1. den: Odlet na soutok Bílého a Modrého Nilu
PRAHA/VÍDEŇ – CHARTÚM
Odlet z civilizované Evropy a přílet do Chartúmu, do hlavního města hyperexotického Súdánu. Na jihu jsou úrodné súdánské savany, na severu je poušť, ale my jsme přistáli v exotickém Sahelu. Ukážeme Vám Súdán bezpečně, přičemž zažijete neuvěřitelné dobrodružství.
2. den: Hadí kůže, slonovina a křesťanství
CHARTÚM – OMDURMAN
Vzbudili jsme se kousek od soutoku Bílého a Modrého Nilu, místa, které musí každý skutečný cestovatel zažít. Snídaně v našem hotelu, procházka v okolí a první exotické vjemy. Rozdáme si cestovní povolení, povolení k fotografování a zaregistrujeme naše pasy. Diktatury jsou nejbezpečnějšími zeměmi, ale pohybovat se v nich (v roce 2018 jsou opět nová pravidla) chce mnoho povolení a ty zaberou čas – my pro Vás všechno vyřídíme! Polovinu z míst, které navštívíme, jiní turisté nenavštěvují, a i na ty máme speciální povolení. Kompletní prohlídka hlavního města. Překvapivé národní muzeum s objekty núbijské historie. Nádherné chrámy zachráněné z vod Násirovy přehrady jsou pod ochranou UNESCO a v muzeu jsou opět postaveny. Na horním patře jsou křesťanské fresky. Víte, že Súdán byl podobně jako sousední Etiopie křesťanskou zemí? Etnografické muzeum nám ukáže další specialitu této země, a to enormní kmenovou diverzitu. Knih a celkově informací o Súdánu je málo a tato muzea jsou nutností pro pochopení unikátních zážitků, které nás čekají. Přejedeme přes Bílý Nil do města Omdurman. Toto je ta pravá exotika odlišná od Chartúmu, který se snaží vykročit směrem k moderně. Omdurman je tradiční ve všech směrech, něco takového jste nikdy v životě neviděli. Hrob Mahdího, Chalífův dům a trh, na kterém se prodávají hadí kůže, kůže z leoparda, krokodýla, nebo slonovina. Nakoupíte už tu první suvenýry? Večer v Chartúmu.
3. den: Sahelem k nádherné oáze. Kompou přes nezregulovaný Nil
STARÁ DONGOLA – KERMA
Brzy ráno po snídani v našem hotelu nasedáme do našich terénních aut a vyrážíme na exotickou cestu, kterou zažije minimum lidí. STARÁ DONGOLA: zde bylo křesťanské hlavní město království Makuria. Je tu nádherně, palmové háje, nezregulovaný Nil. Takto jste si představovali oázu? Procházky ve Staré Dongole kam jsme se dostali starou kompou jako z jiného světa. Starý převozník dělá vše ručně, úžasné fotografie a Nil, jaký jiní nezažili. Súdán se rychle mění a civilizuje, a tak za chvíli tyto exotické přívozy nahradí nudné mosty, řeka bude zregulována a přijdou turisté. Naše ulovené zážitky budou o to cennější. Oběd po cestě. KERMA je zde přes 5800 let. Dnes si povíme o tajemném Sahelu a Núbii. Ubytujeme se v tradičním núbijském domě a s domorodým průvodcem začínáme poznávat núbijskou kulturu do větší hloubky. Vstup na archeologické místo plné ruin a na vrchol zajímavé diffufy v ceně.
4. den: Po stopách černého faraóna k 3. kataraktu
TOMBUS – SOLEB
TOMBUS: je od Kermy 25 kilometrů a pokud nemáte vlastní expediční dopravu, nikdy ho neuvidíte. Obrovská granitová socha věnovaná "černému faraónovi" Taharqovi zde leží 2700 let pohozená jen tak. Egyptské hieroglyfy. Nádherné a my jsme tak blízko. Co jsou to ty katarakty? Uvidíme ten třetí a pochopíme, jakou důležitost měly pro splavnost Nilu. Známe místo, odkud se dá nafotit nejlépe (domorodci ho neznají, neboť nefotí). Poobědváme v domorodé čajovně. Opět překročíme Nil na západní břeh. Sytě zelené datlové palmy a úrodné pole skončí jako sekem mačety a bez jakéhokoliv přechodu začíná písek a dále už jedeme pouští. Maximálně exotický úsek, kterým míříme do srdce Núbie. Zažijeme karavanu velbloudů jako za starých časů? U studny nejprve pijí velbloudi, pak ovce, pak muži, ženy a děti pijí nakonec, jak to nařizuje zákon Sahary. Ubytování v núbijském domě.
5. den: Dnes se stanete archeology a poplavím se na neznámý ostrov v prostředku Nilu
SOLEB – SADINGA – SAI
SOLEB: brzy ráno za nejlepšího světla navštívíme egyptský chrám věnovaný bohu Amonovi, postavený faraónem Amenhotepem. Nafotíme nádherné fotografie, vždyť tu nikdy neprší. Takto nějak musel vypadat Karnak kdysi, když ho ještě neznaly davy turistů. Zde jsme stále sami! Další exotický chrám věnován krásné královně Tiyi je cestovatelskou perličkou. Dohromady se v Sedeinge nachází 35 pyramid, některé s kruhovou podstavou, což je značně atypické. Jako další novinku jsme v roce 2018 přidali i plavbu na ostrov SAI. Úžasné výhledy na nezregulovaném Nilu a neznámé památky prastaré historie. Jsme v "zemi papyru", ostrov má 50km2 a jeho obyvatelé tisíciletí vzdorovali síle faraonů. Nakonec se zde odehrály téměř všechny epizody súdánské historie a připomíná tak tlustou knihu dějin. SAI je i o našem objevování, ačkoli máme s sebou průvodce. Takové místo jste ještě nezažili a už zřejmě jinde ani nezažijete. Na zemi se povalují stovky, tisíce střepů starých pár tisíc let, vedle nich spatříte kamenný reliéf s křížem ze středověké Núbie a o ten se opírá kámen posetý egyptskými hieroglyfy. Šílené. Stále zde písek ukrývá mnoho tajemství. Zakopnete o něco právě vy? Vrátíme se do naší loďky, užijeme si plavbu Nilem. Na břehu přeskočíme do našich džípů a jdeme do našeho núbijského domu, kde při doušcích čaje nebudete věřit, tomu, co jste zažili a viděli.
6. den: Saharou ke svatému vrchu Džebel Barkal – UNESCO
SOLEB – KARIMA
KARIMA byla centrem kultury Napata (900–270 př.n.l.) a fascinujícím centrem 25. egyptské dynastie. Dostaneme se sem po extrémním přechodu Saharou (320 km dobrodružství). Cesta je cíl. Pokud naše auta zapadnou, tak je společně vykopeme. Nebojte se, máme dostatek vody, zkušeností a připravenou i náhradní dopravu. Zažijete náznak skutečně těžké expedice, jaké pořádá pouze CK SEN. Společně vystoupíme na vrchol Gebel Barkal (UNESCO), podíváme se na pyramidy z ptačí perspektivy a potom si je prohlédneme i z blízka. Pochopíte, proč je tento vrch do dnešních dob považován za svatý. Málokdo navštíví Necropolis Napaty, ale my si to nenecháme ujít. Poznáme Núbijce, který nám otevře hrobku a my vstoupíme do podzemí pod pyramidy. Toto nezažijete ani v Egyptě! Viděli jste už na vlastní oči zkamenělý strom? Ano? A co řeknete rovnou na zkamenělý les? Přesně tohle jsme pro vás připravili. Západ slunce si vychutnáme na pahorku Jebel Barkal a budeme sledovat, jak núbijské slunce pomaličku zapadá za krásné pyramidy. Toto jsou momenty, na které se nezapomíná. Dáte si večer čaj na živém náměstí v Karimě? Noc v Núbijské domě.
7. den: Dnes uvidíme nejkrásnější pyramidy svého života
NURI – MEROE
Dnes uvidíte své nejkrásnější pyramidy v životě. Nejvíce pyramid totiž není v Egyptě ale tady v Súdánu na horním toku Nilu. NURI je nádherné. V písku jsou pouze vaše stopy a před vámi pyramidy, které ještě nikdo nerekonstruoval a působí proto romanticky a pravdivě. Už se nám sice nepodaří vystoupit na vrchol, jak to udělala naše výprava v roce 2008, ale i tak na tomto místě stojíte dlouho před ostatními cestovateli. Při výborném světle nafotíte pyramidy nádherně. Tyto fotografie budou mít později velkou cenu. Poté se přesuneme dále na jihovýchod přes poušť Bajúda. MEROE a jeho stovky pyramid si vychutnáme dlouho a vydržíme až na západ slunce. Každý si zde najde svou pyramidu, se kterou může být zcela sám. Popřemýšlíte o svém životě, nesmrtelnosti chrousta – v tomto případě spíš hovnivála, který si tu v písku válí svou kuličku. Takových míst je na světě už málo.
8. den: Poslední památky UNESCO a odlet domů
MEROE – CHARTÚM
Ráno se ještě vrátíme k pyramidám v Meroe. Jiné jsou večer při západu slunce, jiné ráno osvětlené ranními paprsky. Už máte desítky fotografií, ale nebudete umět přestat cvakat, protože každý krok v písku je unikátem. Toto místo je jako stvořené na lovení zážitků. Poslední panoramatu, posezení ve stínu pyramid a můžeme vyrazit na cestu do málo známého chrámového místa MUSAWWARAT (UNESCO). Jdeme 90 kilometrů po asfaltu a pak dalších 40 kilometrů mimo něj prázdnou krajinou. Meroitický komplex je z jiného soudku než pyramidy. Šlo o největší stavbu, jaká kdy byla v Núbii zkonstruována. Zastavíme se i při Lvím chrámu s reliéfy. Dalších 20 km k Naqa (UNESCO) s chrámem s nejkrásnějšími reliéfy Súdánu. Římané se při pohledu na Naqu červenali a ano římský vliv je zde jednoznačně vidět. Dost bylo památek, jízda k soutoku Nilu zpět do civilizace hlavního města. Poslední súdánská večeře, poslední suvenýry a cesta na letiště. Odlet ze středověku zpět domů, kde si budeme vážit vlastní postel, pitné vody z vodovodního kohoutku, ale v srdci budeme mít zážitky, na které budeme vzpomínat celý život.
9. den: Přílet domů
EVROPA
Přílet domů a sdílení fantastických zážitků s rodinou a přáteli.