Geiranger - nejkrásnější fjord Norska

Jaké očkování do Norska?

ÚvodDokladyPočasíSlovníkZajímavá místaOčkováníCo s sebouBezpečnostZásuvky a internet

OČKOVÁNÍ PŘED ODLETEM DO NORSKA

Než vycestujete na dovolenou do Norska, absolvujte ideálně konzultaci s lékařem specializujícím se na cestovní medicínu v nejbližším očkovacím centru – s dostatečným předstihem. Pro Evropana není sice do Norska povinné žádné očkování (není ani povinnost předkládat očkovací průkaz), avšak je velmi doporučované toto:

  • Proti žloutence typu A: podává se jedna vakcína těsně před odjezdem a ta druhá minimálně po půl roce. Ochrana před nemocí je dlouhodobého charakteru.
  • Proti žloutence typu B: podávají se tři vakcíny. Před odjezdem je nutné absolvovat minimálně dvě. Ochrana po třech dávkách vakcíny je dlouhodobá ba doživotní.

Pokud nechcete absolvovat zvlášť očkování proti žloutence typu A + B, můžete využít i velmi praktickou kombinovanou vakcínu (zahrnuje oba typy nemoci). Očkuje se třemi dávkami vakcíny, přičemž dvě musíte absolvovat již před odletem do destinace. Ochrana je dlouhodobého charakteru ba doživotní.

Další doporučení týkající se očkování před odletem do Norska

Lékaři z oboru cestovní medicíny dále doporučují případně očkování proti:

  • COVID-19 (do Norska však není nyní povinné prokázání očkování, ani předložení negativního testu)
  • chřipce (doporučeno zejména starším lidem nad 65 let, gravidním ženám, dětem a chronicky nemocným)
  • meningokokovým infekcím (doporučeno všem cestovatelům, kteří prožívají zvýšenou psychickou a fyzickou zátěž)
  • planým neštovicím (doporučeno zejména u osob, které tuto nemoc prokazatelně neprodělaly)
  • pneumokokovým infekcím (doporučeno u lidí nad 40 let a s chronickým onemocněním)
  • spalničkám (doporučeno u osob, které očkování absolvovaly před více jak 30 lety)
  • klíšťová encefalitida (velmi doporučeno lidem pobývajícím v norské přírodě, riziko nákazy může představovat hlavně jižní oblast Norska – očkuje se třemi dávkami, účinky nastupují až 14 dní po druhé aplikaci vakcíny, přeočkování by mělo proběhnout po třech/pěti letech)

Krom jiného je důležité zkontrolovat platnost pravidelných očkování, tj. to proti tetanu, příušnicím, spalničkám, dětské obrně a záškrtu. Dle domluvy s lékařem je možné tato očkování v případě potřeby obnovit.

Doplňující informace týkající se zdravotní péče

Pokud do Norska cestujete z České republiky, nezapomeňte si přibalit kartičku pojištěnce (Evropský průkaz zdravotního pojištění) – tu lze uplatnit pro ošetření pouze v akutních případech (úrazy a podobně). Nevztahuje se však na běžná onemocnění a stavy, jako chřipka, viróza, angína, infekční průjmy, vyrážky a jiné. Pro tyto případy je velmi doporučeno zajistit si cestovní pojištění, které pokryje případné náklady na běžná lékařská ošetření v zemi.

Geiranger - nejkrásnější fjord Norska Hanzovní domky v BergenuSlavná cesta Trollů v Norsku Moderní Opera v Oslu SEN v Norsku Lofoty, Norsko Hrdí Norové v Oslu Budova norského parlamentu v Oslu Fram muzeum - výstavu polárních výpravSochy v norském parku VigelandNorský BergenPlavba po norských fjordech Norská dřevěná architektura Jízda železnicí FlamsbanaZápad slunce na NordkappuOchutnávka norského kraba
zobrazit zájezdy do Norska
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole