sleva first minute až 33%

Mexiko - velký okruh komfortněji

Objevte společně s námi Mexiko plné mystické historie, pyramid a šamanismu! Během poznávacího zájezdu ochutnáte speciality mexické kuchyně, projdete si fascinující metropoli Mexico City, procítíte velmi živé město Oaxaca, navštívíte koloniální Méridu a necháte se unést nejkrásnějšími pyramidami ukrytými v pralese v Palenque! Na závěr cesty vás pak čeká příjemný odpočinek na proslulých plážích Acapulca či na kýčovitě krásných karibských plážích v Cancúnu. 

  • pohodlně za mexickou kulturou
  • četné množství památek UNESCO, proslulé Acapulco i karibský Cancún
  • kultura Aztéků, Mayů, Olméků, Toltéků i Zapotéků
  • výborná kuchyně, kvalitní doprava, špičkoví průvodci, kteří v Mexiku žijí
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku do Mexico City a zpět, letištní poplatky, SEN průvodce během poznávacího programu, vstupné do památek, přepravu klimatizovaným autobusem během celého zájezdu na exkluzivní bázi, 14 x ubytování v 3*- 4* hotelech střední třídy ve dvoulůžkových pokojích, program dle popisu, všechny letištní transfery v Mexiku, všechny silniční poplatky a místní daně, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu, fakultativní výlety, spropitné   , PCR testy a antigenní testy

Ubytování:

Mexico City – Fontán Reforma Hotel***, 2 noci
 
Acapulco – Hotel Acapulco Malibú****, 2 noci
 
Oaxaca – Hotel Oaxaca Real****, 2 noci
 
Palenque – Hotel Maya Tulipans Palenque****, 2 noci
 
Merida – Hotel Colonial de Merida***, 1 noc
 
Cancun – Hotel Wyndham Garden Cancun Downtown****, 4 noci
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
 
Přečtěte si Blogy o Mexiku od našich průvodců

TOP 10 míst a zajímavostí v Mexiku

11 typických mexických jídel, která musíte v Mexiku ochutnat

 
 

Poznámka:

U některých termínů mohou být tozdílné ceny odletů z Prahy o 2500 - 5000 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky:

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Let do jednoho z největších měst na světě

MEXICO CITY

Poznávací zájezd zahájíme odletem z Evropy. Kvalitu letu nám zajistí ověřené letecké společnosti. Po několika hodinách, ještě v tentýž den večer, přistaneme v samotném srdci mexické metropole – v Mexico City. Následně se přepravíme na hotel, kde máme zajištěný nocleh. Pro zájemce však čeká za rohem (v místním nočním baru) pivo Corona! Kdo se nechá zlákat? U dobře vychlazeného nápoje můžeme polemizovat třeba nad tím, jaké klima panuje ve městě, jenž se nachází v nadmořské výšce 2 200 metrů nad mořem a leží tam, kde se kdysi rozprostíralo jezero Texcoco (na naprosté rovině). 

První mexický večer se necháme ukolébat také představami, jaké asi budou mexické pyramidy, místní historické památky, katedrály, nebo koupání v Pacifiku, Karibiku a na Agua Azul. Zvědaví však budeme i na tajemné šamanské rituály! Dychtivé očekávání nových zážitků je tu! Setkání se SEN průvodcem nás jen utvrdí v tom, že to bude nezapomenutelné. Po úvodním slovu se můžeme další den těšit na bájný Teotihuacán nebo na centrum Mexico City. Čeká nás objevování fantastické země plné barev, vůní a chutí. Toto je ideální startovní místo pro dobrodružné poznávání Střední Ameriky! TIP: Opalovací krém doporučujeme začít používat hned po příletu do země. 

2. den: Procházka po Cestě mrtvých

TEOTIHUACÁN - MEXICO CITY

Vamos (překládá se jako „tak pojďme, do toho“)! Před námi je první den v Mexiku, které platí za největší zemi Střední Ameriky. A my pochopíme, že má neuvěřitelnou jiskru! Ostatně, tato destinace patří u klientů CK SEN do třetice těch nejoblíbenějších, což hovoří za vše. Ráno se tedy sejdeme na recepci a zájemci si budou moct objednat k obědu první gurmánské speciality. Též dostaneme instrukce o důležitém vybavení před výletem. Nutná bude pitná voda v lahvi, opalovací krém a pevná obuv. Pak už nám nic nezabrání v přesunu za zážitky. Prvně se dozvíme něco málo z fantastické či dokonce až mystické historie Mexika a postupně si povyprávíme i zajímavá fakta o Aztécích, Mayích, Olmécích i Zapotécích. 

A kam že to vlastně poprvé zamíříme? Přesněji do jednoho z největších měst světa, ve kterém se lidé stávají Bohy hned za jeho branami – do Teotihuacánu. Ranní dopravní špičku nám však zpříjemní SEN průvodce prvními zajímavými informacemi. Než se dostaneme na místo, dozvíme se například, že Teotihuacán býval v roce 500 n. l. šestým největším městem na naší planetě. Nakonec ale, kdoví z jakých příčin, zůstal opuštěný. V cíli se pak konečně ponoříme do starověké civilizace. Prvně budeme přímo očarováni Pyramidou Slunce, která je největší na světě. Obdivovat však budeme i o něco menší Pyramidu Měsíce. Vynechat ovšem nemůžeme ani procházku tzv. Cestou mrtvých, jež je dlouhá kolem čtyř kilometrů. Během výletu si ještě zodpovíme nespočet zajímavých otázek, jako například: „Proč se v lokalitě neshoduje magnetický a geografický sever?“ nebo „Proč právě tady nemá telefon dobrý signál?“

Nebylo by to však pravé Mexiko, abychom také neochutnali pověstnou tequilu! Krom drinku na posilněnou se dozvíme i to, z čeho a jak se vyrábí. Tím ale nápojovými zážitky zdaleka neskončíme. Okusíme totiž tradiční pivo z maguey, které je předchůdcem tequily. A aby toho nebylo málo, doplníme tyto momenty dalšími zajímavými informacemi. Dozvíme se například to, zda vůbec původní indiáni znali systém pálení a pohovoříme o dřívějších civilizacích, které v Teotihuacánu žily. Každá z nich zbohatla na něčem jiném. Obyvatelé Teotihuacánu zbohatli konkrétně na obsidiánu – vulkanickém sklu. Chybět nebude ani ukázka jeho tradiční broušení! Lidé si z něj kdysi vyráběli například různé sekery anebo nože, jež používali při zpracování kůže či k boji. 

Až se čas nachýlí k poledni, začneme jistě přemýšlet o tom, co bychom pojedli. Zájemci budou moct v rámci tradičního oběda ochutnat třeba kaktus či první chilli! Posilněni skvělým pokrmem se následně vydáme za dalším dobrodružstvím v Mexiku. První kroky nás zavedou na třetí nejnavštěvovanější katolické poutní místo na světě – k Panně Marii Guadalupské. Navštívíme ale i hlavní náměstí Zócalo neboli Plaza de la Constitución s Metropolitní katedrálou, na které je napojená hlavní pěší zóna. O pár ulic dál pak budeme obdivovat jiné dechberoucí náměstí zvané Plaza Garibaldi, na němž se nachází zdaleka nejvíc mariachis (mexických muzikantů) v Mexiku. Linoucí se hudba bude přímo vybízet k tanci! A jakmile se přiblíží konec poznávacího dne, vycestujeme k našemu hotelu metrem – mimochodem, věděli jste, že jezdí na pryžových pneumatikách? Zajímavost: SEN průvodci jezdí do Mexiko City pravidelně několikrát do roka, tudíž vám ho představí skutečně důkladně!

3. den: Lítající indiáni a vzpomínky na 20. století

MEXICO CITY – ACAPULCO

Další den zahájíme návštěvou okouzlujícího parku Chapultepec, ve kterém Mexičané rádi tráví svůj volný čas – zejména za pěkného počasí. A není divu. Je oázou klidu, a hlavně zeleně uprostřed velkoměsta. Jakékoliv představy pak předčí velkolepá rozloha parku! Najdeme v něm totiž jak Zoo, hrad (jediný v Mexiku), jezero, památníky, tak i vícero muzeí. Zdaleka nejkrásnější a nejlepší svého druhu z celosvětového hlediska je bez pochyb Muzeum antropologie – rozhodně si ho nenecháme ujít! Najdeme tu například historická fakta zaobírajíc se obdobím před příchodem Kryštofa Kolumba nebo kulturní prvky amerického území. Pokocháme se však i jinými důležitými památkami včetně Slunečního kamene, což je monolit z čediče z úžasnými reliéfy a obdivovat budeme i makety míst, díky nimž pochopíme, jak vypadali v minulosti. A aby byl zážitek kompletní, povíme si také něco málo z historie Mayů i Aztéků – jak to bylo vlastně s koncem světa, který Mayové předpovídali?

Po důkladné prohlídce muzea se přesuneme na začátek dlouhého bulváru Paseo de la Reforma, kde se nachází socha Anděla nezávislosti, známá třeba z mexických telenovel (Anděl je od Muzea vzdálený přesně 2 km) a pokocháme se i poslední fotografií dávného hlavního města Aztéků, kteří mu říkali Tenochtitlán. Největším zážitkem v parku však bude zcela ojedinělý pohled na „létající indiány“ zvané Voladores, kteří se odvíjejí na lanech dlouhých desítky metrů, a za doprovodu tradiční hudby riskují život. A pak dáme městu Mexico City pomalu a jistě sbohem, neboť nás čeká další fascinující zastávka – legendární Acapulco! Zajímavost: Věděli jste, že Mexico City původně dobyli Španělé v čele s Hernánem Cortezem a přejmenovali ho na Ciudad de Mexico? 

4. den : Blázniví skokani z 12. poschodí

ACAPULCO

Ocitáme se v Acapulcu, ve městě, které oplývalo největší slávou v polovině dvacátého století. V 60. až 80. letech se právě tady scházela smetánka ze Spojených států a trávila dovolenou. Ocitnout se v této lokalitě, bývalo privilegium hodné obdivu a možná také tiché závisti okolí. Ve městě se setkávaly hvězdy jako Elizabeth Taylor, Elvis Presley, Kennedyové nebo Belmondo. Někteří slavní zde mívali dokonce i své kluby a oblíbené restaurace. Dnes však Acapulco není zapovězené ani „obyčejným smrtelníkům“ a láká kdejaká srdce pravých cestovatelů. Proto ho také my detailně prozkoumáme, i kdybychom měli být jedinými turisty na hlavním náměstí!

Při příjemné procházce dechberoucím Acapulcem se necháme okouzlit například honosnými vilami na útesech, které patří těm nejmajetnějším a nejslavnějším lidem. Zájemci se pak budou moct povozit ve volném čase na loďkách – tak spatří město zcela z jiné perspektivy. Okolní vody však nenabízí jen vodní radovánky, ale nesou i velmi překvapivou podívanou! Svých pár minut slávy si tu totiž vysloužili také skokani z útesu La Quebrada, kteří se vrhají zhruba z úrovně 12. patra do úzké zátoky. Tento nezvyklý a možná tak trochu šílený „sport“ tu lidé provozují už od 30. let minulého století, ať je den nebo noc. Skokem to ovšem nekončí. Pak ještě následuje šplh po třicetimetrové skále vzhůru! Zajímavostí krom jiného je, že tomuto adrenalinovému zážitku se v Acapulcu oddává jedna celá rodina. Její členy skákající do rozbouřených vln Pacifiku můžeme spatřit i dnes. 

Mezi slavné skokany se řadil jednu dobu i Johnny Weissmüller, který ztvárnil postavu prvního filmového Tarzana. Dost bylo ale adrenalinu a tuhnutí krve v žilách! Čeká nás totiž příjemný odpočinek na dechberoucích plážích Acapulca a nasávání té pravé mexické atmosféry. Dobrou noc nad Pacifikem! Zajímavost: Dříve bylo Acapulco velmi rušným a oblíbeným městem – dnes je spíše klidnější oázou. Co si však zachovalo dodnes, je rybářská tradice. 

5. den: Největší pyramida na světě, gigantické kaktusy a tajemství kvalitní čokolády

CHOLULA - OAXACA

Další den si přivstaneme, neboť nás čeká brzký ranní odjezd z moderního pobřežního města Acapulca. Vydáme se dále do vnitrozemí, kde se setkáme se zcela jiným světem opředeným tradicemi, příjemnou mexickou hudbou, chutným jídlem, lákavou historií a zachovalými řemesly. Mexiko se rozkládá na více než dvou milionech km² a najdeme v něm všechna podnebná pásma. To ostatně poznáme na vlastní kůži. Země kolem nás se náhle velmi promění. Projedeme například kolem nejznámější sopky v Americe s názvem Popocatepetl. Nenechte se však mýlit, že by byla při svých 4 000 metrech nad mořem nejvyšším vrcholem Mexika! I přesto má co nabídnout. Kromě úžasné podívané v nás bude budit respekt, protože je stále činnou sopkou. Opatrně ji tedy objedeme (abychom ji náhodou nevzbudili) a přiblížíme se k naší další zastávce, k městu Cholula. 

V Cholule se nacházejí pozůstatky největší pyramidy na světě, která dokonce konkurovala leckterým egyptským monumentům! Zde spatříme velmi zajímavý pozůstatek dobytí území Španěly. Na vrcholu pyramidy totiž nechali kolonizátoři postavit kostel! Zajímavé je, že dnes by leckomu připadala tato památka nevýrazná – vypadá totiž jako obyčejný kopec s kostelem, ale s CK SEN si ji důkladně ukážeme. Projdeme se v tajemných a dodnes zcela neobjasněných tunelech, a v útrobách pyramidy odhalíme další tajemství. 

A pak, až pokročí čas k obědu, ochutnají někteří z nás tradiční kuchyni kombinující maso a čokoládu. Nezvykle vyhlížející omáčka mole zažila ostatně slávu už velmi dávno, a tak rozhodně stojí za vyzkoušení. Tuto zvláštnost mexické kuchyně překoná na světě jen máloco. Po skvělém obědě ale pokračujeme dál. Čeká nás přejezd prérií do Oaxacy – jednoho z nejkrásnějších koloniálních měst v Mexiku, přičemž po cestě budeme moct spatřit třeba kaktusy měřící i přes 10 metrů! Zajímavost: Projíždět budeme také legendárním územím, kde údajně řádí mýtické zvíře nazývané Chupacabra. Už jste o něm slyšeli?

6. den: Zlato Zapotéků a chutné chapulines

OAXACA

Před námi je pěší prohlídka Oaxacy, jež se pyšní příjemným klimatem „věčného jara“. Město je obklopené pohořím Sierra Madre del Sur, které jako by chránilo jeho starobylý indiánský charakter od ostatního světa. Při procházce budeme míjet pestrobarevné historické domy, postavené v barokním koloniálním stylu, ulice stavěné do pravých úhlů či okouzlující okenice se starými mřížemi. Kdekoho také oslní i všudypřítomné katedrály a kostely honosného vzezření. A až se budeme proplétat městskými uličkami, jistě potkáme velké procento potomků původních obyvatel Mixtéků a Zapotéků. Ti ovšem musí i v 21. století bojovat za svá práva – chtějí mít možnost dostat se na lepší školy a mají snahu zabránit zkonfiskování jejich půdy. Touží zkrátka po plnohodnotném životě v Mexiku a rovném zacházení. 

Ulice Oaxacy nám však poskytnou další zajímavé pohledy. Třeba na mexické ženy s vlasy zapletenými do copů, jejichž oděvem bývají tradičně barvené šaty. Místní kultura na nás dýchne tím nejintenzivnějším způsobem. Ostatně na svazích a v údolích kolem Oaxacy se stále nachází mnoho malých usedlostí a vesniček, kde se dochovalo až 16 různých jazyků a kulturních skupin. Nacházíme se ve městě, které je pomyslnou kulturní mozaikou a v Mexiku nemá konkurenci. Exkurze samozřejmě pokračuje, a tak naší pozornosti neujde ani Kostel Santo Domingo de Guzman, zavodňovací systém města nebo třeba opékané luční kobylky zvané chapulines a trh s kořením. Každý si pak určí, co chce ochutnat nebo vidět. Necháme se jen tak unášet mexickou bezstarostností a procítíme kouzlo Oaxacy. Zájemci budou moct ve volném čase navštívit i muzeum se stálou expozicí zlata Zapotéků. 

Město Oaxaca ovšem nabídne i dobrotu ve formě výtečné čokolády z kvalitního kakaa. Kdekdo podlehne touze ochutnat ji právě zde! V Mexiku se však čokoláda hlavně pije a standardně patří k velmi oblíbeným horkým, ale i ledovým nápojům. Horkou čokoládu znají Mexičané ve verzi s mlékem nebo vodou. SEN průvodce ostatně vysvětlí zájemcům vše od kakaových lusků, přes fermentaci, sušení, pražení, až po mletí a přísady. Zajímavosti: Kakao jako takové sice pochází z Amazonie, ale právě Mexičané začali tuto rostlinu poprvé pěstovat. Krom jiného výraz chocolatl pochází z aztéckého jazyka náhuatl. 

7. den: Nápoj s červíkem, Bílé město a největší strom v Americe

OAXACA - VILLAHERMOSA

Sedmý den povedou naše kroky nejprve do okolí Oaxacy. Hlavním cílem bude fascinující město Monte Albán "Bílá hora" spjaté historicky se Zapotéky. Zde budeme u vytržení z hory, jejíž vrchol je seříznutý do absolutní roviny. Dnes se můžeme jen domnívat, jakým způsobem bylo odstraněno tak obrovské množství hmoty. Podle všeho muselo pouze zarovnání trvat celých 300 let! Po hloubavém zamyšlení se však vydáme na důkladnou obhlídku kolosálního města s unikátními pyramidami a dechberoucími výhledy do údolí Oaxacy. Krom jiného si řekneme více o tom, kdo to vlastně byli Zapotékové – ti mimochodem přišli kdysi dávno i na to, jak získat barvivo z malých červíčků. Nakonec se jim podařilo vytvořit až 40 odstínů červené. Ovšem překvapivé také je, že jako léčitelé, lékaři a šamani působí jejich potomci dodnes.

Až ukončíme prohlídku města Monte Albán, vydáme se zpět kolem koloniální Oaxacy do malého městečka zvaného Santa María del Tule. Zde budeme obdivovat zdaleka největší strom v Americe, který roste hned u pozůstatků pyramidy s ikonickým kostelíkem. Jeho obvod činí neuvěřitelných 56 metrů! Pyšní se ale i přívlastkem „jeden z nejstarších“, neboť na svém stanovišti stál už za dob tamějších dávných obyvatel, tedy Aztéků, Zapotéků i Španělů. Díky CK SEN se nám začne dostávat Mexiko opravdu pod kůži – poznáme totiž všechna důležitá místa v destinaci, tedy i toto.

Městečko Santa María del Tule je krom jiného neskutečně fotogenické, proto zde budou nadšení především zapálení fotografové. Byla by věčná škoda, neudělat si tu aspoň jeden snímek! V poznávání ale pokračujeme a dostáváme se až k výrobě mezcalu, tradičního nápoje s červíkem z údolí Oaxacy. Právě odtud i pravý mezcal pochází. Vyrábí se z rostliny agáve, která připomíná aloe vera, jen je mnohem větší. Také se dozvíme, čím se tento alkohol odlišuje od tequily a představíme si velmi osobité místní motto: „Para todo mal, mezcal; para todo bien, también... y si no hay remedio: litro y medio“, tedy v překladu „Na všechno zlo, mezcal; na dobro také… a když není nápravy: litr a půl!“. To nám samozřejmě vnukne myšlenku, tento mocný nápoj aspoň ochutnat po skleničce na naše další šťastné cesty. Posilněni mezcalem pak ještě na závěr navštívíme dvůr, kde Zapotékové splynuli se Španěly a naučili se využívat ovčí vlnu. Kdo si sedne ke kolovrátku? A nakonec se během noci přesuneme do dalšího města, kterým je Villahermosa!

8. den: Nejstarší americká kultura a hledání černého jaguára

VILLAHERMOSA - PALENQUE

Vítá nás Villahermosa, což v překladu znamená „Nádherné město“. Když však spatříme neuspořádané náměstí v centru, budeme mít pocit, že příliš nedělá čest svému jménu. Je ovšem hlavním městem státu Tabasco a může nabídnout koupání v blízkém Mexickém zálivu. Této příjemné volnočasové aktivitě se budeme také věnovat, ale až později. Přes den nás totiž čeká další bohatý program. V Mexiku je stále co poznávat. Jako první navštívíme v centru města muzeum pod širým nebem zvané Park La Venta s nejstarší americkou kulturou. Najdeme v něm jak malou zoologickou zahradu (s černým jaguárem, papoušky či opicemi), tak i archeologický park. Zde se pokocháme třeba gigantickými hlavami starých Olméků, které zdobí všechny učebnice dějepisu mexických školáků. Právě tito Olmékové byli jakýmisi prapředky všech středoamerických civilizací, a proto je to pro nás velmi důležitá zastávka.

Olmékové vytesali sochy gigantických hlav někdy kolem roku 1 500 před n. l. Dle všeho mají zobrazovat válečníky a významné panovníky. Bývali však i prvními pěstiteli již zmíněných kakaovníků v období 3 000 let před n. l. Mayové zase ve 4. století podávali nápoj z kakaa svým vládcům a Aztékové používali kakaové boby dokonce jako platidlo. Kakao tedy důvěrně znali už prastaré předkolumbovské civilizace. Dost ale historických poznatků – čeká nás krátký přesun do Palenque na okraj pralesa!

Zajímavosti: Kakaovník býval posvátný strom a čokoláda byla nápojem, který mohli pít pouze panovníci. Obyčejní lidé měli zkrátka smůlu. Dnes je ale naštěstí všechno úplně jinak. Mexičané neváhají použít kakao i v kuchyni netradičním způsobem. Gurmánská pochoutka mole poblano (čokoládová omáčka), vznikla právě zde v Mexiku. Její chuť je sladko-slaná a jemně pálivá. Stačilo opravdu přidat pouze chilli papričky. Podává se s kuřetem, rýží nebo černými fazolkami. CK SEN doporučuje tento pokrm ochutnat! SEN průvodce vám tento gurmánský zážitek rád zprostředkuje. 

9. den: Tajemství pyramid v nedostupné džungli státu Chiapas

PALENQUE

Ocitáme se v Palenque, které patří k hrdému ale zároveň nejchudšímu mexickému státu Chiapas. Na první dobrou nás překvapí místní vlhké klima a hned potom uchvátí majestátnost okolí. Tato lokalita oslnila už v 50. letech 20. století i objevitele Alberta Ruza. A co budeme objevovat? Například hrobku nejvýznamnějšího panovníka předkolumbovské Ameriky, kterým býval Pakal. Tento muž vládl celých 68 let a stal se tak nejdéle vládnoucím panovníkem Mayů. Zde mnozí z nás projeví nadšení pro ztracenou civilizaci podmanivého Palenque! V místě nás ale čekají další historické krásy, jako například Královský palác, Chrám nápisů, palisády městského státu Palenque a nepřeberné množství tajemství stále ukrytých v hluboké džungli. Údajně jich je přes 1400. A na závěr si také prozradíme, proč si vládce Pakala spojují s kosmonautem! 

Palenque je kouzelnou lokalitou a rozhodně budí dojem posvátnosti. V tamějším národním parku chráněném UNESCO žijí i ohrožené druhy zvířat nebo tukani a papoušci. Ukážou se nám nějací takoví tvorové? S příchodem odpoledne se pak ještě pokocháme kaskádovitými vodopády s tyrkysovou vodou zvanými Agua Azul „Modrá voda“, které jsou ukryty hluboko v džungli. Za proud vody jsou v tomto místě zodpovědné řeky Shamuljá a Tulija razící si cestu nedostupnou divočinou. U vodopádů se však naskytne i výjimečná příležitost pro nejodvážnější! Ti budou moct přeplout lagunu až k dalšímu vodopádu Misol-Ha! Tímto ale náš intenzivní den zakončíme. Zajímavost: Mayské město Palenque má jako jediné věž, ze které Mayové pozorovali a zároveň podrobně zkoumali hvězdy. Že by právě zde stanovili onen předpokládaný konec mayského kalendáře? 

10. den: Nejklidnější město v Mexiku

PALENQUE – MERIDA

Po noci strávené v Palenque nás čeká časný ranní odjezd směrem k poloostrovu Yucatán. Cestu si ale zpříjemníme koupáním v Mexickém zálivu! Budeme patřit jen do zlomku turistů, kteří tak při návštěvě Mexika učiní! Stojí to za to. Azurová voda téměř bez vln se stane dokonalým osvěžením při cestování na horký jih. A pak se dostaneme do kýženého cíle. Čeká na nás nejbezpečnější město v Mexiku – Mérida. Už na první pohled kdekoho uchvátí toto překrásné místo, které je současně hlavním městem státu Yucatán. Večer si užijeme na náměstí. Nabízet se nám bude k občerstvení třeba lahodná káva v restauraci Fridy Kahlo. Objevovat ale budeme na trzích i ručně tkané závěsné sítě hamaka nebo typická barevná sombrera proti Yucatanskému slunci. 

Procházka večerní Méridou nás nemine. Nemůžeme si totiž nechat ujít původní koloniální budovy z dob příchodu Španělů. Ti zde postavili světské obytné budovy ale i katedrály. Jednou z nich je také nejstarší katedrála na Americkém kontinentu. A až si projdeme ta nejzajímavější zákoutí města, přiblížíme se zas kousek blíž k vyvrcholení naší cesty. Další den nás čeká jeden ze sedmi novodobých divů světa a legendární Cancún.

Zajímavosti: Mérida měla blízko ke Spojeným státům, Kubě i Evropě. Proto také během obchodování v 19. století (v té době zde žilo velké množství milionářů) velmi prosperovala a vysloužila si přívlastek „Paříž Západu“. To bylo dané mimo jiné i tím, že město posílilo kontakt hlavně s Francií, odkud si nechávalo dovážet luxusní zboží. Elegantní Paseo Montejo s paláci v Méridě má ostatně připomínat Champs Elysées. 

11. den: Jeden ze sedmi divů světa

MERIDA – CHICHÉN ITZA - CANCUN

Předchozí den jsme sice nasáli příjemnou večerní atmosféru Méridy, s ranními hodinami se ale vydáme dále do vnitrozemí. Naším cílem je Chichén Itzá – jeden ze sedmi novodobých divů světa. Zde spatříme na vlastní oči Kukulkánovu pyramidu a její dokonalé matematicko-astronomické vlastnosti. Chichen Itzá patří mezi nejrozsáhlejší mayské městské komplexy. Mayové tu vládli již od 6. století a později je vystřídali Toltékové. Naše hlavní pozornost bude věnována El Castillo, což v překladu znamená "hrad". Řekneme si o něm všechno. Zajímavost: Pyramida sloužila jako velký kalendář, na jehož základě uměli Mayové určit například to, v jakém období mají zasít, nebo kdy přijde období dešťů. 

K objevování toho ale budeme mít daleko víc! Nadchne nás třeba kulatá observatoř Caracol z poloviny prvního tisíciletí, hřiště na rituální míčovou hru Pelota či jezero (propadlina naplněná vodou) zvané Cenote. Na zájemce bude čekat i obchod se suvenýry. A jaký bude závěr dne v Chichen Itzá? Třeba ve znamení tradičního folklórního tance s tácky na hlavě. Zajímavost: 7. 7. 2007 je dnem, kdy Chichen Itzá úspěšně získalo místo v žebříčku sedmi novodobých divů světa. 

S příchodem večera se však přesuneme dále do Cancúnu, největšího turistického centra s dokonalou infrastrukturou a legendárním mořem – modrým Karibikem. Před námi je zasloužený odpočinek v hotelu dle výběru. Relaxovat budeme další dny na Mayské riviéře, která se táhne od Cancúnu až po město Playa del Carmen. Nejprve se ale ubytujeme ve vybraných hotelech a aklimatizujeme. TIP: Zájemci budou mít možnost doplatit si all inclusive. Doporučujeme doobjednat si all inclusive hotel v hotelové zóně na pláži, která se nachází přibližně 15 minut jízdy autobusem od centra Cancúnu. Naši nabídku naleznete v doplňkových službách k zájezdu. Všechny hotely máme odzkoušené a věříme, že si mezi nimi najdete ten svůj. 

12. den:  Odpočinek na příjemných plážích Karibského moře

CANCÚN, MAYSKÁ RIVIÉRA

V tento den si budeme užívat zasloužený odpočinek na bílých plážích Karibského moře a rekapitulovat zážitky z dvanácti mexických států, které jsme dosud projeli. 

13. den: Oddychnete si nebo zvládnete ještě jednu pyramidu?

TULUM

Pokračujeme v relaxaci na pláži. Ti, co si objednali fakultativní výlet – návštěvu mayského města Tulum a objevování tajemných podzemních řek Cenotes, se pak vydají za dalším dobrodružstvím. Odpočinek je ale též nemine, až se večer vrátí z cest. Doporučení: Výlet si můžete objednat a uhradit ještě před odletem do Mexika, více informací naleznete v doplňkových službách u zájezdu. 

Zajímavosti: Tulum je jediné mayské město postavené na břehu moře s krásnou pláží. V minulosti bohatlo díky obchodování s městy, která ležela jižněji na pobřeží. Zde začíná, respektive končí, druhá největší korálová bariéra na světě. A ještě jedna perlička o podzemních řekách Cenotes, které ve městě Tulum najdete – tyto řeky tvoří propojený systém a někteří lidé dokonce věří, že jejich vznik podpořil pád meteoritu, který způsobil dobu ledovou!

14. den: Odpočinek na příjemných plážích Karibského moře

CANCUN, MAYSKÁ RIVIÉRA

Tento den bude patřit naprostému nicnedělání a lenošení na bílých plážích Karibského moře. Kdo bude chtít, může si povídat o tom, co se mu z velkolepého mexického putování líbilo nejvíce.

15. den: Check out a odlet domů

CANCÚN

Poznávací zájezd do Mexika se pomalu a jistě chýlí ke konci. Začínáme pozvolna balit, ale ještě před odjezdem využijeme pár hodin k procházce po pláži anebo k výletu do města Cancún za případnými nákupy posledních dárečků pro blízké. Utratíme poslední pesos a budeme okouzleni z tak velkého množství „ulovených“ zážitků. A pak už nás čeká jen check-out z hotelu a rozloučení se s Mexikem. Po obědě se přesuneme soukromým transferem na letiště a počkáme na náš let. Hasta luego! (Brzy na shledanou!)

16. den: Vítejte doma

Po patnácti dnech na cestách po Mexiku přilétáme domů – plni dojmů, prohřátí mexickým sluníčkem a obohaceni o historické poznatky. Před námi je sdílení dechberoucích zážitků s rodinou a přáteli. Nikdo neuvěří, jak skvěle jsme se měli! 

Mexiko - velký okruh
<
>
Těšit se můžete na pyramidu Chichen Itza při západu sluncePodívate se na Kulkukánovu pyramidu zblízkaJedno z nejkrásnějších mayských měst - PalenqueVyběhnete s námi na jednu z pyramid?SEN průvodce Vám představí zdejší pyramidyMexiko je senSpolečně navštívíme nejchudší stát ChiapasDovedeme Vás k proslulým Olméckým hlavámPalenque je stále pod nánosem džungleMexiko Vás pohltí svou historiíMůžete si objednat výlet do TulumuTulum je historie zasazená do přímořského prostředíUžijete si krásná panoramata v Mexico cityKatedrálu v Mexico city nesmíte minoutS CK SEN nesmíte zapomenout na návstěvu AcapulcaProhlédnete si koloniální památky v OaxacaCestou do Oaxacy narazíte na vysoké kaktusyNáš SEN průvodce Vám povypráví o mayské kultuřeUkážeme Vám nádherné vodopády Aqua Azul v okolí PalenqueMexická příroda Vás okouzlíOchutnáte mexickou kukuřiciZkusíte netradiční specialityV ulicích zažijete pravou mexickou atmosféruPoznáte tradiční folklórMexiko je plné tradicPodíváte se na artisty Los VoladoresVychutnáte si mexické pobřežíZkusíte si adrenalin po mexicku?Chlapci z Mexika skáčou i z výšky 35 metrůDokonalý relax na závěr zájezduČeká Vás nádherná pláž KaribikuObjevíte mexický ráj na zemiVybrat si můžete například tento exkluzivní hotel na Mayské riviéřeDopřát si můžete některé z luxusních ubytováníDokonalý relax si můžete užít v rezortu Rosewood MayakobaUžijete si komfort prémiových hotelů

MEXIKO velký okruh - program je do detailu propracovaný a dynamický

Milý Richarde,

právě jsem se vrátil z překrásné cesty Mexiko-velký okruh.Byl jsem-jako i při všech minulých cestách s CK Sen NADŠENÝ.
Program je do detailu propracovaný,dynamický...se zaměřením nejen na poznání architektonických památek, kterých je v Mexiku mnoho.Ale poznávali jsme i mexické zvyky, vynikající jídlo,styl místního života.A to díky perfektní a nadšené průvodkyni Petře Kováčové.Měla neuvěřitelný rozhled o všech mexických činnostech, ke každému klientovi se snažila přistupovat výrazně individuálně,ale tak,aby to neohrozilo skupinové zájmy.
Byla stále milá,usměvavá,vztřícná a bravurně a s ohromnou dávkou empatie vše vyřešila ke spokojenosti klientů.
Já sám jsem chtěl hned druhý den navštívit velké baletní představení v Mexiko City.Zmínil jsem se Vám,.Richarde,že bych na představení strašně rád šel a že ho nedokážu přes net koupit,jelikož nemám mexickou debetní kartu.Petra nás čekala na letišti a hned mi předala vytoužený lístek na představení. Byl jsem šťastný!Tomu říkám individuální přístup ke klientovi.Proto si raději vždy u Vaší CK trochu více připlatím a mám jistotu kvality,velmi dobrého ubytování,skvélého průvodce,garance odjezdu zájezdu atd.
Z Mexika jsme viděli vše důležité. Památky Aztécké, Toltécké,Mayské.....projeli jsme Mexiko křížem krážem, byli i na zpracování a výrobě mezcalu,koberců...ochutnali pražené kobylky chapulinas v různých obměnách,omáčky mole, všemožné buritos,empanády,tacos, pili vynikající mexická vína....a samozřejmě tequilu.Ta se stále rozlévala při přejezdech autobusem, abychom lépe poslouchali výklad, sledovali dokumentární filmy atd.
Nakonec jsme dorazili na Mayskou rivieru a zaslouženě odpočívali v pětihvězdičkové rezortu all you cane eat...užívali bělostných mexických pláží blízko Cancunu, absolvovali fakutativní program se sporty,potápěním či poznáním Tulumu a jeskyní Cenotes.
Děkuju moc a těším se na další cesty s CK SEN
Richard Jandejsek

Čti více
Těšit se můžete na pyramidu Chichen Itza při západu slunce

MEXIKO velký okruh - velké díky

Ahojky,
zdravíme všechny účastníky zájezdu, kteří s námi absolvovali autobusem 4 000 kilometrů bez nehod po Mexiku v únoru 2014. Díky našemu skvělému průvodci Adrianovi a tequile jsme si domů odnesli plno poznatků, které v knížce nenajdete (jak žili a žijí Aztékové, Mayové, Toltékové......), nasáli atmosféru koloniálních měst.
Ještě jednou velké díky.
Zdraví
Anna a Josef Růžičkovi

Čti více
Podívate se na Kulkukánovu pyramidu zblízka

Mexiko - velký okruh, jsme velice spokojeni

Dobry den,

rad bych, lepe receno radi by jsme s manzelkou popsali nase dojmy z krasneho vyletu, z okruhu z Mexica.
Po skusenostech z lonska kdyz jsme s vasi cestovkou navstivili Peru, Bolivi a Chile (ktery byl mimochodem perfektni) jsme si uvedomili, ze exepedicni charakter vasich zajezdu nam opravdu vyhovuje. Z duvodu casoveho a logistickeho jsme letos nemohli na expedici do Venezuely, proto tentokrat padla volba na komfortnejsi okruh Mexicem. Nevedeli jsme co mame ocekavat od zajezdu komfort a priznavame se, ze jsme meli obavy jestli nas tento vylet dokaze uspokojit stejne jako ten lonsky. Uz v prvnich dnech se ukazalo, ze nase obavy nemeli zadne opodstatneni a nase nadseni s pribyvajicimi dny se pouze stupnovalo. Opet jsme navstivili krasne a nezapomenutelne mista, poznali jsme super lidi a dozvdeli jsme se spousta novych a hodne zaujimavych veci ktere nam uz nikdo neveme :o). O zazitcich ani nemluve, ktere nam dali zapomenout na kazdodenni shon moderni doby a kterych bylo vic nez dost. Opravdu jsme si odpocinuli a to hlavne psychicky a vraceli se do “civilizace” s dobytymi baterkami. Dik za to :o).
Katka Liskova…Spokojenost a to nad miru. Profesionalka ale pro nas hlavne dulezite, ze lidska. Vedomosti, styl vypraveni a take obsah informaci byly pokazde na vysoke urovni. Musim take zduraznit senzitivnost v predvidani nasich prani, ci rozeznani osobnosti vsech zucastnenych a prisbusobeni se knim. Take diky ni jsme se vraceli domu nadseni a dlouha cesta zpet do Evropy se nam nezdala nijak narocna.
SEN ..Krome vyse uvedenych veci Vam jako kancelari patri take velke dik. Pristupem prazske pobocky na Vynohradech (Sarka Papezova, Richard Grom) jsme velice spokojeni a po kazde navsteve jsme odchazeli s usmevem od ucha k uchu :o).
Tesime se na dalsi Vase zajezdy
S pranim hezkych zazitku

Puhallovci

Čti více
Jedno z nejkrásnějších mayských měst - Palenque

Mexiko - velký okruh, mnohokrát děkujeme

Vážená CK SEN,

právě jsme se vrátili se ženou ze zájezdu do Mexika. Setkali jsme se tam s Vaší průvodkyní Petrou. Kdykoli jsme se na ni obrátili s jakoukoliv otázkou a požádáním o radu, byla vždy ochotná odpovídat a poradit. Chtěli bychom jí touto cestou vyjádřit poděkování a Vás informovat, jakou máte kvalitní a ochotnou pracovnici. Mnohokrát děkujeme a při výběru následující dovolené budeme vážně uvažovat o dovolené z Vašeho katalogu.

Mikulkovi

Čti více
Vyběhnete s námi na jednu z pyramid?

Mexiko velký okruh - děkujeme za výbornou dovolenou

Vážená cestovní kancelář,
vaše služby jsme s manželkou využili poprvé. Chvíli mi trvalo, než jsem si v hlavě zpracoval, co všechno jsem na dovolené vlastně zažil a rozhodl jsem se vám napsat.
Zážitky byly jednak ty, za které jsem si zaplatil, a kvůli kterým jsem tam vlastně jel (Mayské, Aztécké, Toltécké nebo Olmécké památky, příroda, moře). Byly to dál zážitky, které přinesl život (od Popokatepetlu chrlícího popel, přes Acapulco plné vojáků a policistů až po protestující indiány u Aqua Azul a jiné). A nakonec něco, co vzniklo jaksi samo, jako výsledek šťastné sestavy účastníků zájezdu a skvělé vedoucí - pohodová atmosféra. Přiznám se, takovou atmosféru jsem mezi úplně cizími lidmi, ještě nezažil. A přitom jsme dostávali na každé památce, v muzeu kvantum informací. Byly však podávány tak, že jsem se bavil a nepřipadal jsem si jako na přednášce. Stíhali jsme hodně vidět, ale neměl jsem pocit, že jsem v poklusu. Průvodkyně k tomu přispívala podstatnou měrou. Až s odstupem času jsem si uvědomoval, jaký význam mělo třeba načasování odjezdu o hodinu dříve, abychom se vyhnuli návalům ostatních turistů apod. A také až později jsem si uvědomil, co všechno musela Katka Lišková sledovat, aby to všechno proběhlo hladce, abychom se vyhnuli problémům a my, abychom měli pocit, že to všechno je jedna výborná párty. Děkujeme za výbornou dovolenou a těšíme se na další.

S pozdravem

Ing. František Komora
CEO PKZ Group
generální ředitel

Čti více
SEN průvodce Vám představí zdejší pyramidy

Mexiko - velký okruh - absolvování tohoto zájezdu bylo úžasným pohlazením

Pro cestovatelskou duši je absolvování tohoto zájezdu úžasným pohlazením. Jelikož jsme měli s sebou 12 letou dceru, tak jsme měli i trošku mírně obavy, ale úžasný průvodce Adrian nás zbavil všech obav. Spíše naopak, díky němu jsme absolvovali i to, co jsme ani nemysleli a přitom nad námi stále držel svou pomyslnou ochrannou ruku. Vše fungovalo, přitom jsme se pohybovali od "luxusních částí" Mexika až po "poslední díru". Ale to je ONO, tak je třeba poznat krajinu. Díky patří i našim spolucestovatelům, kteří vytvářeli příjemnou atmosféru a tak jsme dočasně vytvořili společnou příjemnou cestovatelskou rodinu. Je však třeba říci, že Mexiko by nebylo bez Adriána to pravé - ořechové. Všem vřele doporučuji poznat s ním tuto krásnou krajinu. Je to občas sice únavné, ale za poznání krás a neopakovatelných zážitků to stojí. Jana

Čti více
Mexiko je sen

Mexiko - velký okruh, moc se nám vše líbilo

Dobrý den paní Knollová,
o víkendu jsme se vrátili z Mexika.
Chtěla bych touto cestou poděkovat za organizaci zájezdu, moc se nám vše líbilo, vše fungovalo. Chtěla bych ale především vyzdvihnout naši průvodkyni, Petru Kováčovou. Její přístup rozhodně přispěl k celkové spokojenosti, Petra byla vždy vysoce profesionální, fundovaně nás seznamovala s geografií, historií, politikou, kulturou, rovněž mimo pracovně vždy milá a vstřícná. Narychlo jsme se rozloučily v Cancunu, ale s odstupem času prosím ještě jednou za přetlumočení velkého díku a pozdravu. Rádi využijeme vašich služeb i napříště.

Anna Kazdová

Čti více
Společně navštívíme nejchudší stát Chiapas

Mexiko - opravdu nezapomenutelný zážitek!

Chtěli bychom poděkovat CK SEN za výborně zorganizovaný zájezd a nezapomenutelné zážitky v Mexiku… :-)) Opravdu budeme mít na co vzpomínat a tyto vzpomínky nám doufám nikdo nevezme. Nedávno jsem četla článek, ve kterém se píše „Co nám dělá větší radost? Kopa materiálních věcí nebo utrácení peněz za zážitky?“ Studia ukázala, že jsme vděční za to, co zažíváme, v porovnání s tím, co máme. Tento fakt se promítá i na našem chování k druhým… Také bychom chtěli poděkovat průvodkyni Katce za opravdu excelentní provázení během celé cesty Mexikem. Katka se o nás všechny starala (někdy jako o malé děti) během dlouhé cesty v autobuse ním neúnavně vysvětlovala a opakovala dějiny Mexika, její poznatky z historie, zeměpisu, celkového dění v Mexiku a program na další den. Četla nám pohádky a snažila se nám alespoň trochu přiblížit, jak fungovaly nejvyspělejší civilizace Mexika. Pro mě to byl opravdu nezapomenutelný zážitek! Ivana Šumichrastová

Čti více
Dovedeme Vás k proslulým Olméckým hlavám

Mexiko - malá skupinka a super zážitek

Dobrý den,

Včera jsme se vrátili ze zájezdu z Mexika. A rádi bychom Vám poděkovali za super zážitek !

Už jsme toho se ženou projeli hodně, ale tak vynikajícího průvodce a člověka jakým je Lubor jsme ještě nepotkali.

Dále jsme velice ocenili malou skupinku účastníků zájezdu , která umožnila flexibilitu a vytvořila se zde perfektní parta.

Ještě jednou děkujeme a zdravíme

Miroslav a Dana Chmelkovi

Čti více
Palenque je stále pod nánosem džungle

Mexiko - poděkování za skvěle zorganizovanou dovolenou

Dobrý den paní Drobilíková,

chtěla bych Vám a všem ve Vašem CK S.E.N týmu touto cestou poděkovat za skvěle zorganizovanou dovolenou po Mexiku. Jedná se o termín 24.4. - 9.5. 2021. Máte skvěle sestavený itinerář, skvělý byl i průvodce Lubor, který měl velké znalosti o Mexiku, byl příjemný a vždy každému podle možností vyhověl. Pěkné bylo i Vámi zvolené ubytování po celou dovolenou a připlatit si hotel v Cancúnu opravdu všem doporučuji. Byl to zážitek!!!
Cestovala jsem s Vaší CK už po třetí a určitě ráda využiju Vašich služeb i příště. Zvažuji ještě dovolenou v červnu, tak pokud bude nějaká pěkná nabídka, tak se určitě ozvu.

Ještě jednou děkuji

S pozdravem a přáním pěkného dne

Vám přeje spokojená Alena Sládková

Čti více
SEN průvodce Vám představí zdejší pyramidy

Lovci zážitků v Mexiku

Opět jsme.cestovali s naší oblíbenou cestovkou Sen. Vybrali jsme si poznávací zájezd po Mexiku. Cestovka a průvodce opět nezklamali Lovci zážitků se projevili diky našemu průvodci kde jsme navštívili místa kam bychom se určitě sami nepodívali. Průvodce Lubor /Pačo/ prezentoval sebe i cestovku na 1 s hvězdičkou. Nemá cenu Vám popisovat zážitky kdo to neabsolvuje nic nezažije. Doporučuji jet a užít si tento zájezd. Těšíme se na další zážitky s touto cestovkou. S pozdravem Petr a Marcela Novákovi.

Čti více

Mexiko velký okruh - Nádherný zájezd, perfektní program a také top průvodce.

Když se naše okolí domáklo, že se chystáme do Mexika, spustila se lavina – slova, jako covid, gangy, drogy jsme slyšeli snad tisíckrát. Naše cestovatelské zkušenosti však dávaly tušit něco jiného ...
„Ahojte, Vy jste určitě Aleš a Renátka ... vítejte v Mexiku“ holá hlava, vousy, čepka dozadu a úsměv od ucha k uchu. Takto spontánně a vesele nás vítal průvodce hned u východu z příletové haly. Ještě v autobuse do hotelu spousta zásadních informací a ještě ten večer návštěva hospůdky v centru Mexico City. Hned ráno, ještě před hlavním náporem návštěvnického davu, návštěva Teotihuacánu. Návrat do hotelu až ve večerních hodinách s hlavou plnou zážitků a s kartou plnou fotek ... a takto tomu bylo po celé dva týdny.
Musíme ocenit výborně sestavený program mapující ty nejvýznamnější památky v oblasti i návštěvu dvou oceánů, včetně závěrečného pobytu vKaribiku, výběr hotelů vždy vcentru města spěší dostupností hlavních náměstí s památkami, hospůdkami a rozesmátými Mexičany.
A covid nebo gangy? Tak tohle mají Mexičané zvládnuté na jedničku - 10 x za den změřená teplota, na každém rohu dezinfekční gel. A o bezpečnost se stará policie – viditelně, důsledně a dobře.
Škoda, že ten výlet trval jen dva týdny. Určitě bychom se do Mexika rádi vrátili a všem ho můžeme jen a jen doporučit. A můžeme doporučit i CK SEN – příjemně jste nás překvapili. Díky
Aleš a Renáta

Čti více

Jarní rovnodennost v Mexiku a SEN byl u toho

Dnes je pro Mexičanů významný den. Skoro všechny mezoamerické civilizace přikládaly velký význam astronomickým jevům, jakými jsou jarní a podzimní rovnodennost a letní a zimní slunovrat. Například Mayové už před více než tisíci lety uměli pozorovat a pozorovali dráhy Venuše, dráhy Merkura, znali souhvězdí Orionu a věděli, kdy bude období dešťů, a kdy bude období sucha. Dnes jsme na místě, kde se lidé stávali bohy, na Teotihuacánu. Dvě nejznámější pyramidy, které se tam nacházejí se nazývají pyramidy Slunce a Měsíce. No a právě dnes, během jarní rovnodennosti jsou zde stovky a stovky lidí v bílém oblečení a dělají různé Teotihuanské náboženské rituály. Chytají se v kruhu za ruce a zvedají je k nebesům, točí se, natřásají… úchvatný zážitek, toto sledovat na vlastní oči. Všude také pobíhá mnoho reportérů s kamerami, kteří dělali reportáže z právě probíhajících rituálů. Dnes celý den slavíme s Mexičany jejich významný den. Právě dnes, 21.3. se dějí různé astronomické anomálie na historických archeologických nalezištích.
 

Čti více

Skokani z Acapulca

Říkají si sportovní klub, ale i tak každému z nás běhá mráz po zádech, když se blíží k téměř 40metrové skále a představujeme si, jak se odtud budou mladí kluci vrhat do vln Pacifiku. Každému se nám na chvíli zastaví dech, když přijde ten okamžik a vydechnutí celého davu, když skokan dopadne na hladinu a živý se vynoří z vody, je slyšet široko-daleko. Navzdory skutečnosti, že o tom člověk tolikrát slyšel, případně i viděl, je to pro každého z nás adrenalinový zážitek, i přesto, že my neskáčeme.

Čti více

Oaxaca a šamanský očistný rituál

Město Oaxaca je vzácný klenot mexické kultury. Spolu tu žije několik etnických skupin, z nichž možná nejznámější jsou Zapotékové. A právě ti kdysi dělali očistný rituál zvaný temazcal. Mohli se účastnit jen králové, kteří stejně jako my dnes, vcházíme do posvátné sauny ve tvaru lůna matičky země, aby se v něm znova narodili. Zažili svoji vlastní katarzi a dokázali rozumně a s jasnou myslí vládnout. Zpočátku máme respekt. Místní šaman Joshave nás už velmi dobře zná. Přesně ví, kdy přitopit, kdy přidat voňavé bylinky na rozpálené kameny a kdy naopak zchladit vodou. Uvnitř zapotécké sauny je šero až tma. Každý se choulí sám do sebe a poslouchá příkazy šamana, který nám dává stoletími ověřené postupy. Každý rituál je trochu jiný. Šaman nám rozdává hudební nástroje a uvnitř temazcalu tvoříme jakési hudební těleso. Joshave nejprve udává pomalý rytmus a postupně se k němu všichni přidáváme, každý se svým hudebním nástrojem. Nutno uznat, že zvenku temazcalu to mohlo vypadat jako skupina bláznů na výletě, ale mnozí po zájezdu vždy uznají, že temazcal patří mezi jejich top zážitky.

Čti více

Chicen Itza, Mexiko

Přestože Chichen Itza je nejnavštěvovanější památkou Mexika, jelikož leží blízko známého letoviska Cancún a lidé jsou zvyklí si sem dělat celodenní výlet, zůstává stále jako jeden z top zážitků po našem okruhu Mexikem. Proč? My vyrážíme do Chichen Itzy z Meridy, která je mnohem blíže než Cancún. Vyjíždíme brzy, takže na místo dorazíme před davy lidí. Máme ji jen pro sebe. Brzy ráno je ještě cítit kapky rosy na trávě a ty velkolepé pyramidy působí jednoduše impozantně. Člověk se cítí trochu jako Indiana Jones, když procházíme zadní částí archeologické zóny a cestičkami, kde mnoho turistů ani nechodí. Chichen Itza je jedním z novodobých sedmi divů světa a určitě si to zaslouží.

Čti více
Mexiko - Teotihuacan

Teotihuacan

Jedna ze starých mezoamerických kultur, mezi 1. a 8. stol. n. l. nejvýznamnější náboženské centrum celé Střední Ameriky. Teotihuacán je nejen v mexických mýtech popisován jako zvláštní, magické, posvátné místo skrývající mnoho tajemství a ohromující svojí monumentalitou. Okouzlí vás třetí největší pyramidou na světě, pyramidou slunce, jen o něco menší pyramidou měsíce a cestou mrtvých dlouhou několik kilometrů.

Čti více
Palenque, Mexiko - Střední Amerika

Palenque

Palenque je Mayská archeologická lokalita v mexickém státě Chiapas. Královský palác jako komplex několika propojených budov, prostranství a teras, postavených během několika generací a množství tajemství stále ukrytých v neprostupné džungli. Místo každodenní smrti Slunce. Pyramidální město v tropickém pralese. Nejznámější stavbou je Chrám nápisů – Templo de los Inscripciones. V pyramidě byla nalezena hrobka slavného krále Pacala (bohužel veřejnosti nepřístupná). Obdivuhodné jsou i další stavby – Palacio, Chrám kříže, Chrám Slunce, Chrám rostlinného kříže. Mayové vytvořili jedinečnou kulturu a zanechaly výjimečné odkazy. Umění, nástěnné malby, keramika, architektura, nádherné, bohatě zdobené chrámy, matematika, podivuhodné a nadmíru složité kalendářní systémy, dokonalá astronomie a astrologie. Budeme mít štěstí na paviána?

Čti více
Chichen Itza, Mexiko

Chichen Itza

Chichen Itza je zřícenina mayského města na mexickém poloostrově Yucatán na území stejnojmenného spolkového státu Yucatán. Pochází z pozdně klasického až pozdně postklasického období (cca 600–1500). Název Chichen Itzá pochází z mayského Chich'en Itza, což znamená V ústech studny. V červenci roku 2007 byla zařazena do novodobého seznamu sedmi divů světa. Kukulkánova pyramida má dokonalé matematicko-astronomické vlastnosti. Pyramida má čtvercový půdorys a na vrchol vede z každé strany 91 schodů. Během jarní a podzimní rovnodennosti při západu slunce vytváří světlo speciální efekt, díky kterému sochy hadů po stranách schodiště vypadají, jako by se plazily po boku pyramidy.

Čti více
Oaxaca, Mexiko

Oaxaca a Monte Albán

Historické centrum Oaxaca a přilehlé pyramidy byly prohlášeny za světové kulturní dědictví pod ochranou UNESCO v roce 1987. Město bylo založeno v roce 1521 se jménem Antequera na místě, kde již dříve existovalo zapotecko-mixtécké osídlení. Architektura města ladně kombinuje koloniální a původní. Kostel Santo Domingo je považován za jeden z nejlepších příkladů barokního stylu a má prý nejkrásnější interiér v celém Mexiku. V Oaxace se každoročně koná největší mexický folklórní festival. V koloniálních uličkách si dokonale vychutnáme autentickou atmosféru. Indiánské trhy, originální jídla, voňavá čokoláda, pálenka Mezcal s červíkem, podíváme se i na její výrobu. Večer v baru tancujeme na latino rytmy, salsu a Merenque. Nebo dáte přednost duchovnímu zážitku v indiánské sauně s nefalšovaným šamanem? Monte Albán je náboženské a ceremoniální místo. Název Monte Albán (Bílá hora) je odvozen od množství stromů, kvetoucích bílými květy, které pokrývají celou horu.

Čti více

Mexiko City

Hlavní město Mexika - Mexico City je se svými 20 miliony obyvatel je druhé největší město na světě. I přes svou monumentálnost si však zachovává překvapivě historický střed, kolem kterého se soustředí velká většina historických zajímavostí. Pokud tedy nějaké místo při návštěvě hlavního města Mexika nesmíte vynechat, pak je to návštěva náměstí Plaza de la Constitución, známého spíše jako El Zócalo, které se nachází na pozůstatcích aztéckého velkoměsta Tenochtitlán. Alternativní název dostalo náměstí podle památníku, který měl být zde postaven jako připomínka mexické nezávislosti, k čemuž však nikdy nedošlo. Dominantou centra je největší kostel v Latinské Americe, jehož stavba trvala téměř 250 let, Catedral Metropolitana. Nachází se zde i mnoho dalších historických budov a muzeí. Například monumentální budova Palacio Nacional, ve které dnes sídlí prezident, radnice, nejvyšší soud, aztécká svatyně Templo Mayor, která byla náhodně objevena při stavebních pracích, a spousta dalších zajímavostí.

Čti více

Acapulco

Přístavní a přímořské letovisko Acapulco nacházející se na západním pobřeží Mexika u Tichého oceánu. Město je známo jako jedno z nejstarších a nejvýznamnějších plážových středisek. Své místo zde našly hollywoodské hvězdy, stejně tak jako milionáři z celého světa (Elizabeth Taylorová, Frank Sinatra, Eddie Fisher a Brigitte Bardky). Je známé svým nočním životem a přitahuje mnoho rekreantů. Je rozděleno na dvě části – severní „tradiční“ oblast a jižní, s luxusními výškovými hotely. Acapulco má pověst nočního města, kde je možné večeřet o půlnoci a tančit až do rána a pak na pláži ve dne relaxovat. Noční život je hlavní turistickou atrakcí města. Na plážích v okolí zálivu se nabízí celá řada služeb, od půjčení lodí, jízdy na koni, až po potápění a další vodní sporty. Můžete vidět podvodní sochu Panny Marie Guadalupské, která zde byla vytvořena v roce 1958 jako připomínka potápěčů, kteří zde zahynuli.

Čti více

Cancun

Cancun leží na severo-východním pobřeží poloostrova Yucatán v mexickém státě Quintana Roo. Jedná se o světově proslulou turistickou destinaci. Cancun je také vstupní branou do Riviera Maya a na Yucatán, kde je mnoho archeologických nalezišť, jako je Chichen Itza, Tulum a Coba. Přímo ve městě můžete navštívit ruiny z doby mayské civilizace. Je to prostě tropický ráj a je jednou z předních světových turistických destinací. To není žádným překvapením, když si uvědomíte, kolik toho Cancun nabízí. Pokud hledáte místo se skvělým počasím, bohatým nočním životem, spooustou možností skvělého ubytování, je to místo, kde chcete být. Cancún má vše, co hledáte. Je zde druhý největší bariérový útes na světě, je ideálním místem pro potápění a šnorchlování. Cancún je krásné místo, které stojí za návštěvu.

Čti více

Tulum a Karibik

Mayské předkolumbovské opevněné město. Dnes je to zřícenina, která se nachází na 12 m vysokém útesu. Je to jedno z posledních měst, které bylo obydleno ještě při příchodu Španělů. Podařilo se mu přežít ještě 70 let poté, co Španělé začali zabírat Mexiko. Tulum, původně Zama, "město ranních červánků" je jediné mayské město, které stojí na břehu moře. Jeho scenérie kamenných staveb a modrého oceánu je nepopsatelná. Zdejší pláže patří k nejkrásnějším na celém pobřeží tzv. Mayské riviéry. Bílý písek jako stvořený k odpočinku, průzračná voda a bohaté korálové útesy lákající ke šnorchlování a potápění. Jedinečný zážitek nabízí návštěva podzemních jeskyní Cenote, kde se vykoupeme v křišťálové sladké vodě.

Čti více

Mérida – Paříž Západu

Mérida byla vystavěna na místě, kde v minulosti stávalo rozlehlé mayské sídliště. O její založení se v polovině 16. století zasloužil conquistador Francisco de Montejo mladší, kterému zdejší rozvaliny připomínaly stejnojmenné město ve Španělsku. Nejen, že zde bylo vystavěno mnoho evropsky vyhlížejících staveb, ale město také získalo vysoké hradby s dodnes patrnými vstupy. Netrvalo dlouho a Mérida se stala obchodním a kulturním centrem poloostrova. Důkazem tehdejšího bohatství jsou dodnes zachovalé velkolepé paláce, náměstí, parky a sochy. I v současné době je Mérida významným průmyslovým, kulturním, obchodním i univerzitním městem. Dominantou a turisty nejvyhledávanější památkou města je nejstarší katedrála na americkém kontinentu – Catedral de San Idelfonso. Interiér katedrály vyplňuje velmi zajímavá socha Krista – Cristo de las Ampollas, ke které se vážou neuvěřitelné legendy. Dějiny uvádí, že při místním požáru se na dřevu sochy objevily puchýře popálenin, socha zčernala, avšak neshořela. Ve městě se odrážejí bohaté vlivy mayské kultury, které i dnes můžeme poodhalit v muzeu zasvěceném této civilizaci.

Čti více
Ukážeme Vám nádherné vodopády Aqua Azul v okolí Palenque

Agua Azul

7 kilometrů dlouhá soustava vápencových kaskád. Řeka na svém horním toku teče vápencovými horami a kalcium se ve vodě rozpouští a dává jí tak neobyčejnou krásně modrou, azurovou barvu. Obdiv nádherné mexické přírody končíme koupáním v této osvěžující vodě.

Čti více

Mexiko - nejkrásnější místa

„Všichni už jsou v Mexiku, Buenos Dias, já taky jdu...“. Kdo by neznal píseň od Michala Tučného...a kdo by se nechtěl podívat do Mexika. Je to země mnoha tváří, což se kvůli její velikosti a rozlišným geografickým aspektům nelze ani divit. Některé její části a symboly jsou notoricky známé, kdo by neznal Cancún a obecně karibské pobřeží, mayské a aztécké památky a celosvětově proslulou mexickou kuchyni. Ale pouze „fajnšmekři“ mezi cestovateli znají zdejší nejmenší sopku na světě, modrý dům Fridy Kahlo, trajektorii migrace obřích motýlů monarchů či Ostrov panenek, který je jako vystřižený z hororového filmu. A věděli jste, že v hlavním městě mají jednu z hlavních ulic pojmenovanou po prvním československém prezidentovi? A že jste ještě nikdy neochutnali čokoládové „větry jeptišky“? Pak máte v Mexiku co dohánět. Blog Nejkrásnější místa Mexika

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací