Pyramidy pod patronátem UNESCO
sleva first minute až 25%

Súdán: modrý a bílý Nil komfortněji

Dopřejte si stylovou expedici starobylou Núbií se znalci. Jde o nádhernou cestu Saharou, po stopách černých faraonů, křížem přes neregulovaný Nil. Uvidíte nejvíce pyramid ve svém životě. Bezpečnost je pro nás prvořadá, zároveň vám garantujeme silné zážitky. Súdán má v západních mediích špatnou pověst, CK SEN má však praktické zkušenosti a stejného súdánského partnera již 11. rok. Zařídíme povolení, dostaneme se mnohem dále, než jiní a hlavně zažijete mnohem více.

  • Bezpečná cesta na místa, kam nechodí žádní turisté
  • Plná penze a všechny vstupy v ceně
  • Pyramidy pod patronátem UNESCO
  • Skutečný přechod Saharou na 4x4
  • Plavba na ostrov uprostřed řeky Nil
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, transfer do/z hotelu v Chartúmu, ubytování ve 3* hotelech a núbijských domech, transfery privátními 4x4 (klimatizované), plnou penzi mimo hlavního města, minerální vodu v balené flašce na každý den, anglicky hovořícího místního průvodce, SEN průvodce, veškeré vstupné do archeologických lokalit a muzeí během celé cesty,zvací list k vyřízení víz, povolení a všechny potřebné permity, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

bakšiš pro šoféry, víza, stravu v hlavním městě (snídaně je v ceně), registrace pasu 40 EUR (platí se na místě), suvenýry, PCR testy a antigenní testy

Ubytování:

Chartúm – Khartoum Plaza Hotel***, 4 noci
 
Kerma, Soleb, Karima – Tradiční núbijský dům**, 4 noci
 
Meroe – Raidan Tourist Village***, 1 noc
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

Ubytování: SEN spí v tom nejlepším, co země nabízí a také na této expedici budete po celou dobu spát v tom nejlepším! Bohužel bude to v tomto případě velmi jednoduché. V hlavním městě je možné dokoupit si nejlepší hotel země (v ceně zájezdu je 3 hvězdičkový hotel) a jinde to již není možné. Súdán je značně exotickou krajinou, a tak jde o jedno z nejhorších ubytováni v naší nabídce. Je to daň za exotičnost této málo turisticky navštěvované země, kterou se však vyplatí zaplatit, neboť získané zážitky překonají všechna očekávání. Trvalo nám dlouhých 11 let, dokud jsme se od stanů dopracovali až sem. Stany jsme vyměnili za núbijské domy. Na chvíli se z Vás stanou členové objevné výpravy. Je třeba si uvědomit, že každý pokoj je jiný a v rámci výpravy bude mít jednou lepší, jednou horší pokoj. Doporučujeme vzít si vlastní plachtu. Skupinky do Súdánu bývají malé, a tak vyvážit balanc nebývá problém.

Transport: při malých skupinách využíváme terénní auta 4x4. Jiná vozidla by takto náročnou cestu nezvládla. Jedeme mnohem dál než většina turistů v autobuse. To se absolutně nedá srovnat. Každé auto řídí profesionální vyškolený řidič. Bezpečnost je na prvním místě. Auta jsou drahá a my je máme pronajatá na celou dobu mimo hlavního města.

Strava: pokud bychom neměli vlastního kuchaře, nenajedli bychom se. Je to nákladné, a proto je tento druh expedice cenově náročnější. Strava není v ceně pouze v civilizaci, a to v hlavním městě. Jinak je plná penze (expedičního charakteru) v ceně.

Zdravotní doporučení: Není povinné žádné očkování. Každému doporučujeme, aby se před cestou informoval o aktuální situaci u svého lékaře. CK SEN není zdravotnickým zařízením.

Naši místní partneři a vedení CK SEN však každému cestovateli doporučuje, aby si před cestou do této oblasti zkontroloval očkování proti tetanu a žloutence AB.

Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Odlet na soutok Bílého a Modrého Nilu

PRAHA/VÍDEŇ – CHARTÚM

Odlet z civilizované Evropy a přílet do Chartúmu, do hlavního města hyperexotického Súdánu. Na jihu jsou úrodné súdánské savany, na severu je poušť, ale my jsme přistáli v exotickém Sahelu. Ukážeme Vám Súdán bezpečně, přičemž zažijete neuvěřitelné dobrodružství.

2. den: Hadí kůže, slonovina a křesťanství

CHARTÚM – OMDURMAN

Vzbudili jsme se kousek od soutoku Bílého a Modrého Nilu, místa, které musí každý skutečný cestovatel zažít. Snídaně v našem hotelu, procházka v okolí a první exotické vjemy. Rozdáme si cestovní povolení, povolení k fotografování a zaregistrujeme naše pasy. Diktatury jsou nejbezpečnějšími zeměmi, ale pohybovat se v nich (v roce 2018 jsou opět nová pravidla) chce mnoho povolení a ty zaberou čas – my pro Vás všechno vyřídíme! Polovinu z míst, které navštívíme, jiní turisté nenavštěvují, a i na ty máme speciální povolení. Kompletní prohlídka hlavního města. Překvapivé národní muzeum s objekty núbijské historie. Nádherné chrámy zachráněné z vod Násirovy přehrady jsou pod ochranou UNESCO a v muzeu jsou opět postaveny. Na horním patře jsou křesťanské fresky. Víte, že Súdán byl podobně jako sousední Etiopie křesťanskou zemí? Etnografické muzeum nám ukáže další specialitu této země, a to enormní kmenovou diverzitu. Knih a celkově informací o Súdánu je málo a tato muzea jsou nutností pro pochopení unikátních zážitků, které nás čekají. Přejedeme přes Bílý Nil do města Omdurman. Toto je ta pravá exotika odlišná od Chartúmu, který se snaží vykročit směrem k moderně. Omdurman je tradiční ve všech směrech, něco takového jste nikdy v životě neviděli. Hrob Mahdího, Chalífův dům a trh, na kterém se prodávají hadí kůže, kůže z leoparda, krokodýla, nebo slonovina. Nakoupíte už tu první suvenýry? Večer v Chartúmu.

3. den: Sahelem k nádherné oáze. Kompou přes nezregulovaný Nil

STARÁ DONGOLA – KERMA

Brzy ráno po snídani v našem hotelu nasedáme do našich terénních aut a vyrážíme na exotickou cestu, kterou zažije minimum lidí. STARÁ DONGOLA: zde bylo křesťanské hlavní město království Makuria. Je tu nádherně, palmové háje, nezregulovaný Nil. Takto jste si představovali oázu? Procházky ve Staré Dongole kam jsme se dostali starou kompou jako z jiného světa. Starý převozník dělá vše ručně, úžasné fotografie a Nil, jaký jiní nezažili. Súdán se rychle mění a civilizuje, a tak za chvíli tyto exotické přívozy nahradí nudné mosty, řeka bude zregulována a přijdou turisté. Naše ulovené zážitky budou o to cennější. Oběd po cestě. KERMA je zde přes 5800 let. Dnes si povíme o tajemném Sahelu a Núbii. Ubytujeme se v tradičním núbijském domě a s domorodým průvodcem začínáme poznávat núbijskou kulturu do větší hloubky. Vstup na archeologické místo plné ruin a na vrchol zajímavé diffufy v ceně.

4. den: Po stopách černého faraóna k 3. kataraktu

TOMBUS – SOLEB

TOMBUS: je od Kermy 25 kilometrů a pokud nemáte vlastní expediční dopravu, nikdy ho neuvidíte. Obrovská granitová socha věnovaná "černému faraónovi" Taharqovi zde leží 2700 let pohozená jen tak. Egyptské hieroglyfy. Nádherné a my jsme tak blízko. Co jsou to ty katarakty? Uvidíme ten třetí a pochopíme, jakou důležitost měly pro splavnost Nilu. Známe místo, odkud se dá nafotit nejlépe (domorodci ho neznají, neboť nefotí). Poobědváme v domorodé čajovně. Opět překročíme Nil na západní břeh. Sytě zelené datlové palmy a úrodné pole skončí jako sekem mačety a bez jakéhokoliv přechodu začíná písek a dále už jedeme pouští. Maximálně exotický úsek, kterým míříme do srdce Núbie. Zažijeme karavanu velbloudů jako za starých časů? U studny nejprve pijí velbloudi, pak ovce, pak muži, ženy a děti pijí nakonec, jak to nařizuje zákon Sahary. Ubytování v núbijském domě.

5. den: Dnes se stanete archeology a poplavím se na neznámý ostrov v prostředku Nilu

SOLEB – SADINGA – SAI

SOLEB: brzy ráno za nejlepšího světla navštívíme egyptský chrám věnovaný bohu Amonovi, postavený faraónem Amenhotepem. Nafotíme nádherné fotografie, vždyť tu nikdy neprší. Takto nějak musel vypadat Karnak kdysi, když ho ještě neznaly davy turistů. Zde jsme stále sami! Další exotický chrám věnován krásné královně Tiyi je cestovatelskou perličkou. Dohromady se v Sedeinge nachází 35 pyramid, některé s kruhovou podstavou, což je značně atypické. Jako další novinku jsme v roce 2018 přidali i plavbu na ostrov SAI. Úžasné výhledy na nezregulovaném Nilu a neznámé památky prastaré historie. Jsme v "zemi papyru", ostrov má 50km2 a jeho obyvatelé tisíciletí vzdorovali síle faraonů. Nakonec se zde odehrály téměř všechny epizody súdánské historie a připomíná tak tlustou knihu dějin. SAI je i o našem objevování, ačkoli máme s sebou průvodce. Takové místo jste ještě nezažili a už zřejmě jinde ani nezažijete. Na zemi se povalují stovky, tisíce střepů starých pár tisíc let, vedle nich spatříte kamenný reliéf s křížem ze středověké Núbie a o ten se opírá kámen posetý egyptskými hieroglyfy. Šílené. Stále zde písek ukrývá mnoho tajemství. Zakopnete o něco právě vy? Vrátíme se do naší loďky, užijeme si plavbu Nilem. Na břehu přeskočíme do našich džípů a jdeme do našeho núbijského domu, kde při doušcích čaje nebudete věřit, tomu, co jste zažili a viděli.

6. den: Saharou ke svatému vrchu Džebel Barkal – UNESCO

SOLEB – KARIMA

KARIMA byla centrem kultury Napata (900–270 př.n.l.) a fascinujícím centrem 25. egyptské dynastie. Dostaneme se sem po extrémním přechodu Saharou (320 km dobrodružství). Cesta je cíl. Pokud naše auta zapadnou, tak je společně vykopeme. Nebojte se, máme dostatek vody, zkušeností a připravenou i náhradní dopravu. Zažijete náznak skutečně těžké expedice, jaké pořádá pouze CK SEN. Společně vystoupíme na vrchol Gebel Barkal (UNESCO), podíváme se na pyramidy z ptačí perspektivy a potom si je prohlédneme i z blízka. Pochopíte, proč je tento vrch do dnešních dob považován za svatý. Málokdo navštíví Necropolis Napaty, ale my si to nenecháme ujít. Poznáme Núbijce, který nám otevře hrobku a my vstoupíme do podzemí pod pyramidy. Toto nezažijete ani v Egyptě! Viděli jste už na vlastní oči zkamenělý strom? Ano? A co řeknete rovnou na zkamenělý les? Přesně tohle jsme pro vás připravili. Západ slunce si vychutnáme na pahorku Jebel Barkal a budeme sledovat, jak núbijské slunce pomaličku zapadá za krásné pyramidy. Toto jsou momenty, na které se nezapomíná. Dáte si večer čaj na živém náměstí v Karimě? Noc v Núbijské domě.

7. den: Dnes uvidíme nejkrásnější pyramidy svého života

NURI – MEROE

Dnes uvidíte své nejkrásnější pyramidy v životě. Nejvíce pyramid totiž není v Egyptě ale tady v Súdánu na horním toku Nilu. NURI je nádherné. V písku jsou pouze vaše stopy a před vámi pyramidy, které ještě nikdo nerekonstruoval a působí proto romanticky a pravdivě. Už se nám sice nepodaří vystoupit na vrchol, jak to udělala naše výprava v roce 2008, ale i tak na tomto místě stojíte dlouho před ostatními cestovateli. Při výborném světle nafotíte pyramidy nádherně. Tyto fotografie budou mít později velkou cenu. Poté se přesuneme dále na jihovýchod přes poušť Bajúda. MEROE a jeho stovky pyramid si vychutnáme dlouho a vydržíme až na západ slunce. Každý si zde najde svou pyramidu, se kterou může být zcela sám. Popřemýšlíte o svém životě, nesmrtelnosti chrousta – v tomto případě spíš hovnivála, který si tu v písku válí svou kuličku. Takových míst je na světě už málo.

8. den: Poslední památky UNESCO a odlet domů

MEROE – CHARTÚM

Ráno se ještě vrátíme k pyramidám v Meroe. Jiné jsou večer při západu slunce, jiné ráno osvětlené ranními paprsky. Už máte desítky fotografií, ale nebudete umět přestat cvakat, protože každý krok v písku je unikátem. Toto místo je jako stvořené na lovení zážitků. Poslední panoramatu, posezení ve stínu pyramid a můžeme vyrazit na cestu do málo známého chrámového místa MUSAWWARAT (UNESCO). Jdeme 90 kilometrů po asfaltu a pak dalších 40 kilometrů mimo něj prázdnou krajinou. Meroitický komplex je z jiného soudku než pyramidy. Šlo o největší stavbu, jaká kdy byla v Núbii zkonstruována. Zastavíme se i při Lvím chrámu s reliéfy. Dalších 20 km k Naqa (UNESCO) s chrámem s nejkrásnějšími reliéfy Súdánu. Římané se při pohledu na Naqu červenali a ano římský vliv je zde jednoznačně vidět. Dost bylo památek, jízda k soutoku Nilu zpět do civilizace hlavního města. Poslední súdánská večeře, poslední suvenýry a cesta na letiště. Odlet ze středověku zpět domů, kde si budeme vážit vlastní postel, pitné vody z vodovodního kohoutku, ale v srdci budeme mít zážitky, na které budeme vzpomínat celý život.

9. den: Přílet domů

EVROPA

Přílet domů a sdílení fantastických zážitků s rodinou a přáteli.

Súdán: modrý a bílý Nil
<
>
Unikátní chrám v Solebe při západu slunce SEN je v Meroe jako doma, povíme vám zde příběh tohoto unikátního místa Z očí do očí nejkrásnějšímu egyptskému uměníKolik pyramid napočítáte v Meroe? Zde uvidíte nejvíce pyramid ve svém životěToto nezažijete ani v EgyptěTyto výhledy vás jen tak nudit nezačnou Neskutečné výhledy při západu slunceMeroe a jeho pyramidy patří k vrcholu naší cesty V Meroe budeme samiPyramidy v Núri tu přečkali století a jsou neskutečně autentickéUnikátní chrám v Solebe, který nechal postavit  Amenhotep III. bude jen náš  Hrobka legendárního Mahdího ve starém Omdurmanu  je pro mnohé poutním místem Velká mešita v centru súdánského Chartúmu připomíná Káhiru Kostel St Mathews, ChartúmLuxusní hotel Corinthia je nejlepším ubytováním v Chartúmu Plavíme se po Nilu k unikátnímu ostrůvku Sai, který je jako otevřená kniha súdánských dějinPlavbu po Nilu si vychutnámePlavba po NiluNašimi džípy se dostaneme na ty nejodlehlejší místa Stylová expedice starobylou Núbií se znalciSEN a SolebPouštní krajina je naplněna starověkou krásou Pyramidy v Núri patří k nejkrásnějším v celém SúdánuSEN v NuriUnesco komplex NaqaBezpečná cesta na místa, kam turisté nejezdíSúdán je zemí krásných setkání s místními Tradiční souq v Omdurmane a jeho typické dílničky, kde budeme jediní turisté Poznáme život místních Vydáme se po stopách černých faraonů Vzácné a krásné setkání s nomády v poušti BayudaLovíme zážitky!Garantujeme vám silné zážitky Zavedeme vás na místní trhy Při této cestě nabízíme praktické zkušenosti Ochutnáte místní falafel připravený na ulici a bude patřit k vašim nejlepšímSúdán vám bude chutnat SEN v Meroe

Nejkrásnější pyramidy Súdánu

Pokud se vysloví slovíčko "pyramidy", co vás jako první napadne? Egypt, možná Mexiko, ale pro nás to už bude zřejmě navždy Súdán. Věděli jste, že tato severoafrická země jich má více, než slavný Egypt? Egypt však umí dělat velmi kvalitní PR a tak i malé dítě ví, že pyramidy jsou právě zde. Ano, má to něco do sebe toulat se zaprášenou Gízou, Dahšúrou či sledovat stupňovitou pyramidu Džosera v Sakkáře, ale tato místa už nikdy nebudete mít jen sami pro sebe. Tehdy nastupuje Súdán se svými poklady a vy stojíce sami tváří vůči pyramidám pochopíte tu unikátnost a velikost tohoto zážitku. A tak jsme se písky súdánských pouští vydali do bájného Meroe. Je to legendární súdánské město a místo se snad nejkrásnějšími pyramidami země. Ještě před tím jsme si dokonale vychutnali pyramidy v Nuri, které nikdo nerekonstruoval a tak dýchají svou starobylostí bez jakýchkoliv příkras. Meroe má však jméno, které sem přitahuje dobrodruhy už více než 150 let. Blížíme se k Meroe a do běhu se dá několik dětí a velbloudů. Kráčíme k pyramidám. Je to něco neskutečného, že si sedneme na jejich okraj, sledujeme krajinu posetou pískem a kamennými jehlany, které zde přečkaly staletí. Neváháme a zorganizujeme si vlastní SEN karavanu. Někdy sem karavany putovali dny či týdny, ale my vykročíme na necelou čtvrthodinku, abychom se prošli mezi skupinami pyramid. Je to krásný pocit. Zapadající slunce ještě naposledy pohladilo krajinu a my jsme si užili jeho poslední paprsky v náručí pyramid. Po teplé, súdánské noci plné hvězd se ráno vrátíme k pyramidám. Tento zážitek je dokonalý. Zde v Meroe je pyramid několik desítek, uvádí se dokonce, že jsou tu dvě stovky, ale některé jen v základech. Proč tak mnoho? Ona je to jednoduchá odpověď, protože zatímco ve starověkém Egyptě byla pyramida okázalá hrobka krále, tak tu jsme poskočily v dějinách do cca 3-2 století př.Kr. (Ačkoli některé jsou starší), a v té době zde v Meroe byla hrobka módou a každý kdo na to měl, mohl si pyramidu nechat postavit, a proto zde nemají jen krále, královny či královské děti, ale pyramidu mohl mít bohatý aristokrat, obchodník, úředník a každý, kdo se tak rozhodl. Samozřejmě zde na hlavní nekropole je to o královské rodině, ale Meroe je obrovské. Strávíme zde téměř dvě hodinky a Meroe se s námi loučí s krásnými fotkami. Súdán je neskutečná krajina. Fantastická. Trpící svým špatným jménem a renomé, ale nádherná, připravena odměnit se každému koho nezlomí média a přesvědčí se na vlastní oči. 

Čti více

Dobrodružství na Súdánském Nilu

Cestovat Súdánem a nedotknout se Nilu se jednoduše nedá. Tedy, dá, kdybyste hodně chtěli, ale kdybyste tak udělali, ochudili byste se o kopec krásných zážitků. My se Nilu držíme, protože víme, že právě on sem vdechl život a na jeho břehu dnes najdeme několik mimořádně zajímavých, ale stále neznámých míst. Po starobylé Dongole míříme na sever. Čekali byste tu rozbité cesty? Ne ne, tu byste byli na omylu. Naše džípy se téměř ani nenatřásají, takové kvalitní cesty najdeme dnes v Súdánu. Když jsme tu před 10 lety šli na první expedici, byl to jiný svět. Ve starobylém Kermitu vylezeme až nahoře na Diffufu a hledíme na to, jak mění Nil krajinu a dodává jí odstín zelené. V Tombose zase pohled na monumentální sochu faraóna Taharqu z 25. dynastie tzv. Černých faraonů. Na několik desetiletí dokonce obsadily celý Egypt a vládli Luxoru, Karnaku jiným slavným místům. Tolik málo se u nás ví o súdánské historii. Najdeme granitové doly, odkud se bral granit do celé Núbie. Téměř všechny sochy, sloupy, vše z granitu pochází přímo odsud z této neznámé vesničky. Najednou se naše pronajaté džípy zastaví na břehu Nilu. Nil se odrazem zúží, klesne jeho hladina a právě zde člověk pochopí, že se po něm nedá plavit. Takových kataraktů je na Nilu šest, od Asuánu až téměř po Chartúm. Cesta pokračuje až do Solebu a to znamená nalodit se a přeplavit se na druhý břeh Nilu, tentokrát západní. Plavit se po Nilu je zážitek, a protože nám to nestačí, další den se vydáme na ostrov jménem Sai. Patří k největším na středním Nilu a rozhodně k nejhistoričtějším. Nasedneme do naší pronajaté loďky a dlouho plujeme k ostrovu. Země kolem je svěží, živá, hledáme krokodýli, ale máme štěstí jen na varana. Ostrov Sai je jako otevřená kniha súdánských dějin. My v ní umíme číst. Věříte, že existuje místo, kde téměř kráčíte po tisíciletých střepech, kde se na zemi povalují kamenné bloky s hieroglyfy, o které se opírají trosky středověké, křesťanské Núbie? Kamkoli se podíváte, tam se prolínají staletí. Pod nohama, vedle vás, před očima. Všude. Nakonec zakopnete o zkamenělý strom, sednete si na okraj osmanské pevnosti a pod nohama vám teče Nil. Před odjezdem se ještě zastavíme v Núbijském domě u správce, kteří se potěšil společnosti, protože turistů je zde méně než šafránu. Vypijeme několik pohárků sladkého čaje a je čas jít za dalším dobrodružstvím. Jako z pohádky. 

Čti více

Ruiny křesťanského království v muslimském Súdánu

Ze súdánského Chartúmu vyrážíme na sever. Nasedneme do našich objednaných džípů, protože jen díky nim se dostaneme na místa, kam bychom jinak neměli nejmenší šanci. Před námi je několik zastávek, ale tím skutečným cílem bude středověké město Dongola, někdejší hlavní město núbijského království Makura. V raném středověku se zde v dnešním Súdánu totiž objeví tři křesťanská království. Nobatia na severu, Makura uprostřed a Alodia na místě, kde se setkával Modrý Nil s Bílým Nilem. Právě stará Dongola se však vyprofilovala na mimořádně silné město. Ti se marně pokoušeli získat Nubia, vyměnit kříže za půlměsíce, no Dongola jim to nedovolila. Bylo málo těch, který je dokázali zastavit. Na severu dosáhli až vlny Atlantiku, ale zde Dongola nepustila. Kvalita súdánských cest je překvapením. Snad každý tu čeká rozbité cesty s výmoly většími než v Čechách, ale opak je pravdou. Dnes je velmi kvalitní cesta potažená pár stovek kilometrů od Chartúmu až po křižovatku v Al Dabbahu. Za okny poušť, nekonečno poseté pískem a jen sem tam se objeví hliněná vesnička, v níž se všichni ukryli před horkem. Na oběd se zastavíme v typickém súdánském podniku u cesty a uděláme si ochutnávku nejtradičnější súdánské kuchyně. Na stole tak přistane falafel, fazolová kaše foul, fasuliye v tomatové omáčce a brambory. Súdán chutná lépe, než si mnozí myslí. Odtud je to už jen pár desítek kilometrů do staré Dongoly. Nil překročíme mostem, a když se v dálce objeví kopulovité hrobky, jsme na místě. Ze staré Dongoly toho dnes hodně nezůstalo, ale její příběh se zde stále povaluje mezi zrnky písku a kameny, pod kterými odpočívají štíři. Najdeme několik hlavic sloupů, které patřily kostelem v Dongole, a tím se skutečně nedá upřít vliv Byzance. V písku stále stojí několik granitových sloupů nedaleko Nilu. Zvony v nich už nebili staletí a slyšet je v nich jen kvílení větru. Užijeme si panorama středověkého města, nejstarší mešitu Súdánu a nahlédneme i na pohřebiště. V Súdánu je zážitkem i historické místo, kde jste absolutně sami. Jinde by se zde střídaly turistické autobusy, ale Súdán má ještě výhodu, že ho ještě pár let lze objevovat bez davů.

Čti více

Geniální cesta Súdánem začíná

Súdán? Co jste slyšeli o této zemi? Válka v Dárfúru? Genocida? Terorismus? Sever proti jihu? Bohužel málo dobrého se v médiích dozvíme o tomto unikátním kousku světa. Proto cestujeme, abychom nehltali zprávy od lidí, kteří tam nikdy nebyli, ale abychom se přesvědčili na vlastní oči. Naše súdánská cesta může začít! Věděli jste, že je zde více pyramid než v Egyptě? Že Súdán je mimořádně historická země plná neznámých pokladů? Že mnohé z nich budou patřit jen a jen vám, protože zde téměř nejsou žádní turisté. Právě zde se slévá Modrý Nil s Bílým Nilem na konci ostrůvku Tuti a společně vytvářejí obrovský Nil, který nakonec dal život neskutečné civilizaci v Egyptě, ale i zde v Súdánu. Kráčeli jsme Národním muzeem, kde najdete vše od počátku přes egyptské sarkofágy, sochy faraonů, přes římskou keramiku až po téměř zapomenuté křesťanské fresky staré Nobatie či Makura, křesťanská království, která zde kdysi existovala. Venku v zahradě nahlédneme do egyptských chrámů, které zachránili při stavbě přehrady na severu Súdánu. Touláme se ulicemi hlavního města a kromě toho se podíváme do nejluxusnějšího hotelu celé země jménem Corinthia. I zde můžete s námi příště bydlet. Působí jako závan luxusního Dubaje, jen stojí na břehu Nilu. Venku sedí na korbách aut ozbrojenci, kulometné hnízda si proměřují náš mikrobus a vše nasvědčuje tomu, že to nebude obyčejný den. Máme pravdu, jakmile se ocitneme v lobby hotelu, podívá se na nás ochranka, pak se setkáme s dvojicí generálů a Selma, milá manažerka cestovního ruchu, jen konstatuje, že jsme se o 5 minut minuly s prezidentem Jižního Súdánu, který zde jednal s Omarem Bašírem, prezidentem Súdánu, na kterého je mimo jiné vydán i mezinárodní zatykač. Tomu se řekne začátek afrického dobrodružství. Nahlédneme za Nil do Omdurmanu, a dokud Chartúm je stále jaksi poměrně nové město (založili ho jen v 1821), tak Omdurman v sobě ukrývá ten náboj arabské exotiky promíchané s africkými reáliemi. Vychutnáme si súdánskou kávu se zázvorem a skořicí na břehu Nilu, ibiškový čaj a v příjemné restauraci utečeme před rozpáleným sluncem při místním, tradičním jídle zvaném Shaiya. Lahodné kousky jehněčího grilovaného na dřevěném uhlí s pikantní omáčkou Sattel. Mňam. V Omdurmane nahlédneme do Kalifova muzea i hrobky slavného Mahidola, který v 1885 porazil Brity a obsadil Chartúm v bitvě, při níž přišel o život i britský generál Gordon. Jeho sláva netrvala dlouho, Britové s Kitchener se o 14 let vrátili, ale do súdánské historie se zapsal skutečně velkými písmeny. V hrobce jsme jen my, dvojice poutníků a vůně kadidla vznášející se ke kopuli. Ačkoli by se mohlo zdát, že je to na dnešní úvodní den všechno, opak je pravdou. Je pátek a každý pátek se na hřbitově odehrává tajemný rituál tančících dervišů. Zatímco dnes v Turecku derviši tančí zejména na turistických vystoupeních, zde v Súdánu to není pro turisty a tak jsme zde téměř jediní Evropané. Elektrizující atmosféra. Slunce zapadá za hrobky a my jsme zde do úplného konce. Zážitky se zde v Súdánu dají krájet!

Čti více
Pyramidy pod patronátem UNESCO

Meroe

Meroe má jméno, které sem přitahuje dobrodruhy už více než 150 let. Ruiny někdejšího města zdobí chrámy, Meroe to jsou především pyramidy, a tak si je dokonale užijete. Je jich tu několik desítek, uvádí se dokonce, že jsou tu dvě stovky, ale některé jen v základech. Proč tak mnoho? Ono je to jednoduchá odpověď, protože zatímco ve starověkém Egyptě byla pyramida okázalá hrobka krále, tak tu jsme poskočily v dějinách do cca 3-2 století př.Kr. (Ačkoliv některé jsou starší) a v té době zde v Meroe byla hrobka módou a každý kdo na to měl, mohl si pyramidu nechal postavit, a proto zde nemáme jen krále, královny či královské děti, ale pyramidu mohl mít bohatý aristokrat, obchodník, úředník a každý kdo se tak rozhodl. Samozřejmě zde na hlavní nekropole je to o královské rodině, ale Meroe je obrovské.

Čti více

Nuri

Nuri je jednou ze súdánských královských nekropolí na levém břehu Nilu, poblíž města Karima. Nekropole se rozprostírá na přibližně 52 m2. Pohřebiště bylo založeno faraónem Taharkou, který zde má nejvyšší pyramidu v Súdánu, výška dosahuje 50 m. Je postavená tak, aby v den narození Taharky vrchol pyramidy, chrám bohyně Mut, Jebel Barkal a Slunce byly v jedné přímce. Nachází se zde hrobky dalších dvaceti napatských králů a více jak 50 královen.

Čti více

Soleb - Sedeinge

Soleb
Neznámý Soleb patří mezi dokonalé ukázky staroegyptské architektury zde na severu Súdánu, který se kdysi jmenoval Núbie. Na okraji vesničky, nedaleko oáz a Nilu stojí dodnes působivé ruiny egyptského chrámu. Nechal ho postavit svého času ještě faraon Amenhotep III., tedy někdy před 3400 lety! Zatímco v Egyptě se k chrámům jen přiblížíte a vyfotíte, zde v něm budete sami. Můžete si v něm posedět, sednout si na jeho zídku nebo vylézt až na jeho vrchol a sledovat západ slunce z místa tak unikátního, že bude patřit k vašim největším zážitkům. Okolí Solebu je také bohaté na zajímavosti a nevynecháme ani ty. Přeplavíme se na nilský ostrov Sai a objevíme i ruiny pyramid v Sedeinge.

Čti více

Dongola

Starobylá Dongola ležící severně od Chartúmu je někdejším hlavním městem království Makura. Byla tak silná, že už v 7. století odrazila dva útoky arabských jezdců a Dongola si nechala své křesťanství o něco déle. Dnes je krásným mementem historie a když překročíme Nil, ocitnete se v jejím písku, ze kterého vyčnívají ruiny kostelů či bazilik s vlivem slavné Byzance. Prohlédneme si granitové sloupy, užijeme si výhledy na krajinu a v Dongole najdeme i zajímavé hrobky připomínající včelí úly. Takové místo jste zde rozhodně nečekali.

Čti více

Džebel Barkal

Archeologická lokality, typická červeným pískovcem byla posvátným centrem po více než tisíc let a byl mimo jiné svědkem nejslavnější éry núbijského panování, které reprezentovala slavná 25.dynastie, jež vládla celému Egyptu a znovu obnovila tradici staveb pyramid. Areálu dominuje Amónův chrám o délce 120 m jenž byl postaven Thutmósem III. a později upraven místním faraónem Taharqou. U úpatí hory leželo hlavní město Núbie-Napata, nyní je zde ke shlédnutí královská nekropole. Dochovalo se zde přes 200 pyramid, 13 chrámů i 3 paláce. O významu oblasti svědčí její zápis na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO v roce 2003.

Čti více

Chartúm

Hlavní město Súdánu, které má za sebou bohatou a velmi bouřlivou minulost v němž se stéká Bílý a Modrý Nil. Řeka rozděluje město na tři části – Chartúm, Severní Chartúm a Ondurman. Městská část Chartúm je sídlem súdánských úřadů a ministerstev. Zde jsou také situovány nejznámější památky, jako například Národní muzeum. Pokud chcete nahlédnout do minulosti města, měli byste navštívit Omdurman, nejstarší část celého Chartúmu. Na největším trhu ve městě známém pod názvem The souq se můžete nechat unášet nepřeberným množstvím zvuků, vůní a barev. Pokud poté zatoužíte po zasloužené chvíli klidu, můžete jít obdivovat krásy Mahdiho hrobky. Bohužel se nejedná o původní stavbu, protože ta byla během bojů zničena. Na jejím místě však dnes můžete vidět identickou kopii.

Čti více

Omdurman

Z Chartúmu stačí překročit Nil a ocitnete se historickém místě zvaném Omdurman, které patří mezi nejdůležitější v zemi. V 19.století se zde odehrály střety mezi Mahdií a jeho stoupenci a britskou armádou pod velením Gordona a později i Kitchenera. I dnes si Omdurman pamatuje svého Mahdího a jeho hrobka s domem se stalo poutním místem. Říká se, že nejkrásnější bazar celého Súdánu naleznete právě zde a na vlastní oči se přesvědčíte, jestli je to pravda. Najdete zde vše, špetku magie, reality, krokodýlí kůže, ebenové dřevo a kdysi jste tu mohli získat i otroky. Omdurman má svou silnou sofistickou komunitu a každý pátek se na hřbitově odehrává tajemný rituál s derviši. Dnes má cca 1,5 milionu obyvatel a téměř splývá s Chartúmem.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE