35 m vysoký vodopád je středobodem zdejšího obřího skleníku. Je skoro nemožné minout další umělý singapurský vodopád, protože se nachází přímo na letišti Changi. Rain Vortex HSBC se nachází v maloobchodním a lifestylovém komplexu letiště Jewel Changi Airport ve výšce 40 metrů a je obklopený svěží krytou zahradou. Je to nejvyšší indoorový vodopád na světě. Dodává letištnímu prostoru ještě více na futuristickém designu, když voda se řítí k zemi od okraje kruhového otvoru ve středu prosklené střechy. Horní část vodopádu navíc obklopuje terasovitý tropický prales. V určité hodiny zde dokonce můžete obdivovat světelnou a zvukovou show. Pro panoramatický výhled se vydejte na 50 m dlouhý Canopy Bridge, který visí 23 m nad zemí. Má skleněnou podlahu, takže skvělý výhled máte zaručen!
  • Singapur byl průkopníkem prvního nočního závodu F1. Vůbec první noční závod seriálu se konal právě zde v roce 2008. Jeho vítězem se stal Fernando Alonso. Místem konání zdejšího každoročního klání je trať Marina Bay, která měří 5,063 km a jede se na počet 61 kol. Tj. celkem závodníci urazí lehce přes 308 km.
  • Singapur je to jedno z nejzelenějších měst světa!
  • s více než 260 stánky s občerstvením je Complex Food Center v čínské čtvrti největším gastro centrem v celém Singapuru.
  • Singapur je domovem lokality světového dědictví UNESCO a to Singapore Botanic Gardens. Tropická  botanická zahrada byla na seznam zapsána v červenci roku 2015. Zahrada byla založena již v roce 1859 a rozhodně by neměla uniknout vašemu oku.
  • od roku 1905 změnil Singapur šestkrát své časové pásmo! Dnes se nachází v zóně GMT + 8 (aby byl zachován soulad se sousední Malajsií).
  • prodej žvýkaček je v Singapuru nezákonný od roku 1992. Od roku 2004 platí výjimka pro terapeutické, dentální a nikotinové žvýkačky, které lze zakoupit u lékaře nebo registrovaného lékárníka. Žvýkačky se staly v Singapuru „zakázaným ovocem“ v roce 1992 a o zákaz se postaral bývalý premiér Lee Kuan Yew. Tento zakladatel země, který se ujal premiérského křesla v roce 1959 a vydržel v něm neuvěřitelných 31 let, sice odstoupil z funkce premiéra v roce 1990, ale stále měl značný vliv. Současný Singapur je velmi pokrokový a bývalý premiér trval na čistotě a dobrých mravech. Žvýkačky jsou tedy zakázané, protože by kazily čistý ráz města, znečišťovaly chodníky, byly nalepené na sedadlech ve veřejné dopravě a lepily by se lidem zbytečně na podrážky. 
  • Singapur je mezi dvaceti nejmenšími státy světa.
  • v zemi existuje limit na výšku staveb, ta byla stanovena na maximálně 280 m. V roce 2016 však v Singapuru vyrostl mrakodrap Tanjong Pagar Centre (Guoco Tower), který je se svými 284 metry nejvyšší budovou Singapuru. K jeho výstavbě bylo zapotřebí speciální povolení, i když se jednalo o pouhé 4 metry nad limit.
  • říká se, že Singapurci jsou nejrychlejšími chodci na světě, jejich průměrná rychlost je prý 6,15 km/h!
  • na zadní straně bankovky v hodnotě SGD 1000 najdeme maličkým písmem napsaný text národní hymny Singapuru. 
  • Singapur má také jistou vášeň pro toalety! Ač se to může zdát nepředstavitelné, vláda předložila rezoluci OSN k označení 19. listopadu Světovým dnem toalet a v roce 2001 vznikla dokonce Světová organizace toalet.
  • Singapur je státem s nejmenší mírou korupce v celé Asii a pátým nejméně zkorumpovaným na celém světě.
  • ruské kolo Singapore Flyer, jedna z dominant města, je třetím nejvyšším kolem na světě. První příčku žebříčku drží Spojené arabské emiráty s AIN Dubai (250 m), na druhém místě je pak High Roller v Las Vegas (167 m). Singapurský gigant byl otevřen v roce 2008 a nejprve se točil proti směru hodinových ručiček (viděno ze směru od Marina Centre). Po nějaké době to však bylo změněno, a to na základě doporučení odborníků na Feng Shui. 
  • letiště Changi bylo již mnohokrát zvoleno nejlepší letištěm světa. Když zde dosednete, pochopíte rázem proč. Jeho vzhled a služby jsou naprosto jedinečné. S nadsázkou se dá říci, že dovolenou byste si užili, i kdybyste celou dobu z letiště nevytáhli paty.
  • nejvyšší přírodní vrcholek Singapuru - Bukit Timah - měří pouhých 164 metrů. 
  • singapurská tvorba zaznamenala úspěch na filmovém festivalu v Cannes, a to konkrétně na jeho 66. ročníku v roce 2013. Tvůrčí počin režiséra Anthony Chena – film Ilo Ilo - získal ocenění Camera d’Or.
  • nejnižší zaznamenaná teplota v Singapuru byla naměřena dne 31. ledna roku 1934, rtuť se vyšplhala na „pouhých“ 19,4°C.
  • v Singapuru žije početná populace luskouna ostrovního, který také bývá přezdíván jako šupinatý mravenečník. Najdeme jej převážně v rezervacích Central Catchment Nature Reserve a Bukit Timah Nature Reserve. 
  • Signature drink Singapore Sling, který obsahuje gin, cointreau, cherry brandy, dom benedictine, ananasový juice, grenadine, angostura bitters a limetku, byl poprvé servírován v Long Bar v Raffles Hotel již v roce 1915.

 

Singapurský Manhattan Socha lva Merliona v SingapuruVýhledy z noční plavby Singapurem Superstromy v singapurských zahradáchHotel Marina Bay Sands, Singapur Slavný hotel Marina Bay Sands v SingapuruNoční Gardens by the BaySingapurská čtvrť Little IndiaNoční panorama supermoderního SingapuruMalá Indie v Singapuru Čínská architektura v Singapuru Výhled ze střešního bazénu hotelu Marina Bay Sands
zobrazit zájezdy do Singapuru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole