Turistický průvodce USA

Věděli jste, že:

  • V Čínské čtvrti v Manhattanu bydlí většina čínských obyvatel na západní polokouli.
  • Oregon je nejrychleji mluvící stát v USA. Mississippi je nejpomalejší.
  • Boston má nejhorší řidiče z 200 největších měst národa. Kansas City má nejlepší řidiče.
  • V New Yorku žije více lidí než ve 40 z 50 států.
  • V USA se denně zkonzumuje 22 milionů kuřat.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Očkování

žádné očkování není povinné, pouze doporučená očkování Hepatitida, břišní tyfus. Doporučujeme odbornou konzultaci v centru cestovní medicíny.

Bezpečnost

USA je relativně bezpečnou zemí pro cestování. Je nutné dodržovat určité jednoduché zásady, které vám pomohou předcházet případnému napadení nebo krádeži. V posledních letech byly v USA zaznamenány případy policejního násilí proti cizincům. Čeští občané mají v případě uvalení vyšetřovací vazby právo kontaktovat místně příslušný zastupitelský úřad. Každý uniformovaný policista či pracovník imigrační služby má povinnost se legitimovat. V USA neexistuje centrální registr přestupků, jako je tomu např. v ČR. Nezaplacení pokuty při řízení automobilu může v budoucnosti znamenat nevpuštění do USA.

K cenám zboží a služeb, včetně ubytovacích s výjimkou základních potravin a léků se připočítává při placení spotřební daň 3–12 % (na cenovkách je uváděna cena bez daně). Spropitné se očekává při obsluze v restauraci (15–20 % z celkové ceny), při jízdě taxi (obdobně), dále v hotelích a na letištích pro personál zajišťující odnos zavazadel (1 USD za každé zavazadlo) a při delším pobytu pokojské.

Co s sebou

Doporučujeme si vzít jeden kufr, který si budete nechávat v hotelu a jeden malý batoh, který budete nosit s sebou při prohlídkách měst. Maximální povolená hmotnost zavazadla do letadla je 1 kus po 23 kg zavazadel na osobu. Na palubu letadla si můžete s sebou vzít maximálně 1 ks zavazadel (rozměr nesmí přesáhnout 55 x 40 x 20 cm) s maximální hmotností 8 kg. Přeprava zavazadel na místních letech v USA je zpoplatněna sumou 20-50 USD / 1 zavazadlo. Na palubu letadla si neberte: nožíky, nůžky, zapalovače a kosmetické přípravky v obalu větším než 100 ml, protože Vám je při kontrole příručních zavazadel na letištích seberou.

Od 11. září 2001 Američané zpřísnili kontroly zavazadel na mezinárodních i vnitrostátních letech, proto počítejte s tím, že vaše zavazadlo bude kontrolováno. Zámek na zavazadlech v tomto případě není žádný problém pro zřízence letiště, pokud nejde otevřít po dobrém, tak se může stát, že ho zničí. Všechny cenné věci (kamera, fotoaparát apod.) si vezměte proto s sebou do příručního zavazadla. Podezřelé tekutiny (jako např. odlakovač apod.) vám mohou buď zabavit, nebo při kontrole poškodit jiné věci, takže při balení buďte, prosím, rozvážní. Nezapomeňte na fotoaparát, případně náhradní karty a baterky do digitálního fotoaparátu či kamery. Pokud vlastníte fotobanku, určitě si ji přibalte s sebou.


OBLEČENÍ: Zima na východním pobřeží bývá větrná, a tak to nepodceňte. V letních měsících je klimatizace v Americe fenomén, proto by ve vašem zavazadle ani v létě neměly chybět minimálně jedny dlouhé kalhoty, pulovr/mikina nebo košile s dlouhým rukávem a větrovka. Letní oblečení v letních měsících - krátké kalhoty a trička, či košile s krátkým rukávem. Na obutí si vezměte sportovní obuv (tenisky nebo kotníkové boty) a pohodlné a kvalitní sportovní sandály. Při výběru oblečení upřednostňujte takové oblečení, ve kterém se Vám bude pohodlně cestovat.

Vaše osobní lékárnička by měla obsahovat hodně vitamínů, acylpyrin nebo paralen, něco na nachlazení, antibiotika, které jste zvyklí užívat – nejlepší širokospektré nebo na tetracyklinové bázi (dobré i na zažívací potíže), kapky do očí, léky proti průjmu, leukoplast na otlaky a jeden elastický obvaz. Nezapomeňte na léky, které pravidelně doma užíváte. Pokud nehovoříte anglicky, je dobré mít s sebou slovník základní konverzace. Pokud chcete poznat USA dokonale, doporučujeme kvalitního průvodce v tištěné či elektronické podobě.

Platební karty fungují bez problémů. Nejpoužívanější bankovky v USA jsou 1, 5, 10, 20 případně 50 dolarovky. 100 dolarová bankovka (přesto, že je to jejich vlastní jména) je často při placení přijímána podezřívavě a existují obchody, kde vám ji ani nepřijmou. Při výměně peněz v bance proto podle možností žádejte bankovky v nižší hodnotě. Při platbě kartou v obchodech mějte vždy připraven nějaký doklad s fotografií (nejlépe pas), který na mnoha místech vyžadují, jinak Vám kartu neakceptují.

Jakékoliv elektronické zařízení, které přepravujete jako příruční zavazadlo při letecké přepravě (zejména mobilní telefony, počítače, tablety, mp3 přehrávače) musí být nabité. Přepravou vybitého zařízení můžete způsobit problémy při bezpečnostních kontrolách, zdržení nebo odebrání zařízení. Taktéž je nutné mít v příručním zavazadle i všechny nabíječky a náhradní baterky.

Při check-inu v hotelech v USA je zvykem nechat jako garanci za další využité hotelové služby tzv. incidentals (telefon, internet, snídaně apod.) detaily vaší kreditní karty. Toto se týká konzumace v hotelu, pokojový bar atd. Pokud žádné další hotelové služby nevyužijete, tak peníze Vám budou refundovány, resp. z karty Vám nikdo nic nestáhne. Nemusíte mít obavy, ať nám to připadá jakkoli zvláštní, v USA je to naprostou samozřejmostí a bez prokázání se kartou Vás hotel může odmítnout ubytovat. Mějte tedy svou kreditní kartu vždy s sebou. Pozor si dejte i na tzv. resort fees - resortní poplatek, který zavádí stále větší počet hotelů v USA a Kanadě. Jde o poplatek, který hotel účtuje přímo na místě svým hostům. V tomto poplatku jsou většinou zahrnuty následující služby: bazén, wifi připojení, místní telefonáty, posilovna a podobně. Výše poplatku se pohybuje od 4 do 35 USD za pokoj a noc.

Spropitné ve výši 15 - 20% je v Americe naprostou samozřejmostí v restauracích, motorestech, taxících, pro hotelové poslíčky. Spropitné se dává v hotovosti v menších bankovkách. Některé restaurace automaticky k účtu připočítávají i spropitné (pohybuje se mezi 18 - 20% z celkové hodnoty účtu). Ceny, které uvidíte v obchodech v USA, nejsou konečné ceny. Není v nich zahrnuta tzv. "Sales tax", čili DPH. V Los Angeles je to kolem 10%, ve Vegas okolo 7,75%. Tuto částku Vám přičítají k ceně zboží nebo například i jídlu v restauraci.

Američané jsou poměrně přátelský a komunikativní národ. Často se vám bude stávat, když budete čekat na přechodu, tak se vás lidé budou ptát, jak se máte, odkud jste a podobně. Není za tím nic skryté, Američané jsou prostě otevření. Když se vás zeptají jak se máte, obvykle nečekají skutečnou odpověď, ale pouze "Děkuji, fajn a Vy?". Úřední osoby, zejména policisté, se v Americe těší velké úctě. Kdybyste se náhodou někde ztratili, nejlépe se vyznají policisté, jejichž třeba oslovit Sir nebo Madam nebo Mr./Mrs. Officer.

KOUŘENÍ NA VEŘEJNOSTI - Obecně je kouření na veřejnosti v Americe akceptováno, je však třeba všímat si a dodržovat zákazy kouření. Společné hotelové prostory a hotelové pokoje jsou obvykle nekuřácké - pokud není uvedeno jinak. Letiště, kancelářské nebo úřední budovy jsou smoke-free zóny, často nejen v rámci budovy, ale i určitý okruh kolem budovy. Respektujte prosím zóny vyhrazené pro kuřáky.

MÍRY A VÁHY - setkáte se zde s jinými jednotkami, jak jste zvyklí u nás. Benzín nebo nafta se kupuje na galony, 1 galon je přibližně 3,7 litru, vzdálenosti jsou označovány v mílích, což je přibližně 1,6 km. Výška je většinou udávána ve stopách "foot" = 30,5 cm a kilogramy nejsou značené jako kg, ale používají libry "pound", což je slabého 1/2 kila, přesně 454 gramů. Teplota se vyjadřuje ne v ° C, ale ve stupních Fahrenheit. Přibližný přepočet teploty udané ve Fahrenheitech získáte tím, že od hodnoty odečtete - 32 a vydělíte 1,8 (resp. Dvěma, ale výsledek bude nepřesněji). Příklad .: 78 stupňů Fahrenheita - 32 / 1,8 = 25,5 ° C.

OBCHODY - standardní otevírací doba obchodů v USA je v pracovní týden od 9:30 do 20:00, o víkendu obvykle bývá otevřeno krátce. Při nákupech také dávejte pozor na rozdíl v číslování oblečení a obuvi. Ne vždy je zboží označen americkým a zároveň evropským číselníkem.

zobrazit zájezdy do USA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔