Stále živá sopka Popocatepel
sleva first minute až 38%

Mexiko - velký okruh komfortněji

Objevte společně s námi Mexiko plné mystické historie, pyramid a šamanismu! Během poznávacího zájezdu ochutnáte speciality mexické kuchyně, projdete si fascinující metropoli Mexico City, procítíte velmi živé město Oaxaca, navštívíte koloniální Méridu a necháte se unést nejkrásnějšími pyramidami ukrytými v pralese v Palenque! Na závěr cesty vás pak čeká příjemný odpočinek na proslulých plážích Acapulca či na kýčovitě krásných karibských plážích v Cancúnu. 

  • pohodlně za mexickou kulturou
  • množství památek UNESCO, proslulé Acapulco i karibský Cancún
  • kultura Aztéků, Mayů, Olméků, Toltéků i Zapotéků
  • výborná kuchyně, kvalitní doprava, špičkoví SEN průvodci, žijící v Mexiku
  • slevy na zájezdy do Mexika jsou dynamické a průběžně se snižují
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku do Mexico City a zpět, letištní poplatky, SEN průvodce během poznávacího programu, vstupné do památek, přepravu klimatizovaným autobusem během celého zájezdu na exkluzivní bázi, 14 x ubytování v 3*- 4* hotelech střední třídy ve dvoulůžkových pokojích, program dle popisu, všechny letištní transfery v Mexiku, všechny silniční poplatky a místní daně, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu, fakultativní výlety, spropitné, kapesné na zájezd (cca 600 EUR)   

Ubytování:

Mexico City – Fontán Reforma Hotel***, 2 noci
 
Acapulco – Hotel Acapulco Malibú****, 2 noci
 
Oaxaca – Hotel Oaxaca Real****, 2 noci
 
Palenque – Hotel Maya Tulipans Palenque****, 2 noci
 
Merida – Hotel Colonial de Merida***, 1 noc
 
Cancun – Hotel Wyndham Garden Cancun Downtown****, 4 noci
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
 
Přečtěte si Blogy o Mexiku od našich průvodců

TOP 10 míst a zajímavostí v Mexiku

11 typických mexických jídel, která musíte v Mexiku ochutnat

 
 

Poznámka:

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 2000 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Doporučené očkování: žloutenka typu A i B, platné očkování proti tetanu

Na zájezd létáme vybranými leteckými společnostmi LUFTHANSA/AUSTRIAN/AIR CANADA/UNITED/AMERICAN AIRLINES/SWISS/KLM/AIR FRANCE. Přesné a finální údaje o vašem letu vám zašleme nejpozději 21 dnů před odletem na zájezd.

 

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Let do jednoho z největších měst na světě

MEXICO CITY

Poznávací zájezd zahájíme odletem z Evropy. Kvalitu letu nám zajistí ověřené letecké společnosti. Po několika hodinách, ještě v tentýž den večer, přistaneme v samotném srdci mexické metropole – v Mexico City. Následně se přepravíme na hotel, kde máme zajištěný nocleh. Pro zájemce však čeká za rohem (v místním nočním baru) pivo Corona! Kdo se nechá zlákat? U dobře vychlazeného nápoje můžeme polemizovat třeba nad tím, jaké klima panuje ve městě, jenž se nachází v nadmořské výšce 2 200 metrů nad mořem a leží tam, kde se kdysi rozprostíralo jezero Texcoco (na naprosté rovině). 

První mexický večer se necháme ukolébat také představami, jaké asi budou mexické pyramidy, místní historické památky, katedrály, nebo koupání v Pacifiku, Karibiku a na Agua Azul. Zvědaví však budeme i na tajemné šamanské rituály! Dychtivé očekávání nových zážitků je tu! Setkání se SEN průvodcem nás jen utvrdí v tom, že to bude nezapomenutelné. Po úvodním slovu se můžeme další den těšit na bájný Teotihuacán nebo na centrum Mexico City. Čeká nás objevování fantastické země plné barev, vůní a chutí. Toto je ideální startovní místo pro dobrodružné poznávání Střední Ameriky! TIP: Opalovací krém doporučujeme začít používat hned po příletu do země. Připravte si opalovací krém, protože jej budete muset používat od druhého dne. Připravte se na skloňování slova pyramida ve všech pádech. Buďte připraveni na dechberoucí zážitky, nádherně zachovalé památky, katedrály, pyramidy v džungli i u moře, osvěžující vody Pacifiku, Karibiku, dokonce i Agua Azul a na šamanské rituály.

Setkání s průvodcem CKSEN na letišti. Společně vyměníme místní měnu. Vydali vám nové bankovky 100 pesos? Jsou vertikální a vyhrály soutěž o bankovku roku! Znali jste takové unikátní detaily? A to jste ještě ani neopustili letištní halu! Vyšli jsme z letiště, první závan letního větru v největším americkém městě! Je velké jako polovina naší země. Vítejte v Mexiku, už jsme se na vás těšili! Cestou do hotelu v našem klimatizovaném autobusu  neztrácíme čas a vyprávíme si fantastická fakta o této jedinečné zemi, která nás fascinuje už od roku 1995 a stále nás nepřestává udivovat!

Jak randí mladí Mexičané? Jak se zde lidé uzdravují? Jak zde fungují sociální sítě? Proč chce mexický prezident prosazovat svůj vlastní Facebookóatl? Co je v Mexiku nového, o čem se mluví v televizi a v novinách? Mexiko, země bez cenzury, země svobody. Co můžete dělat a čemu se raději vyhnout a mnoho dalšího si povíme během zhruba hodinové cesty do našeho hotelu. Je to podmanivá země, do jejíž náruče vás pomalu vtáhneme prostřednictvím jedinečných zážitků.

V Mexiku najdete vše, co hledáte... Bohatá historie, pyramidy, jedinečná gastronomie, pláže, luxusní letoviska i malé koloniální hotely. To vše zde najdete. Ubytujte se v hotelu, který se nachází v absolutním centru města s tou nejlepší polohou. Legendární Corona čeká za rohem, zajdeme dnes večer na jednu z nich? Věděli jste, že Corona během pandemie naplnila přes sto tisíc lahví čistou pitnou vodou a rozvezla je do všech nemocnic? S CKSEN se také dozvíte, proč není voda z kohoutku v Mexico City pitná. Měla by se ta Corona pít s limetkou, nebo ne? A jak se v Mexiku pije tequila? Vysvětlíme vám vše postupně. Mexiko je fantastická země plná barev, vůní a chutí, které vás nutí prozkoumávat, a průvodci CKSEN jsou zvyklí na zvídavé otázky Lovců zážitků. Jestli někde začít poznávat Střední Ameriku, tak právě tady v Mexiku. Vybrali jste si správně!

Pozvedněte svůj zážitek z Mexico City o úroveň výš a ubytujte se v luxusním hotelu přímo na Paseo de Reforma, uprostřed níž stojí socha Anděla, Angel de Independencia, známá především z mexických telenovel, která dominuje všemu chaosu nad rušnou ulicí, nekončícímu provozu a četným protestům a v jejíž ruce je přetržený řetěz - symbol nezávislosti na Španělsku. Křehká socha anděla střeží pulzující město ve stínu jediného hradu v celém Mexiku - Chapultepecu.

Mexiko získalo za éry covidu jeden významný titul - nejnavštěvovanější turistická destinace světa, dominuje světovému cestovnímu ruchu a pokračuje v tom i nadále, a to dokonale! Dezinfekce na každém rohu, absolutní hygiena v hotelu i na památkách! Mexiko nám opět bere dech a nepřestává nás přesvědčovat, že je připraveno přivítat nové lovce zážitků! Zatímco většina zemí se v březnu 2020 kvůli epidemii uzavřela, Mexiko je jedinou zemí na světě, která chápe, jak musí fungovat dál, jak se musí přizpůsobit situaci ve světě, pracovat s ní a uplatňovat nové požadavky, které jsou před ni kladeny.

Dobrou noc nad historickou osvětlenou metropolí s 22 miliony obyvatel s úsměvem na tváři a ráno nás čeká bájný Teotihuacán a dravé exotické centrum Mexico City. Kontrola baterií ve fotoaparátech, čištění paměťové karty v mobilu, příprava opalovacího krému a nejpohodlnější obuvi, kterou jste si přibalili do zavazadla. Usínejte v samém srdci Mexico City s myšlenkami na příběhy z dávných dob, z dob španělské kolonizace, z dob Aztéků. Nic nám nechybí a za pár hodin už lovíme první zážitky na Cestě mrtvých.

2. den: Procházka po Cestě mrtvých

TEOTIHUACÁN - MEXICO CITY

Buenos días! Probouzíme se do nového dne v metropoli postavené na jezeře Texcoco. Legendy vyprávějí, že ve 14. století Aztékové na příkaz svého boha Huitzilopochtliho putovali ze svého původního bájného města Aztlán na místo vyznačené proroctvím. Měli se usadit tam, kde uvidí orla a sedět na opuncii, jak zápasí s hadem. Až toto místo najdou, stanou se tam obrovským a prosperujícím národem. A tak se také stalo! Našli ono bájné místo přesně dvě míle od našeho hotelu a začali tam budovat své obrovské prosperující město, do jehož ulic se dnes ponoříme. Jsme tak blízko! Dnes nás čeká krásný den.

Co snídají Mexičané? Existuje mnoho tradičních jídel a každé ráno si můžete vybrat jiné a hledat své oblíbené. Můžete očekávat, že v ní bude hodně sýra, vajec, fazolí, avokáda... Rozhodnete se pro syté Casserole, enchiladas, quesadillas, nebo raději začnete zlehka s vejci Huevos Rancheros? Průvodce CKSEN je připraven doporučit vám postupně všechny gurmánské speciality. A vy si zde najdete tu svou.

Mexiko je největší zemí Střední Ameriky a má neuvěřitelnou jiskru. Možná právě proto si v CKSEN hlídá místo ve třech nejoblíbenějších destinacích našich klientů. Jezdíme sem každoročně již od roku 1995 a máme pro vás dokonalý smysluplný program, který vaší dovolené dodá nový rozměr.

Ráno nasedneme do našeho autobusu a vydáme se nejprve do Teotihuacánu, kde se lidé stávají bohy. Je to hned za branami tohoto obrovského města. Průvodce nám krátí cestu zajímavými fakty, dokud nedorazíme na místo, které bylo v roce 500 n. l. šestým největším městem planety a které bylo náhle, kdo ví z jakých důvodů, náhle opuštěno. Dávná civilizace nás okouzlí třetí největší pyramidou na světě, Pyramidou Slunce, jen o málo menší Pyramidou Měsíce a několik kilometrů dlouhou Cestou mrtvých. Proč se zde neshoduje magnetický a zeměpisný sever? Proč zde telefon nemá dobrý signál? Proč jsou někteří lidé na vrcholu pyramidy oblečeni v bílém? Cestou mrtvých nás provází zvuk podivné píšťaly, která je slyšet ze všech stran. Co symbolizuje? A navíc je s námi i místní průvodce, který nám vysvětlí další fakta. Ostatní kloužou po povrchu, ale my v CKSEN jdeme opravdu do hloubky a poznáváme Teotihuacán kompletně.

Tequila samozřejmě nemůže chybět. Ale víte, jak se vyrábí? Znali domorodí indiáni systém vypalování? Každá z civilizací, které zde žily, zbohatla na něčem jiném a obyvatelé Teotihuacánu zbohatli na obsidiánu - sopečném skle. Podíváme se, jak se tradičně brousilo. Uměli z něj například vyrábět různé sekery nebo nože, které používali ke zpracování kůže, nebo s ním uměli bojovat. První suvenýry, první ochutnávka kaktusu a první chilli v tradičním obědě (nepovinné).

Po obědě se vydáme na třetí nejnavštěvovanější katolické poutní místo na světě - k Panně Marii Guadalupské a na hlavní náměstí Zócalo neboli Plaza de la Constitución s metropolitní katedrálou nakloněnou na jednu stranu. Na Zócalo navazuje hlavní pěší zóna plná nejrůznějších obchodů a my jsme blízko našeho hotelu. Mexiko je země, která je kolébkou mnoha starověkých kultur a pro archeology je i dnes doslova rájem na zemi. Tato slova potvrzuje i nedávný nález, který vyšel najevo v Mexico City, když zde byla objevena vzácná aztécká věž postavená z lidských lebek. Co je nového ve světě archeologie v Mexiku, jaký je mexický prezident a mají ho Mexičané vůbec rádi... I o tom budeme hovořit na největším americkém náměstí.

O pár ulic dál se nachází náměstí Plaza Garibaldi, kde se schází většina Mariachis. První tanečky, první mexické písničky, první rychlokurz španělštiny, pak se snažíme protančit k hotelu místním metrem, které jezdí na gumových pneumatikách a kde jsou jednotlivé stanice označeny obrázky, aby nebyli znevýhodněni ti, kteří neumějí číst. Takto denně přepraví více lidí než žije v Česku. Takové je i Mexico City. Živé, pulzující a exotické. Náš komplexní a logický zájezd jsme připravili na míru vám, našim klientům - lovcům zážitků. Naši průvodci jezdí do Mexico City pravidelně několikrát ročně a důkladně Vám ho představí.  

3. den: Lítající indiáni a vzpomínky na 20. století

MEXICO CITY – ACAPULCO

Dnes se podíváme do krásného parku Chapultepec. Chapultepec je zelenými plícemi tohoto velkého města. Tento park je tak velký, že se do něj vešla zoologická zahrada, hrad (jediný v Mexiku), jezero, památky a několik muzeí. Můžeme zde vidět Voladores, létající indiány, kteří se za doprovodu tradiční hudby odvíjejí na desítky metrů dlouhých lanech a riskují své životy. Proč to dělají? Není to nebezpečné? Byl někdy někdo zraněn? Průvodce vám trpělivě vysvětlí vše, co vás zajímá. Zamyslíme se nad touto úchvatnou tradicí a pokračujeme krok za krokem.

Pro nás v CKSEN je Mexické antropologické muzeum nejlepším a nejkrásnějším muzeem svého druhu na celém světě. Zabývá se studiem předkolumbovského období a kultury v Americe. Většina artefaktů v muzeu jsou originály staré několik tisíc let! Nenechte si ho ujít a prohlédněte si nejvýznamnější památky včetně Slunečního kamene, modely měst, jak vypadala v minulosti, a dozvíte se další fakta o historii Mayů nebo Aztéků. Kdy měl nastat konec světa? Co tím mysleli? Uděláme si první přehled dějin. Vzácný Sluneční kámen pochází někdy z počátku 16. století a s příchodem barbarských Španělů v letech 1519-1521 byl téměř 300 let "pohřben" v útrobách mexické půdy. Znovu objeven byl až v roce 1790, kdy jej Mexičané našli a vystavili na boku Metropolitní katedrály, mimochodem největší katedrály v Mexiku, postavené na ruinách aztéckého Templo Mayor. Váží neuvěřitelných 24 tun a má průměr něco přes 3,5 metru. Všichni se ale těšíme, až zažijeme různé kultury naživo.

Jen kousek od muzea začíná dlouhá třída Paseo de la Reforma, kde se nachází socha Anděla nezávislosti, známá z mexických telenovel (Anděl je od muzea vzdálen přesně 2 km). Nejnovější fotografie tohoto starobylého hlavního města Aztéků, kteří jej nazývali Tenochtitlán. Pomalu se loučíme s tímto městem, které dobyli Španělé v čele s Hernánem Cortésem a přejmenovali ho na Ciudad de Mexico. Vydáváme se po Sluneční cestě do legendárního Acapulca.

Jedinečné Acapulco je nám mnohem blíž. CKSEN zařadilo Acapulco do programu jako první z Československa. Do té doby zde nikdo nebyl, ale každý o něm něco slyšel. Nacházíme se ve státě Guerrero, který je jedním z 32 států. Acapulco je spojeno s mnoha skandály z minulosti, ale dnes je tu klid, takže víme, že jsme opět přelstili poplašná média, která tu a tam otřásají složitým životem místních obyvatel. Romantika, to je Acapulco. Když čteme světové časopisy a to, co o tomto městě píší, usmíváme se.  Toto město si nezaslouží přívlastek nebezpečné a už vůbec si nezaslouží titulní stránky některých bulvárních časopisů. Proto se sem Evropané bojí jezdit, ale my známe pravdu a vy víte, že s CKSEN je vždycky bezpečno. Víme, co si můžeme dovolit. Víme, co je autentické a zajímavé. Acapulco je město plné paradoxů a odlišností. Aztéčtí bohové jsou nám nakloněni a my se jdeme vykoupat do Acapulckého zálivu, kde je voda kolem 29 stupňů, odkud máme výhled do dálky na kdysi honosné haciendy i na panorama mrakodrapů, takzvanou První avenue, přímořskou ulici, která ještě voní Amerikou. Je večer, slunce nádherně zapadá nad zálivem. Margarita chutná nějak lépe, a to jídlo! Gurmánské zážitky v našich tajných tipech na podniky plující na vlnách Pacifiku. Skvělé ceviche a fantastické mořské plody!

4. den : Blázniví skokani z 12. poschodí

ACAPULCO

Probouzíme se za zvuku oceánu. Šťastně jsme dosáhli nejzápadnějšího bodu naší cesty. Acapulco si připomíná svou slávu z poloviny 20. století. V šedesátých až osmdesátých letech minulého století se právě zde, v Acapulku, scházela smetánka ze Spojených států. Pokud jste si mohli dovolit dovolenou v Acapulku, měli jste se na co těšit! Byla to chlouba, kterou nám všude tiše záviděli. Scházely se tu hvězdy jako Elizabeth Taylor, Elvis Presley, Kennedyovi, Belmondo a další, měly tu své kluby, rezidence a oblíbené restaurace. Teď jsme tady my - Lovci zážitků. Jezdíme sem už od našich začátků v Mexiku a láska k tomuto městu se u průvodců dědí z generace na generaci. I dnes Acapulco stále chytá za srdce opravdového cestovatele, a proto ho nemůžeme obejít. Na našem zájezdu se budete koupat ve vlnách Pacifiku i Karibského moře.

Když se místních obyvatel Acapulca zeptáte, co je v Acapulcu největším lákadlem, dostanete rychlou a jednoznačnou odpověď - noční život, pláže a skokani z La Quebrada. Budeme na hlavním náměstí jedinými turisty? Projedete se ve volném čase lodí po vodách Acapulca? Vily podél útesů patří bohatým lidem. Bydlí v nich někdo slavný, koho bychom mohli znát například z televize? Náš kapitán CKSEN to přesně ví a prozradí to jen nám. Pozorujeme racky, kteří létají nad zátokou a hledají svou kořist, a s drinkem v ruce si představujeme, co si o tom výhledu myslel Elvis. Je to úplně stejné? Odpověď nám dává kapitán.

Každopádně žezlo skutečných hvězd Acapulca "ukradli" slavní skokani z La Quebrady, kteří se vrhají do úzké zátoky z 12. patra. Je to vůbec možné? Věřili byste, že tito lidé skáčou pravidelně už od 30. let 20. století? Samozřejmě to nejsou stále stejní lidé. Je to jedna rodina, která se tomu věnuje. Dnes je tu můžete vidět, jak skáčou do rozbouřených vln Pacifiku a pak se drápou zpět na 30metrový útes, ať je den nebo večer, noc nebo zima. Tichý oceán rozhodně není "klidný" a my se zatajeným dechem sledujeme, jak znovu a znovu riskují své životy. Odkud je nejlepší výhled? Průvodce to ví a zavede vás přímo na to nejlepší místo, kde ulovíte ty nejlepší fotografie. Mezi těmito skokany byl svého času i Johnny Weissmüller, který ztvárnil postavu prvního filmu Tarzan. Věděli jste o takových jedinečných skutečnostech?

Acapulco bylo vždy velmi oblíbenou plážovou destinací, ale v současné době je město o něco klidnější. Po hurikánu v roce 1997 vláda investovala více než milion dolarů do obnovy infrastruktury, vyčištění zálivu a zlepšení místních služeb. Díky tomu je Acapulco příjemnější než kdykoli předtím, a proto sem stále jezdíme, i když ho ostatní CK vynechávají.

Pořádně se vykoupeme na sluncem zalité pláži, osvěžíme se poslední piňa coládou a ráno se vydáme na cestu do exotického a tajemného vnitrozemí. Acapulco si dodnes zachovalo mexického ducha a rybářskou tradici. K tomu se přidávají živé noční kluby a diskotéky, kam se chodí bavit mexická mládež. Proto se v CKSEN chystáme strávit zde ještě jednu noc, abychom Acapulco pochopili. Odpočineme si před cestou z nejzápadnějšího bodu státu Guerrero (název znamená ve španělštině "Bojovník"), než přejedeme do nejvýchodnějšího bodu naší cesty, Cancúnu. Čeká nás další nádherný den plný dobrodružství.

5. den: Největší pyramida na světě, gigantické kaktusy a tajemství kvalitní čokolády

CHOLULA - OAXACA

Brzy ráno odjíždíme z moderního plážového města Acapulco, abychom co nejlépe využili dnešní dobrodružství, a putujeme do indiánského vnitrozemí, kde se jakoby náhle setkáváme s jiným světem. Tento svět je prodchnutý tradicemi, krásnou mexickou hudbou, lahodným jídlem, lákavou historií a zachovalými řemesly. Průvodce nám tyto divy odhaluje jeden po druhém. Mexiko se rozkládá na ploše více než 2 miliony km² a má všechna klimatická pásma. Moderní Mexiko jsme již důkladně poznali a nyní je řada na nás, abychom prozkoumali jeho okouzlující historii. Naše propracovaná trasa po Mexiku pokračuje kolem nejslavnější sopky Ameriky, Popocatepetlu! Vykoukne na nás zpod mraků přírodní kolos vysoký více než 4 000 metrů? Musíme mít dobrou karmu, tak ať se nám to vyplatí! Stále aktivní sopka budí velký respekt, a tak ji opatrně objíždíme, abychom ji neprobudili, a blížíme se k naší zastávce, městu Cholula. V Cholule sa nachádzajú pozostatky najväčšej pyramídy na svete. Ospravedlňujeme sa milovníkom egyptských pyramíd, ale je to tak! Pyramida v Cholule je větší než pyramidy v Egyptě. Španělé s ní však nic neudělali a po dobytí území na jejím vrcholu postavili koloniální kostel. Ostatní toto místo obcházejí. Věřili byste tomu? My v CKSEN vám ho důkladně ukážeme. Projdeme se jeho tajemnými a dosud zcela nevysvětlenými tunely a odhalíme tajemství, která skrývá ve svých útrobách. Budeme si připadat jako průzkumníci a dotkneme se dávné historie. Jak to tu asi vypadalo před příchodem Španělů? I tento příběh vám bude vyprávět průvodce, který je vždy s vámi.

K obědu vyměníme mystické zážitky za gurmánské a ochutnáme tradiční kuchyni kombinující maso a čokoládu. Zase jste slyšeli správně! Tradiční omáčka mole už dávno sklidila slávu a vy ji musíte ochutnat. CKSEN zná nejlepší restaurace v regionu a vy si dokonce budete moci vybrat svou oblíbenou verzi této omáčky. Tuto specialitu mexické kuchyně překoná jen málokdo na světě, a proto jsme tady my! Kdo si koupí hotovou omáčku na molu a odnese si ji domů? My si kufry plníme jinými suvenýry.

Po obědě pokračujeme legendární oblastí, kde údajně řádí bájná příšera zvaná Chupacabra. Existuje? Neexistuje? Každopádně ani v 21. století není neobvyklé, že se v místním týdeníku objeví zpráva, že "něco" ohrožuje dobytek farmářů. Pokračujeme přes mexickou prérii s více než desetimetrovými kaktusy do Oaxacy, která je považována za jedno z nejkrásnějších koloniálních měst v Mexiku.

Zážitky a intenzivní prožívání každého dne nám téměř znemožňují kontakt s moderní civilizací. Ta mexická má ale něco navíc, průvodce to ví už dlouho a ukáže vám ji krok za krokem. Pomalu vás zde vtáhneme do hlubin dosud nerozluštěného a mystického, a o tom je naše Mexiko. Jednoduše řečeno, tak to prostě je. Musíte sem přijít a zakopnout o tu mexickou červenou hlínu, aby z ní něco vzešlo. V Oaxace se z nás pomalu stanou odborníci na Mexiko, ale to je stále jen zlomek toho, co nás čeká na konci našeho propracovaného itineráře. Pokud nám bude počasí i nadále přát, naše tváře se pomalu zbarví do odstínu růžové a hnědé. Věděli jste, že v Oaxace se nachází také nejstarší hotel v Mexiku?

6. den: Zlato Zapotéků a chutné chapulines

OAXACA

Probouzíme se v našem koloniálním hotelu ve staré Oaxace, která je součástí UNESCO. Od Mexico City se liší stejně jako den od noci. Jedná se o svobodný a suverénní mexický stát. Z prohlídky budete nadšeni. Oaxaca s příjemným klimatem věčného jara je obklopena pohořím Sierra Madre del Sur, které jako by chránilo její starobylý indiánský charakter před zbytkem světa. Krásné domy, postavené v barokním koloniálním stylu s použitím velmi pestrých barev, ulice postavené v pravém úhlu, krásné okenice se starými mřížemi. Katedrály a kostely, které nebyly v Novém světě ušetřeny. V nejkrásnějších ulicích, kterými vás provede průvodce, se setkáte s velkým procentem potomků původních obyvatel Mixtéků a Zapotéků, kteří i v 21. století bojují za svá práva, aby měli přístup k lepším školám, aby jim nebyla zabavena půda, aby se zlepšilo jejich postavení v Mexiku. Domorodé ženy si stále nechávají zaplétat vlasy a nosí tradiční vzorované kroje. Takhle by vypadala Kuba, kdyby nepřišla revoluce? Průvodce nás postupně seznamuje s tím, jak zde lidé žijí. Co trápí místní mládež a co řeší na Facebooku... Kde pracují rodiče a mohou posílat děti do lepších škol... Vlastní půdu? Nebo jim ji někdo sebral? Víme všechno.

Na svazích a v údolích v okolí Oaxacy se nachází mnoho malých usedlostí a vesnic, kde se dochovalo až 16 různých jazyků a kulturních skupin. Oaxaca je kulturní mozaikou, která nemá v Mexiku konkurenci. Kostel Santo Domingo, zavlažovací systém města, kobylky - chapulines a trh s kořením. Program je nabitý, ale ve volném čase bude příležitost navštívit muzeum s expozicí zapotéckého zlata. Oaxaca je úplná změna oproti Mexico City nebo Acapulcu a my ji intenzivně prožíváme. Oaxaca je zkrátka kouzelná.

Jinak víte, odkud čokoláda pochází? Předpokládáme, že téměř každý si pochutná na lahodné čokoládě vyrobené z kvalitního kakaa. Věděli jste, že ačkoli kakao pochází z Amazonie, byli to Mexičané, kteří tuto rostlinu jako první vypěstovali? Termín chocolātl pochází z aztéckého jazyka náhuatl.V Mexiku se čokoláda hlavně pije a standardně patří mezi nejoblíbenější horké, ale i ledové nápoje. Zkušený průvodce  vám důkladně vysvětlí vše od kakaových bobů, fermentace, sušení, pražení, mletí a přísad. Kde jinde ochutnat pravou čokoládu? Např. 1/2 kg čokoládových bobů, 15 dkg skořice, 20 mandlí, 1/4 kg třtinového cukru. Vše je před vás vhozeno do mlýnku, ze kterého vytéká šťáva zázračné chuti.

Nad starým městem zapadá slunce, ulice zalévá tma, rozsvěcují se světla ve starých pouličních lampách a my se za doprovodu melodií skupiny Cielito Lindo vracíme do našeho hotelu, který je v docházkové vzdálenosti od absolutního centra města.

7. den: Nápoj s červíkem, Bílé město a největší strom v Americe

OAXACA - VILLAHERMOSA

Už třetí den se zatajeným dechem pozorujeme vrcholky hor v okolí Oaxacy. Nahoře se nachází legendární památka Monte Alban - "Bílé město", které je spojováno s Olméky a Zapotéky. Dnes vás chceme nadchnout. Je to obrovská hora, jejíž vrchol tito "blázni" vytesali do naprosté roviny, aby z něj vytvořili dobré podstavce pro své chrámy a paláce. Dodnes si nedokážeme představit, jak odstranili tak obrovské množství zeminy, ale podle všeho jim muselo trvat 300 let. Až tam budeme, zjistíme víc! Kdo byli Zapotékové, kteří také přišli na to, jak získat barvivo a vytvořit 40 odstínů červené? Jaký odstín červené vytvoří PH na vaší ruce? Jako léčitelé, lékaři a šamani působí Zapotékové dodnes.Důkladná prohlídka kolosálního města a velkolepých pyramid Monte Alban s výhledem na údolí Oaxaca, které průvodci CKSEN milují z celého Mexika nejvíce, zejména v období dešťů, kdy je celá okolní krajina zaplavena krásnou zelení a své nadšení samozřejmě přenesou i na vás.

Zpět se vracíme klimatizovaným autobusem a jedeme kolem koloniálního města Oaxaca do městečka Santa Maria del Tule, kde uvidíme největší strom v Americe. Čekali byste, že bude na takovém místě? Jak vypadá strom s obvodem 56 metrů? Je vyšší než široký? Při místních oslavách a tradičních slavnostech se pod jeho korunu vejde celá mexická kapela, hudebníci a zpěváci i všichni představitelé města. Představte si, že tento strom znali Aztékové, Zapotékové i Španělé. Kdyby tak uměl mluvit! CKSEN vás provede i touto částí země, kterou ostatní obcházejí, ale my se mu dostaneme pod kůži. Tento strom byl zasazen ještě v době, kdy tu stála pyramida! Na jejím místě dnes stojí krásný bílý koloniální kostel.

Dále budeme vyrábět mezcal, tradiční nápoj z červů z údolí Oaxaca. Odtud pochází pravý mezcal! Vyrábí se z rostliny agáve, která se podobá aloe vera, ale je mnohem větší. Jak se liší od tequily, která se vyrábí na severu Mexika, ve státě Jalisco?"  Dále navštívíme nádvoří, kde uvidíme, jak se Zapotékové mísili se Španěly a naučili se používat ovčí vlnu. Posadíte se ke kolovratu? Jak se vyráběli vlněné koberce? Pokud se v nabitém programu najde dostatek času, zbude místo i na další lahůdku, indiánskou saunu Temazcal! Tu v minulosti využívali všichni zapotéčtí králové.Když to dokázali oni, zvládneme to i my. Náš intenzivní den se pomalu chýlí ke konci. Nebo toho ještě nemáte dost? Tak pojďme pokračovat! Kdo chce ochutnat tlayudas? Jsou to kukuřičné tortilly, typické pro stát, ve kterém se nacházíme. Přestože tlayuda je jedním z druhů kukuřičných tortill, které se v Mexiku podávají téměř ke všem jídlům, její chuť je úplně jiná. Během přípravy získává charakteristickou konzistenci: od pružné po polokřupavou, mírně vlhkou, čerstvou a obtížně žvýkatelnou. Samotné náplně závisí na restauraci nebo pouličním prodejci, případně na tom, na co máte dnes večer chuť. Určitě si nenechte ujít ani tento gurmánský zážitek!

Pokaždé, když přijedeme do Mexika, vidíme lidi, kteří si i s tím málem, co mají, umí užívat života. I když se nám může zdát, že jejich zdroje jsou omezené, mnohdy jim to stačí, a jak se říká, ke štěstí nepotřebujete mnoho. A my s nimi musíme opět souhlasit. Den je na svém konci a my už pomalu, ale jistě jíme jako Mexičané, milujeme život jako Mexičané, pijeme jako Mexičané a zpíváme jako Mexičané. Nastupujeme do našeho autobusu a unavení padáme do sedaček a připravujeme se na noční přesun, jediný na našem itineráři, do Villy Hermosy.

8. den: Nejstarší americká kultura a hledání černého jaguára

VILLAHERMOSA - PALENQUE

Ráno jsme dorazili do Villahermosy. Náš pronajatý autobus zastavuje před naší oblíbenou restaurací, kam chodíme už léta. Na výběr máte z mnoha mexických i mezinárodních jídel, jako jsou vajíčka, huevo rancheros, avokádo, zdravé a šťavnaté ovoce. Po výživné snídani podle vaší chuti a požadavků si dáme ještě kávu nebo čaj a pomalu se naladíme na krásný den, který v tomto městě strávíme. Villahermosa znamená v překladu "Nádherné město", i když se vám může zdát, že kvůli neuspořádanému centrálnímu náměstí svému jménu příliš neodpovídá. Je to však hlavní město státu Tabasco a nacházíme se zde v těsné blízkosti Mexického zálivu. Villahermosa má velmi blízko k vodě, řeky Carrizal a Grijalva se dělí o toto území spolu s četnými parky rozesetými po jejích březích, kde se nacházejí různé památky a muzea dokumentující slavnou historii Olméků.Koupání se však věnujeme až později. Dnes pro vás máme připravený bohatý program šitý na míru, protože v Mexiku je s námi vždy co nového objevovat. Naše cesta plná dobrodružství pokračuje k Olmékům.

V džungli uprostřed tohoto města objevíte nejstarší americkou kulturu v parku La Venta. Ano, slyšíte správně! Jsme stále ve městě! Celý tento nádherný park je rozdělen na zoologickou zahradu, kde můžete potkat černé jaguáry, papoušky nebo opice, a na archeologický park. Zde uvidíme obrovské hlavy starých Olméků, které zdobí všechny učebnice dějepisu mexických školáků.

Kolosální hlavy s negroidními rysy, reliéfní megakamely, šamanské oltáře... Před naším letopočtem to muselo vypadat docela zajímavě. Tito Olmékové byli jakousi prababičkou všech mezoamerických civilizací, a proto se zde musíme zastavit. No, a právě tito Olmékové také vyřezávali tyto obrovské hlavy, na které se díváme, někdy kolem roku 1500 př. n. l., které mají zobrazovat válečníky a významné vládce. Olmékové byli také úplně první, kdo začal pěstovat zmíněný kakaovník - více než 3000 let před naším letopočtem.Mayové ve 4. století podávali svým vládcům kakaový nápoj a Aztékové dokonce používali kakaové boby jako platidlo. Když mohli pít čokoládu oni, můžeme i my! A ne jen tak ledajakou čokoládu. Ochutnejme šálek pravé čokolády s minimem cukru. Na místě vás tímto gurmánským zážitkem provede průvodce.

Kakao tedy důvěrně znaly již starověké předkolumbovské civilizace, jak již dobře víme. Kakaovník byl posvátným stromem a čokoláda byla nápojem, který mohli pít pouze panovníci. Obyčejní lidé měli zkrátka smůlu. Dnes je všechno úplně jinak. A jak už dobře víme, Mexičané neváhají používat kakao v kuchyni netradičním způsobem. Vzpomínáte si na gurmánskou pochoutku Mole poblano z Oaxacy?To byla ta čokoládová omáčka s masem! Měli jste možnost ji ochutnat, nebo budete hledat další příležitost? Její chuť je sladká a slaná, lehce pikantní a můžeme potvrdit, že mnoha klientům omámila smysly. A to mexickým babičkám stačilo přidat do hrnce chilli papričky a kuchařky se začaly plnit recepty... Vepřové maso v čokoládě, hovězí maso v čokoládě a mnoho dalšího.

 

Nezůstáváme jen u čokolády! Místní zoo dokonce chová jednu z největších šelem na světě, která má příbuzné v kubánské Zátoce sviní. Nad hlavami nám létají barevní papoušci, z vody vystrkuje zuby nebezpečný aligátor a my, oslazení čokoládou, nasedáme do autobusu a jedeme o kus dál. Krátký přejezd do Palenque na okraji deštného pralesa. Příroda kolem nás se náhle opět změnila. Stihli jste to vůbec zaregistrovat? Jako pravý milovník Mexika vám váš vyškolený průvodce tyto detaily připomene, abyste je nepřehlédli! Z rovinaté oblasti jsme přešli do oblasti deštného pralesa. Zažijeme pravý mexický liják? Pršet bude, jinak by tam nebyl deštný prales, na druhou stranu prší krátce, ne celý den. Přijíždíme do krásného historického městečka Palenque a všichni se těšíme do našeho pohodlného koloniálního hotelu. Čí tvář na nás hledí z každého rohu? To je král Pakal, ale o něm si povíme víc zítra. Máme za sebou úspěšný den a zbývá se jen ubytovat v hotelu. V dusném počasí se můžete osvěžit v hotelovém bazénu nebo baru. Natřete se krémem, hoďte na sebe plavky, požádejte na baru o margaritu nebo pinacoladu a zaujměte místo u bazénu.Ubytovali jsme se v hotelu, který má také skvělou restauraci, kde doporučujeme ochutnat aztéckou polévku, rajčatovou polévku s kukuřičnými plackami se sýrem a avokádem. Tato restaurace je otevřena i na večeři. A pokud jste ještě nestihli ochutnat nejznámější tacos, jen o pár metrů dál se nachází malý podnik vedený místní rodinou, Tacos del Triciclo, kde je připravují opravdu dobře. Který bude váš nejoblíbenější? A který bude nejpálivější? Hotel se nachází na okraji historického centra. Pokud se z hotelu vydáte doleva, během 10 minut se ocitnete v centru města, kde se můžete vydat na podvečerní procházku a třeba si pořídit ještě pár suvenýrů.

9. den: Tajemství pyramid v nedostupné džungli státu Chiapas

PALENQUE

Máme před sebou další krásný den. První ranní paprsky se prodírají skrz mraky. Děti v uniformách běží uličkou do školy, starší do práce nebo posedávají ve stínu palem a  cestovatelé se těší na dnešní dobrodružství! Vzduch se pomalu ohřívá, z ulice se line vůně prvních ranních tacos, do sklenic se nalévá čerstvý pomerančový a ananasový džus a na talíře se krájí šťavnatá papája. Věděli jste, že v roce 2021 bylo Mexiko vyhlášeno největším vývozcem papáji na světě? Předstihlo tak giganta Brazílii i sousední Guatemalu. Jsme ve správný čas na správném místě! Kde jinde si dát sladkou papáju, když ne tady v Chiapasu, protože Chiapas se pyšní tím, že patří mezi tři mexické státy, které zároveň produkují nejvíce papáji. Věděli jste o takových jedinečných faktech? Průvodce CKSEN toho ví mnohem víc! Čerpejte z našich zkušeností. Zbytek vám prozradíme na vaší vysněné mexické dovolené.

Nasedáme do autobusu a vydáváme se na cestu do bujné zelené džungle, která před světem stále ukrývá celé království Pakala. První, co nás při příjezdu do Palenque zarazí, je vlhké klima prostředí, a pak majestátnost okolí, které učarovalo nejen nás, ale i badatele Alberta Ruze v 50. letech. Vyrazí vám dech stejně jako jemu? Vcházíme do náruče bujné přírody a připadáme si jako dávní objevitelé. Jaké to asi bylo, když objevili první pyramidy? Když poprvé pochopili velkolepost tohoto místa?Archeologie je úžasná práce a váš průvodce vám poví, co nového zde bylo od poslední návštěvy objeveno (velmi mnoho staveb je stále pod vrstvou skály), a prozradí vám i mnoho dalších zajímavých příběhů, legend a faktů. A jako vždy netrpělivě čeká na vaši otázku, jak vznikl samotný název palenque a zda má něco společného s naší pálenkou.

Právě Pakal byl nejvýznamnějším vládcem předkolumbovské Ameriky. Vládl 68 let v době, kdy se lidé běžně dožívali poloviny, a stal se tak nejdéle vládnoucím mayským panovníkem. Uvidíte zde jeho hrobku a okamžitě vás uchvátí ztracená civilizace podmanivého Palenque. Královský palác, Chrám nápisů, palisády městského státu a mnohá tajemství, která se stále skrývají v hluboké džungli. Víte, kolik jich je? Více než 1400. Proč je Pakal spojován s kosmonautem? Palenque je magické a vyvolává dojem posvátnosti. Když procházíme kolem kolosálních pyramid, připadáme si tak malí a bezmocní ve srovnání s moudrostí Mayů - civilizace, která zde žila. Většina turistů z Cancúnu nezabloudí dál než do Chichén Itzá a málokdo se dostane tak hluboko do Mexika. Nádherná podívaná, která si zaslouží místo v našem propracovaném itineráři, a vy máte to štěstí, že jste ji ještě stihli.

V národním parku chráněném UNESCO žijí také ohrožené druhy zvířat, tukani a papoušci. Procházíme uličkami mayského města a přicházíme k věži, nad níž náhle přelétají pestrobarevní papoušci, z přilehlého lesa se ozývá ohlušující skřek vřešťanů a lidé zvedají oči k vysoké věži. My, jako praví lovci zážitků, zvedáme svůj zrak o něco výš! K samotnému nebi! Protože právě odtud Mayové pozorovali a zapisovali hvězdy. Že by právě zde stanovili údajný konec mayského kalendáře? Je toto skutečné Mexiko v hrdém zapatistickém státě Chiapas? Chiapas je také nejchudší ze všech mexických států. Právě zde nejvíce pocítíme rozdíl mezi moderním a pulzujícím Mexico City, do kterého jsme před několika dny přiletěli, a prostým životem na jihu země, kam zabloudil náš zájezd. Dokonalé pochopení reality. A kdo byli zapatisté? Uvidíme nějaké? Budou po nás chtít nějaké peníze, mýtné nebo úplatky? Nebojte se! Zkušený průvodce přesně ví, co můžeme od zapatistů očekávat, a o své znalosti se s vámi samozřejmě podělí.

Po důkladné prohlídce Palenque si odskočíme na odpolední návštěvu vodopádů AGUA AZUL, které vykouzlí atmosféru telenovel a kýčovité krásy mexických vodních toků.  Potkáme místní mayské ženy s košíky na hlavách plnými kukuřice a hrstí čerstvých banánů v náručí, s uhrančivě krásnýma černýma očima, které na nás neodolatelně hledí a hádají, kde na mapě může ležet Česko. Přišli jsme k vodopádům Agua Azul. Jejich název v překladu znamená "Modrá voda" a my na místě zjistíme, čím by to mohlo být. Pokud budeme mít skvělou karmu (opět toho využijeme), počasí nám bude přát a přivítají nás kaskádovité vodopády s oslnivě tyrkysovou vodou, která doslova láká ke koupání. Jsme již velmi hluboko v džungli Chiapasu. Vodopády jsou tvořeny řekami Shamulja a Tulija, které si razí cestu nepřístupným pralesem. Další intenzivní den plný zážitků se chýlí ke konci a my jsme za polovinou naší cesty.

10. den: Nejklidnější město v Mexiku

PALENQUE – MERIDA

Odjezd směrem k poloostrovu Yucatán. Cestu si ale zpříjemníme koupáním v Mexickém zálivu! Budeme patřit jen do zlomku turistů, kteří tak při návštěvě Mexika učiní! Stojí to za to.

Další jedinečná místa, která všichni míjejí, protože o nich nemají tušení. Jdeme na krásnou písečnou pláž a cítíte, jak se vám zrychluje tep? Na tváři se objeví úsměv, který nás bude provázet opět po celý den. S CKSEN jste prošli pestrým Mexikem a bylo to intenzivní, kouzelné a plné zážitků. Zdaleka však nejsme na konci cesty. Lákavému občerstvení neodolá téměř nikdo. Neuvěřitelně azurové moře, do kterého se noříme, je téměř bez vln. Na pláži pak ochutnáváme čerstvé mořské plody na našem oblíbeném místě, kam chodíme už léta. Tady vám udělají krevety na všechny způsoby. Přihodíme vychlazenou Coronu a snažíme se shrnout, co jsme zažili. Perfektní osvěžení na cestě na horký jih.

Příjezd do nejbezpečnějšího města Mexika - Méridy. Krásné hlavní město státu Yucatán, večer strávíme na jeho náměstí a v blízkém okolí. Zde zároveň třeba nakoupíme ručně tkané houpací sítě, hamaky a typická barevná sombrera proti yucatánskému slunci. Původní koloniální stavby, které jsou zde stále k vidění, pocházejí z doby, kdy sem přijížděli španělští vyslanci a stavěli zde světské obytné budovy i katedrály. Mérida má proto nejstarší katedrálu na americkém kontinentu. Mérida měla blízko ke Spojeným státům, Kubě i Evropě a v 19. století se zde tak dařilo obchodu, že se jí začalo říkat "Paříž Západu".  Říká se, že zde v té době žilo velké množství milionářů. Ti posilovali kontakty zejména s Francií, odkud si nechávali dovážet luxusní zboží. Elegantní Paseo Montejo s paláci má připomínat Champs-Élysées. Mérida je prý městem s nejvyšší životní úrovní v celé zemi. Právě tady si náhle všimneme četných amerických důchodců. Pomalu začínáme Mexiko velmi dobře poznávat, a tak se sebevědomě, ale stále v doprovodu průvodce, vydáváme do ulic tohoto moderního města.

Gurmánům doporučujeme restauraci La Parrilla, kde dělají výborné steaky, skvělé hovězí maso, skvělé koktejly a najdete tu i sombrera v mexických barvách, se kterými se můžete vyfotit. Případně Pancho's na adrese Calle 59 509, Parque Santa Lucia, což je Fridina restaurace. Velmi příjemná atmosféra a vaří i yucatánskou kuchyni. CKSEN doporučuje citronovou polévku yucatán a grilovanou chobotnici. Prostě jídlo je tu jedinečné! Blížíme se k vyvrcholení naší cesty. Zítra nás čeká jeden ze 7. novodobých divů světa a legendární Cancún.

11. den: Jeden ze sedmi divů světa

MERIDA – CHICHÉN ITZA - CANCUN

Ráno vstáváme a odjíždíme do vnitrozemí, do Chichén Itzá. Čeká nás krásný den. Již na nás čeká jeden ze 7. novodobých divů světa, Kukulkánova pyramida a její dokonalé matematicko-astronomické prvky, které nás ohromí pokaždé, když sem přijedeme. Naši CKSEN průvodci jsou na tomto místě několikrát ročně a znají ho jako své boty. U vchodu na nás čeká náš místní průvodce, kterého si bereme navíc, aby nám vysvětlil podrobná fakta o životě v Chichén Itzá, které je jedním z nejrozsáhlejších mayských městských komplexů.

Slavné archeologické naleziště Chichén Itzá je od roku 1988 zapsáno na seznamu UNESCO. Je to nejznámější stavba slavné mayské civilizace na poloostrově Yucatán a je to třešnička na našem mexickém dortu plném těch nejkrásnějších zážitků. Mayové zde vládli od 6. století a později je vystřídali Toltékové. Naše hlavní pozornost se soustředí na El Castillo, což v překladu znamená "hrad". O něm vám budeme vyprávět. Pyramida sloužila jako velký kalendář, podle kterého Mayové určovali, kdy mají zasít, kdy přijde období dešťů a kdy mají očekávat období sucha atd. Kruhová observatoř Caracol z poloviny prvního tisíciletí, hřiště pro rituální míčovou hru pelota a samozřejmě je tu cenote. Bude zde také možnost zakoupit si suvenýry, které vám ještě chybí.

Magické datum 7.7.2007 bylo dnem, kdy Chichén Itzá úspěšně získalo místo v žebříčku 7. nových divů světa. V roce 2022 tento mexický 7. div světa otevřel svou další odkrytou část. Bude se jmenovat "Chichén Viejo" (Starý Chichén). Tak se na to podívejte! Do Mexika se vyplatí jet i v dnešní době! Mezi prvními návštěvníky je vždy něco nového k objevení a CKSEN vás tam rád zavede. Tato nová část se nachází hlouběji v džungli, asi 900 metrů od legendární pyramidy El Castillo.¨ Začali ji odkrývat už v roce 2020, ale kvůli pandemii byly práce pozastaveny. Pokračovat budou v roce 2021. Kácení džungle se neplánuje, což je skvělá zpráva, protože právě okolní bujná vegetace dodává místu neuvěřitelné kouzlo a tajemství. Při archeologickém výzkumu v Mexiku se snaží zachovat co nejvíce původní vegetace a chránit ji. Je to jakási čtvrť, kde budete obdivovat paláce a chrámy zdobené scenériemi. Dodejme, že v roce 2023 bude otevřena Mayská vlaková dráha, která bude projíždět státy Tabasco, Campeche, Yucatán, Quintana Roo a Chiapas se zastávkou v Chichén Itzá.Díky tomu je lovení zážitků v mayském světě mnohem dostupnější a stojí za to ho zažít!

Večerní příjezd do Cancúnu, největšího turistického centra s dokonalou infrastrukturou a legendárním mořem - modrým Karibikem. Odpočinek v hotelu dle vlastního výběru. Odpočinek v hotelu dle vlastního výběru. Možnost přidat luxusní all inclusive hotel - doporučujeme všem! Bude to zasloužený odpočinek po naší cestě.Budeme relaxovat na Mayské riviéře, která se táhne od Cancúnu až po město Playa del Carmen. Doporučujeme rezervovat si hotel all inclusive v hotelové zóně na pláži, která je vzdálená přibližně 15 minut autobusem od centra Cancúnu, nebo vynikající pětihvězdičkové resorty na Costa Mujeres či Playa del Carmen a pozvednout svou dovolenou na nejvyšší úroveň. Naši nabídku najdete v doplňkových službách k zájezdu. Všechny hotely jsme vyzkoušeli a věříme, že si mezi nimi najdete ten svůj. Rozdělte se do hotelů a aklimatizujte se. Včera jsme se koupali v klidných azurových vodách Mexického zálivu a dnes se ponoříme do tyrkysových vln Karibiku.

12. den:  Odpočinek na příjemných plážích Karibského moře

CANCÚN, MAYSKÁ RIVIÉRA

V tento den si budeme užívat zasloužený odpočinek na bílých plážích Karibského moře a rekapitulovat zážitky z dvanácti mexických států, které jsme dosud projeli. 

13. den: Oddychnete si nebo zvládnete ještě jednu pyramidu?

TULUM

Pokračujeme v relaxaci na pláži. Ti, co si objednali fakultativní výlet – návštěvu mayského města Tulum a objevování tajemných podzemních řek Cenotes, se pak vydají za dalším dobrodružstvím. Odpočinek je ale též nemine, až se večer vrátí z cest. Doporučení: Výlet si můžete objednat a uhradit ještě před odletem do Mexika, více informací naleznete v doplňkových službách u zájezdu. 

Zajímavosti: Tulum je jediné mayské město postavené na břehu moře s krásnou pláží. V minulosti bohatlo díky obchodování s městy, která ležela jižněji na pobřeží. Zde začíná, respektive končí, druhá největší korálová bariéra na světě. Podle pyramidy, která sloužila jako maják, Mayové přesně věděli, jak překonat bariéru, aniž by se zřítili. Pod pyramidou je nádherná pláž s bílým pískem a výhled na Karibské moře, které hraje všemi odstíny modré, jsou neuvěřitelné. Zachytit mayskou památku s Karibským mořem v jednom záběru, takový zážitek nikde jinde neuvidíte a odvezete si kompletní balíček zážitků. A my se dnes nezastavíme! Ještě nás čeká koupání v cenotes. Hodíme na sebe plavky a zaplaveme si v nich. Věděli jste, že cenotes tvoří vzájemně propojený systém a podle jedné z teorií vznikl pádem meteoritu, který způsobil dobu ledovou? Jsou nádherné, podívejte se do naší fotogalerie. U Karibiku nám zima nebude. Návrat do hotelu v podvečer. Pokračujeme v odpočinku.

14. den: Odpočinek na příjemných plážích Karibského moře

CANCUN, MAYSKÁ RIVIÉRA

Tento den bude patřit naprostému nicnedělání a lenošení na bílých plážích Karibského moře. Kdo bude chtít, může si povídat o tom, co se mu z velkolepého mexického putování líbilo nejvíce.

15. den: Check out a odlet domů

CANCÚN

Poznávací zájezd do Mexika se pomalu a jistě chýlí ke konci. Začínáme pozvolna balit, ale ještě před odjezdem využijeme pár hodin k procházce po pláži anebo k výletu do města Cancún za případnými nákupy posledních dárečků pro blízké. Utratíme poslední pesos a budeme okouzleni z tak velkého množství „ulovených“ zážitků. A pak už nás čeká jen check-out z hotelu a rozloučení se s Mexikem. Po obědě se přesuneme soukromým transferem na letiště a počkáme na náš let. Hasta luego! (Brzy na shledanou!)

16. den: Vítejte doma

Po patnácti dnech na cestách po Mexiku přilétáme domů – plni dojmů, prohřátí mexickým sluníčkem a obohaceni o historické poznatky. Před námi je sdílení dechberoucích zážitků s rodinou a přáteli. Nikdo neuvěří, jak skvěle jsme se měli! 

Mexiko - velký okruh
<
>
Slavná pyramida Chichen Itza při západu slunce SEN na pyramidě Chichen ItzaPyramidy Palenque ukryté v mexické džungliSvětoznámý TeotihuacánSEN v Mexiku Palenque v Chiapas, nejchudším státě MexikaSlavné Olmécké hlavy v Mexiku Palenque - jedno z nejkrásnějších mayských městCK SEN v historickém Mexiku Pyramidy Tulum na pobřeží azurového KaribikuTulum je historie zasazená do přímořského prostředíVýhled na několika milionovou metropoli Mexico City Katedrálu v Mexico city Pláž v slavném Acapulcu Katedrála v OaxaceDeset metrů vysoké kaktusy v Mexiku Detail v mayské kultuře Vodopády Agua Azul lákají k osvěženíKoupání v mexickém cenotesBarevné mexické kukuřiceNetradiční mexické speciality V ulicích Mexika to vždy žije Tradiční mexický folklórMexiko je plné tradicArtisté Los VoladoresSEN na Karibské pláži Azurové karibské plážeOdpočinek u Karibiku Exkluzivní hotel na Mayské riviéřeLuxusní ubytování v Mexiku Dokonalý relax si můžete užít v rezortu Rosewood MayakobaKomfort prémiových hotelů
Stále živá sopka Popocatepel

MEXIKO velký okruh - program je do detailu propracovaný a dynamický

Milý Richarde,

právě jsem se vrátil z překrásné cesty Mexiko-velký okruh.Byl jsem-jako i při všech minulých cestách s CK Sen NADŠENÝ.
Program je do detailu propracovaný,dynamický...se zaměřením nejen na poznání architektonických památek, kterých je v Mexiku mnoho.Ale poznávali jsme i mexické zvyky, vynikající jídlo,styl místního života.A to díky perfektní a nadšené průvodkyni Petře Kováčové.Měla neuvěřitelný rozhled o všech mexických činnostech, ke každému klientovi se snažila přistupovat výrazně individuálně,ale tak,aby to neohrozilo skupinové zájmy.
Byla stále milá,usměvavá,vztřícná a bravurně a s ohromnou dávkou empatie vše vyřešila ke spokojenosti klientů.
Já sám jsem chtěl hned druhý den navštívit velké baletní představení v Mexiko City.Zmínil jsem se Vám,.Richarde,že bych na představení strašně rád šel a že ho nedokážu přes net koupit,jelikož nemám mexickou debetní kartu.Petra nás čekala na letišti a hned mi předala vytoužený lístek na představení. Byl jsem šťastný!Tomu říkám individuální přístup ke klientovi.Proto si raději vždy u Vaší CK trochu více připlatím a mám jistotu kvality,velmi dobrého ubytování,skvélého průvodce,garance odjezdu zájezdu atd.
Z Mexika jsme viděli vše důležité. Památky Aztécké, Toltécké,Mayské.....projeli jsme Mexiko křížem krážem, byli i na zpracování a výrobě mezcalu,koberců...ochutnali pražené kobylky chapulinas v různých obměnách,omáčky mole, všemožné buritos,empanády,tacos, pili vynikající mexická vína....a samozřejmě tequilu.Ta se stále rozlévala při přejezdech autobusem, abychom lépe poslouchali výklad, sledovali dokumentární filmy atd.
Nakonec jsme dorazili na Mayskou rivieru a zaslouženě odpočívali v pětihvězdičkové rezortu all you cane eat...užívali bělostných mexických pláží blízko Cancunu, absolvovali fakutativní program se sporty,potápěním či poznáním Tulumu a jeskyní Cenotes.
Děkuju moc a těším se na další cesty s CK SEN
Richard Jandejsek

Čti více
Slavná pyramida Chichen Itza při západu slunce

MEXIKO velký okruh - velké díky

Ahojky,
zdravíme všechny účastníky zájezdu, kteří s námi absolvovali autobusem 4 000 kilometrů bez nehod po Mexiku v únoru 2014. Díky našemu skvělému průvodci Adrianovi a tequile jsme si domů odnesli plno poznatků, které v knížce nenajdete (jak žili a žijí Aztékové, Mayové, Toltékové......), nasáli atmosféru koloniálních měst.
Ještě jednou velké díky.
Zdraví
Anna a Josef Růžičkovi

Čti více
SEN na pyramidě Chichen Itza

Mexiko - velký okruh, jsme velice spokojeni

Dobry den,

rad bych, lepe receno radi by jsme s manzelkou popsali nase dojmy z krasneho vyletu, z okruhu z Mexica.
Po skusenostech z lonska kdyz jsme s vasi cestovkou navstivili Peru, Bolivi a Chile (ktery byl mimochodem perfektni) jsme si uvedomili, ze exepedicni charakter vasich zajezdu nam opravdu vyhovuje. Z duvodu casoveho a logistickeho jsme letos nemohli na expedici do Venezuely, proto tentokrat padla volba na komfortnejsi okruh Mexicem. Nevedeli jsme co mame ocekavat od zajezdu komfort a priznavame se, ze jsme meli obavy jestli nas tento vylet dokaze uspokojit stejne jako ten lonsky. Uz v prvnich dnech se ukazalo, ze nase obavy nemeli zadne opodstatneni a nase nadseni s pribyvajicimi dny se pouze stupnovalo. Opet jsme navstivili krasne a nezapomenutelne mista, poznali jsme super lidi a dozvdeli jsme se spousta novych a hodne zaujimavych veci ktere nam uz nikdo neveme :o). O zazitcich ani nemluve, ktere nam dali zapomenout na kazdodenni shon moderni doby a kterych bylo vic nez dost. Opravdu jsme si odpocinuli a to hlavne psychicky a vraceli se do “civilizace” s dobytymi baterkami. Dik za to :o).
Katka Liskova…Spokojenost a to nad miru. Profesionalka ale pro nas hlavne dulezite, ze lidska. Vedomosti, styl vypraveni a take obsah informaci byly pokazde na vysoke urovni. Musim take zduraznit senzitivnost v predvidani nasich prani, ci rozeznani osobnosti vsech zucastnenych a prisbusobeni se knim. Take diky ni jsme se vraceli domu nadseni a dlouha cesta zpet do Evropy se nam nezdala nijak narocna.
SEN ..Krome vyse uvedenych veci Vam jako kancelari patri take velke dik. Pristupem prazske pobocky na Vynohradech (Sarka Papezova, Richard Grom) jsme velice spokojeni a po kazde navsteve jsme odchazeli s usmevem od ucha k uchu :o).
Tesime se na dalsi Vase zajezdy
S pranim hezkych zazitku

Puhallovci

Čti více
Pyramidy Palenque ukryté v mexické džungli

Mexiko - velký okruh, mnohokrát děkujeme

Vážená CK SEN,

právě jsme se vrátili se ženou ze zájezdu do Mexika. Setkali jsme se tam s Vaší průvodkyní Petrou. Kdykoli jsme se na ni obrátili s jakoukoliv otázkou a požádáním o radu, byla vždy ochotná odpovídat a poradit. Chtěli bychom jí touto cestou vyjádřit poděkování a Vás informovat, jakou máte kvalitní a ochotnou pracovnici. Mnohokrát děkujeme a při výběru následující dovolené budeme vážně uvažovat o dovolené z Vašeho katalogu.

Mikulkovi

Čti více
Světoznámý Teotihuacán

Mexiko velký okruh - děkujeme za výbornou dovolenou

Vážená cestovní kancelář,
vaše služby jsme s manželkou využili poprvé. Chvíli mi trvalo, než jsem si v hlavě zpracoval, co všechno jsem na dovolené vlastně zažil a rozhodl jsem se vám napsat.
Zážitky byly jednak ty, za které jsem si zaplatil, a kvůli kterým jsem tam vlastně jel (Mayské, Aztécké, Toltécké nebo Olmécké památky, příroda, moře). Byly to dál zážitky, které přinesl život (od Popokatepetlu chrlícího popel, přes Acapulco plné vojáků a policistů až po protestující indiány u Aqua Azul a jiné). A nakonec něco, co vzniklo jaksi samo, jako výsledek šťastné sestavy účastníků zájezdu a skvělé vedoucí - pohodová atmosféra. Přiznám se, takovou atmosféru jsem mezi úplně cizími lidmi, ještě nezažil. A přitom jsme dostávali na každé památce, v muzeu kvantum informací. Byly však podávány tak, že jsem se bavil a nepřipadal jsem si jako na přednášce. Stíhali jsme hodně vidět, ale neměl jsem pocit, že jsem v poklusu. Průvodkyně k tomu přispívala podstatnou měrou. Až s odstupem času jsem si uvědomoval, jaký význam mělo třeba načasování odjezdu o hodinu dříve, abychom se vyhnuli návalům ostatních turistů apod. A také až později jsem si uvědomil, co všechno musela Katka Lišková sledovat, aby to všechno proběhlo hladce, abychom se vyhnuli problémům a my, abychom měli pocit, že to všechno je jedna výborná párty. Děkujeme za výbornou dovolenou a těšíme se na další.

S pozdravem

Ing. František Komora
CEO PKZ Group
generální ředitel

Čti více
SEN v Mexiku

Mexiko - velký okruh - absolvování tohoto zájezdu bylo úžasným pohlazením

Pro cestovatelskou duši je absolvování tohoto zájezdu úžasným pohlazením. Jelikož jsme měli s sebou 12 letou dceru, tak jsme měli i trošku mírně obavy, ale úžasný průvodce Adrian nás zbavil všech obav. Spíše naopak, díky němu jsme absolvovali i to, co jsme ani nemysleli a přitom nad námi stále držel svou pomyslnou ochrannou ruku. Vše fungovalo, přitom jsme se pohybovali od "luxusních částí" Mexika až po "poslední díru". Ale to je ONO, tak je třeba poznat krajinu. Díky patří i našim spolucestovatelům, kteří vytvářeli příjemnou atmosféru a tak jsme dočasně vytvořili společnou příjemnou cestovatelskou rodinu. Je však třeba říci, že Mexiko by nebylo bez Adriána to pravé - ořechové. Všem vřele doporučuji poznat s ním tuto krásnou krajinu. Je to občas sice únavné, ale za poznání krás a neopakovatelných zážitků to stojí. Jana

Čti více
Palenque v Chiapas, nejchudším státě Mexika

Mexiko - velký okruh, moc se nám vše líbilo

Dobrý den paní Knollová,
o víkendu jsme se vrátili z Mexika.
Chtěla bych touto cestou poděkovat za organizaci zájezdu, moc se nám vše líbilo, vše fungovalo. Chtěla bych ale především vyzdvihnout naši průvodkyni, Petru Kováčovou. Její přístup rozhodně přispěl k celkové spokojenosti, Petra byla vždy vysoce profesionální, fundovaně nás seznamovala s geografií, historií, politikou, kulturou, rovněž mimo pracovně vždy milá a vstřícná. Narychlo jsme se rozloučily v Cancunu, ale s odstupem času prosím ještě jednou za přetlumočení velkého díku a pozdravu. Rádi využijeme vašich služeb i napříště.

Anna Kazdová

Čti více
Slavné Olmécké hlavy v Mexiku

Mexiko - opravdu nezapomenutelný zážitek!

Chtěli bychom poděkovat CK SEN za výborně zorganizovaný zájezd a nezapomenutelné zážitky v Mexiku… :-)) Opravdu budeme mít na co vzpomínat a tyto vzpomínky nám doufám nikdo nevezme. Nedávno jsem četla článek, ve kterém se píše „Co nám dělá větší radost? Kopa materiálních věcí nebo utrácení peněz za zážitky?“ Studia ukázala, že jsme vděční za to, co zažíváme, v porovnání s tím, co máme. Tento fakt se promítá i na našem chování k druhým… Také bychom chtěli poděkovat průvodkyni Katce za opravdu excelentní provázení během celé cesty Mexikem. Katka se o nás všechny starala (někdy jako o malé děti) během dlouhé cesty v autobuse ním neúnavně vysvětlovala a opakovala dějiny Mexika, její poznatky z historie, zeměpisu, celkového dění v Mexiku a program na další den. Četla nám pohádky a snažila se nám alespoň trochu přiblížit, jak fungovaly nejvyspělejší civilizace Mexika. Pro mě to byl opravdu nezapomenutelný zážitek! Ivana Šumichrastová

Čti více
Palenque - jedno z nejkrásnějších mayských měst

Mexiko - malá skupinka a super zážitek

Dobrý den,

Včera jsme se vrátili ze zájezdu z Mexika. A rádi bychom Vám poděkovali za super zážitek !

Už jsme toho se ženou projeli hodně, ale tak vynikajícího průvodce a člověka jakým je Lubor jsme ještě nepotkali.

Dále jsme velice ocenili malou skupinku účastníků zájezdu , která umožnila flexibilitu a vytvořila se zde perfektní parta.

Ještě jednou děkujeme a zdravíme

Miroslav a Dana Chmelkovi

Čti více
CK SEN v historickém Mexiku

Mexiko - poděkování za skvěle zorganizovanou dovolenou

Dobrý den paní Drobilíková,

chtěla bych Vám a všem ve Vašem CK S.E.N týmu touto cestou poděkovat za skvěle zorganizovanou dovolenou po Mexiku. Jedná se o termín 24.4. - 9.5. 2021. Máte skvěle sestavený itinerář, skvělý byl i průvodce Lubor, který měl velké znalosti o Mexiku, byl příjemný a vždy každému podle možností vyhověl. Pěkné bylo i Vámi zvolené ubytování po celou dovolenou a připlatit si hotel v Cancúnu opravdu všem doporučuji. Byl to zážitek!!!
Cestovala jsem s Vaší CK už po třetí a určitě ráda využiju Vašich služeb i příště. Zvažuji ještě dovolenou v červnu, tak pokud bude nějaká pěkná nabídka, tak se určitě ozvu.

Ještě jednou děkuji

S pozdravem a přáním pěkného dne

Vám přeje spokojená Alena Sládková

Čti více
SEN průvodce Vám představí zdejší pyramidy

Lovci zážitků v Mexiku

Opět jsme.cestovali s naší oblíbenou cestovkou Sen. Vybrali jsme si poznávací zájezd po Mexiku. Cestovka a průvodce opět nezklamali Lovci zážitků se projevili diky našemu průvodci kde jsme navštívili místa kam bychom se určitě sami nepodívali. Průvodce Lubor /Pačo/ prezentoval sebe i cestovku na 1 s hvězdičkou. Nemá cenu Vám popisovat zážitky kdo to neabsolvuje nic nezažije. Doporučuji jet a užít si tento zájezd. Těšíme se na další zážitky s touto cestovkou. S pozdravem Petr a Marcela Novákovi.

Čti více

Mexiko velký okruh - Nádherný zájezd, perfektní program a také top průvodce.

Když se naše okolí domáklo, že se chystáme do Mexika, spustila se lavina – slova, jako covid, gangy, drogy jsme slyšeli snad tisíckrát. Naše cestovatelské zkušenosti však dávaly tušit něco jiného ...
„Ahojte, Vy jste určitě Aleš a Renátka ... vítejte v Mexiku“ holá hlava, vousy, čepka dozadu a úsměv od ucha k uchu. Takto spontánně a vesele nás vítal průvodce hned u východu z příletové haly. Ještě v autobuse do hotelu spousta zásadních informací a ještě ten večer návštěva hospůdky v centru Mexico City. Hned ráno, ještě před hlavním náporem návštěvnického davu, návštěva Teotihuacánu. Návrat do hotelu až ve večerních hodinách s hlavou plnou zážitků a s kartou plnou fotek ... a takto tomu bylo po celé dva týdny.
Musíme ocenit výborně sestavený program mapující ty nejvýznamnější památky v oblasti i návštěvu dvou oceánů, včetně závěrečného pobytu vKaribiku, výběr hotelů vždy vcentru města spěší dostupností hlavních náměstí s památkami, hospůdkami a rozesmátými Mexičany.
A covid nebo gangy? Tak tohle mají Mexičané zvládnuté na jedničku - 10 x za den změřená teplota, na každém rohu dezinfekční gel. A o bezpečnost se stará policie – viditelně, důsledně a dobře.
Škoda, že ten výlet trval jen dva týdny. Určitě bychom se do Mexika rádi vrátili a všem ho můžeme jen a jen doporučit. A můžeme doporučit i CK SEN – příjemně jste nás překvapili. Díky
Aleš a Renáta

Čti více

Jarní rovnodennost v Mexiku a SEN byl u toho

Dnes je pro Mexičanů významný den. Skoro všechny mezoamerické civilizace přikládaly velký význam astronomickým jevům, jakými jsou jarní a podzimní rovnodennost a letní a zimní slunovrat. Například Mayové už před více než tisíci lety uměli pozorovat a pozorovali dráhy Venuše, dráhy Merkura, znali souhvězdí Orionu a věděli, kdy bude období dešťů, a kdy bude období sucha. Dnes jsme na místě, kde se lidé stávali bohy, na Teotihuacánu. Dvě nejznámější pyramidy, které se tam nacházejí se nazývají pyramidy Slunce a Měsíce. No a právě dnes, během jarní rovnodennosti jsou zde stovky a stovky lidí v bílém oblečení a dělají různé Teotihuanské náboženské rituály. Chytají se v kruhu za ruce a zvedají je k nebesům, točí se, natřásají… úchvatný zážitek, toto sledovat na vlastní oči. Všude také pobíhá mnoho reportérů s kamerami, kteří dělali reportáže z právě probíhajících rituálů. Dnes celý den slavíme s Mexičany jejich významný den. Právě dnes, 21.3. se dějí různé astronomické anomálie na historických archeologických nalezištích.
 

Čti více

Skokani z Acapulca

Říkají si sportovní klub, ale i tak každému z nás běhá mráz po zádech, když se blíží k téměř 40metrové skále a představujeme si, jak se odtud budou mladí kluci vrhat do vln Pacifiku. Každému se nám na chvíli zastaví dech, když přijde ten okamžik a vydechnutí celého davu, když skokan dopadne na hladinu a živý se vynoří z vody, je slyšet široko-daleko. Navzdory skutečnosti, že o tom člověk tolikrát slyšel, případně i viděl, je to pro každého z nás adrenalinový zážitek, i přesto, že my neskáčeme.

Čti více

Oaxaca a šamanský očistný rituál

Město Oaxaca je vzácný klenot mexické kultury. Spolu tu žije několik etnických skupin, z nichž možná nejznámější jsou Zapotékové. A právě ti kdysi dělali očistný rituál zvaný temazcal. Mohli se účastnit jen králové, kteří stejně jako my dnes, vcházíme do posvátné sauny ve tvaru lůna matičky země, aby se v něm znova narodili. Zažili svoji vlastní katarzi a dokázali rozumně a s jasnou myslí vládnout. Zpočátku máme respekt. Místní šaman Joshave nás už velmi dobře zná. Přesně ví, kdy přitopit, kdy přidat voňavé bylinky na rozpálené kameny a kdy naopak zchladit vodou. Uvnitř zapotécké sauny je šero až tma. Každý se choulí sám do sebe a poslouchá příkazy šamana, který nám dává stoletími ověřené postupy. Každý rituál je trochu jiný. Šaman nám rozdává hudební nástroje a uvnitř temazcalu tvoříme jakési hudební těleso. Joshave nejprve udává pomalý rytmus a postupně se k němu všichni přidáváme, každý se svým hudebním nástrojem. Nutno uznat, že zvenku temazcalu to mohlo vypadat jako skupina bláznů na výletě, ale mnozí po zájezdu vždy uznají, že temazcal patří mezi jejich top zážitky.

Čti více

Chicen Itza, Mexiko

Přestože Chichen Itza je nejnavštěvovanější památkou Mexika, jelikož leží blízko známého letoviska Cancún a lidé jsou zvyklí si sem dělat celodenní výlet, zůstává stále jako jeden z top zážitků po našem okruhu Mexikem. Proč? My vyrážíme do Chichen Itzy z Meridy, která je mnohem blíže než Cancún. Vyjíždíme brzy, takže na místo dorazíme před davy lidí. Máme ji jen pro sebe. Brzy ráno je ještě cítit kapky rosy na trávě a ty velkolepé pyramidy působí jednoduše impozantně. Člověk se cítí trochu jako Indiana Jones, když procházíme zadní částí archeologické zóny a cestičkami, kde mnoho turistů ani nechodí. Chichen Itza je jedním z novodobých sedmi divů světa a určitě si to zaslouží.

Čti více
Mexiko - Teotihuacan

Teotihuacan

Jedna ze starých mezoamerických kultur, mezi 1. a 8. stol. n. l. nejvýznamnější náboženské centrum celé Střední Ameriky. Teotihuacán je nejen v mexických mýtech popisován jako zvláštní, magické, posvátné místo skrývající mnoho tajemství a ohromující svojí monumentalitou. Okouzlí vás třetí největší pyramidou na světě, pyramidou slunce, jen o něco menší pyramidou měsíce a cestou mrtvých dlouhou několik kilometrů.

Čti více
Palenque, Mexiko - Střední Amerika

Palenque

Palenque je Mayská archeologická lokalita v mexickém státě Chiapas. Královský palác jako komplex několika propojených budov, prostranství a teras, postavených během několika generací a množství tajemství stále ukrytých v neprostupné džungli. Místo každodenní smrti Slunce. Pyramidální město v tropickém pralese. Nejznámější stavbou je Chrám nápisů – Templo de los Inscripciones. V pyramidě byla nalezena hrobka slavného krále Pacala (bohužel veřejnosti nepřístupná). Obdivuhodné jsou i další stavby – Palacio, Chrám kříže, Chrám Slunce, Chrám rostlinného kříže. Mayové vytvořili jedinečnou kulturu a zanechaly výjimečné odkazy. Umění, nástěnné malby, keramika, architektura, nádherné, bohatě zdobené chrámy, matematika, podivuhodné a nadmíru složité kalendářní systémy, dokonalá astronomie a astrologie. Budeme mít štěstí na paviána?

Čti více
Chichen Itza, Mexiko

Chichen Itza

Chichen Itza je zřícenina mayského města na mexickém poloostrově Yucatán na území stejnojmenného spolkového státu Yucatán. Pochází z pozdně klasického až pozdně postklasického období (cca 600–1500). Název Chichen Itzá pochází z mayského Chich'en Itza, což znamená V ústech studny. V červenci roku 2007 byla zařazena do novodobého seznamu sedmi divů světa. Kukulkánova pyramida má dokonalé matematicko-astronomické vlastnosti. Pyramida má čtvercový půdorys a na vrchol vede z každé strany 91 schodů. Během jarní a podzimní rovnodennosti při západu slunce vytváří světlo speciální efekt, díky kterému sochy hadů po stranách schodiště vypadají, jako by se plazily po boku pyramidy.

Čti více
Oaxaca, Mexiko

Oaxaca a Monte Albán

Historické centrum Oaxaca a přilehlé pyramidy byly prohlášeny za světové kulturní dědictví pod ochranou UNESCO v roce 1987. Město bylo založeno v roce 1521 se jménem Antequera na místě, kde již dříve existovalo zapotecko-mixtécké osídlení. Architektura města ladně kombinuje koloniální a původní. Kostel Santo Domingo je považován za jeden z nejlepších příkladů barokního stylu a má prý nejkrásnější interiér v celém Mexiku. V Oaxace se každoročně koná největší mexický folklórní festival. V koloniálních uličkách si dokonale vychutnáme autentickou atmosféru. Indiánské trhy, originální jídla, voňavá čokoláda, pálenka Mezcal s červíkem, podíváme se i na její výrobu. Večer v baru tancujeme na latino rytmy, salsu a Merenque. Nebo dáte přednost duchovnímu zážitku v indiánské sauně s nefalšovaným šamanem? Monte Albán je náboženské a ceremoniální místo. Název Monte Albán (Bílá hora) je odvozen od množství stromů, kvetoucích bílými květy, které pokrývají celou horu.

Čti více

Mexiko City

Hlavní město Mexika - Mexico City je se svými 20 miliony obyvatel je druhé největší město na světě. I přes svou monumentálnost si však zachovává překvapivě historický střed, kolem kterého se soustředí velká většina historických zajímavostí. Pokud tedy nějaké místo při návštěvě hlavního města Mexika nesmíte vynechat, pak je to návštěva náměstí Plaza de la Constitución, známého spíše jako El Zócalo, které se nachází na pozůstatcích aztéckého velkoměsta Tenochtitlán. Alternativní název dostalo náměstí podle památníku, který měl být zde postaven jako připomínka mexické nezávislosti, k čemuž však nikdy nedošlo. Dominantou centra je největší kostel v Latinské Americe, jehož stavba trvala téměř 250 let, Catedral Metropolitana. Nachází se zde i mnoho dalších historických budov a muzeí. Například monumentální budova Palacio Nacional, ve které dnes sídlí prezident, radnice, nejvyšší soud, aztécká svatyně Templo Mayor, která byla náhodně objevena při stavebních pracích, a spousta dalších zajímavostí.

Čti více

Acapulco

Přístavní a přímořské letovisko Acapulco nacházející se na západním pobřeží Mexika u Tichého oceánu. Město je známo jako jedno z nejstarších a nejvýznamnějších plážových středisek. Své místo zde našly hollywoodské hvězdy, stejně tak jako milionáři z celého světa (Elizabeth Taylorová, Frank Sinatra, Eddie Fisher a Brigitte Bardky). Je známé svým nočním životem a přitahuje mnoho rekreantů. Je rozděleno na dvě části – severní „tradiční“ oblast a jižní, s luxusními výškovými hotely. Acapulco má pověst nočního města, kde je možné večeřet o půlnoci a tančit až do rána a pak na pláži ve dne relaxovat. Noční život je hlavní turistickou atrakcí města. Na plážích v okolí zálivu se nabízí celá řada služeb, od půjčení lodí, jízdy na koni, až po potápění a další vodní sporty. Můžete vidět podvodní sochu Panny Marie Guadalupské, která zde byla vytvořena v roce 1958 jako připomínka potápěčů, kteří zde zahynuli.

Čti více

Cancun

Cancun leží na severo-východním pobřeží poloostrova Yucatán v mexickém státě Quintana Roo. Jedná se o světově proslulou turistickou destinaci. Cancun je také vstupní branou do Riviera Maya a na Yucatán, kde je mnoho archeologických nalezišť, jako je Chichen Itza, Tulum a Coba. Přímo ve městě můžete navštívit ruiny z doby mayské civilizace. Je to prostě tropický ráj a je jednou z předních světových turistických destinací. To není žádným překvapením, když si uvědomíte, kolik toho Cancun nabízí. Pokud hledáte místo se skvělým počasím, bohatým nočním životem, spooustou možností skvělého ubytování, je to místo, kde chcete být. Cancún má vše, co hledáte. Je zde druhý největší bariérový útes na světě, je ideálním místem pro potápění a šnorchlování. Cancún je krásné místo, které stojí za návštěvu.

Čti více

Tulum a Karibik

Mayské předkolumbovské opevněné město. Dnes je to zřícenina, která se nachází na 12 m vysokém útesu. Je to jedno z posledních měst, které bylo obydleno ještě při příchodu Španělů. Podařilo se mu přežít ještě 70 let poté, co Španělé začali zabírat Mexiko. Tulum, původně Zama, "město ranních červánků" je jediné mayské město, které stojí na břehu moře. Jeho scenérie kamenných staveb a modrého oceánu je nepopsatelná. Zdejší pláže patří k nejkrásnějším na celém pobřeží tzv. Mayské riviéry. Bílý písek jako stvořený k odpočinku, průzračná voda a bohaté korálové útesy lákající ke šnorchlování a potápění. Jedinečný zážitek nabízí návštěva podzemních jeskyní Cenote, kde se vykoupeme v křišťálové sladké vodě.

Čti více

Mérida – Paříž Západu

Mérida byla vystavěna na místě, kde v minulosti stávalo rozlehlé mayské sídliště. O její založení se v polovině 16. století zasloužil conquistador Francisco de Montejo mladší, kterému zdejší rozvaliny připomínaly stejnojmenné město ve Španělsku. Nejen, že zde bylo vystavěno mnoho evropsky vyhlížejících staveb, ale město také získalo vysoké hradby s dodnes patrnými vstupy. Netrvalo dlouho a Mérida se stala obchodním a kulturním centrem poloostrova. Důkazem tehdejšího bohatství jsou dodnes zachovalé velkolepé paláce, náměstí, parky a sochy. I v současné době je Mérida významným průmyslovým, kulturním, obchodním i univerzitním městem. Dominantou a turisty nejvyhledávanější památkou města je nejstarší katedrála na americkém kontinentu – Catedral de San Idelfonso. Interiér katedrály vyplňuje velmi zajímavá socha Krista – Cristo de las Ampollas, ke které se vážou neuvěřitelné legendy. Dějiny uvádí, že při místním požáru se na dřevu sochy objevily puchýře popálenin, socha zčernala, avšak neshořela. Ve městě se odrážejí bohaté vlivy mayské kultury, které i dnes můžeme poodhalit v muzeu zasvěceném této civilizaci.

Čti více
Ukážeme Vám nádherné vodopády Aqua Azul v okolí Palenque

Agua Azul

7 kilometrů dlouhá soustava vápencových kaskád. Řeka na svém horním toku teče vápencovými horami a kalcium se ve vodě rozpouští a dává jí tak neobyčejnou krásně modrou, azurovou barvu. Obdiv nádherné mexické přírody končíme koupáním v této osvěžující vodě.

Čti více

Mexiko - nejkrásnější místa

„Všichni už jsou v Mexiku, Buenos Dias, já taky jdu...“. Kdo by neznal píseň od Michala Tučného...a kdo by se nechtěl podívat do Mexika. Je to země mnoha tváří, což se kvůli její velikosti a rozlišným geografickým aspektům nelze ani divit. Některé její části a symboly jsou notoricky známé, kdo by neznal Cancún a obecně karibské pobřeží, mayské a aztécké památky a celosvětově proslulou mexickou kuchyni. Ale pouze „fajnšmekři“ mezi cestovateli znají zdejší nejmenší sopku na světě, modrý dům Fridy Kahlo, trajektorii migrace obřích motýlů monarchů či Ostrov panenek, který je jako vystřižený z hororového filmu. A věděli jste, že v hlavním městě mají jednu z hlavních ulic pojmenovanou po prvním československém prezidentovi? A že jste ještě nikdy neochutnali čokoládové „větry jeptišky“? Pak máte v Mexiku co dohánět. Blog Nejkrásnější místa Mexika

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací